Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Historické počátky německého imperialismu

Ačkoliv se to možná nebude zdát příliš aktuální, považuji za důležité připomenout jedno kulaté výročí těchto letních dnů. Za několik dní totiž uplyne 142 let od dne, kdy byla 3.července 1866 svedena klíčová bitva rakousko-pruské války u Hradce Králové. Tato skutečnost nepochybně nezůstane nepovšimnuta spolky vojenské historie, které si den bitvy připomínají v historických uniformách každoročně.

Bylo by ale chybou, kdyby těm, kteří budou tyto akce sledovat, unikly historické souvislosti, mající dalekosáhlý význam nikoliv jen pro svou dobu, ale i pro následujících mnoho desítek let. O co tedy šlo? Nepochybně hlavní příčinou, která vehnala Prusko do války s Rakouskem byla Bismarckova snaha eliminovat rakouský vliv v Německém spolku, což bylo sdružení drobných německých států, vzniklé po napoleonských válkách na troskách Svaté říše římské národa německého, kterou zrušil již Napoleon a nahradil soustavou vazalských států nazývaných Rýnský spolek. Úlohu vůdčího prvku mezi německými státy tak mělo převzít Prusko, zatímco mnohonárodnostní Rakousko mělo být z řešení německých záležitostí vypuzeno úplně. V principu se nejednalo o nic nového. Již v průběhu předchozích více než sta let došlo mezi Rakouskem a Pruskem k několika střetům, ať již v rovině vojenské nebo diplomatické, které měly za cíl oslabit rakouský vliv v Německu. Poslední takový pokus skončil tzv. Olomouckou punktací v roce 1850, které předcházelo bezmála vypovězení válečného stavu, a kterou Prusko opět uznalo rakouskou vůdčí pozici v Německém spolku.

Výše popsaný stav vydržel až do jmenování Otto von Bismarcka pruským ministerským předsedou v roce 1862. Bismarck jednoznačně razil heslo o sjednocení německých států pod pruskou vládou „železem a krví“. V jeho kalkulacích o tom, jak bude vypadat příští Německo, nemělo Rakousko své místo. Došlo sice k formálním jednáním o reformě Německého spolku, kde by Prusko získalo výsadní postavení vedle Rakouska, ale ta nevedla k úspěchu. Vojenská klika představovaná především náčelníkem generálního štábu Moltkem chtěla řešit celou věc vojensky a pokud možno jednou pro vždy. To bylo v souladu s Bismarckovými plány. Válka, která vypukla v červnu 1866, tak byla logickým vyústěním těchto událostí.

Na stranu Rakouska se postavila větší část malých států Německého spolku, především Bavorsko, Hannoversko a další, když předtím spolkový sněm prohlásil Prusko za viníka střetnutí. Naopak Prusko bylo podporováno Itálií, která viděla možnost získání dosud rakouského Benátska. Rakousko tak muselo udržovat v bojové činnosti dvě armády, tzv. Severní v Čechách proti Prusku a Jižní v Benátkách proti Itálii. K hlavním střetnutím pak došlo na českém území.

Do značné míry by se dalo říci, že se v této válce střetl svět „starý“ a „nový“. Doboví pamětníci se shodovali v názoru, že jednalo-li by se o množství barev, pestrost stejnokrojů a eleganci, bylo by vítězství jednoznačně rakouské. Armáda dosud poslátaná bezmála podle feudálních principů, s pěchotou v bílých kabátech, množstvím jezdectva v rozličných barvách, dělostřelci v čepicích s chocholkou a vedena zlatem oprýmkovanými generály v dvojrohých kloboucích se zeleným peřím, se střetla s předobrazem moderního vojska, systematicky postupujícího, až na některé drobnosti barevně jednolitého. Často zmiňovaný rozdíl byl ve výzbroji, kdy Rakušané dosud používali zepředu nabíjené pušky, zatímco pruská armáda měla zadovky. Je ovšem pravdou, že tento aspekt se často přeceňuje a nebyl jedinou příčinou rakouské porážky. Příčina byla v celkové koncepci, neboť  nevýhodu složitěji nabíjených pušek jednoznačně převážila rakouská převaha v dělostřelbě, ale nedostatky rakouských velitelů, kteří uznávali pouze mohutné bodákové útoky, neustále opakované proti rychle střílejícím pruským jednotkám, zpravidla ukrytým v terénu, nevyvážilo nic. Bitva u Hradce Králové, kde se obě armády po sérii drobnějších předchozích střetnutí utkaly, znamenala pro Rakousko porážku ne snad smrtelnou, ale značně bolestnou. Velitel Severní armády Benedek byl záhy vystřídán arcivévodou Albrechtem, který do té doby velel Jižní armádě a v bitvě u Custozzy porazil Italy. Ten patřil k lidem, kteří ještě válku nepokládali za prohranou a k smrti nenáviděl pruskou rozpínavost.

Tato vlastnost se také nyní ukázala v pravém světle, když pruští generálové, opojeni vítězstvím, chtěli táhnout na Vídeň a Rakousko zcela zničit. Bismarck těžce prosazoval, aby nebylo v tažení pokračováno. V jeho politických rovnicích bylo pro Rakousko určeno místo spojence a nikoliv poraženého rivala, který hledá příležitost, jak se pomstít. To samozřejmě hrozilo, převládly-li by názory lidí kolem arcivévody Albrechta. Nakonec se tak nestalo, Rakousko rezignovalo na svoje postaveni v Německém spolku, což dalo průchod sjednocení Německa pod pruskou vládou, kdy pak po následné válce s Francií bylo vyhlášeno Německé císařství.

Objektivním zhodnocením výše popsaných událostí  lze říct, že rakouská porážka dala průchod rozpínavosti německého imperialismu, čímž byla otevřena cesta k 1.světové válce a všem následujícím událostem. S trochou nadsázky tak lze tvrdit, že o vývoji evropských dějin pro dalších 50 let se rozhodovalo právě u Hradce Králové 3.července 1866. Celoevropský dopad událostí, je tím hlavním nosným námětem, který stojí za důkladné zamyšlení v souvislosti s tímto výročím.

Autor: Daniel Rovný | úterý 10.6.2008 14:11 | karma článku: 17,21 | přečteno: 1102x
  • Další články autora

Daniel Rovný

Náš svátek 17.listopad

Když se přiblíží výročí 17.listopadu, začneme každý rok slýchat z televize a dalších sdělovacích prostředků oslavné ódy na současný režim a hanění všeho, co zde bylo do roku 1989. Vypadá to dokonce tak, že řada politologů bere 17.listopad jako svoji celoživotní specializaci. Dokáží si vymýšlet snůšky lží, opěvují morální čistotu všech „vůdců“ sametové revoluce, kterou vydávají za celonárodní vůli lidu, a zapomínají přitom na to, jak všechny události proběhly ve skutečnosti. Jedná se přitom o nedávnou historii, v podstatě současnost, a přesto se sází na to, že bude-li lež opakována donekonečna, stane se nakonec pravdou, nebo tak bude alespoň bez výhrad přijímána.

16.11.2008 v 15:28 | Karma: 19,72 | Přečteno: 1696x | Diskuse| Politika

Daniel Rovný

Mladá američanka a její názor na svět

Protože máme okurkovou sezónu a podivné "rozmarné" léto je všude kolem nás, přináším trochu pobavení. Jedná se o skutečný záznam rozhovoru dvou lidí po ICQ. Záznam chatu mezi 17-letou Američankou a Čechem (překlad je narychlo, bez korektury).

12.7.2008 v 0:25 | Karma: 24,95 | Přečteno: 2614x | Diskuse| Politika

Daniel Rovný

František Josef, člověk, co přežil svoji dobu

Devadesátdva let uplyne letos od smrti předposledního rakousko-uherského císaře. František Josef I. se stal legendou již za svého života a zůstal jí i po smrti, ačkoliv v poněkud jiném smyslu, neboť v modernější době jej vnímáme spíše v podobě načrtnuté v Haškově Švejkovi. Šedesát osm let vládl rozsáhlé říši, která spojovala nesourodé evropské národy, v pozdějších letech se zdál být hlavním pilířem, na kterém Rakousko-Uhersko stálo. Ministři a ministerští předsedové se měnili, vlády přicházely a odcházely, avšak císař sám zůstával. Tradovala se o něm dlouhá řada historek, takže jeho skutečný obraz zůstává dodnes zakryt jejich vrstvou. Kdo tedy vlastně byl František Josef I. a jakou úlohu v dějinách sehrál? To je otázka, na kterou bych chtěl dát alespoň stručnou odpověď.

7.7.2008 v 2:00 | Karma: 20,50 | Přečteno: 1678x | Diskuse| Politika

Daniel Rovný

Jde o Váš život!

Česká vláda chystá reformy zdravotnictví po vzoru USA. Nás zajímalo jak takové americké zdravotnictví funguje v praxi. Bohužel, nemáme kontakty ani možnosti zjistit si to na oficiální úrovni, proto jsem se na otázky o americkém zdravotnictví zeptali českého emigranta, který se vrátil zpět do České republiky po 25 letech. Jeho informace jsou tak strašné, že skutečně jde o život a není důvod si brát ze špatného systému příklad. Bohužel ti co mohou získat informace z oficiálních zdrojů, dosud neměli zájem informace ověřit.

4.7.2008 v 19:43 | Karma: 18,95 | Přečteno: 2058x | Diskuse| Politika

Daniel Rovný

Může být privatizace úspěšná?

Když se po roce 1989 objevili v čele naší politiky jedinci typu pana Klause či Dlouhého, bylo jejich trendem privatizovat československý státní majetek s tím, že zahraniční investoři přinesou do našich podniků peníze na investice do rozvoje. Jak tento experiment v řadě případů dopadl je dobře známo. Státní podniky se postupně přelévaly mezi několika vlastníky, až je jejich zahraniční majitelé často dovedli ke krachu.

28.6.2008 v 22:26 | Karma: 11,77 | Přečteno: 1117x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Blesk zranil děti a dospělé v libereckém zámeckém parku, některé oživovali

2. června 2024  16:37,  aktualizováno  20:11

Celkem osmnáct lidí včetně dětí zranil blesk, který v libereckých Vratislavicích uhodil do stromu....

Nejpracovitější na světě? Číňané slaví nepřeberné množství svátků a umí to rozbalit

2. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Číně O Číňanech si řada lidí myslí, že jsou suchaři. Opak je ale pravda. Umějí za to pořádně vzít a...

Bůh matka a strašení peklem. Redaktorky podstoupily křest v korejské sektě

2. června 2024

Premium Chcete se dozvědět něco o Bůh Matka? ptají se Korejci s tabletem kolemjdoucích na pražské ulici....

Je lepší být připraven na černý scénář. Lotyši opevňují hranici s Ruskem

2. června 2024  19:56

Na místech, kde dřív ráz krajiny nerušily ani stanice pohraničníků, nyní vzniká hluboký příkop....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 12
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1559x
Jsem jako každý člověk. K mému životu patří samozřejmě i láska a romantika. Jsem si jist, že v dnešních podmínkách je také politika částí naší existence. Jenže, kdo zapomíná na takové věci, jako je láska, tomu nikdy nemůžeš věřit jeho politický názor."