Nový Ježíš může přijít odkudkoliv. Třeba i z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu
Do nedávna se zdálo, že nadcházející volby do Poslanecké sněmovny se tentokrát budou muset obejít bez charismatického zachránce a spasitele, který dokáže vyčistit Augiášův chlév, vyhnat podvodné penězoměnce z chrámu a nastolit řád a spravedlnost padni komu padni. Tomio Okamura možná má pro mnohé charisma, jenže nikoliv jako věrozvěst, ale spíše jako zábavný chlapík, který se v prostředí pestré parlamentní demokracie pohybuje jako čilá ryba ve vodě a dozajista se modlí, aby se zavedení přímé demokracie, za kterou horuje, nikdy nestalo realitou.
V jednu chvíli se zdálo, že charismatickým politikem bude Václav Klaus mladší. Stal se mediální hvězdou první velikosti. Na facebooku dosáhl několika desítek tisíc přátel a měl více příznivců než celá ODS dohromady. Vše nasvědčovalo tomu, že se rodí velká supernova, která sežehne všechno kolem sebe. Skoro až biblický nádech pak mělo vyloučení hvězdného Klause juniora vystrašenými vrchními farizeji z jeho rodné strany, kterým se zcela utrhl ze řetězu. Nová hvězda se však nezrodila. Zářící supernova byla jen virtuální. Závěrečný souboj s Tomiem Okamurou o stejnou skupinu voličů ničím nepřipomínal velkolepost závěrečného Armageddonu, ale spíše hospodskou tahanici, ve které zasmušilý bývalý ředitel prestižního gymnázia, na rozdíl od Okamury, neměl výhodu domácího prostředí ani náhodou.
Sen o velikém šéfovi, který dokázal úspěšně vybudovat podnikatelský kolos Agrofert a slíbil, že stejným způsobem stvoří ještě něco mnohem velkolepějšího - promění nestvůrného státního molocha prožraného parazity v dobře fungující firmu, se během let více méně rozplynul. Heslo Bude líp dnes působí jako zapomenutý poutač na koncert, který se měl konat minulý rok, ale po několikátém odložení se nekonal. Sen o státu pracujícím jak švýcarské hodinky zůstal snem nadále a -bude líp- vystřídalo varovné hlášení, že sice není úplně nejlíp, ale s jinými sekáči by mohlo být ještě hůře, neboť naši kotlinku vovinuly neomarxistické mraky marihuanou zhulených zastánců partnerské polyamorie.
Dnes se však zdá, že parketa vyhrazená pro toužebně očekávaného mesiáše přece jen nezůstane neobsazená. S tím nic nenaděláme, neboť poptávka po někom o dvě hlavy převyšujícím své okolí, tu vždy byla, je a i v budoucnu bude. Slovy Járy Cimrmana : „Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme dělat.“ Několik málo měsíců před volbami se tak na našem politickém nebi rozzářila kometa v podobě Roberta Šlachty. Kdybych organizoval casting na představitele Ježíše Krista nebo vrchního velitele Blanických rytířů ve stříbrné zbroji, neváhal bych ani minutu. Robert Šlachta - Jesus Christ Superstar jak když vyšije, zvláště v dlouhých vlasech, které dříve nosil, aby prý tak zakryl své odstávající uši. Jakmile překročil Rubikon pěti procent, nastala panika /u mne ,přiznám se, také, ale to není podstatné/. První nástřely na nového soupeře jsou beznadějně neúčinné. To, že je vlastně jen bývalý traktorista, mu spíše pomáhá než ubližuje. Každý si hned vzpomene na staročeskou legendu o Přemyslu Oráčovi, který byl povolán na knížecí stolec přímo od pluhu. A opravdu za pár let po zuby ozbrojené zásahové komando obsadilo sídlo vlády. Rozhodná akce, které Robert Šlachta velel, mu u všech, kteří volají po radikální očistě, také přičítá plusové body. Jediný, kdo možná trochu přibrzdil novou politickou hvězdu, byl nakonec Andrej Babiš, který Roberta Šlachtu ocenil zato, že dělá přesně to, co dělával před osmi lety i on sám. To zavání pokusem o polibek smrti.
Rozdíl by tu však jeden byl. Tentokrát nepřichází velký šéf obrovitého koncernu, ale velký policajt, který donedávna vedl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Vést stát jako firmu jsme si už vyzkoušeli, což teď zkusit vést stát jako elitní policejní oddělení? Všechno je přece o emocích, naději a víře. Stačí si přečíst Šlachtův bestseller Třicet let pod přísahou. Tam je všechno. Příběh policajta, který se brodil v bahně organizovaného zločinu skoro dvacet čtyři hodin denně, takže mu nezbylo ani to málo jako Andreji Babišovi, aby mohl snít, když zrovna nespí. Přinejmenším Aliance Nespokojených Občanů má svého nového mesiáše. Jeho soupeři se právem bojí. Prý nemají čeho, usmívá se ten, co byl třicet let pod přísahou. Ale mají. Tisíce hodin odposlechů s devadesátiprocentním balastem, který je sice nepoužitelný jako důkazní materiál, ale pronikající hluboko do osobních sfér odposlouchávaných a těch, kteří se jen nějak náhodně připletli. Na tom všem a i na předivu kontaktů a síti informátorů by úspěšný boj s organizovaným zločinem nebyl možný.
Je naprosto jisté, že občanské hnutí Přísaha se do parlamentu dostane. S tím se už nic nenadělá. Pevně však věřím a to i za ty, kteří už teď zpívají hosana, hosana, že nás nečeká to, co je názvem zmiňovaného bestselleru. Třicet let pod Přísahou.
Vilém Ravek
Až se k nám zase medvěd vrátí

Pokud se v našich lesích usadí medvěd, už nikdy nebude houbaření a sbírání malin a borůvek takové, jaké bylo předtím.
Vilém Ravek
Mezi samými špatnými zprávami alespoň jedna dobrá. Vlků dál utěšeně přibývá

Opravdu není třeba se vlků bát a je dobrou zprávou, že monopol Českého mysliveckého svazu bude zlomen a králem se stane ekologicky přirozený regulátor vlk obecný.
Vilém Ravek
Prodaná nevěsta z Dolních Pařezovic

Kocourova nevěsta se mu dnes zdála ještě žádoucnější. Pod tričkem utkaným z mikrovláken tenčích než pavučina se klubala dvě kulaťoučká velikonoční kuřátka s něžnými zobáčky, kterých nebylo možno si nevšimnout.
Vilém Ravek
Vietnam od Hanoje po Saigon Fotoblog

S cestovní kanceláří jsem procestoval Vietnam od severu až po jih. Je to velmi různorodá země a rozhodně stojí za to ji navštívit.
Vilém Ravek
Proč se říká středa, je ho tam třeba?

Říká se, že středa, je ho tam třeba. Já osobně jsem však středu, nejdelší pracovní den v týdnu, z mnoha důvodů moc v oblibě neměl. Vysvětlím proč.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Hra na oliheň Korejcům nepřijde brutální. Je to pro ně běžný thriller, říká koreanistka
Premium Hra na oliheň. Seriál, který šokoval svět. A zatímco většinu diváků ohromil svou brutalitou,...
Od porcelánu po sendviče. Jak vypadá menu v evropských vlacích
Nároky na služby železničních dopravců se zvyšují a zdaleka se už netýkají jen pohodlných sedaček a...
Jsou jen dva druhy kávy, malé a velké espresso, říká šéf slavné kavárny
Premium Silvio Spohr, provozovatel Café Louvre, odhaluje, jak se mu podařilo obnovit noblesní kavárnu v...
Pracujících seniorů rychle přibývá. Ženou je životní náklady i touha být aktivní
Premium Starších lidí v práci za poslední roky strmě přibývá, motivují je peníze i snaha o aktivní stáří....

Prodej chaty v Zbraslavicích
Zbraslavice, okres Kutná Hora
3 190 000 Kč
- Počet článků 315
- Celková karma 20,19
- Průměrná čtenost 1536x