Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Elektromobil jinak. Auto na baterky.

Vjel elektromobil do garáže, červená se line záře, červená se line záře. Oheň, oheň. Barví ruce, barví tváře, červená se line záře.

 Hned v prvních lednových dnech jsem se dozvěděl, že kvůli rostoucímu počtu elektromobilů se podstatně sníží požární bezpečnost podzemních garáží a garážových stání na straně jedné a podstatně zvýší cena těchto garáží a garážových stání /až o 70 tisíc / vzhledem k povinné instalaci drahých prostředků protipožární ochrany, které však přesto nic nezmění na tom, že když už jednou elektro auto začne hořet, neuhasí ho ani ponoření do vodní lázně a nepomůže ani jeho zasypání pískem. Navíc před pár dny ředitel hasičů na IDnesu a dalších portálech přiznal, že zatím neumějí elektromobily hasit a že ani jejich ponoření do vody na 72 hodin nezaručí, že v baterii opět nedojde k reakci. Je to jak s Harmonikou v kultovním filmu Tenkrát na západě. Když má hrát, tak mlčí a když má mlčet, tak hraje. Když má v mrazu dojet do cíle, tak zkolabuje a když má jít už definitivně k čertu, tak jako bájný pták Noh vstane z popela.

Mrazivý začátek ledna přinesl ještě jedno poznání. Americký Středozápad zachvátily mrazy, které teplomilné elektromobily uvedly do stavu zimního spánku. Nabíjecí stanice byly obklopeny zoufalými řidiči elektro aut, kteří se  pokoušeli nabít svá vozidla, ovšem marně. Jak píše web Fox news, se okolí nabíjecích stanic proměnilo ve „hřbitov“ svými majiteli opuštěných mrtvých aut. Jejich nabití při nízkých teplotách je natolik zdlouhavé, že řidič je brzy postaven před dilema, zda umrzne jeho auto nebo on. Baterii je totiž nutno předpřipravit a to tak, že se nějak, neuvádí se však jak, uvede do optimální teploty a teprve pak ji lze úspěšně nabít / blíže Echo z 16.1. 2024 / . Jakmile se tedy výrazně sníží teplota, začnou nabíjecí stanice připomínat africká napajedla v období sucha obklopená ze všech stran na smrt žíznivými zvířaty.

Také jsem se dozvěděl, že elektroauto po každé nehodě by mělo jít nejméně na 24 hodin, ale raději na mnohem delší dobu, do bezpečnostní karantény. Trakční baterie totiž může dlouho po nehodě sama vzplanout. Do ženské a do trakční baterie člověk nikdy dobře nevidí. Jistotu by přinesla tak jedině výměna baterie, ale její cena se pohybuje kolem půl mega. I to je jeden z důvodů, jak před pár dny vysvětlovali v televizi, zdražení povinného i havarijního pojištění.

U elektromobilu se totiž prakticky všechno točí kolem jeho trakční baterie, tak jako jaderná elektrárna kolem atomového reaktoru. Kolem baterie je bezpečnostní krunýř, který už v mých představách po tom všem, co jsem se dozvěděl, vyhlíží jako sarkofág postavený nad havarovaným reaktorem v Černobylu.

Vůbec si nedovedu představit, jak bych jako advokát obhajoval elektromobil, kdyby se stal mým klientem. To by byl opravdový majstrštyk, ale když se chce, tak všechno jde.Na obhajobu bych uvedl asi toto :

