Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Realita a virtuální obraz zdravotnictví v ČR

Komentáře k úrovni financování našeho zdravotnictví jsou rozporuplné. Stejně rozporuplné jsou prohlášení politiků o jeho kvalitě a sice neurčitě, nickéně systematicky projevovaná jistota špičkovosti, dostupnosti a solidní funkce pro všechny při téměř bezplatnosti. Zdravotníci naopak upozorňují na pokračující restrikce a s tím pokračující relativní úpadek (nedostatečné lepšení vzhledem k možnostem), politici to přebíjejí údaji o stovkách miliard jdoucí do systému. Takže jak to vlastně je? Straší zdravotníci ve snaze získat pro sebe víc peněz? Nebo je to reálný obraz, který přebíjejí politici solidní propagandou?

Zdravotnictví stále víc umí, ale také za podstatně víc peněz. Pro hrubou představu lze říct, že možnosti rostou lineárně, cena ovšem exponenciálně. I když zatím je křivka dosti plochá. Za první republiky patřilo Československo mezi špičky ve světě z hlediska zajištění zdravotní péče pro své občany. Stačilo k tomu tehdy jeho 3 – 4 % HDP. Dnes vydává česká republika kolem 7% HDP a procentem těchto výdajů patří na chvost statistik všech států světa, tím spíše po přepočtu na nominální výdaje evropských států (většinou do nebo kolem 10% jejich HDP, šampionem v Evropě je Německo s 12%).

Mezi další faktory, které zásadně ovlivňují náklady na zdravotní péči obecně patří stárnutí populace. Průměrný věk dožití se prodloužil za čtvrtstoletí o zhruba 10 let. Přitom náklady na výdaje ve zdravotnictví uspořádané podle věku občanů vypadají tak, že do 50 je poměrně plochá, nízko položená křivka, po padesátce se mírně zvedá a po 65 se mění na exponenciální se strmým stoupáním. Takže všechny evropské státy bojují se strmým nárůstem výdajů zdravotních a sociálních, v ČR je situace o to výraznější, že před dvaceti a více lety existovalo něco, čemu by se dalo říct diskriminace seniorů. Prostě vzhledem k nedostatku zdrojů se při onemocnění seniorů nevolívaly nejoptimálnější metody, určitě ne nejlepší možné a taky nejdražší. Situace se ale podstatně změnila, každý občan chce žít co nejdéle a co nejkvalitněji, hranice medicínské (co je medicínsky možné) se posouvají a také senioři jsou emancipovanější, prostě nedají se od možné kvalitní péče „odstrčit“. Ekonomické dopady si umí každý představit (http://www.tribune.cz/clanek/28746-lide-ziji-dele-ale-ne-vzdycky-zdraveji-zjistila-studie )

To jsou faktory platné všude na světě v rozvinutých státech. Pak máme ještě taková česká specifika, které celkovou v jiných bohatších státech ne tragickou situaci podstatně zhoršují. Zásadním problémem je disproporce mezi tím, co stát, politici slibují občanům a tím, co ti stejní financují. Také pokrouceně citovaná ústava je toho ukázkou. Deklarace bezplatné zdravotní péče  se cituje neúplně, protože  v ústavě také je  že je v mezích daném zákonem. Ale i to by bylo optimistické, pokud by obecně věci fungovali podle deklarací a ne podle peněz.

V ČR je teoreticky veškerá možná nejšpičkovější, levná i drahá péče zadarmo, placená státní daní, dostupná kdykoliv komukoliv. Protože finance na to spolehlivě nestačí, není to ani pravda. Tuto drobnou záležitost se ovšem politici bojí občanům říci, tím méně jsou ochotni cokoliv udělat. Je jasné, že slušný stát by se měl postarat o závažné nemoci, drahé dg, jejichž léčení je ve statisících nebo milionech a které si prakticky nikdo není schopen zafinancovat. Na druhou stranu, pokud je nedostatek peněz, je zhola nerozumné tyto peníze vyplýtvávat na věci, které si může každý, nebo skoro každý zaplatit sám, mluvím o péči v řádu stokorun nebo pár tisíc ročně. Jasně, jsme sociální stát, budiž, musí být sociální síť pro ty zjevně nemajetné. Druhá cesta je navýšit zásadním způsobem peníze k tomu, aby se slíbené dalo ufinancovat, což ČR zjevně nedělá. Takže realita je taková, že sice špičková péče dostupná je, ale ne vždy, ne pro každého. A hlavně, peníze se „vystřílejí“ na levné věci díky neřiditelnosti a neefektivitě systému, přitom na drahé pak není. Opět, ukazují to statistiky – zásadních rozdílů nákladů na občana podle místa bydliště, nebo čekání na operace, koncem roku nenasazovaná drahá (moderní) léčba….. a spousty dalších zjevně patrných známek.( http://www.tribune.cz/clanek/28777-svedsky-stul-ceskeho-zdravotnictvi-dobre-uz-bylo )

Další zásadní problémy zhoršující realitu v ČR jsou mnohé, uvedu jen pár hlavních podle ekonomické důležitosti.
´
Financování zdravotnických zařízení (ZZ). V naší nebohé zemi je v tom naprostý chaos, neprůhledno, tajemno. Pominu historii, jak to postupně vznikalo, ale v posledních letech se katastrofické rozdíly ve financování ZZ natolik rozšířily, že i naši naprosto impotentní politici se rozhodli něco dělat. Situace dospěla k tomu, že rozdíly platby za konkrétní (stejně kvalitní, stejně provedený) výkon dosahují rozdílu ne pár procent, ale stovek procent. Na vysvětlení je to složitější, ale podrobněji snad jinde v mém blogu , např. (http://selucky.blog.idnes.cz/c/292237/Zebricek-nemocnic-tentokrat-zasadne-jinak.html ). Uváděné tabulky ukazují rozdíly v základních sazbách, přičemž cena za výkon se počítá násobením této základní sazby. Co k tomu dodat. Snad jenom že do letoška tyto informace patřily mezi absolutně utajované, pojišťovny odmítají zveřejnit smlouvy se ZZ a také výšku plateb tam či onde, jde sice o veřejné peníze, ale koho to zajímá, že?

Disproporce mezi sliby a realitou. Jistě si pamatujete skvělá prohlášení ministra zdravotnictví o tom, že se platby postupně znormalizují, že peníze půjdou za pacientem. Realita roku 2012 byla v tom, že se sjednotila základní sazba (BR) z cca 20%, zbývající zůstala tak, jak byla nastavena minulostí a je patrna v tabulkách. A pokud byste si mysleli, že peníze jdou za pacientem, tak si dejte studený obkládek. Je to jako rádio Jerevan. Ano, jdou za pacientem, ale jenom do limitu, který je nastaven nepřiměřeně a úřednicky a celý tento pohyb je dál limitován dalšími obtížně splnitelnými podmínkami. Taky soutěž o pacienta je nesmysl při takto rozličných platbách a limitech, které se upravovaly v minulosti hlavně z důvodů nezveřejnitelných.

Máme přebytek lůžek, redukcí nastane racionalizace, péče se soustředí do nemocnic, kde to umí a tím se ušetří, přitom se zvýší kvalita. Pěkné vyhlášení. Akorát nikdo neřekl, že třeba pro rok 2013 je reálný pokles plateb pojišťoven o 5-10 % při započítání inflace, DPH a skutečné restrikce. Taky nikdo neuvádí, že ve srovnání s Evropou máme obrovský přebytek lůžek ve fakultních nemocnicích, na počet obyvatel by v ČR stačily 2-3 lékařské fakulty a fakultní nemocnice, máme jich v řádu 10. S počtem lůžek ve velkých nemocnicích je to podobně. Chyba je, že se jedná o lůžka nejdražší, měla by být na léčení „drahých diagnóz“, pokud se tam masově léčí banality jako žlučník, nebo třeba umělý kloub, jsou tyto kapacity podstatně dražší, než když se totéž provede v okresní nemocnici, přitom kvalita je stejná. Při této situaci ministerstvo ruší svým direktivním rozhodnutím lůžka levná, v menších nemocnicích, ve fakultkách jde spíš o kosmetické změny. Asi jsou naši sousedé v Evropě magoři. Sice mají zjevně víc peněz na zdravotnictví, ale mají také podstatně méně „drahých“ lůžek a zachovávají i malé špitálky, pokud poskytují solidní péči, což je u většiny častých diagnóz možné. Takže redukce lůžek povede ke zdražení péče, k větším výdajům pojišťoven? Zřejmě ano.

