Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Lživé kampaně presidentských kandidátů, které však fungují

Presidentské kampaně, ve kterých se používají lži (módní slovo je nepravdy) jsou důležitým bodem. Děje se to nyní - ze strany Andreje Babiše. Ale dělo se to i ze strany presidenta Miloše Zemana jak v roce 2018, tak v roce 2013.

Někdy mám pocit déja vu. Tentokrát se to opět týká presidentské kampaně. Když sleduji zprávy na internetových médiích, tak si povzdychnu a říkám: "Už zase?! Copak tomu může někdo věřit?" Ale pak se vrátím o několik let zpátky, kdy jsem bydlela a žila v Ústí nad Labem. Vzpomenu si na své sousedy a lidi, kteří mě obklopovali: "Ale ano! Vždyť to skvěle funguje!"

Co je to tentokrát? V presidentské kampani dvou kandidátů na Hrad, bývalého premiéra a poslance ANO Andreje Babiše a generála Petra Pavla?

BABIŠOVY LŽIVÉ, AGRESIVNÍ A ÚTOČNÉ BILLBOARDY - ROK 2023

Na zpravodajském serveru iDNES.cz jsem objevila zmínku o billboardech, které visí v pražských Stodůlkách. Je na nich perfektně zachycen Babiš a pravým prstem ukazuje na nás (na ty, kteří projíždějí kolem a dívají se; mimochodem moji rodiče mi od útlého dětství stále dokola vštěpovali do paměti, že ukazovat prstem na druhé je neslušné a velice agresivní gesto) a u toho jsou nápisy: "NEZAVLEČU ČESKO DO VÁLKY. JSEM DIPLOMAT. NE VOJÁK. PREZIDENT BABIŠ."

Vzhledem k tomu, že jde o fotografii původem z ČTK, nemohu ji zde publikovat. Ale kdo by si rád tento billboard prohlédl, ať klikne na tento link k článku "Nestrašme válkou, mobilizací, řekla Černochová. Babiše nahradily jen cedule" a podívá se na fotografie. https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/hlasovani-o-neduvere-vlade-snemovna-diskuse-prezidentska-volba.A230117_134304_domaci_kop

Na tuto billboardovou kampaň reagovala v Poslanecké sněmovně ČR ministryně obrany ČR Jana Černochová, aby Babiš nestrašil lidi v naší zemi válkou a mobilizací. Ozval se také premiér Petr Fiala a varoval před takovou kampaní.

Babiš sice svůj výrok "kosmeticky" upravil na: "Nezatáhnu Česko do války. Nejsem generál, jsem diplomat", jak tvrdí ve videu, ale smysl, útočný a agresivní duch kampaně propaguje dál.

Ruku na srdce - copak člověk, který mnoho let studoval, pracoval a obětoval armádě celý svůj život, a tím mám na mysli generála Pavla - by chtěl zavléct naši zemi do války?! To je stejně hloupé a nelogické tvrzení jako např. tvrzení, že každý, kdo si jednou v životě oblékl kanady nebo maskáče se rázem stal vojákem. Samozřejmě, že ne. Ten, kdo byl celý svůj život vojákem přeci moc dobře ví, o co ve válce jde. Generál Pavel zažil válku a několik misí na vlastní kůži. Ohledně Babiše jsem hledala, zda byl alespoň na dvouleté povinné vojně, ale nenašla jsem nic.

Navíc generál Pavel mnohokrát v různých médiích řekl a stále to opakuje, že je třeba udělat cokoliv, a pomoci Ukrajině, aby Evropa a tudíž i naše země, do války s Ruskem, zatažena nebyla.

Také jsem se dočetla na iDNES.cz, že někdo jménem generála Pavla rozesílá lživé SMS zprávy, které vyzývají k dostavení se na nejbližší pobočku Armády ČR, kde muži obdrží potřebnou výzbroj pro mobilizaci na Ukrajině. I to je lež. Pokud jste takovou SMS dostali, řešte to prosím s Policií ČR, aby mohla vypátrat odesílatele.

A nyní si pojďme vzpomenout, jak to vypadalo v předchozích presidentských kampaních.

