Vzpoura na křižníku Potěmkin
Především tedy k lodi samotné. Nesla jméno ruského vojevůdce 18.století, jednoho z oblíbenců a milenců Kateřiny II., Grigorije Potěmina. Stavba kýlu lodi, zprvu projektované jako pancéřový křižník, začala v Nikolajevu 28.září 1898 a další práce pokračovaly postupně do září 1900, kdy byl Potěmkin spuštěn na vodu. V létě 1902 se pak přesunul do Sevastopolu k definitivnímu dokončení a osazení výzbrojí.
Z technického hlediska bylo novinkou, že z dvaceti dvou kotlů, kterými byla osazena strojovna, jich čtrnáct spalovalo mazut, kterého bylo na lodi v zásobě 760 tun plus dalších 340 tun uhlí, což při rychlosti deseti uzlů znamenalo akční rádius 6600 km. Hlavní výzbrojí této válečné lodi byla děla ráže 305 mm, umístněná v dělových věžích na přídi a zádi, která vystřelovala granáty na vzdálenost 29 km při kadenci dvě rány do minuty. Krom těchto děl byla výzbroj doplněna dalšími menších ráží. Boční pancéřový pás byl tloušťky 229 mm, dělové věže hlavní ráže měly pancíř 254 mm a paluba 76 mm. Loď tak nijak nevybočovala ze standardu své doby, ale v rámci carského námořnictva se řadila k modernějším jednotkám.
Během dohotovení v Sevastopolu došlo k průtahům, část součástí byla dodána ve špatné kvalitě, byly měněny projekční plány, takže kompletní byla loď teprve v roce 1904, kdy ji na podzim převzalo do svého stavu Černomořské loďstvo. Při zkouškách se brzy ukázalo, že ačkoliv je Potěmkin klasifikován jako pancéřový křižník, jeho maximální rychlost tomu neodpovídá a loď je pomalejší. Naopak pancéřování a děla byla charakteristická spíše pro tehdejší bitevní lodě, takže došlo k překlasifikaci Potěmkina na bitevní loď, ačkoliv označení křižník se v souvislosti s touto lodí vžilo jaksi více a dnes je tato skutečnost víceméně neznámá.
Potěmkin ve své historii několikrát změnil jméno. Carské velení zřejmě chtělo co možná nejvíce zamlžit vzpomínky na vzpouru, ke které zde v roce 1905 došlo, a loď po opětovném zařazení do stavu překřtilo na Pantělejmon. Původní jméno se jí vrátilo v květnu 1915, kdy došlo k jejímu odstavení v Sevastopolu. Potěmkina se tu v dubnu 1918 zmocnili Němci, po nich britští interventi, posléze bílí Děnikinovci, kteří jej přejmenovali na Bojovníka za svobodu; jak vidět, ti, kteří proti svobodě bojují se jí v historii vždy dovolávají nejvíce. V dubnu 1919 pak zakotvenou loď vyhodili bělogvardějci do povětří, neboť neměli dostatek prostředků k odplutí a k městu se přiblížily rudé jednotky.
Nicméně nejslavnější událostí, se kterou je Potěmkin neodmyslitelně spjat, je revoluce v roce 1905, kdy měla loď zřejmě nejrevolučnější posádku v celé Černomořské flotile. Rusko tehdy utrpělo řadu porážek v rusko-japonské válce, jeho tichomořské loďstvo bylo zničeno, docházelo ke stávkám a v zemi vládl hlad. Velení flotily v Sevastopolu se samozřejmě obávalo vzpoury přímo na lodích, takže speciálně na Potěmkinu bylo 12.června 1905 ze sedmi set čtyřiceti námořníků vybráno dvě stě, které jejich velitelé pokládali za nejvíce nebezpečné, a došlo k jejich náhradě za nováčky z učiliště. Loď pak vyplula na moře pod záminkou cvičení. Účel však byl spíše v tom, držet námořníky dál od projevů revoluce v přístavu. Nicméně již 14.června došlo na lodi ke vzpouře a velení zde převezme zvolený výbor. Carská vlajka s modrým svatojiřským křížem je sňata ze žerdi a nahrazena rudým praporem revoluce. Potěmkin pak nabere kurs do Oděsy, kde stále probíhají stávky. Námořníci tak chtějí podpořit dělníky na souši.
Vzpoura v armádě či loďstvu, tedy v oporách carského režimu, byla vždy pokládána za nejvíce nebezpečnou a bylo ji třeba bez slitování potlačit. Z Petrohradu tedy posílá Mikuláš II. rozkaz, aby celé Černomořské loďstvo vyplulo proti Potěmkinu do Oděsy a neumožnilo mu odtud za žádnou cenu odplout. I tehdy, měla-li by být loď potopena. Jakkoliv vypadala situace děsivě, stalo se, že námořníci Černomořského loďstva odepřeli svým velitelům poslušnost a na Potěmkin nestříleli. Loď s rudou vlajkou tak odplula z Oděsy a po jedenácti dnech od počátku vzpoury se vzdala rumunským úřadům, které ji posléze vrátili zpět do Ruska. Posádce lodi nicméně nabídli azyl.
Znovu pak vzpoura na Potěmkinu vstoupila do historie, tentokrát filmové, ve dvacátých letech, kdy Sergej Ejzenštejn připravoval film k dvacátému výročí revoluce v roce 1905. Společně se scénaristkou Ninou Agadžanovou připravili obsáhlý text s pracovním názvem „Rok pátý“. Rozsah však byl takový, že nedovoloval realizaci, takže se Ejzenštejn v létě roku 1925 zaměřil pouze na půl stránky dlouhý text o vzpouře na Potěmkinu. Téma ho natolik zaujalo, že jej rozpracoval a začal s natáčením zřejmě nejznámějšího filmu všech dob. Skutečný Potěmkin, který byl sešrotován v letech 1922-23, zde nahradila vzhledově obdobná loď Dvanáct apoštolů, s problémem záběrů na Černomořské loďstvo, které připlouvá Potěmkin potopit, si režisér pomohl využitím originálních záběrů ze starých žurnálů. Strhující děj, historicky věrné vylíčení, to vše udělalo z filmu legendu.
Ejzenštejnův film byl promítán i u nás. Premiéra v Praze proběhla v roce 1926 a jak bylo pro „demokratický“ prvorepublikový režim běžné, došlo k řadě cenzurních zákroků. Nicméně síla díla zůstala zachována. I tento skvělý film zřejmě přispěl k tomu, že se Potěmkin stal symbolem revoluce v roce 1905, podobně jako je Aurora symbolem revoluce říjnové v roce 1917.
Daniel Rovný
Náš svátek 17.listopad

