Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vánoční dárek – neopakovatelná příležitost k pomstě.

Nemá cenu si zastírat, že ne úplně všichni chtějí vánočním dárkem potěšit. Jsou i tací, kteří o svátcích míru a klidu touží po jediném. Někoho, koho nemohou celý rok vystát, pořádně naštvat.

To věru není jednoduché. Danajský dar by například neměl „vybuchnout“ hned. Roli sebevražedného atentátníka bych nedoporučoval nikomu. Jako odstrašující příklad může sloužit jeden trumbera, který se rozhodl ukončit dlouholetý vztah tím, že do nazdobené klenotnické kazety vložil místo snubního prstenu pilníček na nehty. Ten se následně stal nebezpečnou zbraní v ruce doběla rozzuřené čerstvé ex-přítelkyně. Smysl má jen takový danajský dar, kterým obdarovaného, pokud možno  s bezpečným časovým odstupem, naštvete a přesto si z něho neuděláte doživotního nepřítele a sám ze sebe vyhlášeného hlupáka a ignoranta.

Pokud to jen trochu jde, je dobré naštvat obdarovaného prostřednictvím někoho dalšího. Primitivní ale účinné je například obdarovat dítě své nesnesitelně alternativně založené veganské sestry trumpetou nebo plechovým bubínkem. Je skoro jisté, že tříletá ratolest si mezi drahými veskrze elektronickými hračkami vybere právě hloupou plechovou trumpetu. Dříve by následný randál měl jen krátké trvání, ale nikoliv u mé sestry ostentativně nezanechávající po sobě uhlíkovou stopu a vychovávající svého maličkého fracíčka podle skandinávského vzoru. Jakékoliv násilné odejmutí oblíbené hračky z ručiček maličkého je přece těžko odpustitelným zločinem.

Mnohem důmyslnější vánoční pomstou, ze které přitom vždy vyjdete jako nezištný a štědrý dobrodinec, je darovat zdánlivě hodnotný dárek skrývající však v sobě časovanou nálož. Není nic zákeřnějšího, než-li darovat lakomému příbuznému starý diesel, který by vám beztak nevzali ani v AAA auto. Obdarovaný, zvláště je-li lakotný a pro korunu by si nechal provrtat i koleno, bude nadšen. Zároveň vás bude považovat za naivního nekňubu, kterého oblafne každý šmejd nabízející levné hrnce a rychlé půjčky. Trójský nafťák ve svých útrobách však skrývá filtr pevných částic. Ten je odborníky definován jako věc přinášející ekologický užitek a vlastníkům naopak starosti a nehorázné finanční náklady – zejména když se pokazí a musí se vyměnit. Výměna přijde zhruba na pětinu pořizovací ceny nového auta. Lakotný příbuzný očekávaně nebude reagovat na varovné rozsvícení kontrolky a situaci začne řešit až ve chvíli, kdy se rapidně sníží výkon motoru a rapidně zvýší spotřeba nafty a kdy nakonec /většinou v drahém zahraničí/ přepne motor do nouzového režimu. To však už bude dávno po Vánocích.

Zkazil vám jinak sympatický zeť, ze kterého se vyklubal fanatický příznivec geocachingu, týdenní cyklistickou dovolenou, neboť jste museli každých pět set metrů zastavovat, aby mohl najít tzv. „kešku“? Přitom některé zastávky zabraly i dvacet minut, neboť se specializoval hlavně na ty adrenalínové nejvyšší obtížnosti /drsnokešky/ umístěné někde na skále, pod vodou nebo v koruně stromu. Dobrým danajským darem, na kterém si na něm zchladíte žáhu, je zakoupit mu ve slevomatu za dva tisíce speleo ferratu v Moravském krasu. Její program je následující: Kontrolní přeměření obvodu břicha účastníků, neboť nejužší místo jeskynní sluje činí 60x40 centimetrů, a podpis formuláře čestného prohlášení, že žádný z účastníků netrpí klaustrofobií a jinými psychickými poruchami. Pokud by začal někdo v podzemní skalní puklině v šířce větší odpadní roury jančit, situace by fakticky neměla řešení. Pak každý účastník dostane přilbu, čelovku,kombinézu zajišťující přežití v mrazivé vodě na tři až šest hodin, sedací úvaz, jistící horolezecký set s karabinami a kartičku s rodným číslem pro případnou identifikaci /ne nebojte, je to jen formalita/. Poté se skupinka klientů seznámí s profilem ferraty. Názvy jednotlivých částí mluví za vše : Utržené splachovadlo, Porodní bolesti, klaustrofobická plazivka Šnek, vertikální skluzavka do temnot Šneček, uklidňující průlez Tykadlo po němž následuje výšvih do Šnečí ulity. Po dosažení malého podzemního jezírka pak na nikoho nečeká ani jedna keška – jen stejně strastiplná cesta zpět. Kdo by si v té chvíli vzpomněl na vánoční Tichou noc, svatou noc.