Přece, vážení, i u elektromobilu nalezneme kladné vlastnosti. Například je osvobozen od placení dálničních známek. Je tichý jako pěna a tak můžete nerušeně poslouchat hudbu nebo rady své tchyně. Chcete být tzv. cool a zároveň hot ? Díky elektromobilu budete. Navíc kvůli dosažení co nejdelšího dojezdu budete jen minimálně používat klimatizaci, takže v zimě opravdu budete v autě cool a v letních parnech výrazně hot. Elektromobil také svému majiteli zvyšuje společenskou prestiž, stejně jako oblek Ralph Lauren, hodinky Rolex a luxusní pero Parker. Jestli jste v nižší platové kategorii, tak vězte, že i pověstný „ skladník ve šroubárně si může přečíst Vergilia v oiginále“. Pokud jste bloger zoufale hledající náměty, budete jich mít díky elektromobilu tolik, kolikrát se během roku s ním vydáte na delší cestu. V silničním provozu vám budou muset ti proklatí boomeři v autech se spalovacím motorem dávat přednost stejně jako zámečtí lokajové kněžně Zaháňské. Budete vítáni i tam, kam obyčejná auta nesmějí. Tedy alespoň do té doby, než se schválí nové protipožární vyhlášky, ale jak praví latinské přísloví carpe diem – užívej dne. To ostatně platí pro všechny, nejen majitele elektromobilu.

 

Autor: Vilém Ravek | středa 17.1.2024 17:57 | karma článku: 32,83 | přečteno: 786x
  • Další články autora

Vilém Ravek

Prosím potvrďte, že nejste robot

Zase jsem byl vyzván, abych potvrdil, že nejsem robot. Prolezl jsem, ale s odřenými zády. Kdo ví, jak dopadnu příště.

20.6.2024 v 19:53 | Karma: 23,17 | Přečteno: 419x | Diskuse| Ostatní

Vilém Ravek

Podle umělé inteligence volím Kateřinu Konečnou, rybařím a pravidelně chodím do kostela

Ve virtuálním prostoru jsem úplně někdo jiný a to až tolik, že bych si nejraději dal pár facek. Co si vlastně o mě ta umělá inteligence myslí?

15.6.2024 v 15:16 | Karma: 20,42 | Přečteno: 445x | Diskuse| Společnost

Vilém Ravek

České učitelky, letos opravdu nejezděte k Jaderskému moři!

Už od dob první republiky se traduje, že každou letní sezónu sežere žralok českou učitelku. Od letoška to prý bude ještě větší adrenalin. Paní učitelky, nejezděte k Jaderskému moři. Ještě si to dobře rozmyslete.

21.5.2024 v 21:12 | Karma: 32,34 | Přečteno: 5797x | Diskuse| Ostatní

Vilém Ravek

Človíčci, zlatíčka moje, máte rádi zdrobněliny?

Kdo po přečtení, „nejprve rozkrojím chlebíček, pak namažu máslíčko, přidám šunčičku a k tomu kafíčko“, je schopen další četby, nechť vstoupí dále.

18.5.2024 v 18:08 | Karma: 36,63 | Přečteno: 2292x | Diskuse| Ostatní

Vilém Ravek

Krátké milostné utrpení mladého ragbisty

Ragby je hra barbarů hraná gentlemany, vysvětloval ji. Zeptala se ho, jak se takové gentlemanství projevuje. Třeba tak, že po zápase jdou oba soupeřící celky na společnou večeři. Říká se tomu třetí poločas, odpověděl.

10.5.2024 v 9:21 | Karma: 15,29 | Přečteno: 343x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Další vlna míří na Moravu

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  19:02

Přes Česko prochází velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Řada Ukrajinců se doma ukrývá. Bojí se, že bez řádného výcviku zbytečně umřou

21. června 2024  18:17,  aktualizováno  19:12

Na Ukrajině žije mnoho mužů ve skrytu ze strachu, že je odvedou do armády k obraně země proti ruské...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Další vlna míří na Moravu

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  19:02

Přes Česko prochází velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

VIDEO: Bez trička, s krví na rukách. Policie ukázala zadržení útočníka z benzinky

21. června 2024  18:12

Dvanáct let ve vězení hrozí dvaapadesátiletému muži, který ve středu u čerpací stanice v pražských...

  • Počet článků 290
  • Celková karma 25,50
  • Průměrná čtenost 1563x
Glosátor dění kolem nás, který se pokouší hledat perličky na dně, i když tuší, že tam najde /většinou/ něco zcela jiného. Někdy se však zadaří.

Seznam rubrik