Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak může kardinál Duka chtít, abychom viděli v ruských agresorech oběti?!

Kardinál Dominik Duka se ve svém blogu o znásilněných ukrajinských ženách zmiňuje, že také ruští vojáci jsou oběti. Měli bychom mít pochopení a soucit pro ruské vrahy, teroristy a agresory? Kdo je pachatel a kdo oběť?

Veřejné mínění rozhýbal a také zvedl ze židlí a rozčílil nemálo lidí článek kardinála Dominika Duky nazvaný „Nepodporujte je! Aneb jak pomoci znásilněným Ukrajinkám?“. Ten napsal a publikoval na svém blogu na aktualne.cz dne 25. dubna 2022.

Když vynechám problematiku otřesného hromadného znásilňování žen ruskými vojáky v ukrajinských okupovaných městech, sexuální zneužívání a znásilňování dětí, následná nechtěná těhotenství mladých žen, babiček, ale i dívek, které by se za normálních okolností věnovaly studiu, následné řešení nechtěných těhotenství… zůstane to, co česká veřejnost řeší nyní.

Ve svém článku Duka píše: „Celý problém vyžaduje nejen nestrannost, ale musí být přihlédnuto, že pachatel, příslušník ozbrojených sil, je často také obětí těch nejsilnějších emocí a vášní, kdy hrůza z boje, strach a nenávist ho přivádí doopravdy až k úrovni jakéhosi amoku. Zabíjí bez rozmyslu a ničí vše živé i veškeré hodnoty, které reprezentují protivníka. Což neznamená, že tím je omluven a že by měl být zbaven zodpovědnosti! V případě bojů nejen na Ukrajině, ale i v jiných vojenských zásazích v současném světě (tak jako v obou světových válkách), by měla být kladena zodpovědnost za tyto činy i vedení armády a konkrétnímu veliteli jednotlivých vojáků, což se často nečiní.“

Celý článek Dominika Duky si můžete přečíst zde: https://blog.aktualne.cz/blogy/dominik-duka.php?itemid=42525

Duka sice označuje ruské okupanty Ukrajiny za pachatele (jestliže je použito slovo „pachatel“, tedy termín z trestního zákona, pak by bylo na místě dodat, že se nejedná jen o pachatele, ale rovnou dodat i zbytek, o pachatele trestných činů. Tím jistě znásilnění, týrání, bytí, vydírání, omezování svobody, zabíjení a já nevím, co ještě dalšího je), zároveň však v ruských vojácích vidí oběti.

Oběti, které jednaní pod těmi nejsilnějšími emocemi a vášní, až na úrovni jakéhosi amoku.

Jakkoliv má nejvyšší představitel římskokatolické církve v naší zemi na svůj názor právo, domnívám se, že situaci na okupované Ukrajině nepochopil.

Ruští vojáci pod vedením presidenta Vladimíra Putina, a jemu podléhající vedení armády, napadli 24. února 2022 svobodný stát Ukrajinu. Ruská armáda napadla Ukrajinu svévolně, aniž by jim Ukrajina zavdala jakýkoliv důvod. Ukrajina si jenom přála zvolit si svůj vlastní osud a směřování do Evropské unie a budoucnost země mezi západními zeměmi, ne pod „ochranou Ruska“.

Každý, kdo umí číst a kdo si umí pustit počítač a pracovat s internetem, kdo si umí naladit televizi či pustit rádio v naší zemi vidí, jaké neštěstí zůstává po stahování se ruských vojsk z ukrajinských měst.

Tragické a nesmyslné zabití víc jak stovky civilistů v Buči, kteří byli nalezeni v hromadném hrobě poblíž kostela. Stále nová svědectví znásilněných žen, dívek, ale i dětí. Zjišťování, kolik z nich je těhotných. Nahlášené stovky nezvěstných manželů, bratrů, otců… Tisíce zmařených životů a mrtvých. Způsoby rabování, ale dokonce odnášení nábytku, oblečení a šperků, elektrospotřebičů i IT techniky a následné odesílání ruskými vojáky do míst jejich bydliště, nebo prodávání v Bělorusku místním obyvatelům. Nekonečné počty domů, sídlišť a celé čtvrti srovnané se zemí…

Myslím, že nemusím pokračovat ve výčtu ohavností, kterých se ruští vojáci dopouštějí na území Ukrajiny.

