Když poslance bolí zvedat ruku…
Jedná se o institut, který zavedla již minulá vláda a pomáhá rodičům samoživitelům zvládnout rodinný rozpočet do doby, než se podaří vymoci z druhého rodiče soudem přiznané alimenty.
ODS měla s náhradním výživným problém už v době schvalování. A bylo to z dobrých důvodů. Jde o nesystémový a ojedinělý krok, kterým se stát zcela nezvykle vlamuje do soukromoprávních vztahů dvou lidí. Namísto toho, aby se naplnilo soudem potvrzené právo, nastupuje zde stát, který závazky za dlužníky, v tomto případě nezodpovědné rodiče, zaplatí. Svým způsobem se tak stát vykupuje ze své vlastní neschopnosti dohlédnout a zajistit důslednou vymahatelnost práva. Přesto u mě mají ti, kteří náhradní výživné uvedli v život, jeden plusový bod. Poskytnutí náhradního výživného je podmíněno probíhajícím vymáhacím řízením na výživné. Jinými slovy předpokladem k tomu, aby stát náhradní výživné uhradil, je aktivní přístup osamělého rodiče, který se alimentů domáhá, a formální potvrzení probíhající exekuce. Pro pořádek se sluší připomenout, že stát bude následně alimenty po dlužníkovi dál vymáhat. Smutným konstatováním ovšem také je, že i sám předkladatel počítal v době schvalování náhradního výživného s návratností kolem 10 procent. Daňový poplatník zapláče.
Přesto je třeba vidět i druhou stranu mince. Nenaplnila se původní očekávání a namísto čtyř desítek tisíc rodičů podpořilo náhradní výživné doposud zhruba 9 tisíc nezaopatřených dětí. Podle odhadů to představuje měsíční výdaje státu mezi 17 až 19 miliony korun. Nenaplnily se tak odhady o dramatickém záseku do státního rozpočtu. Praxe navíc přinesla příklady konkrétních rodin, kterým pomocná ruka státu skutečně pomohla dostat se z existenčních problémů a překlenout nejhorší období.
Pro možnost čerpat náhradní výživné déle než doposud jsem nakonec ruku zvedl. Udělal jsem to s vědomím, že právě maminky, které zůstaly na své děti samy bez podpory partnera, to mají v současné ekonomicky obtížné době obzvlášť náročné. Současně si ale myslím, že si nemáme lhát do kapsy. Náhradní výživné není ani tak projevem společenské solidarity (reakce veřejnosti jsou řekl bych spíše negativní), jako další nová sociální dávka. Přál bych si, aby byla jen dočasná. Do budoucna ji nebudeme potřebovat, pokud se zlepší vymahatelnost práva a pokud si stát a soudy budou umět na flinky a notorické neplatiče důrazně došlápnout. Svou zvednutou ruku proto beru současně jako závazek na tom pracovat.
Pavel Staněk
Odklad ESG: dobrá zpráva, ale nevydechujme příliš brzy

Evropská unie se na poslední chvíli rozhodla šlápnout na brzdu. Povinnost ESG reportingu, tedy nefinančního výkaznictví o dopadech podnikání na životní prostředí, společnost a způsob řízení firmy, se odkládá.
Pavel Staněk
Mnichovská hodina pravdy

Minulý týden si novináři i politici mohli zavařit klávesnice, aby se trumfovali, jak ještě vyhroceněji popsat historickou paralelu mnichovské konference z roku 1938 ke konferenci bezpečnostní, která se měla odehrát v pátek tamtéž.
Pavel Staněk
Eurovolby: vyšší zájem Čechů o Evropu, nebo „jen“ políček parlamentním stranám?

Obvykle, než se pustím do hodnocení čehokoliv, počkám si pár dnů nebo týdnů. Nejinak to mám s evropskými volbami. Co stojí za to s drobným odstupem připomenout?
Pavel Staněk
Kolik stojí chudoba

„Chudoba v Česku ohrožuje miliony lidí včetně střední třídy,“ přečetl jsem si nedávno v článku na téma aktuálních dat týkajících se ohroženosti chudobou. To číslo mě na první pohled vyděsilo.
Pavel Staněk
Máte padáka? Zákoník práce potřebuje facelift.

„Vy jste se zbláznili! Navrhovat výpověď bez udání důvodu, to je politické harakiri.“ Tak nějak by před pár lety či měsíci, vypadalo varování před změnami zákoníku práce, které by posílily práva zaměstnavatelů na úkor zaměstnanců.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Primáře viní z ubití lékařky sekerou. K soudu ho přivedli v neprůstřelné vestě
Krajský soud v Plzni začal ráno projednávat případ bývalého primáře Domažlické nemocnice obviněného...
Resort školství rozdělil mezi vysoké školy 30 miliard korun, jejich přínos neověřoval
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy rozdělilo přes 30 miliard korun na rozvoj vysokých...
Nejtragičtější den na silnicích od roku 2019. V neděli nehody nepřežilo osm lidí
Při dopravních nehodách zahynulo v neděli v Česku osm lidí. Den se tak zařadil k vůbec...
Noční íránský úder nepřežilo v Izraeli pět lidí, dalších sto je zraněných
Sledujeme online Úder mířící z Íránu na Izrael v pondělí brzo ráno zabil nejméně pět lidí. Zhruba další stovku jich...

Jedna kapsle pro zdravá játra? Otestovaly jsme Hepactum FORTE
Játra jsou významným orgánem pro detoxikaci, trávení i tvorbu energie. Přesto na ně často zapomínáme. Tedy až do chvíle, kdy se tělo připomene...
- Počet článků 28
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 394x