Když se přiblíží výročí 17.listopadu, začneme každý rok slýchat z televize a dalších sdělovacích prostředků oslavné ódy na současný režim a hanění všeho, co zde bylo do roku 1989. Vypadá to dokonce tak, že řada politologů bere 17.listopad jako svoji celoživotní specializaci. Dokáží si vymýšlet snůšky lží, opěvují morální čistotu všech „vůdců“ sametové revoluce, kterou vydávají za celonárodní vůli lidu, a zapomínají přitom na to, jak všechny události proběhly ve skutečnosti. Jedná se přitom o nedávnou historii, v podstatě současnost, a přesto se sází na to, že bude-li lež opakována donekonečna, stane se nakonec pravdou, nebo tak bude alespoň bez výhrad přijímána.
Daniel Rovný
Mladá američanka a její názor na svět

Protože máme okurkovou sezónu a podivné "rozmarné" léto je všude kolem nás, přináším trochu pobavení. Jedná se o skutečný záznam rozhovoru dvou lidí po ICQ. Záznam chatu mezi 17-letou Američankou a Čechem (překlad je narychlo, bez korektury).
Daniel Rovný
František Josef, člověk, co přežil svoji dobu

Devadesátdva let uplyne letos od smrti předposledního rakousko-uherského císaře. František Josef I. se stal legendou již za svého života a zůstal jí i po smrti, ačkoliv v poněkud jiném smyslu, neboť v modernější době jej vnímáme spíše v podobě načrtnuté v Haškově Švejkovi. Šedesát osm let vládl rozsáhlé říši, která spojovala nesourodé evropské národy, v pozdějších letech se zdál být hlavním pilířem, na kterém Rakousko-Uhersko stálo. Ministři a ministerští předsedové se měnili, vlády přicházely a odcházely, avšak císař sám zůstával. Tradovala se o něm dlouhá řada historek, takže jeho skutečný obraz zůstává dodnes zakryt jejich vrstvou. Kdo tedy vlastně byl František Josef I. a jakou úlohu v dějinách sehrál? To je otázka, na kterou bych chtěl dát alespoň stručnou odpověď.
Daniel Rovný
Jde o Váš život!

Česká vláda chystá reformy zdravotnictví po vzoru USA. Nás zajímalo jak takové americké zdravotnictví funguje v praxi. Bohužel, nemáme kontakty ani možnosti zjistit si to na oficiální úrovni, proto jsem se na otázky o americkém zdravotnictví zeptali českého emigranta, který se vrátil zpět do České republiky po 25 letech. Jeho informace jsou tak strašné, že skutečně jde o život a není důvod si brát ze špatného systému příklad. Bohužel ti co mohou získat informace z oficiálních zdrojů, dosud neměli zájem informace ověřit.
Daniel Rovný
Může být privatizace úspěšná?

Když se po roce 1989 objevili v čele naší politiky jedinci typu pana Klause či Dlouhého, bylo jejich trendem privatizovat československý státní majetek s tím, že zahraniční investoři přinesou do našich podniků peníze na investice do rozvoje. Jak tento experiment v řadě případů dopadl je dobře známo. Státní podniky se postupně přelévaly mezi několika vlastníky, až je jejich zahraniční majitelé často dovedli ke krachu.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
OBRAZEM: Českou spořitelnu čeká stěhování. Na Smíchově vzniká nový kampus
Zaměstnance České spořitelny čeká už brzy velké stěhování. Banka si na pražském Smíchově staví...
Počkejte, máme pro vás slevu! Dodavatelé energií nabízejí lidem podpultové ceny
Premium Praxe dřív běžná třeba u mobilních operátorů se v Česku přenesla i do energetického sektoru....
V Motole se krade! varovali hned dvakrát ministra. Válek však tvrdil, že nic netušil
Premium Vypadá to, jako by se všichni domluvili: obvinění v kauze Motol – z uplácení či podplácení –...
Jaderné velmoci na kordy. Indie se mstí za útok na turisty, Pákistán hovoří o válce
Premium Indie se chce pomstít za útok na turisty tím, že Pákistánu vypoví smlouvu o vodě. Ten hovoří o...
- Počet článků 12
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1561x