Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Trapná nervozita vlády – traktory v Praze…

Včera ráno jsem jel, tak jako většina Pražanů, do práce městskou hromadnou dopravou (MHD). Bylo to pohodlné a lidí v metru bylo více nežli obvykle.

Na Prahu se valily traktory nespokojených českých zemědělců a na některých místech už docházelo ke skrumážím vozidel těch, kteří se poněkud dobrodružně vydali do hlavního města autem.

České zemědělství je v obtížné situaci. S výjimkou produkce pšenice anebo obecně obilovin, nemůžeme říci, že bychom byli schopni dnes hovořit o zajištění soběstačnosti našeho potravinářského průmyslu a obchodu produkty českých zemědělců.

Pokles produkce vepřového masa je alarmující, stejně tak jako pokles produkce masa drůbežího. Je to až neuvěřitelné. A na trh se tlačí levné produkty z Ukrajiny, které dříve nacházely uplatnění na vlastním ukrajinském trhu, ale také na trhu ruském.

Vážná situace českých zemědělců je tak způsobena do značné míry také přetrvávající válkou na východě a jihu Ukrajiny. Obchodní řetězce, jako všechny nadnárodní společnosti, svou činnost inspirují jen maximalizací zisku. A je jim v zásadě jedno, kde levněji nakoupí. Nejraději by dovážely zemědělské produkty ze zemí Mercosur, což by ovšem evropské zemědělství zcela zničilo. Evropské zemědělství je ale také součástí evropské kultury. To je jeho významná přidaná hodnota. Pokud nabudou vrchu a uplatnění nesmyslné myšlenky bruselských byrokratů, inspirované blouzněním některých ekologistických hnutí, mohou být vybíjena stáda dobytka. A to jen proto, že, s odpuštěním, tento dobytek, zejména pak hovězí, …prdí. Pardon za tento výraz. Ale stáda hovězího dobytka prdí také v Argentině, v Brazílii, v Paraguaji nebo Uruguaji. A Evropa nebude chtít snižovat svou spotřebu hovězího masa, byť by vybila část svých stád krav. A bude pak dovážet hovězí z uvedených zemí. Jsou to pro mě hrůzné představy.

Já sám si vzpomínám, jak jsem jako malý hoch chodil za babičkou do kravína, kde v závěru 50. let pracovala, tedy už poté, co byla provedeno „zestátnění“ českých zemědělců. V praxi to znamenalo i znárodnění kraviček, které byly do té doby ve vlastnictví rodin, a vlastně svého druhu členy těchto rodin. Vzpomínám si na jakousi paní, která chodila do kravína za krávou jménem Malina (to jméno si pamatuji přes 60 let) a rozmlouvala s ní. Byla to „její“ kráva a měla k ní citový vztah. To všechno se samozřejmě změnilo v obrovských velkochovech, ale představa, že země Mercosur vytvoří bezcelní zónu s Evropskou unií, jak o tom sní zřejmě významná část evropských byrokratů, by byla těžkou ranou evropskému českému zemědělství.

Prostě evropští zemědělci by nebyli konkurenceschopní ve většině produktů.

Je to ukázka nepromyšleného sociálního inženýrství vedoucích představitelů EU, kterým přitakává také vyučený teolog v křesle českého ministra zemědělství.

Vláda není ani schopna prosadit úplně jednoduchou povinnost, kterou by měly obchodní řetězce, aby dokládaly, za kolik nakupují zboží od českých zemědělců a za kolik a s jakým obchodním rozpětím, s jakou obchodní marží toto zboží prodávají.

Šéf ÚHOS, který by měl tyto proporce (nebo spíše disproporce) v dělbě zisku mezi zemědělci a obchodem hlídat, říká, že mu stát nedal žádné zadání a že tedy neví, co má dělat. Ve Francii něco podobného dělají už dva roky. A vcelku to funguje, protože francouzská inflace byla v posledních dvou letech podstatně nižší nežli ta česká.

Protesty francouzských zemědělců jsou ovšem stejně existenční záležitostí jako těch českých. Levné zemědělské produkty ze zemí Mercosuru bez celní ochrany v EU mohou zničit (nejen) francouzské zemědělství.

 

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | úterý 20.2.2024 9:41 | karma článku: 31,47 | přečteno: 835x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Národní značka Číny posiluje nejrychleji na světě

Čína prosazuje respekt rozdílného a za jejími iniciativami, jako je Pás a stezka nebo budování „globálního společenství sdílené budoucnosti lidstva“, je praktická mírová spolupráce.

17.4.2024 v 9:50 | Karma: 17,63 | Přečteno: 457x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Hodně drahá cesta premiéra ČR do Washingtonu

Premiér Fiala vyrazil do Washingtonu, kde bude zejména přijat americkým prezidentem Bidenem. Američané tak oceňují v případě českého premiéra podle všeho zejména to, jak vstřícně se chová k požadavkům amerických zbrojovek.

16.4.2024 v 11:06 | Karma: 34,93 | Přečteno: 1292x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Gerhard Schröder osmdesátníkem…

Za poslední dva roky nebylo v sousedním Německu – kromě předáků AfD – médii pronásledovanější osoby, nežli byl právě bývalý spolkový kancléř a bývalý předseda SPD, Gerhard Schröder.

9.4.2024 v 10:06 | Karma: 17,54 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Soumrak éry válečných štváčů...

Slovenská a česká pravice vkládaly velkou naději ve vítězství Ivana Korčoka ve II. kole prezidentské volby na Slovensku. Exponenti slovenské, ani české pravice teď nedokážou zakrýt zklamání, které v nich vzbudily výsledky voleb.

8.4.2024 v 15:47 | Karma: 34,21 | Přečteno: 1214x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Formuje se koalice ochotných pod vedením francouzského prezidenta...

..., která zasáhne do bojů proti Rusku na Ukrajině? Ukrajině docházejí vojáci. Už před půl rokem se dožadoval bývalý šéf ukrajinské armády, Zalužnyj, odvodu půl milionu ukrajinských mužů.

3.4.2024 v 15:15 | Karma: 15,70 | Přečteno: 415x | Diskuse
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rusové zasévají v Charkově strach. Utečte, dokud je čas, hrozí obyvatelům

23. dubna 2024  18:58

Kreml provádí koordinovanou leteckou a informační operaci proti Charkovu s cílem vyvolat mezi...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno  17:40

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Británie uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, oznámil premiér

23. dubna 2024  16:56,  aktualizováno  17:29

Britská vláda uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, uvedl v úterý britský premiér Rishi Sunak...

Herečky ze Zlaté labutě vydražily rekvizity ze seriálu pro děti z dětských domovů

23. dubna 2024

Seriál Zlatá labuť se blíží do finále, a proto TV Nova uspořádala v sobotu charitativní akci v Art...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

  • Počet článků 837
  • Celková karma 29,01
  • Průměrná čtenost 1920x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik