Jak město sází v naší ulici stromy a sousedi je ničí

Město Ústí nad Labem vykácelo v naší ulici pět nemocných vzrostlých smrků. Místo toho vysadili čtyři nové stromky. Vydržely tři roky, pak je někdo z mých sousedů poškodil. Kdo? A proč to udělal? Komu se stromky nehodily?

DOMY, TRÁVNÍKY A STROMY V NAŠÍ ULICI

Před II. světovou válkou a během ní, když byly Sudety zabrány Němci, bylo v nynější Ženíškově uliciÚstí nad Labem několik cihlových domů (říká se jim „poštovské domky“) a ty měly mezi sebou obrovské zahrady. Byly založeny trávníky a vysázeny stromy. Jednalo se o různé ovocné stromy, ale také smrky a jedle. Na místě, kde nyní bydlím, bylo dokonce velké zahradnictví (což jsem se dozvěděla od místních starousedlíků).

Ženíškova ulice, Ústí nad Labem

Po odsunu Němců v roce 1945 byly Sudety vylidněné. Stát se však snažil různými způsoby motivovat obyvatele celého Československa, aby se přestěhovali do prázdného pohraničí na severu Čech.

Kdo tak učinil, dostal nejen kompletně zařízený dům se vším všudy (ostatně sudetští Němci si mohli vzít s sebou zavazadla vážící 50 kg na osobu), ale i třeba s hospodářstvím, koňmi ve stájích, králíky v králíkárnách a se slepicemi v kurníku, samozřejmě se zahradou a několika hektary pole k tomu (tak tomu bylo v případě rodiny mého táty, jiná věc je, že všechno komunisté o tři roky později, v roce 1948, znárodnili, tedy sebrali a založili JZD).

PANELOVÁ VÝSTAVBA ZA SOCIALISMU

Protože se do Ústí nad Labem v 60. letech XX. století přistěhovalo hodně lidí a rodiny se rozrůstaly, začala ve velkém socialistická výstavba panelových sídlišť. Do té doby vkusné průmyslové město se začalo měnit v panelovou hrůzu. Ani Ženíškovu ulici se změny nevyhnuly. Zahrady byly vyhodnoceny jako příliš veliké a mezi dva poštovské domy se postavil dlouhý panelový dům (v tom dnes bydlím).

NEJDŘÍVE ODEŠLY JASANY

Ovocné stromy byly vykáceny, ale jedle a smrky v ulici mezi domy zůstaly. Když tu bydlel můj táta, bylo v ulici asi sedm jasanů. Dnes tu stojí jen jeden. Postupně odumřeli a byly vykáceny.

PAK BYLY VYKÁCENY NĚKOLIKAMETROVÉ SMRKY

V roce 2015 bylo pět vzrostlých smrků (které vysázeli asi před 80 lety sudetští Němci) napadeno mšicí smrkovou a jehličí začalo „rezavět“ a opadávat. To se ale dělo napříč celou zemí, tak víte, o čem píši. Proto Úřad městského obvodu Ústí nad Labem – město, oddělení čistoty a zeleně nechal stromy pokácet.

Zde bylo 5 vzrostlých smrků, které byly nemocné a město je muselo pokácet

MĚSTO VYSADILO ČTYŘI MLADÉ STROMKY

O rok později, tedy v roce 2016 nechalo město na stejném místě vysadit čtyři kusy douglasky tisolisté (stále zelený rychle rostoucí jehličnan, z čeledi borovicovitých, který nepotřebuje velké množství srážek).

Já jsem to uvítala! Původních stromů vysazených sudetskými Němci je v ulici pomálu, asi tak tři. Když si vezmete, že tropická léta panují každý rok, a nastávají už v dubnu a končí někdy až koncem září, každý stín je dobrý. Nehledě na to, že rozpálená dlažba chodníku a betonová ulice mezi domy, stejně jako dlažba vedoucí ke vchodům domů, dovedou rozpálit povrchy na nepředstavitelnou teplotu a ohřívají už tak dost tropický vzduch. Ještě jsem zapomněla na rozpálená auta, která zabírají na ulici (a občas i na chodníku) každý volný metr. Zkrátka zbytečně navyšujeme teplotu, aniž bychom museli. Nehledě na to, že blížící se klimatická krize volá po zeleni, která by napomohla vstřebávání oxidu uhličitého ze vzduchu.

KDE JSOU MLADÉ STROMKY?

Na jaře 2019 jsem si všimla, že čtyři mladé stromky douglasky tisolisté zmizely. Někdo je pokácel a odvezl. Jeden ze sousedů říkal, že to prý bylo město. Nemohla jsem pochopit, jak může město stromky vysadit a o tři roky později je vykácet?!

Starý kořen vykáceného smrku a mladý pokácený pařízek douglasky

Po dalším tropickém létu 2019 jsem si uvědomila, jak nám nesmírně chybí v ulici stromy, které by vytvořily stín. Ale ono taky bydlet v zeleni a dívat se z oken na stromy je mnohem příjemnější, než sledovat domy, beton a dlažbu. Nechybí jenom mně, ale hlavně budou chybět dalším generacím. Nemocné smrky se mohly dožít až 500 let. Nově zasazené stromky douglasky tisolisté se mohly dožít od 500 let do 1000 let. To už by bylo nějakých generací!