Internetové projekty. Opět, krásná slova, skutek utek. IZIp byl ukázkou od samého počátku nesmyslného projektu, nezajistili si zákonný rámec, cíle co do objemu přenášených a uchovávaných dat byly nereálné, zdůvodňování kontrolou lékařů směšné (dnešní vykazování každého pšouku dávno kontrolu umožňuje) a ochrana citlivých dat nevyřešená. Ani při miliardových investicích se tento zmetek nedostal do funkční podoby. Je důvodné podezření, že hlavním důvodem existence tohoto projektu bylo vyvádění peněz ze zdravotnictví. IZIP snad padl, ale pozor, máme odhlasované povinné psaní receptů počítačem a čárovými kódy, centrální úložiště dat. Nikdo sice netuší, a poslanci, co to odhlasovali už vůbec ne, jak to má fungovat, jaké hardwarové a softwarové náklady to bude mít ve startu a průběžně, ale parlamentem to kupodivu prošlo. Neformátovaná mlha nejasného cíle a funkčnosti. K čemu to bude? No je opět důvodné podezření….. a předpokládaná funkčnost horší než u registru vozidel……. http://www.tribune.cz/clanek/28896-absurdni-vesmiry-naseho-zdravotnictvi  a http://www.tribune.cz/clanek/28877-elektronicka-preskripce-zalostne-malo-za-zalostne-moc-penez .

Situaci dále zhoršují nesmyslné zákony a podzákonné normy kolem zdravotnictví, nesvoboda pohybu zdravotníků mezi privátem a státním, nejasná pravidla výběrových řízení na poskytování zdravotní péče, neexistence soutěže mezi pojišťovnami neexistencí pojištění, neexistence formulace nároku pojištěnce a nadstandardu, zákaz do nedávna totální cash plateb za nadstandardní péči (dnes přetrvává tím, že všechno je standard, ale nejsou na to prachy, ale připlatit si nesmíte) a demagogická propaganda státu a médií.

Pokud někdo argumentuje tím, kolik že to celkově jde peněz do zdravotnictví, měl by si uvědomit, kolik z toho se vyplýtvá neracionálně a kolik z těchto peněz se přímo či nepřímo odkloní. Obecně socialistické pseudotržní zdravotnictví (nebo cokoliv jiného) v tržním, kapitalistickém systému ani nemůže dopadnout jinak.

Panuje představa, že se politici pravicoví či levicoví nemohou fakticky domluvit na reformě zdravotnictví pro rozdílnost politických náhledů. Realita je podstatně jiná, jednak pravolevé dělení dnes a ve zdravotnictví zvláště nedává smysl, strany se jen tak propagují, fakticky takové nejsou. Není žádný zásadní problém, aby se experti všech stran domluvili na zásadních věcech. Koneckonců, to co by potřebovala ČR proběhlo v sousedních státech před desítkami let, systémy jsou tam mnohem kultivovanější, vybalancované, někdy více „svobodné“ či více „direktivní“, ale víceméně fungují. Není zásadní problém je okopírovat. Ale, světe div se, už téměř 25 let se nic neděje. Proč? Protože stávající chaos a nepřehledno vyhovují hlavně politikům a protože občané se dají uchlácholit miliardami, co jdou do zdravotnictví a bajkami o darebáckých zdravotnících, kteří za všechno můžou. Ne že by nebyli, ale jsou nepodstatnou minoritou, jako i v jiných oborech. Takže dokud se systém nepoloží, nebo dokud občané nevyvinou dostatečný tlak na politiky, nestane se nic. http://www.tribune.cz/clanek/28898-analyza-korupcnich-vztahu-ve-zdravotnictvi včetně odkazu na celou studii.

