Zmýlil se Nečas, nebo lže?

Pan premiér se na besedě se studenty FF UK opět zmínil o oblíbeném strašáku, kterým vláda obhajuje změny v důchodech, o dramatickém demografickém vývoji. Pochopil bych, kdyby pan premiér uváděl nepřesné údaje z neznalosti. Nebo mu někdo dodal chybné podklady. Ale už koncem roku 2010 dostal ode mě informaci, že demografický problém je přeceňován. Znovu jsem otázku otevřel v Právu na počátku tohoto roku, dokonce pan premiér na to veřejně reagoval.

O co jde?

Vláda, význační politici a ekonomové straší, že dnes vydělávají na jednoho důchodce 2 pracující, zatímco za 40 let to bude jeden pracující. (Pan Gazdík to ještě zdramatizoval, že to bude už za 30 let a ze třech na jednoho:-))

Problém je v tom, že pro tuto demografickou hrozbu využívají právní úpravu věku odchodu do důchodu pouze na dobu 20 let bez sjednocení věku pro muže i ženy, ale poměr pracujících a důchodců v roce 2050-2060 počítají, jako by se dále věk odchodu do důchodu na dalších 30 let vůbec neměnil. Přitom už vláda rozhodla o dalším prodlužování věku odchodu do důchodu úměrně prodlužování lidského věku a sjednocení pro muže i ženy, což poměr mění dramaticky k lepšímu.

Na svou podporu si pro kritiku mé osoby zavolal pana Bezděka, vedoucího týmu PES II, který připravil návrh řešení důchodů, a nechal mě nařknout z argumentace na hranici omylu a lži.

http://www.petr-necas.cz/clanek/16323

Na své přednášce na Žofíně pan Nečas opatrně pozměnil rétoriku s tím, že je potřeba se připravit na pesimistickou variantu a nepřímo tak připustil, že mám pravdu.

Velmi záhy se po nemalém úsilí podařilo z MPSV dostat vyjádření, které "bezděky" potvrdilo mé propočty a podpořilo tvrzení, že je demografický problém zveličován. Ministerstvo došlo k naprosto témuž závěru, že poměr nepoklesne na polovičku, jak je zvykem strašit, ale pouze o 17% v nejhorších letech.

http://www.novinky.cz/finance/229473-vlada-planuje-reformu-penzi-bez-klicovych-podkladu.html

Citace:

Ministerstvo potvrdilo propočty Rusého

Právu se podařilo od ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) získat alespoň jeden důležitý údaj, charakterizující demografické riziko průběžného systému, a to nejhorší poměr počtu osob v produktivním a poproduktivním věku v příštích šedesáti letech.

„Dno nastane někde mezi roky 2050 a 2060, kde při zachování současného stavu (dnešní úprava důchodového věku – pozn. Práva) je údaj pod 1,8:1, a při zvyšování důchodového věku (na čemž se koalice již dohodla) kolem 2,4:1,“ sdělila Právu mluvčí MPSV Viktorie Plívová. (pozn. Rusý: dnes je 2,9:1)

Ministerstvo tím ve skutečnosti potvrdilo premiérem napadené závěry Rusého, který pro zmíněné období v polovině tohoto století stejně jako MPSV předpokládá dočasné zhoršení poměru počtu lidí v produktivním a postproduktivním věku, a to rovněž o 17 % proti současnému stavu.

Konec citace.

Přesto se premiér Nečas opětovně snaží balamutit lidi báchorkami o naprosté demografické katastrofě, opět tvrdí, že počet pracujících na jednoho důchodce poklesne ze dvou pracujících na jednoho důchodce až na jednoho pracujícího na jednoho důchodce. A bludy do hlavy valí tentokrát studentům.

Zprávu o vystoupení pana premiéra na FF UK najdete zde:

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=699839

Citace z Aktuálně.cz

Fakt bez legrace

Premiér byl od mladých filozofů odměněn potleskem i za svou snahu přesvědčit o nezbytnosti reformy penzí. „Dnes připadají na jednoho důchodce dva výdělečně činní lidé, v roce 2050 bude připadat na jednoho penzistu jeden výdělečně činný člověk," vypočetl studentům.

Zaměstnanec odvádí na penzijním pojištění 28 procent své hrubé mzdy. Když dnes odvedou dva zaměstnanci 56 procent hrubé mzdy, zaplatí se tím jeden starobní důchod ve výši 41 procent hrubé mzdy. Další peníze jsou na invalidní penze.

Za čtyřicet let bude na každý důchod k dispozici poloviční částka. Pokud by tedy stát s penzijní reformou otálel, dostane se většina důchodců pod hranici chudoby. „Fakt to není žádná legrace," podtrhl premiér základní důvod, proč se snaží občany přesvědčit, aby si na penze ukládali co nejvyšší částky u soukromých fondů.

Konec citace

Je to naprostá manipulace s lidmi. Kdybychom chtěli promítnout nejhorší poměr pracujících a důchodců rovnoměrně do odvodů i náhradového poměru, pak by stačilo zvýšit odvod o 2 procentní body na 30% místo 28% a snížit náhradový poměr u vyměřovaných důchodů o 3 procentní body ze 41% na 38%. Ale to až za těch 40 let, kdy půjde do důchodu generace s nižší porodností. Je pozoruhodné, že již v rámci malé důchodové reformy se ministr Drábek snaží prosadit (a asi se mu to díky nekompetenci Věcí veřejných i povede) snížení náhradového poměru až na 37%. A světe div se, ne až za 40 let, ale pro jistotu již za 15 let!

Zaklínat se přípravou na pesimistickou variantu s panem Kalouskem jako ministrem financí, který naopak velice rád dělá rozpočet na optimistickou variantu (jak prokázal při predikci hospodářského růstu v době, kdy se svět zmítal v recesi), působí jako velmi schizofrenní.

Pokud ale premiér Nečas vychází z naděje, že ODS a TOP09 budou ovlivňovat českou společnost delší dobu, pak je příprava na pesimistické scénáře vývoje společnosti velmi moudrý krok.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Rusý | středa 11.5.2011 8:24 | karma článku: 44,46 | přečteno: 10216x