Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se mi žije na pražském Smíchově

Jsou tomu dva měsíce, co jsem se přestěhovala po Praze z jedné čtvrti do druhé. Ze Střešovic na Smíchov. Jak se liší jedna městská část od druhé? V čem jsou jejich klady a zápory? Co mě trápí na Smíchově nejvíc?

Bydlení v pražských Střešovicích bylo zajímavé, krásné a mělo svou atmosféru. Když totiž bydlíte pár metrů od Pražského hradu, prožíváte historii současnou i předchozích staletí takřka na vlastní kůži. Jak se mi ve Střešovicích bydlelo a žilo napíši v jednom z dalších blogů. Dnes bych se chtěla zaměřit na moje nové bydliště a tím je Smíchov.

Ulice Jindřicha Plachty na pražském Smíchově

Můj nový pronajatý byt se nachází na Smíchově v ulici Jindřicha Plachty. Od stanice metra Anděl či tramvajových zastávek to mám domů jen pár metrů. Ačkoliv obývám byt v pátém poschodí, v podkroví, bydlím téměř pod střechou a musím přiznat, že je to poprvé, co mám sklopená střešní okna. Pro mě obrovská novinka!

Výhled z mého podkrovního bytu na Pražský hrad v dáli.

Například musím hlídat, abych nenechala otevřenou "ventilačku", protože by se klidně mohlo stát, že mi naprší do bytu. To jsem dosud nikdy hlídat nemusela. Když máte totiž vertikální okna, že by vám napršelo do bytu, je téměř nepravděpodobné. Snad jedině velká průtrž mračen.

Výhodou je jistě krásný pohled na pražské červené střechy, kousek zeleného Petřína a v dálce zahlédnete Hrad.

A nyní něco pro milovníky piva! Pokud projdu ulicí Jindřicha Plachty, dostanu se do ulice Staropramenná.

Ulice Staropramenná na Smíchově

Pokud obejdu blok, dostanu se do ulice Nádražní, kde je Návštěvnické centrum společnosti Staropramen

Informační centrum fy Staropramen v Nádražní ulici na Smíchově

Nedávno jsem viděla reklamu na nějaké pivo, kde se muž z pivovaru chlubí: "My vaříme pivo v noci!" 

Nevím, co je na tom originálního, ale když jsem se přistěhovala na Smíchov, cítila jsem, že pivo Staropramen se vaří dopoledne, odpoledne a v pivovaru nezahálejí ani v noci. Takže pro mě "normálka". Naštěstí jsem vyrůstala v Hradci Králové a vůni připravovaného chmelu a vaření piva znám od dětství. Takže jsem si celkem rychle zvykla.

Jenom si člověk občas posteskne: "Není tak trochu škoda, že jsem abstinent? Že nepiju? A už vůbec ne pivo?!" Myslím, že bydlení v těchto ulicích na Smíchově by skutečně ocenili pivaři tělem a duší.

Výhodou bydlení na Smíchově, v blízkosti obchodního centra Anděl je, že mám všechny důležité obchody v dosahu pár metrů. Vzhledem k tomu, že nemám auto a všechno tahám ručně, je to obrovská úleva. Mohu si nakoupit jak potraviny, drogérii, léky, oblečení i obuv na pár metrech, kousek od domu. To je skutečné požehnání Boží!

Myslela bych si, že když bydlím v podkroví, nebudu slyšet téměř nic. Ale je to omyl! Kousek od Smíchovského nádraží jsou zaparkované sanitky a když si to ženou po Štefánikově ulici přes přeplněné místo u Anděla, aby zachránili někomu život, tak řidiči pokaždé zuřivě troubí. Stejné je to i s policejními vozy, když chtějí projet touto částí Smíchova. Podle troubení se zdá, že jim obyčejní řidiči brání v průjezdu městem.

Z okna se dívám na jedinou kavárnu, která má v ulici Jindřicha Plachty trochu zeleně. Jedná se o vinnou révu, kterou nechali zakořenit v úpatí dlažby a domu. Víno nikdo netrhá (což je škoda), no, aspoň ptáci mají co zobat. Až opadá listí tomuto krásně vzrostlému keři, nebude v celé ulici Jindřicha Plachty ani trochu zeleně.

Jestli mi něco schází, tak je to dostatek zeleně. Zdá se, že když se stavěl Smíchov, bylo cílem vytvořit co nejvíce pro obyčejné dělníky, aby měli kde složit hlavu pod střechou. Že by potřebovali také trochu zeleně, aby se jim na Smíchově hezky žilo a dýchalo, zřejmě nikoho ze stavitelů nenapadlo.

V létě byly ulice Smíchova rozpálené až běda! Teplota města se zvyšuje, protože zeleň, která by pohlcovala teplo, chladila město a její obyvatele, zkrátka chybí. To je něco, na co si nezvyknu.

Musím přiznat, že bydlení v ulicích zcela bez zeleně je pro mě za celý můj život novinka. Vždycky jsem měla kolem sebe stromy, jak v Praze, tak v Ústí nad Labem, Liberci o Hradci Králové ani nemluvě. Je obrovský rozdíl i v tom, zda se díváte do cihlové stěny domu či na strom. Nikdy jsem neprahla po zeleni tak moc, jako nyní, když bydlím na Smíchově! A tak jsem si pořídila aspoň pár dalších květin do bytu a tři malé na střechu.

