Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nouzové přistání s pravděpodobně tragickým koncem.

Neuvěřitelně nudný transatlantický let přecpaným Boeingem 767 se deset minut před plánovaným přistáním náhle změnil v drama. První čeho si všimla, bylo neprofesionální nervózní pobíhání letušek a stevardů.

 Každou chvíli někdo z nich vběhl do kokpitu letadla a když vyběhl ven, zdál se ještě nervóznější, než předtím. Napadlo ji, že se někomu z posádky muselo udělat špatně. Doufala, že to nebyl kapitán letadla. Lehce ťukla ramenem do Tomáše. „Už nespi, budeme přistávat.“

„Je čas. Ještě ani nehlásili, že se máme připoutat.“ Jeho flegmatismus, který u něho v určité době až bytostně nesnášela, ji v tomto okamžiku uklidňoval. Byla ráda, že je tu s ním, že necestuje sama. Kdy naposled mohla něco takového konstatovat? V tu chvíli se nad nimi ozval hlas z reproduktoru. Neuměla moc anglicky, ale některým znepokojivým slovům porozuměla. „Tome, co se děje?“

Tvářil se vážně, ale nikoliv zděšeně. To ovšem u bývalého účastníka vojenské mise v Kosovu se dalo očekávat.

„Budeme muset nouzově přistát. Důvod neřekli.“ Na palubě byl klid. Cestující si poslušně zapnuli bezpečnostní pásy. Někteří se tiše modlili. Vzpomněla si, jak před lety museli nadvakrát přistát, neboť se na menším řeckém letišti včas neuvolnila přistávací plocha. Takové věci se občas stávají, uklidňovala se.

„Vedle nás nalétává ef šestnáctka,“ řekl a přivolal si letušku. Byla bílá jako stěna. Jejich angličtině nerozuměla. Evidentně na Tomovy dotazy odpovídala stroze a neochotně. Pak ji však musel něčím přesvědčit, protože mu tlumeným hlasem něco podrobně vysvětlovala. Na konci rozhovoru byl Tomáš skoro stejně bledý jako letuška.

„Co ti řekla?“

„To je jedno. Nemáme to ve vlastních rukách.“

„Chci to vědět. Co se děje?.“

„Budeme nouzově přistávat, to už přece víš.“

„Ale z jakého důvodu?“

„Slíbil jsem ji, že si to nechám pro sebe. Panika na palubě je to poslední, co by potřebovali.“ Nemusel ji ani nic říkat. Vojenské stíhačky doprovázející jejich letadlo, vystrašené letušky, pobledlý Tomáš, kterého jinak nic nerozhodí. Vždycky si se vším věděl rady. Obyčejné lidské city mu, na rozdíl od většiny ostatních, nikdy nepřekážely. Ucítila, jak uchopil její chvějící se ruku.

„Tak dobře, řeknu ti to. Nepodařilo se vysunout ani jeden ze tří podvozků. Selhaly i všechny záložní systémy. To se zatím ještě nikdy na tak velkém a těžkém letadle nestalo.“

Díval se ji upřeně do očí. Asi se chtěl ubezpečit, že nebude hysterčit.

„A co bude dál.?“

„Teď budeme kroužit dvacet nebo třicet minut nad letištěm. Čím méně budeme mít paliva v nádrži, tím lépe.“

Roztřásla se po celém těle. Kromě ní a Tomáše zatím nikdo z cestujících nevěděl, v jak smrtelně nebezpečné situaci jsou. Se svým strachem zůstala totálně sama. Manžel sice byl pobledlý, ale jeho výrazné maskulinní rysy obličeje ještě více ztvrdly. Pro profesionálního několikrát vyznamenaného vojáka byla ztráta života technickou záležitostí, ačkoliv se to týkalo i jeho samotného.

Když byl přistávací manévr přerušen a letadlo zůstávalo ve vzduchu, začala atmosféra na palubě houstnout. Stále častěji byl slyšet pláč. Někteří začali svým blízkým posílat SMS zprávy na rozloučenou. Nakonec se také rozplakala, ale i teď v nejkritičtější chvíli jejího života nedokázala se schoulit do jeho drtivě chlapské náruče.

