Piče, piče, piče!
Mají ale štěstí, že v jejich blízkosti má krejčovskou dílnu Kuku Arora, který se o jejich děti stará. A to komplet od zápisů do škol a školek až po lékařskou péči, volnočasové aktivity, oblečení, školní uniformy a stravování. Zpočátku vše financoval sám nebo z drobných darů, dnes už má téměř pro každé dítě sponzora a podporu nadace Lufthansa Help Alliance. Však také počet dětí narůstá! Kuku mi tvrdil, že žádné z nově příchozích nedokáže odmítnout.
Seděla jsem včera v hloučku mladších dětí a hrála s nimi hru na zvířata, když vešla do třídy žena se dvěma dětmi. Mohla to být jejich matka, ale stejně tak i babička, protože vypadala strašně sešle a její váhu bych odhadla na nějakých třicet kilo. Pozorovala jsem ji, jak cosi vysvětluje učitelce Shailesh a ta nekompromisně kroutí hlavou. Obě děti upřeně hleděly na mě. (No jo, Evropanka = atrakce. Navíc jsem na sobě neměla kurtu jako obvykle, ale kraťasy a sportovní tričko.) Pochopila jsem, že chce děti přihlásit do Sunshine projektu a Shailesh jí vysvětluje, že nemáme místo. Přišlo mi to najednou líto. Vyskočila jsem, jak to jen šlo, poněvadž jsem zrovínka představovala slona a dělila se o jednu židli se lvem, a zamířila do kanceláře Kuku Arory.
„Kuku, promiň, ty jsi říkal, že neumíš nikoho odmítnout a tady je žena se dvěma dětmi a chce aby sem chodily a....“. Nenechá mě ani domluvit, všeho nechá a jde zjistit situaci. Já se v klidu vracím na místo ke lvici Suman a zapojuji se zpátky do hry. „Gorila, gorila – slon, slon“ volá na mě Raja a já už zase tleskám a volám na opičáka Sushanta. Když žena s dětmi odejde, připojuji se k učitelkám Shailesh a Ranjaně. Ranjana mi vysvětluje, že teď pár dětí odmítnout museli, protože není místo ve třídě. Má pravdu, mačkáme se tu jako sardinky už při počtu osmdesát dětí. Pokud by jich přišlo všech sto čtyřicet, museli bychom asi trávit víc času venku, což není ve 45°C moc příjemná představa. A bude hůř.
Na konci dne jdu do kanceláře, promluvit si s Arorou. Omlouvám se, že jsem ho odpoledne vyrušila od práce, bylo mi prostě líto těch dětí.
„Řekl jsem té ženě, že starší holčička, která už chodí do školy, může zítra přijít. Pak jsem se jí zeptal, co dělá ona – a prý je doma, nepracuje. No tak to se ale přece o toho malého chlapce může starat sama! My tady nejsme na odkládání dětí! My jsme tady proto, abychom jim pomohli s přípravou do školy, na zkoušky, píšeme s nimi úkoly...“.
„Já vím, není už místo.“
„Zkouším sehnat větší prostory, třídu navíc, 5 – 10 minut chůze odsud, ale je to drahé.“
Oba jsme z toho smutní. Moc dobře si uvědomujeme, kolik je v Indii dětí, které strádají a potřebovaly by něčí pomoc. Jsou totiž všude. Pokud nebudou chodit do školy, čeká je stejný osud jako jejich rodiče.
„Proč mají tolik dětí, když se o ně nedokáží postarat? Je to jen problém neznalosti antikoncepce?“ ptám se Arory přímo.
„Problém je v tom, že jejich náboženství antikoncepci odmítá. Nejsou to jen muslimové, ale i někteří hinduisté. A ta neznalost a nedostupnost antikoncepce hraje také svou roli. Ale kdybych s nimi na to téma chtěl mluvit, vyženou mě, budou agresivní. A pak mi sem přijde matka těch dětí, která je po pěti porodech a několika potratech naprosto fyzicky vyřízená, bez lékařské péče, bez možnosti kvalitní hygieny, bez pořádné stravy – a já nevím, kolik dětí je ještě schopná porodit a co s nimi bude, až to ona nepřežije.“
Povzdechnu si a Kuku náš rozhovor uzavře: „Ty děti za to nemůžou. Zaslouží si lepší život.“
Pak otevře obálku, odkud na něj vykoukne účet za elektřinu. „Deset tisíc rupií! A to máme elektřinu jen pár hodin denně, jinak jedeme na generátor.“ A povzdechne si zase on.
Práce a starostí má až nad hlavu.
A teď z jiného, veselejšího soudku:
Začala jsem pracovat u těch nejstarších dětí, které umějí dobře anglicky. Řeknu vám, naučit se naráz třicet jmen, která neznáte a vůbec nic vám nepřipomínají, to je oříšek. Marek Herman ve své knížce „Najděte si svého Marťana“ píše, že když vás člověk zajímá, jeho jméno si zapamatujete. Že je nesmysl, když lidé tvrdí, že nemají paměť na jména. Nepamatujete si toho, kdo vás nezajímá a basta. Marku, řídila jsem se vaší radou a soustředěně se učila jména dětí, sledovala jsem přitom jejich tváře, oči, úsměvy, ptala se jich na věk a oblíbené předměty... u dvacátého jména jsem měla v hlavě guláš. No tak si to zkuste: Anupriya, Anita, Madhu, Anju, Hushanbano, Suman, Rahul, Arif, Chandni, Sahara, Aakash, Raja, Neha, Sikander, Satyam, Gautam, Bhoginder, Abishek... Hm?
Když jsem si konečně začala být jistá, že znám všechny nejstarší děti, přesunuli mě k těm mladším, ať si hraji i s nimi.
Určitě znáte tu hru se jmény, kdy se hráči posadí do kruhu (u nás ve třídě spíš do obdélníku) a předávají si pomyslnou „štafetu“ tleskáním a voláním na toho, kdo ji má převzít. V reálu to pak zní asi jako: „Jitka, Jitka – Neha, Neha“.... „Neha, Neha – Aakash, Aakash“.... „Aakash, Aakash – Suman, Suman“. Důležitý je i oční kontakt s osobou, na kterou volám jménem. Jelikož děti jsou vychované v úctě k autoritám, jsou všechny velmi zdvořilé, za všechno hlasitě děkují a okamžitě všechny vyskočí ze své židličky, pokud si zrovna nemám kam sednout, připadalo jim nepřípustné, aby na mě volaly jménem. A tak na mě místo „Jitka, Jitka“ volají: „Jitka, mem“ (mem = madam).
Před dvěma dny jsme byli všichni celé odpoledne v parku. Přijela Julia, která se stará o peníze, sponzorské dary a webové stránky. Potřebovala fotky nových dětí, které ještě nemají sponzora, tak jsme šli ven. Nebylo to žádné velké potěšení v tom horku, všechny děti se hned vrhly do stínu a lily do sebe vodu z lahví. Já jsem si vzala k sobě svou skupinku a hrála s nimi karty. Jelikož se kruh neustále zmenšoval a nemohli jsme se do něj už vejít, zavelela jsem:
„Everybody one step back!“ („Všichni o krok zpátky“.)
Načež se vedle mě ozvalo: „Pičo, pičo, pičo!“
Zarazila jsem se. Přece to nemůže znamenat to, co u nás, ne?
Chvilku mi trvalo, než jsem se zeptala: „Amardži, co znamená to pičo?“
„Piče, mem,“ odpověděl mi Amardži a pro jistotu ještě zařval na děti v kruhu: „Piče, piče, piče!“
Byla jsem na rozpacích, než mi děti vysvětlily, že to znamená hindsky „zpátky, dozadu“.
A pak jsem se náležitě předvedla před Julií, která chtěla udělat skupinovou fotku. Potřebovala celou skupinu dětí posunout dozadu, ale na její „back, back“ nikdo nereagoval.
„Proč sakra neumím pořádně hindí?“ povzdechla si. A tak jsem jí pošeptala to slovo a společně jsme pak na děti ječely: „Piče, piče, piče!“ :-)
Pěkný den všem.
Jitka Rozová
Kterak jsem se v charitě najedla, pomazlila a vyhrála