Opravdu by se s tím nedalo něco udělat? Vyndat pár dlažebních kostek a zasadit aspoň pár stromů?

Téměř každou noc slýchávám z ulic pode mnou bujaré veselí, zpěv opilců a smích. Co jsou schopní muži pod parou vymyslet, nebere konců! Jednou v létě kolem třetí ráno se dva muži rozhodli, že povlečou celou ulicí kontejnery na plast a papír a budou postupně vyhazovat jejich obsah! Úžasná zábava pro ty, kteří v ulici spí!

Dlouho jsem se domnívala a skutečně jsem se hněvala na kavárnu pod mými okny "Ty kávo!", ale pak mi to nedalo a zašla jsem se tam osobně zeptat, kdy jim končí akce. Ukázalo se, že mají otevřeno do 22 hodin a jestli déle, pak se jedná o mimořádné akce, které nekončí ve dvě či ve tři ráno. Zkrátka všechen ten smích, hlasité řvaní a další opilecké nápady pochází z jiných hospod a restaurací, které sídlí přímo na Štefánikově, u Anděla.

Vysvětlit někomu, že v přilehlých ulicích bydlí lidé, kteří by se rádi v noci vyspali, protože musí brzy ráno vstávat a pracovat, plnit povinnosti, nebo dokonce mají děti atd., je nereálné.

Anděl na Smíchově

A to není jenom tento nešvar. Téměř každé ráno, když odcházím z domu, jsou ulice jemně řečeno znečištěné. Jak? Jsou pozvracené a pomočené.

Po víkendech je pomočený téměř každý roh domu

Po pátečních a sobotních pařbách je to nejhorší. Žádný sloup nezůstane suchý. Možná by nebylo špatné si všimnout jedné zajímavosti - toto nedělají ženy, dámy a dívky. Toto je práce - mužů, chlapců a pánů.

Zvláštní je, že my, ženy, to musíme vydržet. A vydržíme! Pánové si mohou odskočit kamkoliv a kdykoliv, tak to také dělají.

Jestli Praha v něčem jako krásné město evropského významu pokulhává, tak je to čistota ulic a tristní nedostatek toalet pro domorodce a také pro cizince.

Místa pode všemi lavičkami jsou pozvracená

Občas se někdo vrhne i na železná okruží u stromů a v opilosti si to s nimi rozdá.

Restaurace často nahází odpad do velkých pytlů a dávají je v neděli  dopoledne na ulice. Že by to byla nějaká tajná dohoda s popeláři? Že to jako v neděli odvezou? Anebo to zůstane na ulicích stát až do pondělí? Na tuto otázku odpověď nemám. V každém případě to nevypadá dobře.

Dalším nešvarem pražského Smíchova je... Jak to nazvat? Zabrousím do slovníku První republiky - potulka. Všechny možné existence se potulují po Smíchově kolem metra Anděl a pokřikují na procházející, prosí o cigarety, žebrají o drobné na alkohol a jídlo. Nevím, jak ostatním lidem, ale mně to neskutečně vadí. Když se hezky obléknu, tak na mě pokřikují a necítím se dobře.

Jedná se o bezdomovce, narkomany, opilce, lidi, kteří se ocitli na naprostém dnu společnosti. Cožpak není právě tohle veliké téma před komunálními volbami? Nejen učinit pražský Smíchov hezčí a bezpečnější, ale také pomoci těmto lidem bez naděje z ulice?

Smíchov ve svém samém srdci je místem, kde se necítím dobře a rozhodně ne bezpečně. Rozumím tomu, že jde o velice vytížené místo, přes které proudí ve všechny denní a noční doby masy lidí ze všech různých čtvrtí Prahy, ale to přeci neznamená, že to bude místo, kudy bude mít člověk strach projít?!

Nejsou právě komunální volby příhodným časem, kdy znovu zvolíme vedení městské části a rozhodneme, kdo dá Praze 5 novou tvář? Lepší podobu?

Co by se líbilo mně? Bezpečný Smíchov, více zeleně a uklizené ulice.

Krásné podzimní dny a šťastnou ruku u voleb vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie:

Autorka

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 21.9.2022 22:02 | karma článku: 19,42 | přečteno: 1256x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

24.6.2024 v 12:00 | Karma: 23,35 | Přečteno: 681x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 8,78 | Přečteno: 139x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3935x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5559x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,35 | Přečteno: 790x | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Biden se nakazil covidem, stahuje se do izolace, oznámil Bílý dům

18. července 2024,  aktualizováno 

Americký prezident Joe Biden, který obhajuje v podzimních volbách mandát, se nakazil covidem....

Raketová kariéra Trumpovy snachy. Hvězdné Laře radila i rodačka ze Zlína

18. července 2024

Premium Pro snachu Donalda Trumpa Laru jsou poslední měsíce ve znamení nástupu na politické výsluní, který...

I pár stovek měsíčně udělá za dvacet let divy. Expertka o výchově ke spoření

18. července 2024

Premium O financích mluví jen pět procent žen. A podobné procento teenagerů dostává informace od rodičů...

Velký výprodej státu. Nabízí jez, pošty i hřbitovy, některé však omylem

18. července 2024

Premium Pokud se chystáte v budoucnu investovat do nemovitostí, zbystřete. Stát se hodlá zbavit více než...

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

  • Počet článků 626
  • Celková karma 29,12
  • Průměrná čtenost 3805x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->