Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ruský prezident vyhrál volby na celé čáře

Když jsem se vcelku povrchně v pátek a v sobotu díval na zpravodajství České televize, celkem mě to pobavilo. Ruským volbám se v ČT věnovali po svém - způsobem, který je pro ně obvyklý.

Ukázali dlouhou frontu ruských občanů před ruským velvyslanectvím v Bubenči a tu a tam se čekajících cvičně vyptávali, koho bude ten dotyčný volič volit. No, volby jsou přeci tajné, tak už to samo o sobě byl zajímavý počin ČT.

Od začátku toto zpravodajství veřejnoprávního média směřovalo viditelně k jedinému cíli. A sice, že volby v Rusku jsou vlastně zfalšované, tudíž ruský prezident V. Putin nemá do budoucna legitimitu. Předpokládám, že tento politický a ideový rámec bude následovat, po českém ministerstvu zahraničí, které již vyjádřilo takový názor, také dalších zhruba 40 vlád zemí Západu nebo zemí, které jsou se Západem spojeny.

V České televizi je v debatách možné vidět různé zjevy, které mluví podobně a jen s opačným znaménkem, jako mluvili v 50. letech publicisté komunistického režimu. Tehdy mluvili např. o vrazích z Wall Streetu a strašili jimi už tak dost zhlouplé československé občany. A nynější komentátoři a politici mluví o ruském prezidentovi běžně jako o válečném zločinci.  A stejný výraz používají také pro ruského ministra zahraničí.

Při pohledu na poslankyni hnutí STAN v ČT 24 v pátek podvečer, která takovým způsobem mluvila, se jen tiše ptám. Uvědomují si lidé tohoto typu, že za pár měsíců nebo možná za pár let, bude potřeba s těmito „válečnými zločinci“ hovořit o mírovém uspořádání poměrů ve východní Evropě. A že to bude potřeba udělat bez emocí? Jak se zdá, Putinovo Rusko není možné,  i se zapojením celého válečného potenciálu Západu (zatím s výjimkou vojáků) do války na Ukrajině, porazit v de facto opotřebovávací válce, která probíhá.

Centrum Levada, ruská nezávislá nevládní organizace pro výzkum veřejného mínění přináší trvale objektivní informace o názorové hladině v Rusku. Levada Center pravidelně provádí své vlastní, ale i zadané průzkumy a marketingový výzkum. V roce 2016 byla označena podle ruského zákona o zahraničních agentech z roku 2012, coby zahraniční agent. A toto Centrum Levada přináší tedy vcelku objektivní informace, např. o tom, jak se ruští občané dívají na prezidenta Putina. Jak se dívají na osobu předsedy vlády Mišustina. Anebo na činnost ruské vlády.

Uvědomuji si plně, že Rusko je autoritativním státem s prezidentským systémem. To znamená, že prezident rozhoduje de facto o všem podstatném. A vláda plní úlohu byrokratické převodové páky. Podle Centra Levada se pohybovala podpora činnosti prezidenta V. Putina od 80% ruských občanů v září 2023 (proti bylo 17%) po 86% podporujících občanů v únoru tohoto roku (proti bylo 11%). Tato čísla v podstatě korespondují s výsledkem prezidentské volby v Rusku, když o tomto víkendu získal Vladimir Putin podporu cca 88% ruských občanů. Jen tak mimochodem, ruský premiér, technokrat Mišustin, je podle Levada Center také mužem s vysokou podporou veřejnosti. Tato podpora se pohybuje od 70% v září minulého roku (proti se vyslovilo 21% občanů) po 72% v únoru tohoto roku (proti se vyslovilo 18%).

Měření Levada Center jsou přitom prováděny měsíčně, a když se na ně dívám čistě nezaujatě, vysoké výkyvy v hodnocení dvou nejvyšších činitelů ruské exekutivy tam nejsou.

Pokud jde o činnost vlády, ta je podle Levada Center rovněž dosti vysoko, a to mezi 67% v září 2023 (proti 28%) až po 73% v únoru tohoto roku (proti 21% ruských občanů).

Prostě, ať se nám to líbí či ne, ruská exekutiva má silnou podporu ruské veřejnosti. A z tohoto hlediska výsledek prezidentských voleb v Rusku není nijak zvlášť překvapivý.

 

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | pondělí 18.3.2024 15:04 | karma článku: 35,67 | přečteno: 1486x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Tikající bomba: bytová politika

Čeští občané berou s klidem jako smutný fakt, a vlastně také jako axiom, celou řadu věcí, které by např. ve Francii vzbudili revoltu nebo přímo revoluci.

17.7.2024 v 15:21 | Karma: 18,75 | Přečteno: 492x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Narozeniny pana prezidenta Beneše

Edvard Beneš je muž, kterého nenáviděli po roce 1948 velmi intenzivně komunisté a dnes ho stejně intenzivně nenávidí česká pravice. Česká pravice mu vyčítá, že prý podlehl sovětskému vlivu, vlivu komunistů.

31.5.2024 v 14:21 | Karma: 23,08 | Přečteno: 449x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Skončete tu podělanou válku!

Poprvé od ukončení jednání o míru na Ukrajině mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku před dvěma lety, které ukončil rázným zásahem válkychtivý britský ministr zahraničních věcí Boris Johnson neblahé paměti.

27.5.2024 v 11:22 | Karma: 11,22 | Přečteno: 299x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Bývalý český prezident se nezasloužil o stát?…

...A Milan Kundera se nezasloužil o rozkvět české kultury a o její známost zejména ve frankofonním světě?

15.5.2024 v 15:28 | Karma: 26,85 | Přečteno: 673x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Čínský prezident na cestách v Evropě

Čínský prezident Xi se po několika letech vydal na návštěvu Francie. Oplatil tak nedávnou návštěvu francouzského prezidenta v Číně.

10.5.2024 v 13:50 | Karma: 22,65 | Přečteno: 590x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Do Vltavy v Praze zřejmě unikla nafta, na místě zasahují hasiči

20. července 2024  11:56,  aktualizováno  12:07

Do Vltavy v centru Prahy zřejmě unikla z kanystru nafta a vytvořila na hladině skvrnu. Na místě...

Pohlaví, věk i orientace. Diskriminací v práci zažila čtvrtina Čechů, říká průzkum

20. července 2024

Diskriminaci na pracovišti se v Česku stále nedaří vymýtit. Nějakou formu nespravedlnosti ze strany...

Okamura: Voliče nám bere spíš Konečná než Turek. Musíme zařadit turbo

20. července 2024

Premium Výsledek SPD v eurovolbách je pro šéfa hnutí Tomia Okamuru zklamáním. „Pro nás je to oranžová na...

V Himálaji našli tělo českého horolezce Sedláčka, zahynul před 12 lety

20. července 2024  10:30,  aktualizováno  11:52

Jedno z těl snesených z hor při nedávném úklidu Himálaje patřilo podle BBC News českému horolezci...

  • Počet článků 844
  • Celková karma 20,71
  • Průměrná čtenost 1909x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik