Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaké jsou příčiny zářijového přemnožení slova „smetana“ na českých sociálních sítích.

Občas se některé slovo přemnoží. Třeba letos v září se přemnožilo slovo "smetana" , i když Smetanova Litomyšl už byla a smetana na vaření či šlehání také výrazně nezdražila. Přesto se pořád mluví o smetaně. Proč?

Na Fb / nyní přejmenovaného na Metu / jsem našel aplikaci, která na časové ose zobrazuje pořadí českých slov nejčastěji používaných ve veřejném prostoru. To mne zaujalo. Při vyhledávání jsem vyloučil všechny spojky, zájmena, předložky, pomocná slovesa a takzvanou slovní vatu, jako „vole“, „prostě“, „v podstatě“, „víš co“, nadčasové evergreeny „pan“ „paní“, „láska“ , „žena“, „dítě“ a zaměřil se na slova, která se v určitém časovém období invazivním způsobem přemnožila, tak jako v rostlinné říši třeba bolševník nebo momentálně křídlatka japonská anebo v živočišné říši norek americký či děsivý plzák španělský – postrach všech drobných zahrádkářů.

Kdo nezná naše specifické české podmínky, nemá vůbec šanci zjistit, proč právě tohle slovo nebo slovní spojení se rozlétlo po celé naší kotlince jako asijská sršeň. Například od přelomu padesátých až šedesátých let, kdy v rádiu kraloval hit „Kam letí ten čáp“, se slovo „čáp“ a jeho odvozeniny pohybovalo hluboko v hloubi peletonu nejčastěji používaných českých slov. Pak po mnoha letech najednou došlo k jeho přemnožení ve slovním spojení „čapí hnízdo.“ V devadesátých letech zase v hlubokém míru, kdy od konce první světové války uběhlo více než sedmdesát let, se stal slovní hit z roku 1914 „sarajevský atentát“  překvapivým skokanem roku 1997, který se v žebříčku top ten  umístil v první pětce nejvíce invazivních slov. V politologii jsem celkem kovaný, takže po příčinách těchto slovních kalamit jsem nemusel nijak složitě pátrat. Jen pro neznalého cizince muselo být záhadou cože ti Češi pořád měli s tím chilským pérem / kdo by rozlišoval od sebe pero a péro /. Faktem je, že na delší dobu se u nás přemnožilo chilské pero jako kůrovec na Šumavě.

Poněkud více jsem se zapotil při vysvětlování náhlého vzestupu  červených trenek, které přechodně vytlačily do té doby užívanější slovo slipy. Dlouho jsem šel po falešné stopě a studoval dobové módní časopisy, ale nikam se nedostal a opravdu už nevěděl, jak z toho ven, až mi najednou naskočilo Ztohoven a byl jsem rázem doma.

Přiznám se, že ne vždy jsem příčinu invazivního výskytu určitého slova odhalil. Vždy však šlo o průlet komety, po níž za pár hodin nezůstal na nebi ani ohon. Většinou se jednalo o nějakou fackovačku při Výměně manželek nebo spálené svatební koláče v Peče celá země či kopačky v reality show Love island Česko a Slovensko. Pokud však kalamita trvala alespoň jeden měsíc, blížila se úspěšnost mé detektivní práce úrovni mord party z pražského prvního oddělení.

Letošní září mi však dalo docela dost zabrat. Vyhledávací aplikace mi od počátku tohoto měsíce najednou začala signalizovat zvýšenou frekvenci slova „smetana“. Nejprve jsem tomu nevěnoval velkou pozornost. Mohlo jít jen o nějakou banální záležitost, například že nějaký obchodní řetězec bezdůvodně prodával dvanácti procentní smetanu na vaření za cenu třiatřiceti procentní smetany na šlehání, načež se na diskuzních fórech vzedmula blesková tsunami rozhořčených reakcí. Jenže jak šly dny, tak četnost „smetany“ prudce narůstala a začala se drát do první desítky nejvíce užívaných slov.

Nejprve jsem začal lovit v oblasti, kde jsem nejvíce doma a to je politika. První mě napadl Agrofert. Za vším hledej Babiše, to dá rozum. Třeba Agrofert usiluje o dotace na novou výrobní linku produkující smetanu s desetiprocentním  přídavkem rostlinného řepkového oleje. Dále se mohlo jednat o prudké zdražení mléčných výrobků a smetany zvláště. Ke zvýšení cen ale nedošlo, jak jsem zjistil. Možná probíhá v Litomyšli hudební festival věnovaný hudbě Bedřicha Smetany. Ten však už proběhl. Pak jsem si vzpomněl, že v televizi se rozběhla soutěž MasterChef Česko. Asi tam muselo dojít k nějakému skandálu, kdy jeden ze soutěžících totálně zmastil svíčkovou na smetaně. Opět vedle.

