Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaká bude cena elektriky a plynu v zimě?

Nejčastější chyba plánovačů a jejích předpovědí je, že předpokládají lineární průběh. Tedy, že při uzavření plynovodu na 50% bude cena X a při zavření XX. Ceny ale na volném trhu fungují jinak.

Nejčastější chyba plánovačů a jejích předpovědí je, že předpokládají lineární průběh. Tedy, že při uzavření plynovodu na 50% bude cena X a při zavření XX. Ceny ale na volném trhu fungují jinak. A je to hezký příklad funkce neviditelné ruky trhu.
Cena na svobodném trhu funguje tak, že započítává náklady na vytvoření produktu (plynu, elektriky) ale i spekulativní odhad všech lidí, kteří se aktivně podílejí na prodeji a nákupu zboží. Pojďme hned do reálné situace. Od uvalení sankcí na Rusko, samo Rusko vyhrožovalo uzavřením plynových kohoutků do Evropy. Takže všichni, co prodávají ale i kupují a vědí o této informaci a této informaci věří, jí započítají do ceny. Nakupující nakoupí více i za větší cenu aby mohli poskytovat i v případě že by se tak nastalo a nakupující si dělají zásoby a jsou ochotní kupovat za více. To vytlačí cenu mnohem víše než je skutečný stav zásob a díky tomu se začnou tvořit zásoby i na očekávanou situaci. Takže když nastane skutečné zavření kohoutků, tak cena vyskočí už jen o trochu. Podle toho, jak moc to bylo pro zákazníky a producenty nečekané a jak moc se nepřipravovali.
Pár bodů zhoršující efektivitu svobodného trhu (lidí) „neviditelné ruky trhu“:
- Doba na připravení měli lidé přes půl roku, problém je, že začali na jaře s prázdnými zásobníky a téměř od nuly.
- Problém je, že je to sektor, kde změny vyžadují velký kapitál a hodně vzácných zdrojů, a tak se nelze za tak krátkou dobu připravit úplně.
- Další důležité velké faktory jsou státní zásahy do svobody trhu (lidí), které jsou v současnosti extrémní a svobody v sektoru energetiky moc není, a tak trh nemá moc možností, jak zareagovat. Takže velké energetické společnosti jsou většinově vlastněné státem, a tak společnosti nejsou přirozeně chamtivé a netouží po větším zisku. Jejich zisk nenachází využití a je vyplácen v dividendách místo toho, aby byl zainvestován do dalších zdrojů energie a tím využili složeného úročení zisků. Což by vyřešilo i problém zákazníků.
- Stejně jako firmy tak i zákazníci, tedy občané nemyslí jako svobodní lidé, protože žijí v nesvobodě. Tak se část lidí nepřipravuje na vyřešení svého problému, ale očekávají pomoc od vládce (otrokaře, rodiče) plýtvají svoje vzácné zdroje na náměstích.
- Stát může pod nátlakem některých svých zákazníků (nezodpovědných občanu) být nucen ničit fungování peněz na svobodném trhu, kradením zisků a přesouváním tam, kde nemohou odstranit příčinu snížení životní úrovně.
A když se tohle všechno sečte a plus další příčiny, který zanedbávám kvůli svým omezeným zdrojům. Tak výsledkem je současná cena.
Během psaní článku už se stalo, že Putin nařídil uzavření plynovodu do Německa a jediný, který funguje je ten do Maďarska přes Turecko. Cena zatím dělá to, co teorie předpokládá a to, že cena se nezvedá na dvojnásobek, protože toto nebezpečí je už započítáno v ceně.
Dokonce cena nevytvořila ani nový cenový vrchol, možná díky tomu že Francie zprovoznila některé své jaderné elektrárny, které má ve špatným stavu a uvolňují se možnosti čím vytápět.
(Nejvyšší cena plynu byla 8Kč/KWh a elektriky 25Kč/KWh a po uzavření je aktuální cena zatím níž.)
Osobně věřím, že co se týká ceny, už větší neuvidíme.
Je tu ještě jeden důvod, který tomu bude bránit, pokud by ceny byli ještě větší tak firmy který spotřebovávají plyn k výrobě zboží, nebudou konkurence schopni a dočasně ukončí výrobu a tím sníží významně poptávku a tím i cenu. Samozřejmě nejsme na svobodném trhu a tak stát může tohle silou narušit nuceným placením těchto výdajů (dotacemi). Pak budeme dělat práci, která nepřináší větší užitek, než jdou výdaje, a taky tím vytlačíme cenu energie ještě výše.
Je tu ještě jedno riziko který může zvýšit cenu. Itálie, Řecko a Francie doteď měli uměle vykupovaný státní dluhopisy, aby nezbankrotovali. Teď ale ECB musí začít řešit inflaci a tím i přestat tvořit nové eura, kterými vykupuje dluhy. Předlužené státy EU, ale mají velké hlasovací právo a tak si nenechají vzít pomoc, kterou dostávají. Bude tedy hrozit znehodnocení €, což ovlivní i hodnotu Kč a když se znehodnotí měna a hodnota energie zůstane stejná, tak se zvýší cena za energii.
Bonus:
Mnozí lidé neberou vážně ochranu vlastnických práv Ukrajiny a radši by chtěli, aby vláda bojovala pro snížení ceny energií. Pokud Putin získá Ukrajinu, získá ještě více zdrojů plynu. Bude tedy ještě větší dominantní hráč, a ještě více bude moci zneužívat svého postavení k vydírání a nátlakům, aby dostal to, co chce. Stejně tak i ve vývozu pšenice. Zastavení narušování vlastnických práv tedy řeší i problém, který lidi trápí i krátkodobě.
Putin je jen dominantní hráč na trhu s plynem a ropou, ne monopolní. Takže platí, že čím více bude zneužívat svoje dominantní postavení, tím více ztratí zákazníků a tím i moc škodit. Protože energetika je sektor vyžadující pro změnu velké náklady, bude 2-8 let mít moc škodit. Dělá to jejich vládce a ničí důvěru i v ostatních sektorech a Rusko to bude dlouhodobě hodně poškozovat. Dokud si nezvolí vládce takového, který přesvědčí lidi, že vlastnické práva nebudou znova narušovány.
Ve svobodném trhu bez vládců by války nebyly, protože jsou neefektivní k získávání bohatství. Pokud tedy díky státu, který nemají takovou motivaci bránit vlastnické právo, poměrně rychle nezvítězí. Válku pak financuje za cenu životní úrovně svých občanů a popřípadě, že vyhraje i u občanů Ukrajiny. Ale nemůže se stát, že by životní úroveň vzrostla, a tak se nemůže stát, že by vzrostla i jeho popularita, která ho drží u moci.
Děkuji že se zajímáte ekonomii. 
Ekonomicky vzdělaný člověk se dokáže lepe připravit na to co přijde, protože vidí důsledky politických rozhodnutí. Dobrou knihou na začátek, je Ekonomie v jedné lekci.
 