Danajský dar si zaslouží i ten, který vám sám o minulých nebo předminulých Vánocích taky nějaký dal pod stromeček. Velmi zákeřné je zakoupit dotyčnému akční zpáteční letenku nějaké nízkonákladové letecké společnosti. Doporučuji mezi příletem a odletem do příslušné destinace zvolit časový úsek nejméně pět dnů a také se nebát tří až čtyř přestupů, takže ze dvou hodin letu se doba protáhne na jedenáct hodin.

Pokud máte v rodině zarputilého homofoba, je pro něho nejlepším danajským darem poukaz na preventivní urologické vyšetření u pana doktora s rukama jak lopaty.

No, to by snad pro dnešek stačilo.

Autor: Vilém Ravek | neděle 8.12.2019 15:52 | karma článku: 19,12 | přečteno: 648x
  • Další články autora

Vilém Ravek

Americké prezidentské volby : Starý a ještě starší

Souboj starců v pokročilém seniorském věku o post nejmocnějšího muže světa může na někoho působit až apokalypticky. Jeden je velmi starý a ten druhý ještě starší.

7.7.2024 v 18:31 | Karma: 27,39 | Přečteno: 1389x | Diskuse | Společnost

Vilém Ravek

Schůzka se svobodným mládencem

Měla sto chutí ho zablokovat, ale po drsném rozchodu byl jediným chlapem, o kterém bezpečně věděla, že ji zbožňuje, ačkoliv nechápala proč.

29.6.2024 v 12:27 | Karma: 15,21 | Přečteno: 424x | Diskuse | Poezie a próza

Vilém Ravek

Prosím potvrďte, že nejste robot

Zase jsem byl vyzván, abych potvrdil, že nejsem robot. Prolezl jsem, ale s odřenými zády. Kdo ví, jak dopadnu příště.

20.6.2024 v 19:53 | Karma: 25,97 | Přečteno: 497x | Diskuse | Ostatní

Vilém Ravek

Podle umělé inteligence volím Kateřinu Konečnou, rybařím a pravidelně chodím do kostela

Ve virtuálním prostoru jsem úplně někdo jiný a to až tolik, že bych si nejraději dal pár facek. Co si vlastně o mě ta umělá inteligence myslí?

15.6.2024 v 15:16 | Karma: 21,18 | Přečteno: 478x | Diskuse | Společnost

Vilém Ravek

České učitelky, letos opravdu nejezděte k Jaderskému moři!

Už od dob první republiky se traduje, že každou letní sezónu sežere žralok českou učitelku. Od letoška to prý bude ještě větší adrenalin. Paní učitelky, nejezděte k Jaderskému moři. Ještě si to dobře rozmyslete.

21.5.2024 v 21:12 | Karma: 32,47 | Přečteno: 5819x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU...

Smrtící žabí jed. Silné psychedelikum ve světě zabíjí, v Česku je volně prodejné

13. července 2024

Premium V Česku si zcela legálně a snadno můžete koupit silné psychedelikum s efektem intenzivnějším než u...

Má na to? Přeřek na summitu ukázal, že média nad Bidenem zlomila hůl

13. července 2024

Premium Zásadní tisková konference vůdce svobodného světa k 75. výročí NATO se stala okukováním a...

Slovenský festival Pohoda zasáhla silná bouře, zřítil se jeden z velkých stanů

12. července 2024  22:17,  aktualizováno  23:14

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů....

Velmi silné bouřky zasáhly Česko. Zatopily domy a na Moravě zranily dva lidi

12. července 2024  12:06,  aktualizováno  21:53

Přímý přenos Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

  • Počet článků 292
  • Celková karma 24,03
  • Průměrná čtenost 1560x
Glosátor dění kolem nás, který se pokouší hledat perličky na dně, i když tuší, že tam najde /většinou/ něco zcela jiného. Někdy se však zadaří.

Seznam rubrik