ZEMANOVA ÚTOČNÁ KAMPAŇ VŮČI JIŘÍMU DRAHOŠOVI - ROK 2018

Je to přesně na den přesně, tedy 18. ledna 2018, kdy nás iDNES.cz (nejde jen o toto médium, psaly o tom různé zpravodajské servery, vysílala veřejnoprávní rádia a informovaly různé televizní stanice) seznámil s presidentskou kampaní Miloše Zemana

A jaký že to byl inzerát v některých mutacích Deníku a Právu? "STOP IMIGRANTŮM A DRAHOŠOVI. TATO ZEMĚ JE NAŠE! VOLTE ZEMANA!" Tyto inzeráty si zadal Spolek Přátelé Miloše Zemana v lednu 2018 před prvním kolem presidentských voleb. Zadavatelem byla firma Euro - Agency a podle Zemanova transparentního účtu zaplatila 1,8 milionů korun právě za inzerci v denících. Těžko věřit, že by o tom Zeman netušil.

Inzerát v Denících a Právu na podporu volby Miloše Zemana v roce 2018

Jak to bylo ve skutečnosti? Copak někdy hlásal kandidát na presidenta Jiří Drahoš, že v případě svého zvolení na Hrad, otevře české hranice imigrantům? Nikdy. 

Další lži a útoky na Drahoše následovaly - že prý zneužívá malé chlapce, krade objevy svým kolegům (z Akademie věd ČR, kde pracoval), nebo že byl agentem Stb (Státní bezpečnosti). Nikdo nic takového samozřejmě nedokázal a žádný důkaz pro to neexistuje. Ale posloužilo to svého času dobře. Zeman se dostal v roce 2018 podruhé na Hrad.

ZEMANOVA LŽIVÁ KAMPAŇ VŮČI KARLU SCHWARZENBERGEROVI - ROK 2013

Ale divit jsme se přeci nemohli! Už před dalšími pěti roky, tedy v roce 2013, kdy Zeman stál v souboji o presidentské křeslo proti tehdejšímu šéfovi TOP09 a poslanci Karlu Schwarzenbergerovi, nehrál čestně a veřejně lhal, aby jej očernil. 

Zeman se neštítil slovně navážet do jeho manželky Theresie (která je po pádu na koni upoutána již mnoho let na invalidní vozík). Vytahoval citlivá, ale zároveň nepřesná témata o německé okupaci a také, že v případě zvolení Schwarzenbergera presidentem se bude nově diskutovat o poválečném odsunu Němců v roce 1948 a možném navrácení původních majetků.

Jak to bylo po pravdě? Nic z toho nebylo pravdivé. Všechno to byly lži. Ačkoliv Schwarzenberg působil v politice další léta, s žádným takovým tématem či dokonce zákonem nikdy nepřišel. Ale Zemanova kampaň vypůsobila své - lidé své hlasy ve volbě hodily jemu a katapultovali Zemana na Hrad.

PÁR SLOV ZÁVĚREM

Možná si řeknete jako já, že lživým billboardům, trapným SMS či placeným inzerátům v novinách sotva kdo uvěří. Ale jak jsem psala na začátku. Já jsem prožila jedenáct let v Ústí nad Labem a tam jsem na vlastní oči viděla a uši slyšela, že ti, které to mělo vyděsit, to skutečně vyděsilo. Nevolili tedy svobodně svého presidenta, ale ze strachu před možným zlem ze Schwarzenbergera a poté z Drahoše (pokud bydlíte v bývalých Sudetech v domech po odsunutých Němcích, věřte, že to je fakt citlivé téma).

Jednalo se především o lidi s nízkým vzděláním, lidi závislé na sociálních dávkách a také o důchodce. Někteří byli vystrašeni, jiní argumentovali, že přeci nechtějí, aby jejich vnoučata žila v zemi plné imigrantů a že z nich mají strach! (Když jsem se zeptala sousedů, kolik imigrantů potkali v Ústí osobně, všichni svorně mlčeli). A ti nejpotřebnější, většinou přežívající na ubytovnách, ti zase věřili laciným slibům. Posledních deset let to byl lidový Zeman, kdo jim něco sliboval.

