Hřejivá inspirace z mrazivého severu - švédský svařák "glögg"

Vychutnejte si atmosféru dlouhých zimních večerů ve skandinávském stylu: Sáhněte po severské detektivce, zabalte se do hřejivého plédu a dlouhými doušky upíjejte kořeněný glögg. Víte, jak tento úžasně hřejivý nápoj připravit?

Svoji první láhev glöggu jsem si přivezla před několika lety ze služební cesty v Dánsku. A kdo četl moji knížku "Mango, láska a kari" ví, že jsem tyhle pracovní výlety na sever z hloubi srdce... nemilovala. Nakonec i tahle láhev švédské specialitky mi byla věnována za ne příliš potěšujících okolností. Bylo to těsně před Vánoci a dánská mateřinka pořádala velký vánoční večírek. Měli jsme za sebou velmi úspěšný rok, a když nás šéf do Dánska zval, přislíbil velké překvapení! Každý si ten mnohoznačný příslib vyložil po svém, ale tak nějak všichni jsme usoudili, že tentokrát už konečně dostaneme prémie! Na služebku jsme tedy odjížděli plni očekávání s vidinou prémií, které budou tučné jako uměle odchovaný norský losos…

Nutno uznat, že velkého "překvapení" jsme se vskutku dočkali! Namísto prémií na nás čekal nastartovaný autobus, kterým nás šéfové povozili po Kodani, abychom se mohli náležitě pokochat místními monumenty. Asi nejvíc utkvěla v paměti socha malé mořské víly, která smutně seděla na pobřeží a v dálce marně vyhlížela ztracené prémie (čti ztracenou lásku). Na konci výletu šéf každého obdařil blaženým úsměvem a taštičkou s lahví glöggu, vánoční svíčkou a malým dřevěným panáčkem. Inu takové rozuzlení večera nikdo nečekal a tak není divu, že jsem se taštičky nedotkla celý jeden rok.

Až následující Vánoce, kdy mě překvapila nečekaná návštěva, došlo na zapomenutou láhev glöggu. Když jsme švédský „svařák“ otevřeli, překvapil mě těžký dech vína nádherně vonící po kardamomu a hřebíčku. Víno mělo jemnou sladkou a zároveň pikantní chuť. Ta chuť mi na hodně dlouho utkvěla v paměti (nebo spíše na jazyku) a začala jsem pátrat po receptu na švédský "svařák". Objevila jsem jich několik. Všechny měli společné koření: Kardamom, hřebíček a skořici. V některých receptech do červeného vína přidávali portské, brandy, jinde rum nebo vodku. Já jsem si nakonec oblíbila verzi s vodkou, ve které se koření louhuje pár dnů předem.

Čekali jsme prémie a místo toho jsme dostali veselého dřevěného panáčka. Nutno uznat že Dánům smysl pro humor opravdu nechybí…
Na přípravu glöggu potřebujete: Láhev červeného vína5 plátků oloupaného čerstvého zázvoru1 dcl vodkycukr dle chuti3 kousky celé skořiceplnou lžíci zeleného kardamomuplnou lžíci hřebíčkukůru z jednoho pomerančeK servírování ještě budete potřebovat na každý šálek lžičku mandlí a lžičku rozinek. 

Postup:

1) Nejlepší je nechat koření několik dní rozležet ve vodce. Do vodky přidejte zázvor, skořici, hřebíček, kardamom (kůru z pomeranče dáváte-li) a nechte přikryté stát několik dnů.

2) Vodku i s kořením vlijte do hrnce, přidejte víno a cukr a velmi zvolna přiveďte k varu. Jakmile víno začne vařit, snižte teplotu a vařte na nízký stupeň asi 5 minut.

3) Víno nechte trochu vychladnout a sceďte (odstraňte všechno koření i pomerančovou kůru). Do každé sklenky nejdříve vhoďte pár mandlí a rozinek. Pak teprve nalijte víno.

Svařené víno můžete uchovat v lednici a před podáváním znova ohřát (už ale nevařit). Pokud jste si koření nestihli do vodky naložit v předstihu, prostě vynechte první bod a vše svařte najednou.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Valijah Rashidová | úterý 21.12.2021 7:53 | karma článku: 13,01 | přečteno: 458x