Je Lacina oběť nebo viník?

Soud potvrdil nepodmíněný trest panu Lacinovi za úmyslné vytlačení jiného auta z dálnice. Zkusím se zamyslet nad fenoménem jak jeho činu, tak "trestání" jiných řidičů Trpišovským z jiného úhlu pohledu.

Co je spouštěčem takového jednání? Jaké faktory se na takovém jednání podílejí?

Pocit nadřazenosti

Ve společnosti probíhá postupný proces, kdy jedna skupina obyvatel získává prostřednictvím peněz a kontaktů pocit, že znamenají něco víc, než ti druzí, že jsou důležitější, že jejich problémy svou závažností převyšují starosti jiných lidí. Tato skupina se uzavírá do sebe a začíná vytvářet určitou sektu lidí jiné kategorie, kterou vymezuje síla peněz, vlivu a image. Exkluzivní SPZky jsou jen součástí této hry. Systematicky se vymezují vůči zbytku společnosti a tlačí lidi na srovnatelně vlivných postech se do této skupiny začlenit. Jen velmi silné osobnosti si dovolí na sraz vysoce postavených osob dorazit v tuctovém autu. Znal jsem jednoho generální ředitele velké banky, co jezdil do práce na kole, ale nebyl to Čech. Hra na výlučnost, předvádění se na golfu či honosných párty vytváří novodobou šlechtu - bohužel často bez morálky.

Pocit beztrestnosti

Česká republika je tak malá a skupina nadřazených rovněž, takže dochází k prorůstání "elit" podnikatelských, policejních, justičních a politických. Vzájemné kontakty a hlavně dosavadní výsledky vyšetřování a netrestání podobných a větších prohřešků lidí této sorty jim dává pocit jistoty, že se jim nemůže nic stát. Pár potrestaných v minulosti, jako Lízner, Svoboda, Snopková nevyváží to množství nelegálního jednání, které této skupině lidí díky právním kličkám, děravým paragrafům a kontaktům prošlo a nadále prochází.

Tyto dva základní pocity vytváří u jedinců slabší povahy spouštěč agresivního chování, kterým demonstrují svou převahu. Dokonce tím inspirují i "méněcenné" občany rovněž slabší povahy, aby se je pokusili napodobovat. Projevů takového jednání jsme v dopravě svědky dnes a denně, problikávání, předjíždění odstavnými nebo vyhrazenými pruhy, myšky, lepení se za auto před ním. Toto jsou první známky agresivního chování, které dosud jen šťastnou náhodou, jako v případě pana Laciny, neskončilo obrovskou tragédií.

Na co čekají zákonodárci a Policie? Až na skutečnou tragédii, aby s tím začali něco dělat? Je neuvěřitelné, že v nové úpravě bodového systému povolili agresivitě zase o něco uzdu. Snížení bodů za jízdu vyhrazeným pruhem, typickým prvním odvázáním se agresivního řidiče, a zrušením bodového postihu za alkohol do 0,3%, de facto legalizace mírného požití jako chlapáckého gesta (finanční postih tato skupina osob fakt neřeší), jdou přesně proti tomu, co by zákonodárci měli činit. Místo toho více trestají ty, kteří se před takto agresivními individui nedostatečně brání (zvýšení bodového postihu za nepřipoutání). 

Pořád je to ale pouze okrajový viditelný projev postoje takových lidí ke svému okolí.

Lacina i Trpišovský jsou oběti (i když Trpišovský se z toho dost možná ještě vyvlékne s tučným odškodněním). Jsou obětí systému nadřazenosti, arogance mocných, pro které se takové bezohledné jednání stává normou nejen v dopravě, takže si už často ani neuvědomují nepřijatelnost svého jednání. A celkem přirozeně ani nechápou, že se něčeho dopustili. Tím je samozřejmě nechci omlouvat a ospravedlňovat, oba jsou natolik inteligentní, aby nebezpečnost svého jednání byli schopni posoudit. Projevy této arogance se na veřejnost dostávají i v závažnějších formách stále častěji, bez obalu a uzardění se mluví o vykrádání veřejných rozpočtů, o normálnosti ekonomických motivů vstupu do politiky, nestydí se veřejně a přitom průhledně lhát a dokonce se ke lžím s hrdostí hlásit. Ani přistižení při činu pro ně není důvodem pro odchod do ústraní, vždyť nic tak strašného neudělali, je to normální.

Ale co s tím?

Je to výsledek našeho rychlokapitalismu? Je to důsledek toho, že ekonomická reforma dostala v 90. letech přednost před morálním a právním ukotvením nového systému? Asi jediná cesta je v postupné kultivaci prostředí, snížení tolerance k takovému jednání, větší důraz na morálku a osobní statečnost proti takovým lidem otevřeně vystupovat a jejich jednání korigovat. Ne tím, že je také vytlačíme ze silnice, ale vlastním příkladem a pečlivou volbou takových zástupců, kteří budou mít dostatek morální síly zákonem omezit takové naduté jednání ve všech jeho podobách.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Pavel Rusý | středa 4.5.2011 8:24 | karma článku: 25,78 | přečteno: 1665x