Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Občané to zaplatí, republika unese!

Vláda ve středu dala negativní stanovisko k návrhu ČSSD na zrušení akcií na majitele, s tím, že jde  o nepřiměřený zásah do soukromých práv.  Návrh dle vlády nepostihuje celou řadu metod, které i po jeho přijetí umožní zakrýt skutečné vlastnictví, a pro firmu by znamenal převod akcií finanční náklady.

Jeden by téměř křičel sláva nad povolebními slibovými veletoči, které vláda předvádí, pokud by se jednalo o mistrovství světa v cirkusové akrobacii. Tady se však jedná o naši republiku, naše právo a de facto i o naše peníze. Peníze z našich daní. Před volbami jasné stanovisko, po volbách hop, a vše je jinak. To, že anonymní akcie v Čechách neslouží ke skrytí identity movitého filantropa před útoky mafiánů, ale v podání našich Viamontů, Haguessů a dalších slouží ke krytí mafiánů před berním úředníkem a zejména policií, je zřejmé každému v této zemi. Pánům z vládní koalice nikoli. Vlastně můžeme být rádi, že vláda neřekla, že anonymní akcie jsou správná věc pro správné lidi. Kdo jsou správní lidé pak rozhodne vláda, případně agentura ABL anebo třeba Mladá fronta Dnes. Ta už se pokouší o stanovování diagnóz politických odpůrců vlády.

Právní formy podnikání umožní lidem sdružit se v obchodní společnosti, složit kapitál, omezit rizika a podnikat. Vždy jsou to však lidé. Společnosti samy podnikat neumí. Ani nejsou trestně či jinak odpovědné. Je i do jisté míry správné, že nad každou společností nesvítí seznam jejich vlastníků. Nevidím však nic špatného na tom, pokud fyzičtí vlastníci právnické osoby budou mít povinnost registrovat své vlastnictví v registru cenných papírů. Omezení rizika je běžná strategie, skrytí vlastnictví však nesmí představovat právní imunitu. Důležité je registr cenných papírů uchránit před úniky informací do nesprávných rukou, nesprávné ruce však nepatří berním úředníkům či policistům. Nebo se vláda domnívá, že ano? Jak jinak rozumět stanovisku vlády o „nepřiměřeném zásahu do soukromých práv“. Dalším argumentem vlády je, že šibalové stejně naleznou cestu, jak se jako vlastník schovat. Tak proč jim to ztěžovat, nechme to volné, jak to je. A jako přídavek další „brilantní“ argument: převod akcií by byl pro společnosti finančně nákladný. To, že listinné akcie s řádnými ochrannými prvky jsou nejdražším způsobem emise, vládě patrně ušlo. Jinými slovy – ti hodní anonymní vlastníci dali spoustu peněz za to, že jsou anonymní, tak je o ně neobírejme. Ani ty, co akcie vytiskli na tiskárně, případně napsali na papír na střelnici. Vládě ušlo, že primárním cílem založení anonymní společnosti není podnikání, ale skrývání se před právem, daní, morálkou.. Tedy v Čechách. Nebo to vládě neušlo, a tím hůř.

Jeden by téměř křičel sláva nad veletoči vlády a těšil se na zlatou medaili z mistrovství umění ve veletočích či pokrytectví. Nezvýšíme daně – tak učiní ten zlý Paroubek, zprůhledníme vlastnictví – to by si ten Paroubek nikdy netroufl, a hle.. utajení zůstanou ještě utajenějšími. Všem porostou ceny nikoli v důsledku ropné či energetické krize, ale v důsledku zvýšení DPH – plošného zvýšení daní. Babičkám, hezkým děvčatům – všem. Po pokrytectví superhrubé mzdy - zdaněním daně, přichází pokrytectví povodňového fondu – nejtriviálnější, nejméně spravedlivé zvýšení daní. Nač se zatěžovat procenty – každý zacvakejte stovku měsíčně a je to. Takto se daně počítaly v temném středověku a to ještě jen na těch nejdivočejších panstvích. Daně se tedy zvyšovat budou, ale bude se tomu říkat jinak. Třeba solární daň. Svítíš, platíš drahou elektřinu, tak ještě zaplať za naše kšefty s fotovoltaikou. Zaplať za 600 miliard deficitu z posledních čtyř let. Zaplať občane. Ale zvýšení daní to není. To jsou úspory. Úspory po Česku. Znamenají občane plať více, dostaneš za to méně. Méně veřejných služeb. To je rozpočtová odpovědnost. Kdy vládě dojde, že jejím úkolem je rozvíjet naši republiku, starat se o lidi a sloužit? Nebo se ve dvousetčlenné sněmovně už díky 118 hlasům svých poslanců necítí povinována vůbec k žádnému z výše uvedených poslání? Máme se na co těšit.

Autor: Jiří Paroubek | pátek 13.8.2010 14:15 | karma článku: 30,80 | přečteno: 3749x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Národní značka Číny posiluje nejrychleji na světě

Čína prosazuje respekt rozdílného a za jejími iniciativami, jako je Pás a stezka nebo budování „globálního společenství sdílené budoucnosti lidstva“, je praktická mírová spolupráce.

17.4.2024 v 9:50 | Karma: 17,63 | Přečteno: 457x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Hodně drahá cesta premiéra ČR do Washingtonu

Premiér Fiala vyrazil do Washingtonu, kde bude zejména přijat americkým prezidentem Bidenem. Američané tak oceňují v případě českého premiéra podle všeho zejména to, jak vstřícně se chová k požadavkům amerických zbrojovek.

16.4.2024 v 11:06 | Karma: 34,94 | Přečteno: 1293x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Gerhard Schröder osmdesátníkem…

Za poslední dva roky nebylo v sousedním Německu – kromě předáků AfD – médii pronásledovanější osoby, nežli byl právě bývalý spolkový kancléř a bývalý předseda SPD, Gerhard Schröder.

9.4.2024 v 10:06 | Karma: 17,54 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Soumrak éry válečných štváčů...

Slovenská a česká pravice vkládaly velkou naději ve vítězství Ivana Korčoka ve II. kole prezidentské volby na Slovensku. Exponenti slovenské, ani české pravice teď nedokážou zakrýt zklamání, které v nich vzbudily výsledky voleb.

8.4.2024 v 15:47 | Karma: 34,21 | Přečteno: 1214x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Formuje se koalice ochotných pod vedením francouzského prezidenta...

..., která zasáhne do bojů proti Rusku na Ukrajině? Ukrajině docházejí vojáci. Už před půl rokem se dožadoval bývalý šéf ukrajinské armády, Zalužnyj, odvodu půl milionu ukrajinských mužů.

3.4.2024 v 15:15 | Karma: 15,70 | Přečteno: 415x | Diskuse
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno 

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Narušitelé jsou všude. Čínská rozvědka přitvrzuje, chlubí se i českým zářezem

23. dubna 2024

Premium Čínské tajné služby v posledních letech posilují svůj vliv a nebojí se ani prezentace na sociálních...

Sami máme málo. Evropa váhá nad systémy protivzdušné obrany pro Ukrajinu

23. dubna 2024  19:53

Mnohé evropské státy včetně Francie nejsou ochotné zříci se ve prospěch Ukrajiny svých...

Ursula von der Leyenová přijede v rámci předvolební kampaně do Prahy

23. dubna 2024  19:38

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová přicestuje v úterý 30. dubna do Prahy. V rámci...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 837
  • Celková karma 29,01
  • Průměrná čtenost 1920x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik