Štědrý den energetického šmejda.

. Když se představil jako zástupce asociace dodavatelů plynu a elektřiny, stařena ho bez odporu pustila dovnitř. Okamžitě ho ovanul typický pach osamělé staroby, který se mísil s vlhkou zatuchlinou. 

Té báby z přízemního bytu téměř vybydleného činžáku stojícího na kraji města si všiml teprve nedávno. Jako zkušený zprostředkovatel dodávek energie měl přitom zmapovány skoro všechny seniory v širokém okolí. Většinu rozinek, jak si pro sebe osamělé stařenky a staříky pojmenoval, už vyzobal, ale téhle prastaré babce se nějakým záhadným způsobem podařilo uniknout jeho ostříží pozornosti. Možná to bylo tím, že starý barák oprýskaný až na rezavě červené cihly, se jevil jen jako poslední zastávka před bezdomovectvím. Pro starého člověka bylo takovéto bydlení utrpením. Jen dobelhat se k nejbližšímu obchodu muselo dát zabrat. Nečekal, že by právě tady mohl někoho, kromě chronického neplatiče, ulovit.

Poslední dva měsíce měl hotové žně. Staříci byli snadná kořist a díky nim měl tentokrát na opravdu bohatého Ježíška. Lezli mu už však krkem. Rychle oblbnout se dali jen někteří. U většiny musel zdlouhavě bojovat s jejich stařeckou nedůvěřivostí. Jen s přemáháním se mu dařilo dělat ze sebe nezištného příslušníka Armády spásy a lidumila. Stále častěji se uchyloval k přímému nátlaku. Ještě než zazvonil, uzavřel přívod plynu a elektřiny a pak už šlo vše ráz na ráz. Do deseti minut měl v kapse podepsanou plnou moc a smlouvu o zastoupení. Dávno měl splněno a klidně by mohl slavit Vánoce. Měl však takový zvyk udělat svůj poslední případ přesně na Štědrý den. Věřil, že pokud bude úspěšný, bude úspěšný i celý příští rok. Bylo však nutné najít někoho, u koho bude mít zaručený úspěch. Bába z činžáku se mu před čtrnácti dny připletla do cesty jako na zavolanou.

Otevřela mu okamžitě, jako kdyby ho už dopředu očekávala. Zdála se mu teď zblízka vyšší, než předpokládal. Vráskami zbrázděná tvář připomínala kolejiště velkého nákladního nádraží. Na dně hlubokých očních důlků jen stěží rozeznával usychající bledě modré zbytky zraku. Byl zvyklý na ledacos, ale tohle bylo už i pro něho příliš. Za těch čtrnáct dnů, co se mu ji podařilo vystopovat, musela zestárnout alespoň o dalších deset let. Modlil se, aby neumřela ještě dříve, než nahlásí dodavateli, pro kterého pracoval, svého posledního letošního klienta. Když se představil jako zástupce asociace dodavatelů plynu a elektřiny, stařena ho bez odporu pustila dovnitř. Okamžitě ho ovanul typický pach osamělé staroby, který se mísil s vlhkou zatuchlinou. Musel se ovládnout, aby nesáhl do kapsy po papírovém kapesníčku. Jestli to už nepřeháním, pomyslel si. Většina lidí právě v této chvíli dozdobuje vánoční stromečky a zapaluje vonné svíčky, zatímco on tu dlí v plesnivině s polodementní babkou, která možná ani neví, že je čtyřiadvacátého prosince. Když však spustil naučené věty o zdražování elektřiny a plynu a o aukcích na nejlevnějšího dodavatele energie, její prázdný pohled na krátký okamžik ožil.

„E-ner-gie,“ zopakovala po něm skřehotavým hlasem.

„Když mi dáte plnou moc, dodám vám tu nejlepší a nejlevnější paní...“ najednou si uvědomil, že nezná její jméno a nebyl si jistý, zda-li ho bude znát alespoň ona sama.

„E-ner- gie.“ Za celou dobu řekla jen tohle jediné slovo. Rozprostřel po hrubém povrchu dřevěného stolu lejstra obsahující text smlouvy o zastupování a formulář plné moci. Poloslepým pohledem civěla na droboučké písmo úpisu, které by však beztak bez pomocí lupy nerozluštila, i kdyby měla dobrý zrak. Začalo mu být lehce nevolno. Proboha, co tu dělám? Náhle se ho zmocnila až živočišná touha rychle vycouvat a vrátit se do rolničkového vánočního dne. Bába, aniž by ji vyzval, podepsala klikyhákem připomínajícím sinusoidy EKG smlouvu i plnou moc. „E -ner – gie.“

Ale ne, nic nepodepisujte, chtěl říci, ale v tu chvíli jeho tělem projel silný elektrický výboj, který ho zcela ochromil.

Když se probral, bylo už šero. Zpola seděl, zpola ležel na obstarožní lenošce, ruku přikurtovanou lepící páskou k opěradlu. Kromě něho nikdo další v místnosti nebyl. Co se stalo? Ochromující slabost mu bránila vstát. Kde to jsem? Pak si všiml všude po zemi poházených lejster. K čertu, kam se poděla ta stará bába? Jakýkoliv pohyb ho stál nezměrné úsilí. I když měl jednu ruku volnou, přesto mu trvalo dlouhé minuty, než se mu podařilo levou paži vyprostit ze sevření. Když konečně vstal, zatočila se mu hlava natolik, že se musel opřít o desku stolu. Splašeně bijící srdce  mu málem vyskočilo z hrudního koše. Až nyní si všiml ranky se zaschlou krví na svém předloktí. Někdo mu musel vpíchnout do žíly infuzní jehlu. Kdo někdo? Uvědomil si, že jeho téměř smrtelná slabost je zapříčiněna velkou ztrátou krve. Nikde kolem, ani na podlaze, ani na divanu však žádná krev nebyla. Začal se děsit i vlastních myšlenek. Kdo vlastně byla ta stařena? Shromažďoval veškerý zbytek své energie, která mu ještě zbývala, aby se odsud dostal a aby se nezbláznil.

Autor: Vilém Ravek | čtvrtek 26.12.2019 15:22 | karma článku: 29,71 | přečteno: 1643x
  • Další články autora

Vilém Ravek

Já nejsem agresivní nevychovanec, jen mám špatně seřízený automatický našeptávač

Kvůli prediktivnímu našeptávači, který mi pomáhá s psaním textových zpráv, občas musím dodatečně vyvracet, že ještě nejsem tak dementní, jak by se po přečtení mé textové zprávy mohlo zdát.

15.7.2024 v 17:09 | Karma: 12,01 | Přečteno: 255x | Diskuse | Ostatní

Vilém Ravek

Americké prezidentské volby : Starý a ještě starší

Souboj starců v pokročilém seniorském věku o post nejmocnějšího muže světa může na někoho působit až apokalypticky. Jeden je velmi starý a ten druhý ještě starší.

7.7.2024 v 18:31 | Karma: 27,50 | Přečteno: 1401x | Diskuse | Společnost

Vilém Ravek

Schůzka se svobodným mládencem

Měla sto chutí ho zablokovat, ale po drsném rozchodu byl jediným chlapem, o kterém bezpečně věděla, že ji zbožňuje, ačkoliv nechápala proč.

29.6.2024 v 12:27 | Karma: 15,21 | Přečteno: 432x | Diskuse | Poezie a próza

Vilém Ravek

Prosím potvrďte, že nejste robot

Zase jsem byl vyzván, abych potvrdil, že nejsem robot. Prolezl jsem, ale s odřenými zády. Kdo ví, jak dopadnu příště.

20.6.2024 v 19:53 | Karma: 25,97 | Přečteno: 501x | Diskuse | Ostatní

Vilém Ravek

Podle umělé inteligence volím Kateřinu Konečnou, rybařím a pravidelně chodím do kostela

Ve virtuálním prostoru jsem úplně někdo jiný a to až tolik, že bych si nejraději dal pár facek. Co si vlastně o mě ta umělá inteligence myslí?

15.6.2024 v 15:16 | Karma: 21,18 | Přečteno: 478x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

První bouřky dorazily do Čech, napršet může až 70 mm. Hrozí i kroupy

22. července 2024  6:50,  aktualizováno  13:10

Vlnu veder ukončila studená fronta, která přechází od západu. Do Česka dorazily bouřky, první z...

Muž při pádu na eskalátoru v metru vážně zranil seniorku. Nepomohl jí a odešel

22. července 2024  13:09

Policie pátrá po muži, který v Praze při pádu na eskalátoru v metru srazil seniorku, vážně zraněné...

Jedenáct poslanců chce do Senátu. Důvodem je pomoc regionu, vadí i obstrukce

22. července 2024  13:05

Do Senátu se pokusí dostat celkem jedenáct poslanců. A snahu „utéci“ do horní komory parlamentu,...

Požářiště v Postřekově převezmou majitelé, vyšetřovatelé dál hledají stopy

22. července 2024  13:04

Hasiči po nočním dohledu postupně uzavírají zásah a předávají požářiště v Postřekově na Domažlicku...

  • Počet článků 293
  • Celková karma 21,66
  • Průměrná čtenost 1556x
Glosátor dění kolem nás, který se pokouší hledat perličky na dně, i když tuší, že tam najde /většinou/ něco zcela jiného. Někdy se však zadaří.

Seznam rubrik