Budeme z Indie pomalu odjíždět a já musím přiznat, že jsem tady konečně šťastná. A že se mi bude stýskat. Moc stýskat. Děti v projektu Sunshine mi dávají najevo, jak moc mě mají rády, jak k nim patřím. Naučila jsem je spoustu nových her a možná jsme si všichni společně i zlepšili angličtinu. Každopádně jsme si na sebe zvykli.
Jitka Rozová
Indická nemocnice. Tři dny a dost?

Znáte snad lepší místo, kde si přečíst Havlíkův Transit? „Nepustím vás ani domů, natož do Thajska. Necháme si vás v nemocnici 24 hodin, abychom doplnili tekutiny a odebrali vzorky.“ Thajsko mě mrzí, strašně jsme se tam těšili, ale zároveň přišla úleva, že se o nás postarají a nezkolabujeme někde na cestách.
Jitka Rozová
Škola je přece zadarmo, tak proč tam své děti nepošlou?

Jak ve skutečnosti vypadá bezplatné školství v Indii? A pomáhá charita Indii nebo nepomáhá? Tento článek je mimo jiné i mou odpovědí zdejší blogerce, paní Soně Diartové. Je to příběh o dětech z ulice a jednom chlapíkovi s velkým srdcem.
Jitka Rozová
Pravidla sousedského soužití po indicku

„Prosíme, nezamykejte ve svém bytě služku, hospodyni ani domácího mazlíčka, pokud odjíždíte pryč.“
Jitka Rozová
Na pohřbu v Nepálu

Místo chladné obřadní síně sluncem rozpálené gháty. Místo posvátného ticha dětský smích. Vznešenou hudbu nahrazuje cinkání činelků. Pozůstalí nejsou oblečeni do černých šatů a mrtvý není ukryt v dřevěné rakvi. Je to snad špatně? Ne, je to... jinak.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Od května se mění platba za televizi a rozhlas. Na co dát pozor a co se změní samo
Od 1. května se zvyšuje poplatek za televizi a rozhlas. Pro Českou televizi o 15 korun na 150 korun...
Ústavní soud odmítl stížnost Stačilo! na přepočet hlasů ve volbách
Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji....
D48 na Novojičínsku uzavřela nehoda, policisté odklánějí veškerou dopravu
Na třiatřicátém kilometru dálnice D48 u Příbora na Novojičínsku se střetla tři auta. Na místě...
Trump není ve vězení jen proto, že znovu vyhrál volby, říká amerikanista
Vysíláme Za pár týdnů se chystá do Spojených států. „S ohledem na to, co se tam děje, už teď dostávám tipy...

Pronájem bytu 2+1 s lodžií, na ulici Školní , Hustopeče CP 63,5 m2
Školní, Hustopeče, okres Břeclav
14 500 Kč/měsíc
- Počet článků 44
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2568x