 Nezbývalo mi, než se přeměnit z Holmese na lehce natvrdlého dr. Watsona a požádat svou ženu o pomoc.

„Napadá mě, milý Watsone, prima řešení tvého případu.“

„Stačí mi řešení. Každé správné řešení je ve své podstatě prima“, poučil jsem ji.

„Dám ti ,doktore Watsone, ještě jednu nápovědu. Notre- Dame v Paříži.“

„A jakou to má spojitost se smetanou na vaření?“

„Přihořívá, Watsone. Doslova hoří, jako ta katedrála. Více ti už neřeknu. Zkus být také geniální.“

Nenapadlo mě nic chytřejšího, než si ve vyhledávači zadat obrázky s hořící katedrálou Notre Dame v Paříži. Pak mě při pohledu na jeden z vyhledaných fotek všechno docvaklo. Nejslavnější smetanou je momentálně, alespoň co se září týče, Emma Smetana – hlavní představitelka prý dosud nejhoršího televizního seriálu Eliška a Damián televize Prima  a dívka se smutnou tváří na selfíčku s pozadím hořící katedrály Notre Dame, které svého času obletělo svět stejně jako předtím slavný virál  s chilským perem.

Jak jednoduché, Watsone.

Autor: Vilém Ravek | sobota 23.9.2023 23:20 | karma článku: 24,49 | přečteno: 904x
  • Další články autora

Vilém Ravek

Podle umělé inteligence volím Kateřinu Konečnou, rybařím a pravidelně chodím do kostela

Ve virtuálním prostoru jsem úplně někdo jiný a to až tolik, že bych si nejraději dal pár facek. Co si vlastně o mě ta umělá inteligence myslí?

15.6.2024 v 15:16 | Karma: 20,03 | Přečteno: 435x | Diskuse| Společnost

Vilém Ravek

České učitelky, letos opravdu nejezděte k Jaderskému moři!

Už od dob první republiky se traduje, že každou letní sezónu sežere žralok českou učitelku. Od letoška to prý bude ještě větší adrenalin. Paní učitelky, nejezděte k Jaderskému moři. Ještě si to dobře rozmyslete.

21.5.2024 v 21:12 | Karma: 32,34 | Přečteno: 5792x | Diskuse| Ostatní

Vilém Ravek

Človíčci, zlatíčka moje, máte rádi zdrobněliny?

Kdo po přečtení, „nejprve rozkrojím chlebíček, pak namažu máslíčko, přidám šunčičku a k tomu kafíčko“, je schopen další četby, nechť vstoupí dále.

18.5.2024 v 18:08 | Karma: 36,63 | Přečteno: 2288x | Diskuse| Ostatní

Vilém Ravek

Krátké milostné utrpení mladého ragbisty

Ragby je hra barbarů hraná gentlemany, vysvětloval ji. Zeptala se ho, jak se takové gentlemanství projevuje. Třeba tak, že po zápase jdou oba soupeřící celky na společnou večeři. Říká se tomu třetí poločas, odpověděl.

10.5.2024 v 9:21 | Karma: 15,29 | Přečteno: 342x | Diskuse| Poezie a próza

Vilém Ravek

Zahrajte si hru na Lojzu a Lízu a pak se polibte pod rozkvetlým stromem

Zahrát si hru na Lojzu a Lízu inspirovanou písní Michala Tučného a pak navrhnout polibek pod rozkvetlým májovým stromem není dobrý nápad.

4.5.2024 v 19:46 | Karma: 14,45 | Přečteno: 242x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Turisté na Gran Canarii mají po koupání. Úřady kvůli žralokům uzavřely pláže

18. června 2024  13:18

Mnozí turisté teď na ostrově Gran Canaria musejí dát před plaváním v moři přednost jiné aktivitě....

Pod dvacetitunovým jeřábem se utrhla krajnice. Hrozilo, že se převrátí na chatu

18. června 2024  13:13

Dvacetitunový jeřáb vyprošťovali v pondělí hasiči na okraji města Jeseník. Nejenže se kolos...

Nejásáme, ani nejsme zklamaní. Musíme cílit i na prvovoliče, říká Fiala o volbách

18. června 2024  13:13

Výsledky voleb do Evropského parlamentu nejsou pro koalici SPOLU drtivou porážkou, řekl v rozhovoru...

„Ficovi pomohlo, že sám bojoval.“ Lékař poprvé popsal dny po atentátu

18. června 2024  13:11

Rychlé zotavování slovenského premiéra Roberta Fica po atentátu v Handlové souviselo s tím, že...

  • Počet článků 289
  • Celková karma 25,72
  • Průměrná čtenost 1567x
Glosátor dění kolem nás, který se pokouší hledat perličky na dně, i když tuší, že tam najde /většinou/ něco zcela jiného. Někdy se však zadaří.

Seznam rubrik