Silvestr. Oops, tak to se nepovedlo!

Říká se, že jak na Nový rok, tak po celý rok. Pokud je to pravda, tak v posledních několika letech dráždím bosou nohou hada.

 

Děje se tak od té doby, co se s manželkou pravidelně zúčastňujeme silvestrovských „převlékacích“ večírků. Hostitel vždy s dostatečným časovým předstihem vyhlásí téma /např. První republika / a každý účastník si pak musí vymyslet převlek, který by odpovídal zadanému tématu. Jelikož většina účastníků přichází na večírek ve dvojici, bývá podmínkou, že pár musí spolu ladit. Kdyby například moje žena byla za krásnou Adinu Mandlovou, nezbývalo by mi, než jít za Oldřicha Nového a naopak, kdybych si s ohledem na své křestní jméno zvolil převlek včelího trubce Vilíka, musela by jít žena za včelku Máju. Zádrhelem také je, že ženy, na rozdíl od mužů, se rády a velmi dlouho strojí, líčí se a vymýšlejí různé outfity, ale na druhé straně, také na rozdíl od mužů, nerady si samy ze sebe dělají srandu. Uznávám, že strávit poslední večer roku sice ne rovnou s cizí ale aspoň  převlečenou ženou v cizím pokoji sice slibuje zábavu, někdy však naopak trapas, který se převalí do prvního ledna a tím pádem i dalších dnů. Zatím se tak nestalo, ale jen díky tomu, že oheň na střeše se vždycky nějak podařilo v zárodku uhasit.

Kritická je už samotná příprava. Když jsme se poprvé rozhodli, že nebudeme znuděně sledovat jak se seriálové celebrity náramně baví, a raději se sami aktivně zúčastníme kostýmní komedie, zjistil jsem, že můj šatník neobsahuje nic legračního.

„Ten hnusný kabát, který jsi odmítl dát do starých hadrů, naštěstí máš. Když ho na sebe hodíš, jsi, až na to jeho šilhavé oko, celej Columbo,“ řekla mi žena.

Fakt jsem byl naštvaný. Vypadat jako Peter Falk není zrovna terno.

„Pak ovšem ti nezbývá, než že budeš mou neviditelnou manželkou. Budeš se muset nahastrošit tak, aby bylo jasné, proč tě já, poručík Columbo, raději nechávám doma. Budeme nejlegračnější pár silvestrovského večera. To si piš.“

„Raději bych teda opravdu zůstala doma. „

„To by bylo nejvíce stylové, ale nebuď takový maximalista…“ Pro představu postupně houstnoucí atmosféry snad tento úryvek našeho dialogu by mohl stačit...

Kritické momenty nepřináší jen příprava, ale i přesun. Na Silvestra se sice všeobecně blbne, ale maškarní rej přece jen bývá až o dva měsíce později. Například plížit se v podvečer posledního dne roku namaskován jako černoch, který jako by právě vystoupil z románu Marka Twaina, působí dost divně až hrůzostrašně. Proto náš přesun pod rouškou tmy vždy hrozil potenciálním trapasem. V privátním přítmí kabiny auta jsme však doposud vždy byli v relativním bezpečí. Jednou však nastražená motyka uhodila. Docházel nám benzín a museli jsme zastavit u čerpací stanice. Po hádce, kdo zavinil, že máme prázdnou nádrž , /jeli jsme manželčiným autem, takže vina byla zcela jednoznačná/ ,následoval spor, kdo půjde na benzínku zaplatit  a obětuje tak svou dobrou pověst. Ten rok byl převlékací večírek ve znamení transvestity show, takže jediné místo, kde bych splynul s okolím, byl Buloňský lesík v Paříži.

„Ty jsi dnes řidička, takže jsi na řadě!“

„Od kdy tankuje ženská benzín, když v autě sedí chlap!“

„Kdo je dnes večer chlap a kdo ženská je na první pohled jasné. Vypadám jak šlapka z Perlovky!“

Nakonec jsem ustoupil. Sundal jsem si paruku a zachumlal se do kabátu a šálou si zakryl křiklavě nalíčený obličej. Tak vystrašenou obsluhu jsem už nikdy předtím a nikdy potom neviděl.

„Ne, to není loupežné přepadení“, zahuhlal jsem do šály, nechal na pultě  dvě stovky vrácené nazpět roztřesenou pokladní a rychle zmizel.

Letos, vlastně už loni, to také mohlo dopadnout všelijak. Tentokrát se měl každý vydávat za toho, kým by byl, kdyby nebyl tím, čím je. Moje žena toužila být letuškou. Jako ten "rozumnější" z nás dvou jsem jí to rozmluvil.

„Pleteš si zadání. Nejde o to, o čem jsme platonicky snili, ale o to, jak bychom dopadli, kdyby se nám nepodařilo být tím, čím jsme. Právě v tom spočívá celý vtip. Chápeš?“ Nakonec mi uvěřila. Přesvědčil jsem ji, aby šla za uklízečku a já za typického bezdomovce příležitostně přespávajícího na ubytovně.

Ukázalo se, že můj zdravě racionálně skeptický výklad tématu večírku byl raritní. Hostitelka nás uvítala v nádherném kostýmku letušky Fly Emirates a hostitel pro změnu v uniformě kapitána velkého dopravního letadla. Moc jim to slušelo. Dalšími převleky byla anglická princezna, zpěvačka ustrojená do krásných šatů, jako kdyby měla za okamžik převzít cenu Grammy za nejlepší hudební videoklip, a multimilionář v luxusním obleku zn. Bandi.

„Zabiju tě,“ procedila žena mezi zuby. "Připadám si jak úplná Dorota!" Tohle mi asi jen tak neodpustí, pomyslel jsem si s hrůzou. Když nakonec dorazil Ferda mravenec, služtička v osmém měsíci těhotenství a má sestra v převleku Sestry v akci, byl jsem nakonec vzat na milost. Ucho od džbánu se opět neutrhlo a Nový rok proběhl relativně v klidu a míru.

Autor: Vilém Ravek | čtvrtek 5.1.2023 17:44 | karma článku: 18,99 | přečteno: 768x
  • Další články autora

Vilém Ravek

Já nejsem agresivní nevychovanec, jen mám špatně seřízený automatický našeptávač

Kvůli prediktivnímu našeptávači, který mi pomáhá s psaním textových zpráv, občas musím dodatečně vyvracet, že ještě nejsem tak dementní, jak by se po přečtení mé textové zprávy mohlo zdát.

15.7.2024 v 17:09 | Karma: 11,67 | Přečteno: 247x | Diskuse | Ostatní

Vilém Ravek

Americké prezidentské volby : Starý a ještě starší

Souboj starců v pokročilém seniorském věku o post nejmocnějšího muže světa může na někoho působit až apokalypticky. Jeden je velmi starý a ten druhý ještě starší.

7.7.2024 v 18:31 | Karma: 27,50 | Přečteno: 1397x | Diskuse | Společnost

Vilém Ravek

Schůzka se svobodným mládencem

Měla sto chutí ho zablokovat, ale po drsném rozchodu byl jediným chlapem, o kterém bezpečně věděla, že ji zbožňuje, ačkoliv nechápala proč.

29.6.2024 v 12:27 | Karma: 15,21 | Přečteno: 428x | Diskuse | Poezie a próza

Vilém Ravek

Prosím potvrďte, že nejste robot

Zase jsem byl vyzván, abych potvrdil, že nejsem robot. Prolezl jsem, ale s odřenými zády. Kdo ví, jak dopadnu příště.

20.6.2024 v 19:53 | Karma: 25,97 | Přečteno: 499x | Diskuse | Ostatní

Vilém Ravek

Podle umělé inteligence volím Kateřinu Konečnou, rybařím a pravidelně chodím do kostela

Ve virtuálním prostoru jsem úplně někdo jiný a to až tolik, že bych si nejraději dal pár facek. Co si vlastně o mě ta umělá inteligence myslí?

15.6.2024 v 15:16 | Karma: 21,18 | Přečteno: 478x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

V Paříži vjelo auto na terasu baru, jeden člověk zemřel

17. července 2024  20:32,  aktualizováno  21:54

V Paříži najelo auto na terasu baru. Zřejmě podle agentury AFP s odvoláním na policii šlo o...

Definitivní konec. Clarkson a jeho kumpáni rozpustili společnou filmovou firmu

17. července 2024  21:24

Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May - hvězdy seriálu The Grand Tour - ukončili po 21...

Ženy do ochranky nepatří, kritizuje americká pravice zákrok při atentátu

17. července 2024  21:10

Americká Tajná služba čelí po víkendovém atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa kritice, že se...

V plaveckém bazénu v Olomouci zřejmě unikl chlor. Pět lidí skončilo v nemocnici

17. července 2024  19:44,  aktualizováno  20:46

V areálu plaveckého bazénu v Olomouci ve středu v podvečer unikla chemická látka, zřejmě chlor....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 293
  • Celková karma 23,02
  • Průměrná čtenost 1556x
Glosátor dění kolem nás, který se pokouší hledat perličky na dně, i když tuší, že tam najde /většinou/ něco zcela jiného. Někdy se však zadaří.

Seznam rubrik