Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaké to je, když vám umře táta…

V září to budou už čtyři měsíce od té doby, co mi zemřel táta a já se stále ne a ne vzpamatovat. Přemýšlím nad tím, kdy asi pomine ta prázdnota, kterou mám ve svém srdci. A musím si pravdivě přiznat, že nevím. A možná je víc než nad slunce jasné, že nepomine nikdy, protože to byl prostě můj táta.

Psychologové tvrdí, že si člověk má ztrátu přiznat, prožít bolest, oplakat milovaného člověka a zhruba do dvou či tří měsíců by člověk měl dojít k bodu, kdy už bude schopen žít s myšlenkou, že onoho člověka už nikdy neuvidí. 

„Nikdy?", ptám se sama sebe nahlas od té chvíle, kdy mi zavolali policisté na mobilní telefon a oznámili, že můj táta zemřel. Nikdy se mi totiž zdá jako prostě jako fakt dost dlouhá doba. Pravda je, že jakožto člověk věřící v B-ží existenci jsem pevně přesvědčena o věčnosti. Tato myšlenka mi je blízká víc než kdykoliv předtím. A tak mám naději, že se ještě potkáme...

Sedím v malém bytě, kde táta prožil posledních dvacet let a probírám věc za věcí. Pravda, už to občas dělám po těch čtyřech měsících tak nějak rutinně. Aspoň u některých věcí. Ale pak zase narazím na něco, co mě dokáže rozplakat. Jako třeba teď! 

Na první pohled naprosto obyčejná věc - strojově pletený, tmavomodrý kulich s bambulí za pár korun. Táta ho nosil v mrazivých dnech ještě za socíku. Pak po revoluci a tak nějak mu zůstal. Netřeba ani psát, že mi někdy bylo líto, že si nekoupí lepší, nějakou modernější a třeba i sportovnější pokrývku hlavy, která by mu jistě slušela víc. 

Marně jsem se ho snažila přesvědčit! Nedal na mě. Nevím, zda ho nosil ještě i v posledních letech, ale úplně to vyloučit nelze. A dnes tu sedím a držím kulíška v náručí a pláču. Nemohu si prostě pomoci... Tak nějak k tomu mému tátovi prostě neodmyslitelně patřil... Tmavomodrý kulíšek s bambulí. Kdo by si to byl pomyslel.

Jak tak sedím uprostřed věcí, které mi po tátovi zbyly, přemýšlím stále dokola a kladu si otázku: „Kdo vlastně byl můj táta? Jak žil? Byl šťastný? Kdo byl Ladislav Kardoš - Šiander?". Tak trochu vím a zároveň tápu...

Beru do rukou další desítky a stovky věcí a musím se stále znova a znova rozhodovat: Vyhodit? Je to k něčemu? Schovat? Bude se to ještě někdy hodit? A nehodilo by se to někomu jinému?

Občas se musím smát, protože jsem netušila, jak byl můj táta šikovný. Kolik věcí zvládl uschovat, zasunout a uklidit na své místo. Mně se to nedaří. Jakmile několik věcí vyndám, už je zpátky nemohu dát. „Táta by je uklidil líp", napadá mě.

Vím, že byl domácí kutil a také hrdým ševcem po celý svůj život, který nedal dopustit na svůj verpánek. Ale jak se vyrovnat s tisíci hřebíčků, matiček, těsnění, šroubováků a vrtáků? Co s těmi kousky překližek, lin a tapet? K čemu všechny tyto věci táta potřeboval? A potřeboval je vůbec? Nevím, přesně. Ale podle toho, že dokázal spravit vždycky téměř všechno, tak odhaduji, že asi ano.

Byl to jeho svět. A já jsem teď v něm a musím se rozhodovat. Vím, že musím. Ale zároveň mám pocit jakéhosi znesvěcení toho „jeho světa", který celý svůj život budoval a opatroval. Nacházím jeho poklady a chtě nechtě, se musím se z mnohými z nich rozloučit. Potřebovat je totiž nebudu. Přijde mi to nespravedlivé a velmi líto, až k pláči.

Pro něho měly význam a potřeboval všechny ty věci, já ale ne... A tak se probíráte nejrůznějšími věcmi a nutně vás napadne, že takhle bude jednou někdo třídit věci po vás. Je to děsuplná představa... Ptáte se po smyslu života? Já teď také, byť B-ha znám a po jeho cestě jdu...

A najednou neznám žádný výstižnější verš z Bible 21, než tento: „Prach jsi a v prach se obrátíš..." Říká Hospodin Adamovi a EvěGenesis 3,19, když zhřešili. Tátovi bylo 69 let a stále mi připadal tak nějak mladý, stejný, nestárnul. Samozřejmě jsem věděla, že tu nebude věčně, ale že se ani nerozloučí, to jsem nečekala...

Táta si toho červnového rána udělal snídani. Doma si uklidil, jak míval ve zvyku - uložil peřiny do starého peřiňáku a také pyžamko, které si úhledně složil. Umyl nádobí, připravil si řízky na večeři a dal je do ledničky, nachystal složenky, které chtěl odpoledne zaplatit na poště...

Před polednem mu nebylo dobře. Záchranka, kterou tátovi zavolala sousedka, přijela během čtyř nebo pěti minut, ale ani přes resuscitaci lékařů mu nebylo pomoci. Zemřel rychle, netrpěl. Asi tak, jak by si to mnozí přáli...

Držím v ruce tátova tmavomodrého kulíška s bambulí, dívám se na tátovy fotografie a zase  pláču...

 

Fotografie:

Fotoalbum Ladislava Kardoše - Šiandera

www.flikr.com

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 28.8.2009 9:01 | karma článku: 37,19 | přečteno: 7901x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

24.6.2024 v 12:00 | Karma: 23,34 | Přečteno: 671x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 8,37 | Přečteno: 132x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3935x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5557x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,35 | Přečteno: 790x | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

VIDEO: Podívej, chlap na střeše, ukazují lidé před atentátem. Policie nezasáhla

15. července 2024  12:45

Útočník, který na volebním shromáždění střílel na Donalda Trumpa, tak učinil v leže na střeše...

Konflikt v Praze na Žižkově skončil pobodáním. Pachatel unikl, policie po něm pátrá

15. července 2024  7:36,  aktualizováno  12:20

V noci na pondělí došlo v Praze 3 v okolí Žižkova náměstí ke konfliktu mezi několika cizinci, který...

Nemocnici opustily poslední dvě dívky zraněné při zborcení stanu na festivalu

15. července 2024  12:12

Lékaři z jihlavské nemocnice dnes propustili do domácího ošetřování poslední dvě dívky, které se...

Bitcoin po střelbě na Trumpa posílil, jeho cena vyšplhala nad 60 000 dolarů

15. července 2024  11:58

Cena bitcoinu se po střelbě na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa přesáhla 60 000 dolarů...

  • Počet článků 626
  • Celková karma 29,11
  • Průměrná čtenost 3805x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->