Výsledkem je nefunkčnost systému (bez regulací na příjmu i ve výdajích), mrhání, nemotivovaní zdravotníci, oprávněně si stěžující občané (většinou a hlavně nelogicky na zdravotníky) a masivní plýtvání nedostatkových zdrojů. Na dohled žádná změna není, vývoj ekonomiky obecně a nákladů ve zdravotnictví bude situaci rok od roku zhoršovat.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Selucký | pátek 18.1.2013 21:49 | karma článku: 15,43 | přečteno: 935x
  • Další články autora

Jiří Selucký

Vymahatelnost práva a prosazování lidských práv

V Budějicích rokovali. Rokovali o romském problému. Závěrem našich aktivistů bylo, že jsou drobné problémy a ty se musí řešit nasypáním dalších peněz. Taky je potřeba zřídit další ministerstvo - pro lidská práva. O velkém problému vymahatelnosti práva a rovném přístupu v právech i povinnostech pro všechny se nějak zásadně nehovořilo.

27.11.2013 v 18:26 | Karma: 27,10 | Přečteno: 1148x | Diskuse| Politika

Jiří Selucký

Vzkaz Sobotkovi, Babišovi a dalším politikům

Vážení pánové, co jste tak krásně mluvili o rekonstrukci státu. Řešíte jistě zásadní věci, taky ve zdravotnictví. Třeba zrušení poplatků. Mezitím, za vašimi zády, se dějí zásadnější věci. Loupeže za bílého dne. Nevíte o čem píši? No přece o nové úhradové vyhlášce, respektive jejímu návrhu. To snad víte, co je, i když..... možná vám to v rámci koaličního secvičování uniklo.

15.11.2013 v 3:30 | Karma: 40,37 | Přečteno: 6580x | Diskuse| Politika

Jiří Selucký

Loupežníci zdravotničtí

Lidoví lapci typu Jánošíka bohatým brali a chudým dávali. Podle pověsti, jaká byla realita netušíme. Dnes ale žijeme v jiném světě, kdy se chudým bere a bohatým dává. K tomuto trendu se ale přidala i vláda v demisi. Nevěříte? Stačí si načíst fakta.

13.11.2013 v 19:30 | Karma: 20,64 | Přečteno: 878x | Diskuse| Politika

Jiří Selucký

Chceme hájit právo na puč!!!!

Poslouchám opakovaně v TV prohlášení pučistů v ČSSD, že přece každý má právo na jiný názor, že si chtějí obhájit právo na jiný názor a podobně. Napřed jsem myslel, že špatně slyším, ale když už to říkal každý z nich? A nepletete se hošánci nebo opět mlžíte?

10.11.2013 v 7:36 | Karma: 42,74 | Přečteno: 8416x | Diskuse| Politika

Jiří Selucký

Neústavní zdravotnictví - i tebe se to týká!

Ústavní soud zrušil úhradovou vyhlášku. Zpráva pro odborníky? Ani náhodou. Týká se každého z nás. Každý může havarovat a nebo závažně onemocnět a pokud jeho nemocnice nemá peníze na jeho léčení - nebude léčit? Opravdu si i dál myslíte, že na Vás to nemá vliv? Možná víc, než současné politické tanečky.

30.10.2013 v 20:56 | Karma: 18,40 | Přečteno: 784x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“

14. května 2024  20:57

O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní...

Atentát z davu je noční můra ochranky, líčí experti. Bývalý šéf mluví o chybách

15. května 2024  18:45,  aktualizováno  19:25

Střelbě na slovenského premiéra Roberta Fica nešlo zabránit. Odehrála se podle stejného scénáře...

Robo, pojď sem, řekl útočník Ficovi. Syn nechápe, proč to otec udělal

15. května 2024  19:25

Útočník na slovenského premiéra Roberta Fica si k sobě politika nejdřív zavolal, než pětkrát...

Básník, sekuriťák, sympatizant opozice. Kdo je podezřelý z útoku na Fica

15. května 2024  17:45,  aktualizováno  19:05

Navrhl jsem smrti, abychom si potykali, a ona... se rozplakala. Tak začíná jedna z básní 71letého...

Na Děčínsku narazil vlak do spadlého stromu, trať do Německa stojí

15. května 2024  18:10,  aktualizováno  18:45

Vlak jedoucí z Drážďan do Prahy narazil v Dolním Žlebu na Děčínsku do stromu. Cestující se museli...

  • Počet článků 57
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1851x
Životní optimista v pesimistickém světě. Někdy nahoře a někdy také hodně dole. Lékař od roku 87 optimistického oboru s praxí tam i jinde. Také občas neklidný cestovatel hledající spíš "krásné lidi" než krásné stavby.

Seznam rubrik