„Je neděle, děcka! Půjdeme vybrat popelnice!“ řekla romská máma

Někdo si v neděli přispí, některá rodina s dětmi stráví den na výletě, někdo v kostele a další možná v nákupním centru. Romská mladá maminka se dvěma dětmi stráví nedělní dopoledne obcházením ústeckých kontejnerů. Ale není sama. Během týdne vídávám každý den kolem deseti až patnácti lidí denně, kteří prohledávají odpadky a hledají něco, co by se jim mohlo ještě hodit. Převážně to ale nejsou Romové, ale my, gádžové, Češi…

Už několik týdnů se před domem, kde bydlím, ozývá dopoledne v neděli dětský okřik. Nejdříve jsem si myslela, že naproti v domě přivítali zase po dlouhé době vnoučata. Ale když jsem vyhlédla k z okna, nikde žádná auta, žádní lidé ani děti.

Přesto se křik ozýval stále znovu. A pak jsem uviděla dvě malé romské děti a mladou ženu u našich tří kontejnerů. Jednomu chlapci mohlo být kolem čtyř let, druhému možná pět či šest let. U mladé matky si tipnout netroufám.

Podle křiku, kdy děti dovádějí kolem popelnic, než jejich matka vybere to nejlepší, co jsme my, gádžové, vyhodili, bych odhadovala, že pravidelné nedělní návštěvy trvají zhruba pět minut.

Kladu si otázku - Co vyroste z dětí, které pravidelně obcházejí s matkou popelnice?

To ale není všechno. Možná si řeknete – No, jo, ale to jsou Romové! Ne, omyl! Tato matka s dětmi není jediná. Ti chodí jen v neděli.

Ale přes týden vídám každý den deset až patnáct lidí, kteří se vydávají na obhlídku kontejnerů. A připočítejme ještě několik nočních hledačů s baterkami, které můžete zahlédnout v noci po 20. hodině večerní.

Smutné na tom všem je, že většina těch hledačů jsou bílí, my, gádžové, Češi

Bydlela jsem 22 let v Hradci Králové, 2 roky v Liberci a 7 let v Praze. Nikde jsem toto neviděla. Jen poslední 3 roky v Ústí nad Labem. Podotýkám, nebydlím v okrajové chudé části Ústí, ale v centru města.

Fotografie a linky:

www.flikr.com

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 17.11.2013 22:03 | karma článku: 15,96 | přečteno: 2329x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (3)

Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní - území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. Tentokrát jsme shlédli návrhy architektonických týmů a opřipomínkovali je.

10.12.2024 v 23:13 | Karma: 8,02 | Přečteno: 277x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (2)

Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní. Což je území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. A tak jsem se zapojila. Jaké architektonické návrhy vytvořily čtyři týmy?

30.8.2024 v 22:02 | Karma: 5,30 | Přečteno: 183x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (1)

Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní. To je území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. Mohla bych svou účastí a nápady změnit vizi a vzhled Prahy? To byla výzva!

29.8.2024 v 21:38 | Karma: 7,57 | Přečteno: 263x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak jsem v Praze zabloudila do Stínadel

Když jsem poprvé bydlela na Praze 1 - Novém Městě v roce 2005, neměla jsem ani tušení, že mám pár kroků od svého bydliště Foglarova Stínadla. Po 19 letech jsem v Praze zabloudila a konečně je objevila!

28.8.2024 v 20:08 | Karma: 23,52 | Přečteno: 564x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Volební kampaň SPD s černým „chirurgem“ je nechutná a rasistická!

Vedení SPD zařadilo mezi volební billboardy rasistický. Mezi mé přátele a nejlaskavější lidi, jaké znám, patří muž černé pleti z Nigérie. Demokracie a svoboda nejsou samozřejmostí! Musíme je hájit, střežit a proti rasismu bojovat.

9.8.2024 v 20:34 | Karma: 17,50 | Přečteno: 770x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Cizinec zaplatil za jízdu taxíkem v Praze přes 200 tisíc, zjistil ráno s hrůzou

13. května 2025  17:07

O více než 200 tisíc korun málem přišel v Praze cizinec, který se v noci vracel na hotel taxíkem,...

Slevy kol tíží přezásobené prodejce. Část z nich zřejmě nepřežije

18. května 2025

Prodejcům jízdních kol se nedaří zbavit zásob, které si vytvořili během boomu v časech pandemie....

Požadavky odtržené od reality, zoufají po jednání Ukrajinci. Rusové jsou spokojeni

16. května 2025  6:43,  aktualizováno  16:12

Sledujeme online Jednání delegací Ukrajiny a Ruska v Istanbulu po necelých dvou hodinách skončilo. Bylo to první...

VIDEO: Turecké letadlo škrtlo v Praze ocasem o ranvej. Modleme se, vyzýval pilot

13. května 2025  19:14

Napínavý pokus o přistání si prožili cestující na palubě letu TK1771 společnosti Turkish Airlines z...

Němcová ve studiu zahodila brožurku od Konečné. Nenávist, reagovala komunistka

18. května 2025  12:41,  aktualizováno  14:19

Nesete historickou vinu a podporujete miliardáře Andreje Babiše, zaútočila senátorka Miroslava...

Afrika roste díky Číně, je z ní hráč s ambicemi. Evropa by to měla pochopit, zní

19. května 2025

Premium Od našeho zpravodaje v Africe „Evropa se chová jako mentor, ale Afrika už nechce být žákem,“ říká Etiopan Ameyu. To Čína vsadila...

Němci kontrolují na hranicích každé auto. Konec schengenského prostoru?

19. května 2025

Premium Německý policista lehce mávne rukou s plácačkou směrem k odstavnému parkovišti na silnici ze...

Prezidentem Rumunska bude proevropský starosta Nicušor Dan, porazil nacionalistu

18. května 2025  20:06,  aktualizováno  23:01

Prezidentské volby v Rumunsku vyhrál proevropský primátor Bukurešti Nicušor Dan. S odkazem na téměř...

Těsné výsledky. Do 2. kola polských prezidentských voleb míří Trzaskowski a Nawrocki

18. května 2025  21:08,  aktualizováno 

Liberální primátor Varšavy Rafal Trzaskowski podle odhadů zveřejněných po uzavření volebních...

  • Počet článků 633
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3785x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.