Takže ano, lživé kampaně fungují a nesou své hojné ovoce. Co s tím dělat do budoucna? Jedinou cestou je dle mého kvalitní a přístupné vzdělání pro všechny, kdo po něm touží. Nerozdělovat společnost na intelektuály a ty druhé, jak to přesně s chutí a samolibou vervou dělal během svých dvou mandátů náš současný president Zeman.

Žijeme v těžkých časech a jestli mi něco dodává naději, pak je to právě generál Petr Pavel - přímý, čestný, slušný člověk, který má velké zkušenosti s krizovým řízením a zodpovědným rozhodováním. To je muž, kterého potřebujeme v čele naší české země. Ne populistu, který štve lidi proti sobě a neštítí se lhát, aby dosáhl svých cílů. Takového člověka jsme tu přece měli předchozích deset let. Ne, já už se nechci stydět za svého presidenta!

Krásné lednové dny a pozor na lživé presidentské kampaně, Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje a fotografie:

Článek Josefa Kopeckého, "Nestrašme válkou, mobilizací, řekla Černochová. Babiše nahradily jen cedule". iDNES.cz. 17. ledna 2023, najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/hlasovani-o-neduvere-vlade-snemovna-diskuse-prezidentska-volba.A230117_134304_domaci_kop

Článek Jolany Vašinové, "Dostanete výzbroj a budete mobilizováni, říká lidem falešná SMS podepsaná Pavlem". iDNES.cz. 18. ledna 2023, najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/policie-sms-dezinformace-petr-pavel-prezident-kampan.A230118_152056_domaci_vajo

Článek převzatý iDNES.cz z ČTK, "Stop imigrantům a Drahošovi, hlásá inzerát, který se objevil v denících". " iDNES.cz. 18. ledna 2018, najdete zde: https://www.idnes.cz/volby/imigranti-stop-jiri-drahos-milos-zeman-spolek-inzerat-billboard.A180118_081307_prezidentske-volby-2018_hm1

Fotografie Petra Topiče, MAFRA, je dostupná zde: https://www.idnes.cz/volby/imigranti-stop-jiri-drahos-milos-zeman-spolek-inzerat-billboard.A180118_081307_prezidentske-volby-2018_hm1

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 18.1.2023 21:24 | karma článku: 22,81 | přečteno: 786x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,68 | Přečteno: 3847x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,16 | Přečteno: 5513x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 778x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 11,37 | Přečteno: 519x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Dvanáctero pro lepší život Pražanů

Po dvou letech v Praze jsem v šoku, jak moc se Pražené změnili. Z milých, ohleduplných a vstřícných lidí se stali hrubí a arogantní lidé. Největší změny vidím u dvacátníků a třicátníků. Copak jim nikdo neřekl o etiketě?

8.3.2024 v 1:04 | Karma: 19,12 | Přečteno: 958x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Oslavili nejdéle trvající manželství v Německu, dohromady jim je 200 let

18. května 2024  15:22

Manželský pár ze západního Německa oslavil 80. výročí svatby. Stal se tak nejdéle sezdaným párem v...

Gruzie je podbřišek Ruska. Ale hru o ni už částečně prohrálo, říká expert

18. května 2024  15:04

Podcast Gruzie se potácí mezi Ruskem a Západem. Parlament v úterý přijal zákon o zahraničním vlivu, který...

Střet vlaku s člověkem zastavil provoz na trati mezi Olomoucí a Prostějovem

18. května 2024  14:31,  aktualizováno  14:59

Na trati mezi Olomoucí a Prostějovem srazil po sobotním poledni vlak člověka. Provoz na trati mezi...

Střelec na Fica jde do vazby. Premiérův stav se lepší, převoz ještě není možný

18. května 2024  11:09,  aktualizováno  14:44

Slovenský premiér Robert Fico, kterého ve středu postřelil atentátník, je ve stabilizovaném, ale...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

  • Počet článků 624
  • Celková karma 21,88
  • Průměrná čtenost 3856x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->