„Chci vědět, jestli vůbec máme nějakou šanci.“

Bylo vidět, že by ji chtěl utěšit aspoň milosrdnou lží a zapomenout na svou mužskou čest. Kdyby však o ni tolik stála, neptala by se ho.

„Nejspíše teď na letišti připravují rozsáhlá záchranná opatření. Na místech pravděpodobného přistání nanášejí protipožární pěnu. Kdo ví, na kterém místě však narazíme na zem. Bez podvozků nemá letadlo žádné brzdy a skoro určitě okamžitě půjde do smyku a rozlomí se. Třením o povrch se začnou tvořit jiskry. Zbylé palivo v nádržích může začít hořet.“

"Za jak dlouhou dobu začneme přistávat?“

„Maximálně za deset minut.“

Chvíli mlčela. Přestala plakat a už se tolik netřásla.

„Chci se vyzpovídat.“

„Nejsem kněz, ale jestli ti to nevadí..“ hlas mu změkl a pak udělal to, co jindy jen při milování. Pohladil ji po tváři.

„Než možná už za pár minut stanu před tváří Boha, chtěla bych tě poprosit o odpuštění..“

Chtěl něco namítnout, ale položila mu svou ruku lehce na ústa.

„Nech mě mluvit,nemáme už moc času.... Skoro deset let jsem tě podváděla. Nebylo to v době tvé mise v Kosovu, ale až potom ,co jsi se vrátil a odešel z armády. I když ses stal civilistou, nikdy jsi nepřestal být vojákem bez špetky něžnosti..a ta mi chyběla čím dál více. Jak víš, po operaci žlučníku jsem dostala lázně...ale všechny ty další mi už nikdo nikdy nepředepsal. Celou dobu jsem žila dvojí život. Jedenáct měsíců s tebou a měsíc s ním. Tak to šlo rok za rokem. Věděla jsem, že to nemůže trvat věčně, že se budu muset rozhodnout. Celou dobu jsem očekávala, že na vše přijdeš, spočítáš si, že jedna a jedna jsou dvě, že mi žádný posudkář další lázně neodsouhlasil, žádný doktor nedoporučil a žádný poukaz na lázně nepřišel. Byl jsi však jako slepý, prostě chlapák, co si nedokáže představit, že by ho mohla nějaká ženská nechat. Jenže já už jsem ten dvojaký život ve lži nedokázala nést. Nakonec jsem se rozhodla pro tebe. Dobře jsem si uvědomovala, že se o tebe mohu opřít a právě toho jsem si u tebe cenila stále více a více. Přesto ani pak jsem se ti nedokázala zpříma podívat do očí. Tak mi to alespoň teď, kdy nám asi zbývají poslední minuty, odpusť. Odpusť mi to, prosím!“ Oči se ji zalily slzami.

Jeho tvář zůstala tvrdá jako žula. Zavřel oči a mlčel. „Proboha alespoň něco řekni!“ Nechal oči zavřené. „Nemám absolutně jakékoliv právo, abych ti něco odpouštěl.“

„Máš mě alespoň trochu rád?“její hlas zněl zoufale. Okamžik přistání se neodvratně blížil a hrozilo, že je smrt zastihne bez usmíření.

„Mám tě rád stále více a vždycky jsem tě měl rád....nikdy jsem tě však nemiloval.“ Naprázdno polkl. „Jsem totiž gay..“

„Cože?“

„Teď zase nepřerušuj ty mě. Času není nazbyt. Ty jsi žila v přetvářce deset let, ale já celý život. Jako voják z povolání bych se svou orientací nemohl fungovat. Ani sám před sebou bych neobstál. Snažil jsem se sám sebe přesvědčit, že dokáži žít tak, jak se ode mne očekává. Oženit se, mít děti a dařilo se mi to. Nakonec jsem se však na misi doopravdy zamiloval a úplně ztratil hlavu. O tvých záletech jsem samozřejmě dobře věděl skoro od počátku. Podváděli jsme se oba navzájem. Odpusť mi to, jestli můžeš.“

Na chvíli zapomněla, co je za pár minut čeká. Jeho přiznání ji zcela ochromilo. Měla pocit, že celý její život ztratil smysl.

