Jak jsem potkal brouky (Díl XLIII. - Rokycany 6 - Kotel)
Za poznání, že je broučí a obecně hmyzí svět nesmírně bohatý a skrývá se v něm spousta krasavců okem leckdy takřka nepostřehnutelných, kteří vyniknou jako šperky teprve v objektivu šikovného fotografa s kvalitním vybavením a bezmeznou trpělivostí, za toto poznání vděčím svému synovi Jakubovi.
S jeho svolením se pokusím sérií blogů, v nichž jeho fotografie oději slovy, přiblížit krásu tvorů maličkých, leč všudypřítomných. Pro zachování jistého řádu zveřejním v každém dílu zajímavosti z jedné konkrétní lokality a občas si pro zpestření dopřejeme speciální téma.
Síly dostředivé nás přivádějí opět do Rokycan. Tentokrát na Kotel, vrch jižně od města, z něhož je díky rozhledně krásný výhled na všechny světové strany. Kotel je sice nižší než Žďár, který jsme navštívili ve XXII. dílu, ale novodobá rozhledna ho na úroveň Žďáru téměř povyšuje - vyhlídková plošina je rovných 600 metrů nad mořem.
Dnešní sklizeň pochází z několika výletů, z nichž poslední se uskutečnil loni v listopadu za nečekaně krásného teplého dne, vylákavšího ven nejen zástupy výletníků, ale také spoustu hmyzu, který měl již dávno zimovat.
Minulý rok koncem září a v říjnu byla na Kotli záplava hub. Není divu, že tam byly i davy chrobáků, kteří si - tak jako náš chlapík - hledali tu správnou houbu ke konzumaci:
Lesknáčka čtyřskvrnného máme v posledním dílu z Jablečna, zde je ovšem mnohem lépe vyobrazen. Přezimuje jako dospělec a dá se potkat i na podzim:
Sympatický, typicky vyhlížející střevlíček Pterostichus se pozná podle čtyř jamek uprostřed krovek, po dvou na každé. Najde se často v jehličnatých lesích, kde se přes den schovává pod kameny a dřevem a na noc vylézá:
Tihle drobní hemžilové měří jen ca 3 mm, ale mezi střevlíčky také patří. Tachyta nana žije pod kůrou odumřelých stromů (podle všech dosavadních nálezů se zdá, že preferuje jehličnany) a pochutnává si na chvostoskocích:
Střevlík vrásčitý "ležící spící". Jak vidno, byl již zazimován a není divu, fotka je z listopadu:
Samice tesaříka obecného hledá místo k nakladení vajíček. Většinou tak činí do pařezů, kdy je klade buď do štěrbin dřeva, nebo puklin v kůře:
Světoběžnice Vroubenka Americká-Kotelská. Obvykle ji nalézáme v blízkosti lidských obydlí, ale na konstrukci rozhledny se jí určitě také daří:
Je to štěnice - není to štěnice? Hladěnka na první pohled štěnici připomíná, což není náhoda, protože je s ní spřízněná. Bát se jí ale nemusíme, naopak, je to další užitečný druh, který se živí larvami kůrovce a dalšího hmyzu žijícího pod kůrou:
Ještě dýku mezi zuby a mohla by vyplout za pokladem s Johnem Silverem. Výhrůžně vyhlížející zákeřnice je zatím ve stádiu nymfy, která se drží při zemi, na rozdíl od dospělce pohybujícího se na rostlinách. Jako ostatní zákeřnice je dravá, o čemž svědčí její mohutný sosák. Nemá ho rozhodně jen pro parádu a dokáže bolestivě bodnout i člověka:
V listopadu už by měly babočky spinkat. Naše otužilkyně si to zřejmě nemyslí. Je krásně, tak budu venku. Vývoj populace této babočky byl v nedávné minulosti značně kolísavý - jednu dobu byla velmi hojná, pak skoro zmizela a dnes je opět běžnější:
Poecilostictus je lumek, jehož larva parazituje na housenkách různých, vesměs škodlivých motýlů, jako je například sosnokaz borový:
Rzounek je vzácný druh denivky, což jsou příbuzní zlatooček a mravkolvů. Je to dravec, vyskytující se v jehličnatých lesích. Poletuje, ale jen na krátké vzdálenosti, protože není dobrý letec:
Hezký kozáček, jen si nejsme jisti, zda habrový či jiný:
Houba krásná a údajně přelahodná, zkoušet to ale určitě nebudeme. Na jednom místě na svahu se vyjímala velká skupina těchto obávaných muchomůrek, mohli jsme si pro snímek vybrat opravdu z výstavních kousků:
Rozhledna z roku 2014 postavená na místě, kde už kdysi byla její dřevěná předchůdkyně. Výška 28 metrů, vyhlídková plošina ve výšce 25 metrů. Výstup je pohodlný a bezpečný, citlivějším povahám může vadit, že se za větru vrchol kovové konstrukce výrazně houpe:
Výhled na vše strany, za dobrých podmínek je opravdu možné vidět Brdy, Šumavu, Český les, Krušné hory. Takto se z rozhledny jeví nedaleké Rokycany:
Příště opět sáhneme do bohaté pokladnice rokycanských úlovků (XLIV. díl)
Petr Široký
Jak jsem potkal brouky (Díl CXXXIII. - Břeclav - Když se zadaří)
Obrazový seriál ze života hmyzu, zejména pak brouctva. Fotografie a odborná fakta Jakub Široký, text Petr Široký.
