Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ruský prezident vyhrál volby na celé čáře

Když jsem se vcelku povrchně v pátek a v sobotu díval na zpravodajství České televize, celkem mě to pobavilo. Ruským volbám se v ČT věnovali po svém - způsobem, který je pro ně obvyklý.

Ukázali dlouhou frontu ruských občanů před ruským velvyslanectvím v Bubenči a tu a tam se čekajících cvičně vyptávali, koho bude ten dotyčný volič volit. No, volby jsou přeci tajné, tak už to samo o sobě byl zajímavý počin ČT.

Od začátku toto zpravodajství veřejnoprávního média směřovalo viditelně k jedinému cíli. A sice, že volby v Rusku jsou vlastně zfalšované, tudíž ruský prezident V. Putin nemá do budoucna legitimitu. Předpokládám, že tento politický a ideový rámec bude následovat, po českém ministerstvu zahraničí, které již vyjádřilo takový názor, také dalších zhruba 40 vlád zemí Západu nebo zemí, které jsou se Západem spojeny.

V České televizi je v debatách možné vidět různé zjevy, které mluví podobně a jen s opačným znaménkem, jako mluvili v 50. letech publicisté komunistického režimu. Tehdy mluvili např. o vrazích z Wall Streetu a strašili jimi už tak dost zhlouplé československé občany. A nynější komentátoři a politici mluví o ruském prezidentovi běžně jako o válečném zločinci.  A stejný výraz používají také pro ruského ministra zahraničí.

Při pohledu na poslankyni hnutí STAN v ČT 24 v pátek podvečer, která takovým způsobem mluvila, se jen tiše ptám. Uvědomují si lidé tohoto typu, že za pár měsíců nebo možná za pár let, bude potřeba s těmito „válečnými zločinci“ hovořit o mírovém uspořádání poměrů ve východní Evropě. A že to bude potřeba udělat bez emocí? Jak se zdá, Putinovo Rusko není možné,  i se zapojením celého válečného potenciálu Západu (zatím s výjimkou vojáků) do války na Ukrajině, porazit v de facto opotřebovávací válce, která probíhá.

Centrum Levada, ruská nezávislá nevládní organizace pro výzkum veřejného mínění přináší trvale objektivní informace o názorové hladině v Rusku. Levada Center pravidelně provádí své vlastní, ale i zadané průzkumy a marketingový výzkum. V roce 2016 byla označena podle ruského zákona o zahraničních agentech z roku 2012, coby zahraniční agent. A toto Centrum Levada přináší tedy vcelku objektivní informace, např. o tom, jak se ruští občané dívají na prezidenta Putina. Jak se dívají na osobu předsedy vlády Mišustina. Anebo na činnost ruské vlády.

Uvědomuji si plně, že Rusko je autoritativním státem s prezidentským systémem. To znamená, že prezident rozhoduje de facto o všem podstatném. A vláda plní úlohu byrokratické převodové páky. Podle Centra Levada se pohybovala podpora činnosti prezidenta V. Putina od 80% ruských občanů v září 2023 (proti bylo 17%) po 86% podporujících občanů v únoru tohoto roku (proti bylo 11%). Tato čísla v podstatě korespondují s výsledkem prezidentské volby v Rusku, když o tomto víkendu získal Vladimir Putin podporu cca 88% ruských občanů. Jen tak mimochodem, ruský premiér, technokrat Mišustin, je podle Levada Center také mužem s vysokou podporou veřejnosti. Tato podpora se pohybuje od 70% v září minulého roku (proti se vyslovilo 21% občanů) po 72% v únoru tohoto roku (proti se vyslovilo 18%).

Měření Levada Center jsou přitom prováděny měsíčně, a když se na ně dívám čistě nezaujatě, vysoké výkyvy v hodnocení dvou nejvyšších činitelů ruské exekutivy tam nejsou.

Pokud jde o činnost vlády, ta je podle Levada Center rovněž dosti vysoko, a to mezi 67% v září 2023 (proti 28%) až po 73% v únoru tohoto roku (proti 21% ruských občanů).

Prostě, ať se nám to líbí či ne, ruská exekutiva má silnou podporu ruské veřejnosti. A z tohoto hlediska výsledek prezidentských voleb v Rusku není nijak zvlášť překvapivý.

 

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | pondělí 18.3.2024 15:04 | karma článku: 35,66 | přečteno: 1480x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Národní značka Číny posiluje nejrychleji na světě

Čína prosazuje respekt rozdílného a za jejími iniciativami, jako je Pás a stezka nebo budování „globálního společenství sdílené budoucnosti lidstva“, je praktická mírová spolupráce.

17.4.2024 v 9:50 | Karma: 17,63 | Přečteno: 457x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Hodně drahá cesta premiéra ČR do Washingtonu

Premiér Fiala vyrazil do Washingtonu, kde bude zejména přijat americkým prezidentem Bidenem. Američané tak oceňují v případě českého premiéra podle všeho zejména to, jak vstřícně se chová k požadavkům amerických zbrojovek.

16.4.2024 v 11:06 | Karma: 34,93 | Přečteno: 1292x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Gerhard Schröder osmdesátníkem…

Za poslední dva roky nebylo v sousedním Německu – kromě předáků AfD – médii pronásledovanější osoby, nežli byl právě bývalý spolkový kancléř a bývalý předseda SPD, Gerhard Schröder.

9.4.2024 v 10:06 | Karma: 17,54 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Soumrak éry válečných štváčů...

Slovenská a česká pravice vkládaly velkou naději ve vítězství Ivana Korčoka ve II. kole prezidentské volby na Slovensku. Exponenti slovenské, ani české pravice teď nedokážou zakrýt zklamání, které v nich vzbudily výsledky voleb.

8.4.2024 v 15:47 | Karma: 34,21 | Přečteno: 1214x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Formuje se koalice ochotných pod vedením francouzského prezidenta...

..., která zasáhne do bojů proti Rusku na Ukrajině? Ukrajině docházejí vojáci. Už před půl rokem se dožadoval bývalý šéf ukrajinské armády, Zalužnyj, odvodu půl milionu ukrajinských mužů.

3.4.2024 v 15:15 | Karma: 15,70 | Přečteno: 415x | Diskuse
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno  17:40

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Británie uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, oznámil premiér

23. dubna 2024  16:56,  aktualizováno  17:29

Britská vláda uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, uvedl v úterý britský premiér Rishi Sunak...

Herečky ze Zlaté labutě vydražily rekvizity ze seriálu pro děti z dětských domovů

23. dubna 2024

Seriál Zlatá labuť se blíží do finále, a proto TV Nova uspořádala v sobotu charitativní akci v Art...

Hrozí nový Černobyl. Centrum Střední Asie mohou zamořit radioaktivní kaly

23. dubna 2024  16:52

Nestabilní odkaliště vzniklá v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí...

  • Počet článků 837
  • Celková karma 29,01
  • Průměrná čtenost 1920x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik