Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdy se přestane zdražovat?

Od pádu komunismu se jen zdražuje, tak kdy se přestane? A co proto musíme udělat?  Kdo může za drahotu? 

Většinu lidí asi napadne, že to skončí, když budou volit znova komunismus. Bohužel ne, pokusím se to co nejjednodušeji vysvětlit.
Hodnota zboží, kterou kupujeme je stejná nebo menší. Ceny rostou, protože hodnota zboží se porovnává vůči penězům, které ztrácí hodnotu. A tak potřebujeme více znehodnocených peněz ke koupení stejně hodnotných věcí.
Peníze ztrácí svoji hodnotu kvůli ČNB, která udržuje inflační cíl na 2%. Což znamená, že peníze v průměru mají ztratit každý rok 2% své hodnoty vůči zboží, které sledují. Je to moderní socialismus, přes který vláda ovládá chování lidí, jako za komunismu, jen nepřímo přes peníze. Tak se neděje jen u nás, ale i v ostatních zemí. Stejně jako u nás tak i Americe i Rusku. Jen protože se používají peníze, tak to není kapitalismus. Kapitalismus je o rovných právech a svobodném trhu.
Dnešní socialistický systém má pro vládu výhodu, v tom že většina lidí ani po 50 letech neví, jak byli a jsou okrádáni. Vinu za chudobu vláda a lidé můžou jednoduše házet na veřejný sektor. Na hamižné podnikatele, který jím nezvedají plat dostatečně, nebo na prodejce kteří neustále zdražují a banky jako falešný vzor kapitalismu.
Jak znehodnocování peněz veřejně obhajuje ČNB, zde:
https://www.cnb.cz/cs/menova-politika/inflacni-cil/

Může vytvořit inflaci nedostatek nějaké suroviny?
Třeba kdyby byl nedostatek plynu a cena plynu by tím vyletěla nahoru do extrému. To by způsobilo nárůst i nákladů na výrobu elektriky a ta by zvýšila náklady na další zboží a služby atd. Problém je, že to nevytvoří inflaci, protože pokud člověk musí utratit více za plyn a elektriku, pak mu nutně nemůže zbýt peníze na ostatní zboží. Takže ostatní zboží, které lidé budou považovat za nejméně důležité zlevní. Inflace tedy nevznikne, protože některé zboží zdražuje a druhé zlevňuje, protože lidé na něj nemají. Co způsobí inflaci je až to, že lidé se neomezí a k nákupu zboží použijí svoje úspory a prodají svoje aktiva. Pak bychom mohli pozorovat pokles ceny akcií, komodit, hodnoty peněz a růst ceny spotřebního zboží. Bohužel to se moc neděje, protože bohatí lidé se málokdy rozhodnou žít ztrátově. Takže pak zbývá druhá možnost a to je, že někdo vytváří nové peníze a utrácí je za spotřební zboží. Což se právě děje. Kdy stát vytváří peníze a znehodnocuje tím stávající a tyto nové peníze dává vybrané skupině lidí. (důchodci, státní zaměstnanci, příjemci dotací, lidé které si berou hypotéky, atd)
zdroj: kniha: Soukromé peníze a další ekonomická literatura. 
Nárůst množství peněz v oběhu, se neopírá jen o teorii. Sami centrální banky uvádějí, kolik peněz vytvořily. Což lze sledovat na jednom místě třeba zde:
Česká koruna:https://tradingeconomics.com/czech-republic/money-supply-m2