Petr Široký
Jak jsem potkal brouky (Díl CXXXII. - Rokycany 57 - Jarní broukobraní)
Obrazový seriál ze života hmyzu, zejména pak brouctva. Fotografie a odborná fakta Jakub Široký, text Petr Široký.
Petr Široký
Olympijské veršování aneb Hitům vstříc
Pokud jde o zimní sporty, jsem - s výjimkou sjezdového lyžování - gaučák. Ale jak říkají sportovci, užil jsem si to:-) Všechny ilustrace vytvořila podle mého a Jakubova zadání laskavá UI perchance.org.
Petr Široký
Jak jsem nepotkal brouky - Vločkový speciál
Hezky nám mrzne a valná většina našich hmyzích přátel se moudře ukryla do svých zimovišť. Nevadí, pro změnu se můžeme pokochat sezónní krásou sněhových vloček.
Petr Široký
Jak jsem potkal brouky (Díl CXXXI. - Výroční přehled 2025 - 2. část)
Již potřetí se koncem roku ohlížíme za našimi broučími toulkami a děkujeme tímto speciálem P. T. čtenářstvu za laskavou přízeň.
| Další články autora |
Aloha, namaste, salud! Znáte význam celosvětově známých frází?
Na dovolené, ve filmech i na sociálních sítích. Některé cizojazyčné výrazy používáme téměř každý...
Praha promlouvá ze zdí i chodníků. Vzkazy kolemjdoucích pobaví, překvapí i zamrazí
Stojíš na mým fleku! Nemusíte číst knihu, abyste se dozvěděli o městě víc, než je někdy zdrávo....
V těchto dnech se láme osud českého Tesca. Britové už hledají kupce pro své obchody
Britští vlastníci Tesca podle mnohých finančních médií rozjíždějí prodej svých aktivit ve střední...
Jste milovníkem italské kuchyně? Tak se ukažte!
Pizza, těstoviny, tiramisu nebo Aperol Spritz. Italská kuchyně patří bezpochyby k nejoblíbenějším...
Barrandovský kopec bez pozlátka luxusu. Nafotili jsme zákoutí, kterým se filmová čtvrť nechlubí
Filmový magnát Miloš Havel. Režiséři a herecké star. Takhle obvykle vnímáme Barrandov, hlavně jeho...
Přehrada Hracholusky na Plzeňsku má dnes kvůli sucha nejnižší přítok od r. 1930
Přehrada Hracholusky na Plzeňsku, největší rekreační plocha v Plzeňském kraji, má kvůli...
Když na velký nákup, tak hasičským autem. Seniory ze vsi vozí zadarmo
Neobvyklou službu nabízí Hřibojedy na Trutnovsku seniorům. Obec s 220 trvale žijícími obyvateli...
Kriminalisté vyslýchají pozůstalé kvůli podezřelým úmrtím v nemocnici Děčín
Kriminalisté pokračují v prověřování okolností několika podezřelých úmrtí v děčínské nemocnici....
Odborníci prověřují technický stav opláštění hotelu a vysílače Ještěd
Odborníci firmy Balance Praha prověřují technický stav opláštění horského hotelu a vysílače Ještěd...
- Počet článků 208
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1059x
Kybernetik, milovník blues a jižanského rocku, hledač pravdy a harmonie.



