Ale očekávat od nás, českých občanů (a co teprve od Ukrajinců!), že budeme mít pochopení pro ruské vojáky, že jednali pod silnými emocemi a že i oni jsou oběťmi, to chápat nelze!

Rovněž nemohu souhlasit s tím, že zodpovědní za ruské vojáky je vedení armády a konkrétní velitelé.

Každý z nás je zodpovědný za celý svůj život. Každý člověk je zodpovědný za svá slova i činy, stejně jako za celý svůj život.

Každý voják se sám za sebe rozhoduje, zda někoho zabije či ne, zda někoho znásilní, nebo to neudělá. O tom, že je možné se rozhodnout správně, svědčí nejen dezerce z řad ruských vojsk, ale také vyhýbání se narukování do armády či opuštění Ruska.

Překvapuje mě, že otázku zodpovědnosti kardinál Duka ve svém článku opomněl. Vždyť zodpovědnost každého člověka v každém ohledu je to, o čem se dočteme na stovkách míst Bible. Zodpovědnost před lidmi a zároveň před Bohem, naším Stvořitelem, je důležitá. Bůh je ten, kterému se budeme všichni jednoho dne zodpovídat za všechno, co jsme udělali.

V žádném případě nebude u Božího soudu na věčnosti platit: "To já ne, to oni!", "Já jsem to udělat nechtěl, ale matka mi to přikázala!", anebo, "Já jenom dělal práci, plnil rozkaz, co mi velitel roty nařídi!"

Šokuje mě, že toto Duka ve svém článku nezmínil.

Vidět v agresorech, teroristech a vrazích oběti je naprosto nesmyslné a pomýlené. Pokud bychom v ruských vojácích viděli oběti, očekával by se od nás soucit a pomoc. Zaměnit pachatele trestných činů a oběti je tristní! Ten, kdo potřebuje naši podporu, pomoc a soucit, nejsou ruští vojáci, ale ukrajinští stateční vojáci, kteří bojují za svou zem (ale i za náš svobodný život v Evropě), ukrajinské ženy, dívky a děti, kteří přežili nepředstavitelné utrpení.

Pěkný den a sláva Ukrajině! Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje:

Článek Dominika Duky „Nepodporujte je! Aneb jak pomoci znásilněným Ukrajinkám?“, 25. dubna 2022, publikovaný na webu aktualne.cz je k dispozici zde: https://blog.aktualne.cz/blogy/dominik-duka.php?itemid=42525

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 27.4.2022 18:46 | karma článku: 41,88 | přečteno: 5887x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 4,46 | Přečteno: 62x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3878x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5533x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 784x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 11,37 | Přečteno: 520x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Kadyrov předhodil bodyguarda lvům. Otázky halí i smrt jeho otce a bratra

19. června 2024  19:16

Čte se to jako drama od Shakespeara. Úkladné vraždy, gangsteři napojení na FSB, zničující občanská...

GLOSA: Slunce, seno, Euro. Zoufalí evropští lídři vzývají fotbalový úspěch

19. června 2024

Začátek července? To mělo být fotbalové Euro, Wimbledon, povalování se na gauči při sledování krás...

Opilec napadl v Praze šest lidí, vážně zranil motorkáře. Policii pomohli svědci

19. června 2024  16:46,  aktualizováno  17:38

Policie zasahovala u případu napadení šesti lidí v Praze 7 v Argentinské ulici. Vážně zraněného...

Bouře nad Českem. Moravou prošla supercela s kroupami

19. června 2024  7:56,  aktualizováno  17:25

Nad Moravou prošla intenzivní supercela. Zasáhla pomezí Pardubického a Olomouckého kraje. Ještě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 625
  • Celková karma 22,61
  • Průměrná čtenost 3808x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->