Inflace není přirozená. S rostoucí robotizací a s novými technologiemi je výroba zboží efektivnější a méně náročná. Ceny zboží by tedy přirozeně klesaly. Pozor! Klesaly by i platy u práce, u které by se snížila náročnost díky novým technologiím a nezvýšila produkce.
Bez umělé inflace by si každý mohl šetřit na své cíle a stáří, bez velkého rizika.
Inflace nás všechny uměle motivuje utrácet a zadlužovat. Což způsobuje plýtvání věcmi a následné nadměrné znečišťování přírody. Zhoršuje to kvalitu zboží, aby nemuseli jeden rok zdražit. Staří lidé jsou závislí na státní pomoci, protože stát je jediný, který má možnost neomezeně tvořit nové peníze.
Pokud se tedy chceme dostat z neustálého zdražování, které má negativní důsledky na chování celé společnosti i vlády. Přiblížit se svobodnému trhu, kde nejsme ovládány nově vytištěnými penězi. Jaké možnosti máme?
A) Zvolit si vládu, která místo rovnosti a finanční pomoci nám bude slibovat zrušení cílování inflace na 2%.
Bude to vyžadovat tyto kroky:
1) Zrušit možnost ČNB odkupu státních dluhopisu, a to ani zprostředkovaně od třetích stran.
2 Snížit cílování inflace na 1% než bude možný bod 4.  
3) Postupně zvyšovat nutný procentuální podíl peněz, který banka musí dát ze svého lidem, kterým poskytuje půjčku. Dnes to dělá pouhých 2-5%, zbytek peněz je vytvořeno z likvidity, což jsou nově vytvořené peníze. Postupně zvýšit až na 100%.
4) Potom až zrušit ČNB a vrácení se k tržnímu určování úroků.
Výhody: Česká koruna by byla natolik silná, že by silně posilovala i oproti dolaru a euru. Šlo by šetřit na důchod bez investování. Chudí by si zvládli postupně našetřit na dražší věci, bez nutnosti se zadlužit u bohatých.
Nevýhody: Vyžaduje velké schopnosti voličů, kteří budou muset volit kapitalistické strany, které se dokážou nezadlužovat. I přesto, že bude menšina voličů demonstrovat, že chtějí pomoc na úkor ostatních občanů.
Voliči musí být připraveni na to, že kvůli sílící koruně, se jím bude zmenšovat plat, ale nebude to znamenat, že si za menší plat pořídí méně.
Tato varianta je možná jednoduší, oproti variantě B. Protože na ni zbohatnou právě ti, kdo si to odhlasují, ale i ti kdo hlasovali proti což jim následně může změnit názor a podpořit další kroky k dokončení. Může to být poháněno jak vlastenectvím, tak chamtivostí českých střadatelů.
B) Začít používat lepší peníze.
Spořit si v penězích u kterých nemůže stát začít vytvářet nové další peníze, nebo zatím nevytváří. Pro tento účel vznikla krypto aktiva. Je potřeba vybírat takové,co mají zajištěné omezené množství mincí v oběhu pomocí kódu. Ty, co dokážou potvrdit, co nejvíce transakcí za sekundu, protože díky tomu to může používat více lidí, a to vytváří větší stabilitu hodnoty. Také ty, co mají malé provozní náklady na zajištění provozu, co zajistí konkurence schopnost a obranu vůči státu (společnosti). V těchto parametrech se drží na vrcholu Cardano, Ethereum a Bitcoin.
Bude to vyžadovat tyto kroky:
1) Zrušit zákony, které vynucují používání a přijímání státních peněz. Zrušit nutnost vést v Kč účetnictví atd. Což uměle zvyšuje náklady konkurenčním penězům a uměle vytváří překážky lidem.
2) Zrušit zdanění zisků při držení konkurenčních peněz. Což uměle snižuje výhodnost konkurenčních peněz.
3) Spořit v lepších penězích.
4) Platit a přijímat je jako platbu za práci a zboží. Nejlépe s výhodnou slevou. Aktivním používáním bude klesat dopad státních peněz na ekonomiku a tím i na vytváření inflace.
5) Bojovat v diskusích zato, aby žádný z krypto aktiv nebylo zvýhodňováno státem. I když by výhodu dostaly vaše oblíbené peníze. Protože každá taková výhoda snižuje motivaci těžařů udržovat kvalitní bez inflační peníze a zvyšuje riziko, že peníze začnou být znehodnocovány samotnými správci peněz (těžaři).
Výhody: Přechod na neinflační peníze je postupný a lidé jsou motivováni se přidat díky zisku.
Nevýhoda: Postupný přechod vytvoří inflaci na státních penězích, což okrade ještě více hlavně chudé, kteří neměli čas se naučit používat nové peníze a ověřit si informace.
Přechod na nové peníze smaže dluhy těm, co se chovali nezodpovědně, tedy hlavně státům. Společnosti nebude tedy tržně očištěna a hrozí, že bude pokračovat v neudržitelnosti.
Státy nejspíše vyberou tu nejpopulárnější krypto aktivum, které půjde nejlépe ovládnout přes těžbu a konkurenci zničí regulacemi.(tak nějak už se děje, přes BTC).
Změna bez změny zákonů lze, ale pravděpodobně bude dočasná, jen na pár desítek let. Protože změna by byla jen přes chamtivost, ne z porozumění škodlivosti inflačních peněz.
Děkuji, že se zajímáte o důsledky lidského jednání. Obě varianty uspějí jen, když lidé změní zákony.

