Šmejdi v politice

O problematice šmejdů prodejců byl už natočen film. O tomtéž v politice zatím film chybí. Vraťme se ještě k těm prodejcům. Představte si, že jdete koupit chleba a dostanete ho jedině s kilem zeleného masa. Nebo přijdete do prodejny nábytku a chcete stůl, ale ten je sešroubovaný s teráriem s kobrou. A když odmítnete tuto kombinaci (kvůli té kobře pochopitelně) a prohlásíte, že chcete jenom stůl, tak vás ještě prodavač napadne, že vy vlastně žádný stůl nechcete. Absurdní ?  – v obchodě (kromě předváděcích akcí) zatím ano, v parlamentní politice však již léta běžná praxe.

Systém spojování tematicky nesouvisejících legislativních návrhů, všelijakých přílepků k něčemu zcela jinému, spojování prosazení zákonů, u kterých by bylo jasné, že neprojdou, s hlasováním o důvěře a podobné praktiky umožňovaly poslanecké sněmovně propašovávat k uzákonění všelijaké špatnosti vyhovující především různým lobby.

Poslední podobnou šmejdovskou akcí, která by mohla sloužit jako vzorový příklad ve školách, je kombinace doprovodných zákonů k novému občanskému zákoníku svázaná s daňovými zákony. Každý normální člověk si položí asi otázku, jak tyto dvě věci spolu souvisí. Odpověď je jasná - tematicky rozhodně ne, ale je to způsob podrazu či nátlaku, jak propasírovat senátem ty daňové zákony. A když senát tento nesourodý slepenec odmítl přijmout jako celek, tak se senátor za ODS nechal slyšet, že ČSSD odmítá nový občanský zákoník – ačkoliv ČSSD jasně několikrát deklarovala, že se zákony k občanskému zákoníku souhlasí, ale daňové změny přes senát nepropustí.

Dobrou fintu zkusila současná vláda v demisi, prý ať senát schválí nejprve ten slepenec jako celek a oni „POTOM“ opraví ty daně. Na to by mohl přistoupit opravdu jen hlupák. To „potom“ by se už samozřejmě konalo až nikdy, nebo pozdě, kdy už by se (samozřejmě bohužel) vlastně nedalo nic dělat.

Co je mi trochu záhadou, proč je takový problém tyto dvě témata oddělit z praktického hlediska. Proč je potřeba vypracovávat nové návrhy zákonů (jak to presentují někteří politici) – tedy pokud to pochopitelně není zase politikum a oblbování občánků. Vždyť přece by mělo stačit „vzít nůžky“ (obrazně řečeno) a v příslušném místě papír (zprávu) se slepencem rozdělit na dvě části, jednu s doprovodnými zákony k občanskému zákoníku (ke které nemá senát výhrady) a druhou s daňovými zákony. Technicky z počítače vytisknout za několik minut, politicky průchodné zřejmě za pár měsíců. Pochopitelně tohle nemůže udělat senát o své vůli, určitá pravidla hry je nutné zachovávat.

Zaráží mne, kolik je mezi seniory naivních, neinformovaných, hloupých atd. (zatím ještě k nim nepatřím), kteří se přes všechny informace o praktikách šmejdů, stále dají nachytat na předváděcí akce a sliby prodejců.

Stejně tak mne zaráží, kolik je mezi voliči naivních, neinformovaných, hloupých, zblbnutých atd., kteří se stále znovu a znovu nechávají nachytat na sliby stranami, které je neplní a používají všelijaké nemorální praktiky vládnutí, nebo profláklými, několikrát zkompromitovanými politiky, kteří jen zamění politický kabát. (Ani do této kategorie občanů, taktně řečeno věrných skalních voličských fandů, nepatřím.)

Blíží se volby a tak by bylo vhodné přemýšlet i o těchto praktikách a vystavit stopku těm dvěma hlavním stranám, které v minulém parlamentu tyto praktiky uplatňovaly (ODS a TOP09).

A na závěr moje osobní výzva stranám před volbami – můj hlas dostane strana, která prohlásí, že s těmito praktikami šmejdů skončí a bude proti jakýmkoliv přílepkům a spojování nesouvisejících zákonů v parlamentu (pochopitelně netýká se těch dvou výše jmenovaných, těm to totiž neuvěřím). Pokud se žádná strana k průhlednosti v přijímání zákonů nepřihlásí……. tak bohužel, máme na další 4 roky (případně méně) zase smůlu a bude to i nadále stát za (no za to co doposud).

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Pavel Slouka | úterý 1.10.2013 14:22 | karma článku: 38,80 | přečteno: 5595x