„Jestli chceš, můžeme se teď chytit za ruce. Podle všeho začínáme právě přistávat,“ nabídl ji gesto smíření. Se sebezapřením mu nechala ruku v dlani

 

Po přistání klouzalo letadlo po břiše asi 500 metrů. Kromě malého zahoření, které bylo záhy uhašeno, se nic nestalo. Nikdo nezemřel a nikdo nebyl vážně zraněn. Všichni cestující zůstali naživu. Pouze dvěma z nich během posledních minut letu shořely duše.

 

Dodatek : Inspirováno letem č. 16 společnosti LOT z New Yorku do Varšavy dne 31. 10. 2011

 

 

Autor: Vilém Ravek | pondělí 4.11.2019 21:17 | karma článku: 30,30 | přečteno: 1533x
  • Další články autora

Vilém Ravek

Já nejsem agresivní nevychovanec, jen mám špatně seřízený automatický našeptávač

Kvůli prediktivnímu našeptávači, který mi pomáhá s psaním textových zpráv, občas musím dodatečně vyvracet, že ještě nejsem tak dementní, jak by se po přečtení mé textové zprávy mohlo zdát.

15.7.2024 v 17:09 | Karma: 11,65 | Přečteno: 241x | Diskuse | Ostatní

Vilém Ravek

Americké prezidentské volby : Starý a ještě starší

Souboj starců v pokročilém seniorském věku o post nejmocnějšího muže světa může na někoho působit až apokalypticky. Jeden je velmi starý a ten druhý ještě starší.

7.7.2024 v 18:31 | Karma: 27,50 | Přečteno: 1397x | Diskuse | Společnost

Vilém Ravek

Schůzka se svobodným mládencem

Měla sto chutí ho zablokovat, ale po drsném rozchodu byl jediným chlapem, o kterém bezpečně věděla, že ji zbožňuje, ačkoliv nechápala proč.

29.6.2024 v 12:27 | Karma: 15,21 | Přečteno: 428x | Diskuse | Poezie a próza

Vilém Ravek

Prosím potvrďte, že nejste robot

Zase jsem byl vyzván, abych potvrdil, že nejsem robot. Prolezl jsem, ale s odřenými zády. Kdo ví, jak dopadnu příště.

20.6.2024 v 19:53 | Karma: 25,97 | Přečteno: 499x | Diskuse | Ostatní

Vilém Ravek

Podle umělé inteligence volím Kateřinu Konečnou, rybařím a pravidelně chodím do kostela

Ve virtuálním prostoru jsem úplně někdo jiný a to až tolik, že bych si nejraději dal pár facek. Co si vlastně o mě ta umělá inteligence myslí?

15.6.2024 v 15:16 | Karma: 21,18 | Přečteno: 478x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Výbuch domu se vyšetřuje jako pokus o vraždu, mohly za ním být spory partnerů

17. července 2024  10:02,  aktualizováno  12:45

Úterní výbuch propanbutanového vařiče v rodinném domku v Moravských Knínicích na Brněnsku vyšetřují...

Po fotbale si nasadil kuklu a na stadionu bil pěstí fanouška, hrozí mu tři roky

17. července 2024  12:45

Z ublížení na zdraví a výtržnictví obvinili kriminalisté třiapadesátiletého muže, který se porval...

Žádný nový Green Deal ani závazky nad rámec toho, nač kývl Babiš, říká Fiala

17. července 2024  5:45,  aktualizováno  12:45

Přímý přenos Kabinet Petra Fialy zatím nerozhodne o trojici materiálů souvisejících s Green Dealem, jen o nich...

Kriminalisté: Stavaři obchvatu Mariánských Lázní si účtovali miliony navíc

17. července 2024  12:43

Dva manažery a dvě obchodní společnosti obvinili kriminalisté z odboru hospodářské kriminality ze...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 293
  • Celková karma 23,02
  • Průměrná čtenost 1556x
Glosátor dění kolem nás, který se pokouší hledat perličky na dně, i když tuší, že tam najde /většinou/ něco zcela jiného. Někdy se však zadaří.

Seznam rubrik