Autor: Petr Borovec | čtvrtek 8.9.2022 22:17 | karma článku: 9,24 | přečteno: 456x
  • Další články autora

Petr Borovec

Důsledky zavedení až 37 % cla na Čínské elektrická auta

Proč bylo zavedeno a kým? Které skupině lidí to pomůže a které uškodí? Proč je clo dočasné? Šlo to vyřešit jinak a efektivněji?

6.7.2024 v 13:34 | Karma: 15,00 | Přečteno: 450x | Diskuse | Politika

Petr Borovec

Jak vzniká socialismus?

Pokud budeme znát příčiny, kvůli kterým vzniká socialismus, budeme vědět i, jak ho omezit. Bohužel ne každý si dá tu práci zjistit příčinu a místo toho se uchyluje k neefektivnímu populismu

21.6.2024 v 11:34 | Karma: 7,22 | Přečteno: 235x | Diskuse | Politika

Petr Borovec

Jeden zákon chránící před utrpením

Tento článek je doporučeno číst pouze lidem starším než 30 let. Článek o utrpení, které dokážeme řešit, ale málokdo poptává u politiků a tak to neřešíme.

16.6.2024 v 17:50 | Karma: 12,02 | Přečteno: 260x | Politika

Petr Borovec

Konkurenceschopnost, co je vidět a co není

Jak zvýšit konkurenceschopnost? Fungují socialistické snahy o zlepšení konkurenceschopnosti? Funguje svobodné snižování zisku a tržní centralizace? A co životní náklady?

23.5.2024 v 18:39 | Karma: 4,30 | Přečteno: 115x | Diskuse | Politika

Petr Borovec

Česká pirátská strana, ekonomické důsledky programu.

Stručně hodnotím jejich 4 priority do voleb EU, které sami zveřejnili. Pro ty co hledají další argumenty.

10.5.2024 v 18:43 | Karma: 14,61 | Přečteno: 394x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Klimatičtí aktivisté zastavili provoz letiště Kolín-Bonn. Přilepili se na plochu

24. července 2024  8:13

Trojice klimatických aktivistů brzy ráno narušila provoz mezinárodního letiště Kolín-Bonn, když se...

Němci udeřili na Islámské centrum, policie obsadila mešitu. S beranidly a v návlecích

24. července 2024  7:34,  aktualizováno  7:48

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj...

Peníze byly pro Bidena, nikoliv pro Harrisovou, stěžuje si Trumpova kampaň

24. července 2024  7:03

Kampaň republikánského kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa podala u Federální volební komise...

Vláda se schází před prázdninami. Do eurokomise má stále tři kandidáty

24. července 2024  6:48

Naposledy před prázdninami, které bude mít do 14. srpna, se schází vláda Petra Fialy. „Máme tři...

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

  • Počet článků 116
  • Celková karma 9,05
  • Průměrná čtenost 422x
Elektrikář, investor začátečník (8 let porážím výkonost globálního trhu), studující ekonomiku.
Více informací na mém FB,