Malý pařízek stromku. Kdyby nebyl pokácen, rostl by strom 500 až 1000 let

MĚSTO SÁZÍ, ALE SOUSEDÉ KAZÍ

Proto jsem se obrátila na vedoucí oddělení čistoty a zeleně Úřad městského obvodu Ústí nad Labem – město, Moniku Královou a požádala ji, zda by nebylo možné v Ženíškově ulici vysadit pár stromů.

Odpověď byla pro mě šokující!

„Výsadba se setkala s nevolí občanů z přilehlého domu. Nicméně stromy tam již byly. Vzhledem ke skutečnosti, že dřeviny byly znehodnoceny „lidovou tvořivostí občanů“ – byl na nich prováděn neodborný řez, čímž došlo k poškození jejich přirozeného habitu - bylo doporučeno orgánem ochrany přírody jejich odstranění. Tak bylo v předjarním období roku 2019 učiněno. Vzhledem k těmto skutečnostem není na předmětné parcele plánována nová výsadba. V případě, že by obyvatelé přilehlého domu chtěli vysadit nové dřeviny, je nutné doložit písemnou žádost podepsanou předsedou sdružení vlastníků bytových jednotek jako důkaz, že tento akt byl s vlastníky projednán a ti s výsadbou souhlasí. V tomto případě bude nová výsadba konsultována s orgánem ochrany přírody a dle jeho doporučení bude dále postupováno,“ odepsala Králová.

Co na to říct? Město samo od sebe vysadilo stromy (které byly samozřejmě zaplaceny z peněz daňových poplatníků, což jsme my všichni) a sousedi v mém vlastním domě je zničili. S kým to tady vlastně žiji?

Hlavou se mi hodí otázky: Komu mohly stromy vadit? Kdo a kdy je poškodil? Neumím si představit, že by to udělaly děti, ty se o stromy nezajímají. Dospívající randí, hrají hry a milují chytré telefony, ale neřeší nově vysazené stromky. Většina sousedů se v našem domě nezajímá o nic jiného, než o své vlastní blaho, ostatní je jim „ganz egal“ (což přeloženo z němčiny znamená „je to fuk“). Pak tu máme několik nadšených zahrádkářů, ale ty bych vyloučila, protože ti by takové „harakiri“ na mladém stromku nikdy neudělali. A mladá generace? Ta má dost práce s rodinami, dětmi, jejich koníčky, úkoly, nákupy atd., že vůbec okolí domu neřeší. Přiznávám, je to pro mě záhada…

Poslední stromy vysazené sudetskými Němci

Jedno je ale jisté, až se teploty během letních měsíců další roky o pár stupňů ještě navýší, budeme prahnout po stínech stromů jako žíznivý po vodě. Ale budeme mít smůlu.

Krásné podzimní dny, hodně zeleně a moudrých sousedů v sousedství Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie: hrš

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 21.11.2019 22:58 | karma článku: 21,95 | přečteno: 1027x

Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (3)

Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní - území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. Tentokrát jsme shlédli návrhy architektonických týmů a opřipomínkovali je.

10.12.2024 v 23:13 | Karma: 8,02 | Přečteno: 275x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (2)

Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní. Což je území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. A tak jsem se zapojila. Jaké architektonické návrhy vytvořily čtyři týmy?

30.8.2024 v 22:02 | Karma: 5,30 | Přečteno: 182x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (1)

Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní. To je území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. Mohla bych svou účastí a nápady změnit vizi a vzhled Prahy? To byla výzva!

29.8.2024 v 21:38 | Karma: 7,57 | Přečteno: 263x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak jsem v Praze zabloudila do Stínadel

Když jsem poprvé bydlela na Praze 1 - Novém Městě v roce 2005, neměla jsem ani tušení, že mám pár kroků od svého bydliště Foglarova Stínadla. Po 19 letech jsem v Praze zabloudila a konečně je objevila!

28.8.2024 v 20:08 | Karma: 23,52 | Přečteno: 560x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Volební kampaň SPD s černým „chirurgem“ je nechutná a rasistická!

Vedení SPD zařadilo mezi volební billboardy rasistický. Mezi mé přátele a nejlaskavější lidi, jaké znám, patří muž černé pleti z Nigérie. Demokracie a svoboda nejsou samozřejmostí! Musíme je hájit, střežit a proti rasismu bojovat.

9.8.2024 v 20:34 | Karma: 17,50 | Přečteno: 768x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze

28. dubna 2025  13:51,  aktualizováno  21:26

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

22. dubna 2025  14:52

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...

Soud projednává odvolání Cimického, obhajoba zpochybňuje výpověď jedné z obětí

29. dubna 2025  10:40,  aktualizováno  14:38

Aktualizujeme Městský soud v Praze v projednává odvolání psychiatra Jana Cimického, který je obžalovaný ze čtyř...

Kde nejlépe oslavit první máj? Nejlepší akce přehledně: stavění májky, protesty i degustace

29. dubna 2025  14:26

Kdo by si nechal ujít polibek pod rozkvetlou třešní, který zaručí, že dámy „neuschnou“? Oslavy 1....

Senát projedná petici, aby stát nadále financoval školní kuchařky i uklízečky

29. dubna 2025  5:10,  aktualizováno  14:25

Přímý přenos Petici proti tomu, aby školní kuchařky, uklízečky či školníky a další nepedagogické pracovníky...

Hawker Hurricane se vrátil na nebesa. Připomněl československé letce z RAF

29. dubna 2025  14:14

Nadšenci letecké historie mohli v pondělí nad pražským letištěm Točná sledovat letadlo Hawker...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

  • Počet článků 633
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3784x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.