Film o podomním prodejci Billu Porterovi, který se stal legendou
Bill Porter, který se narodil v californském San Francisco, má od svého narození těžkou obrnu (cerebrální paralýza), který způsobuje špatnou koordinaci těla, svalů a také částečně ovlivňuje řeč, takže Billy špatně artikuluje a tím pádem je mu i hůř rozumět.
Billy měl to štěstí, že vyrůstal v láskyplné rodině, které mu dávala najevo, že je důležitým, krásným a také milovaným synem. Tatínek Ernest Porter byl podomní prodejce, který úspěšně prodal všechno, co měl k dispozici. Maminka po smrti manžela, která se o svého syna stará, vidí v synovi rovněž velký potenciál. Věří, že se i z něho přes jeho handicap stane úspěšný podomní prodejce jako byl její muž.
Film nás přivádí do Spojených států roku 1955, kdy podomní prodejci byli důležitou součástí americké společnosti. Billova maminka usoudí, že je čas, aby se Bill stal obchodníkem. Pomůže Billovi s oblečením a pak ho autem přiveze před obchodní firmu Watkins, kde se uchází o práci.
Ruku na srdce – dal by někdo z nás práci obchodníka člověku, který vypadá na první pohled jako směšná figurka, shrbená k jedné straně, belhá se a ještě ke všemu špatně mluví?
Ano, uhodli jste, ani šéf firmy Waktins Billa kvůli jeho handicapu odmítne. Jako důvod uvede, že práce je těžká a on ne příliš dobře chodí. Bill zklamaně odchází, ale pak se rozhodne, že se s tím nesmíří. Vrátí se zpět a přesvědčí zaměstnavatele, aby mu dal okrsek, který nikdo nechce.
Už ten den se vydává do práce a po domech nabízí nejrůznější zboží firmy – od pracích prášků, přes kosmetiku až po sladkosti. Většina lidí Billa odmítá, protože si při pohledu na něj myslí, že je z charity a prosí o peníze. Hodně lidí ho ignoruje, pouští na něj psy nebo si z něj dělá legraci. Vždyť si nic jiného ani nezaslouží!
Bill Porter (3. září 1932) se narodil s těžkou obrnou v San Franciscu v Californii. S matkou se přestěhoval do Portlandu v Oregonu. Odmítl se smířit se svým handicapem a od roku 1955 začal pracovat jako podomní prodejce u společnosti Watkins. Veřejně známou osobností se stal v roce 1995, kdy o něm v oregonském deníku vyšlo několik článků o jeho životě.
Během přestávky na oběd se podívá do firemní aktovky, kterou dostal ráno a najde tam kromě reklamních letáků a objednávek i sendvič. Ten má z jedné strany na housce napsáno - trpělivost - a z druhé - vytrvalost. Billa to pobaví a po obědě vyrazí a trpělivě obchází dům za domem, až na razí na první zákazníci, osamělou Gladys.
Píle, s jakou se Bill pustil do práce, nakonec přinese už první den své ovoce. Bill prodá zboží za čtyřicet dolarů a vydělá tak 4,25 centů. Aby oslavil svůj první den v zaměstnání, pozve večer maminku do bistra na večeři. Jako celý život tak i při večeři Billa provází posměchy a imitace jeho mluvy a těla od vedlejšího stolu, u kterého sedí teenageři.
Maminka, která se celých život o svého syna starala, ztrácí pomalu paměť a tak ji Bill umístí do penzión, kde se o ni postarají. Na víkendy si ji bere domů.
Maminčina péči ale Billovi chybí! Jak by taky ne, když kvůli ochrnuté ruce si není schopen sám zapnout knoflíčky na rukávech, uvázat kravatu nebo dokonce zavázat tkaničky u bot!
To by ale nebyl Bill, kdyby ho tohle mělo odradit, aby vyrazil po domech! Každé ráno se vydává do luxusního hotelu ve městě, kde má přátele, kteří mu pomáhají – hlavní portýr mu zapne knoflíčky u manžet a uváže kravatu, čistič bot mu vyleští boty a zaváže tkaničky. Všichni se každý den na Billa těší a on je baví vtipy.
Bill dál pracuje pro společnost Watkins a léta utíkají. Z blízka poznává všechny lidi ve svém okrsku. Zná jejich jména, rodiny a vidí do jejich životů. Poznává problémy, se kterými se potýkají. Lidé si Billa oblíbí, důvěřují mu a začnou si u něj objednávat zboží.
Za desítky let už ví, kdo s kým a jak žije, kdo má koho rád, je svědkem věčných hádek sousedů, odvádí děti svých zákazníků na hlídání a někteří s ním řeší své problémy ve vztazích či osamělost. Z podomního obchodníka se pomalu stává rodinný přítel, který je součástí jejich rodin.
V 70. letech nastává zlom a Billovi umírá v sanatoriu maminka. Lékaři radí, aby Bill kvůli svému zdraví přestal pracovat, protože těžká práce s sebou nese riziko, že přestane chodit. Ten však na rady lékařů nedbá a pracuje dál.
Chce být nezávislý na lidech kolem sebe, na státu a hlavně – chce pracovat jako podomní prodejce! Zároveň podává inzerát, na který se mu přihlásí mladá studentka univerzity Shelley a pomáhá mu s prací.
V roce 1989 se stává Bill Porter prodejcem roku společnosti Watkins. I když se od roku 1955 změnil celý svět – moderní technologie, metody prodeje, politika, výrobky a zboží, móda…
Bill a jeho přístup se nezměnily. Lidé ho mají rádi a jeho milého a přátelského přístupu si váží.
Což ostatně pochopí i nový šéf společnosti Watkins, který ho chtěl vyhodit jen co se s ním seznámil.
Každé ráno a za každého počasí vyráží Bill do svého okrsku, aby dům od domu nachodil patnáct kilometrů a nabízel zboží společnosti Watkins. Nikdo ho nezná jinak než oblečeného v obleku a baloňáku, s kloboukem na hlavě a aktovkou v ruce. Lidé, kteří si mohou zajet autem do nejlepších supermarketů a vybrat mezi mnoha výrobky, stále nakupují oblíbené a osvědčené zboží u „svého Billa“.
Zásadním přelomem v životě Billa je rok 1996, kdy se zapomene rozhlédnout na rušné ulici a srazí ho autobus. Potlučený Bill leží se zlomenou nohou v sádře v nemocnici a protože nemá zdravotní pojištění, účty za ošetření dosahují za pár dní v nemocnici závratných částek.
Shelley, která má už svou vlastní rodinu, ale přesto stále pracuje pro Billa, mu nabízí přátelskou výpomoc. Ten to ale odmítá, protože nechce být na nikom závislý a až se uzdraví, těší se, že zase začne znovu pracovat.
Aby zaplatil účty, prodá Bill svůj domek po rodičích a přestěhuje se do malého bytu. Nakonec pochopí to, co mu tak všichni dávají najevo – je čas odejít do důchodu. Billy si to nechce připustit a dlouho se tomu brání.
Sám ale vidí, že společnost Watkins se od padesátých let hodně změnila. Postupně se přechází na prodej po telefonu a podomní prodejci nejsou potřeba. Oddělení pro podomní prodejce propustilo zaměstnance a jediný, kdo tam dochází pro formuláře objednávek je právě Bill. Veškerou agendu zpracovávají obchodníci na počítačích.
Ve společnosti, kde pracoval Bill víc jak čtyřicet let svého života, dává výpověď a zůstává doma. Není ale zvyklý nic nedělat a tak neví, co s časem a nudí se… Jednoho dne na jeho dveře zaklepe novinář místního deníku, který přiznává, že si Billa pamatuje z dětství jako podomního prodejce v čtvrti, kam Bill chodil a že ho jako malého kluka vylekal.
Žádá o rozhovor pro noviny, ale Bill odmítá. I přesto vyjde v následujících dnech v novinách článek o podomních prodejcích i s Billovou fotografií. V článku redaktor vzpomíná na Billa, kterého měl každý ze čtvrti rád a který přinášel nejen výrobky společnosti Watkins, ale i radost a novinky z okolí do jejich domovů.
Bill, který si článek přečte, se znovu vydává do společnosti Watkins a dostává i ve svých osmdesáti letech znovu práci jako podomní prodejce. Shelley začíná pro něj znovu pracovat na částečný úvazek a Billy nachází znovu nejen cestu k svým přátelům (zákazníkům), ale smysl a radost ze života.
Název filmu: Od dveří ke dveřím (Door to door)
Film: Kanada – USA
Rok: 2002
Délka: 90 minut
Režie: Steven Schachter
Hrají: William H. Macy, Helen Mirren, Kyra Sedgwick, Kathy Baker, Michael Shanks, Jesse Moss, Felicity Hoffman, Haili Page, Nancy Lenehan, Melanie Merkosky
Fotografie a odkazy:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bill_Porter_%28salesman%29
Hana Rebeka Šiander
Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (3)

Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní - území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. Tentokrát jsme shlédli návrhy architektonických týmů a opřipomínkovali je.
Hana Rebeka Šiander
Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (2)

Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní. Což je území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. A tak jsem se zapojila. Jaké architektonické návrhy vytvořily čtyři týmy?
Hana Rebeka Šiander
Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (1)

Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní. To je území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. Mohla bych svou účastí a nápady změnit vizi a vzhled Prahy? To byla výzva!
Hana Rebeka Šiander
Jak jsem v Praze zabloudila do Stínadel

Když jsem poprvé bydlela na Praze 1 - Novém Městě v roce 2005, neměla jsem ani tušení, že mám pár kroků od svého bydliště Foglarova Stínadla. Po 19 letech jsem v Praze zabloudila a konečně je objevila!
Hana Rebeka Šiander
Volební kampaň SPD s černým „chirurgem“ je nechutná a rasistická!

Vedení SPD zařadilo mezi volební billboardy rasistický. Mezi mé přátele a nejlaskavější lidi, jaké znám, patří muž černé pleti z Nigérie. Demokracie a svoboda nejsou samozřejmostí! Musíme je hájit, střežit a proti rasismu bojovat.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel
Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z...
Trefili jsme Rusům základnu s letouny, které jim ještě zbyly, hlásí Ukrajinci
Sledujeme online Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad...
Kvůli nehodě kamionu byl na dálnici D1 dvě hodiny uzavřen důležitý tunel
Nehoda kamionu zkomplikovala dnes ráno dopravu na dálnici D1 v blízkosti Klimkovického tunelu....
Po útocích a protiútocích s Izraelem chce Írán vtáhnout do konfliktu USA
Při íránském útoku na Izrael zemřeli v noci na sobotu tři lidé. Zraněných je několik desítek....
VIDEO: Matka v Plzni zapomněla syna v tramvaji. Ten zatím hrál v klidu na mobilu
Zapomenout syna v tramvaji se podařilo ve čtvrtek odpoledne sedmatřicetileté ženě z Plzně....
Týraných a zneužívaných dětí loni přibylo, říkají data. Osm kruté zacházení nepřežilo
Sociální pracovnice a pracovníci řešili loni případy 10 155 týraných, zneužívaných a zanedbávaných...

Provozovna/nebytové prostory Štěpánská Praha 1
Štěpánská, Praha 1 - Nové Město
137 500 Kč/měsíc
- Počet článků 633
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3786x
Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.
Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.
Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.
V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.
Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz
Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz
Seznam rubrik
- Ostatní
- Merry X-mas
- Křesťanství, judaismus
- Vztahy
- Politika, kauzy
- Kultura
- Sci-fi o EU
- Kniha MARIANNE
- Kniha HEDVIKA
- Kniha BRIGITA
Co právě poslouchám
- Worship Radio 247
- The UK 1940s Radio Station
- Hit Rádio City - Devadesátka
- Hallelujah - Hillsong Worship
- Way Maker - Sinach
- Intentional - Travis Greene
- Still Rolling Stones - Lauren Daigle