Autor: Petr Borovec | pondělí 13.3.2023 22:42 | karma článku: 10,57 | přečteno: 430x
  • Další články autora

Petr Borovec

Důsledky zavedení až 37 % cla na Čínské elektrická auta

Proč bylo zavedeno a kým? Které skupině lidí to pomůže a které uškodí? Proč je clo dočasné? Šlo to vyřešit jinak a efektivněji?

6.7.2024 v 13:34 | Karma: 15,00 | Přečteno: 450x | Diskuse | Politika

Petr Borovec

Jak vzniká socialismus?

Pokud budeme znát příčiny, kvůli kterým vzniká socialismus, budeme vědět i, jak ho omezit. Bohužel ne každý si dá tu práci zjistit příčinu a místo toho se uchyluje k neefektivnímu populismu

21.6.2024 v 11:34 | Karma: 7,22 | Přečteno: 235x | Diskuse | Politika

Petr Borovec

Jeden zákon chránící před utrpením

Tento článek je doporučeno číst pouze lidem starším než 30 let. Článek o utrpení, které dokážeme řešit, ale málokdo poptává u politiků a tak to neřešíme.

16.6.2024 v 17:50 | Karma: 12,02 | Přečteno: 260x | Politika

Petr Borovec

Konkurenceschopnost, co je vidět a co není

Jak zvýšit konkurenceschopnost? Fungují socialistické snahy o zlepšení konkurenceschopnosti? Funguje svobodné snižování zisku a tržní centralizace? A co životní náklady?

23.5.2024 v 18:39 | Karma: 4,30 | Přečteno: 115x | Diskuse | Politika

Petr Borovec

Česká pirátská strana, ekonomické důsledky programu.

Stručně hodnotím jejich 4 priority do voleb EU, které sami zveřejnili. Pro ty co hledají další argumenty.

10.5.2024 v 18:43 | Karma: 14,61 | Přečteno: 394x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Šéf ruské obrany má příbuzné v Kyjevě. Posílá na nás bomby, tvrdí

20. července 2024  20:28

Ruský ministr obrany Andrij Belousov má na Ukrajině příbuzné, které mu nevadí bombardovat. Podle...

Bodl mě. A zavládlo ticho. Režisér Svoboda vzpomíná na atentát i výslech StB

20. července 2024

Premium Natočil skvělé filmy, nepřehlédnutelnou stopu ovšem zanechal i v politice. Po pádu totalitního...

Pakt s Ruskem v troskách. Arménie míří na Západ, vyzbrojuje ji Francie

20. července 2024

Premium Jerevan v posledních měsících zintenzivnil vojenskou spolupráci s Francií. Po smlouvách, prodeji...

V Luhačovicích došlo k potyčce sedmi lidí, jeden z nich na místě zemřel

20. července 2024  19:35

Po potyčce sedmi mužů před barem v Luhačovicích na Zlínsku zemřel v sobotu ráno na místě jeden z...

  • Počet článků 116
  • Celková karma 9,05
  • Průměrná čtenost 422x
Elektrikář, investor začátečník (8 let porážím výkonost globálního trhu), studující ekonomiku.
Více informací na mém FB,