Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak jsem se zúčastnila protestu „Vypískejme presidenta“

Čtyři sta lidí se sešlo před Hradem, domovem presidenta Zemana, aby dali najevo nesouhlas s jeho posledním rozhodnutím – milostí pro svého podřízeného, šéfa Lán Miloše Baláka. A já tam byla taky.

Žijeme v hektické době. Na tom se jistě všichni shodneme. A děje se toho hodně. Některé akce nás nechávají chladnými a jiné ne. Ty na nás působí jako červený hadr na rozzuřeného býka. A my cítíme, že se v nás přímo vaří krev.

Přesně takovou akcí byl pro mě protest neziskové organizace Milionu chvilek z. s., který se tentokrát jmenoval „Protest na Hradě! Vypískejme presidenta“, a se uskutečnil ve čtvrtek 31. března 2022 od 18 do 19 hodin na Hradčanském náměstí v Praze.

Jsem zimomřivý člověk, a pokud se teplota pohybuje kolem 5° C, tak trpím. Neustále mi teče z nosu, a ruce, přestože mám kvalitní pletené či kožené rukavice, mi stále mrznou tak, že je necítím. Celkově se klepu zimou. Proto ve mně všechno křičelo: „Zůstaň doma s hrnkem horkého čaje! V teple! Nikam nechoď!“

PROČ JSEM MUSELA JÍT NA PROTEST?

Vzhledem k tomu, že bydlím od Hradčanského náměstí sedm minut chůze, nedalo mi to! Fakt, že president Miloš Zeman, který sám prohlásil, že bude s presidentskými milostmi šetřit, udělil milost svému podřízenému šéfovi Lán Miloši Balákovi v sobotu 26. března 2022, tedy pouhé 3 dny poté, co byl vynesen pravomocný rozsudek, je šokující.

Pro ty, kteří to neví, byl Balák odsouzen ke třem letům vězení. Také dostal peněžitý trest ve výši 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti. Presidentská milost vše zrušila.

Proto jsem se rozhodla, že dám přednost zimě na Hradčanském náměstí a připojím se k dalším lidem, kteří cítí rozhodnutí presidenta jako výsměch pro obyčejné lidi, zneužití jeho pravomoci a podkopávání důvěryhodnosti české justice a jejích rozhodnutí.

JAK PROBÍHAL PROTEST?

Protestující přivítala mluvčí Milionu chvilek z. s. Hana Strašáková. Informovala nás o tom, co se děje na Hradě, jak v případě presidentské milosti, tak v konání vedoucího Kanceláře prezidenta Miloše Zemana Vratislava Mynáře.

Protest se nesl v orwellovském duchu a jeho vynikající díla „Farma zvířat“ z roku 1945. Hlavním mottem bylo heslo George Orwella: “„Všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější.“

Jakkoliv je to smutné, toto heslo přesně vyjadřuje počínání presidenta Zemana a lidmi, kterými se obklopuje.

Aby nezůstalo jenom u slov, hlavní transparent drželo pět postav s gumovou maskou prasete domácího. Dočkali jsme se pantomimy s jitrnicí na talíři, která měla připomenout zabíjačkové hody Vratislava Mynáře v době pandemie covidu. To jsme my, obyčejní smrtelníci, dodržovali nařízení vlády neshromažďovat se, další trávili čas v karanténách a dobrovolně jsme se vzdali společenských akcí.

Připomněli jsme si zásady a heslo prvního československého presidenta a osvoboditele Tomáše Garrigua Masaryka: „Nebát se, nelhat a nekrást.“

Sešlo se nás kolem čtyř stovek a skandovali jsme hesla: „Hanba“, „Zeman z Hradu!“, „Mafie“, anebo dokonce někteří „Ruský šváb“. Skandování a proslovy jsme vášnivě podporovali pískáním na píšťalky. Někteří protestující měli své, těm, kteří si je nepřinesli, je rozdával Milion chvilek zdarma, stejně jako placky s logem.

Já jsem přišla těsně před začátkem, a protože jsem doma nenašla žádnou píšťalku, musela jsem si vystačit se silvestrovskou frkačkou červené barvy s třásněmi.

V závěru jsme do pískání a pokřiků dali všechno, co jsme mohli. Věřili jsme, že nás Zeman na Hradě uslyší. Po hodině jsme se rozešli s nadějí, že až bude na Pražském hradě za rok touto dobou nový president, budeme se scházet už jenom k oslavám.

Ačkoliv jsem celou dobu podupávala na dlažbě Hradčanského náměstí, frkala na frkačku, ze všech sil skandovala a tleskala, domů jsem se vrátila vymrzlá na kost. Ale co? Stálo to za to! Určitě je lepší vyjádřit svůj názor, než nečinně složit ruce do klína a bezmocně si říkat: „Nedá si s tím nic dělat. Musím se s tou nespravedlností smířit.“

Ne, já věřím, že vždycky se dá něco dělat. Vždycky je možná změna. Ostatně fakt, že naším premiérem už není podnikatel bez zábran Andrej Babiš, ale profesor Petr Fiala, o tom jasně vypovídá.

Krásné dny a už žádné zavádějící presidentské milosti vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie:

H. R. Šiander

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 31.3.2022 21:29 | karma článku: 29,12 | přečteno: 1429x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 4,42 | Přečteno: 60x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3876x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5528x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 783x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 11,37 | Přečteno: 520x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Vulgarismy rozlítily slovenské vládní politiky. Distancujte se, vyzvali média

16. června 2024  12:26,  aktualizováno  13:23

Média kritická k vládě si odmítla přiznat svůj podíl na společenské atmosféře na Slovensku před...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  13:18

Aktualizujeme V islandském Öxnadalu havaroval v pátek autobus s 20 českými turisty a jedním českým průvodcem a...

Za nehodu českého letadla v Rakousku mohl pilot, rozhodla prokuratura

16. června 2024  13:15

Za nehodu letadla, které se v listopadu během letu z Česka zřítilo v oblasti rakouské hory Kasberg,...

Izrael v části jižní Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace

16. června 2024  7:38,  aktualizováno  13:07

Izraelská armáda v části jižního Pásma Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace, aby...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

  • Počet článků 625
  • Celková karma 22,61
  • Průměrná čtenost 3808x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->