Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Gerhard Schröder osmdesátníkem…

Za poslední dva roky nebylo v sousedním Německu – kromě předáků AfD – médii pronásledovanější osoby, nežli byl právě bývalý spolkový kancléř a bývalý předseda SPD, Gerhard Schröder.

Nebylo mi potěšením v posledních letech se s G. Schröderem setkat. Ale od našeho prvního setkání v dubnu 2005, kdy jsem byl čerstvě jmenovaným předsedou české vlády a on stále ještě spolkovým kancléřem Německa, mezi námi vzniklo politické přátelství. Musím říci, že jsem přišel do funkce českého premiéra v době, kdy v Evropské unii působili tři političtí velikáni: Chirac, Blair a právě Schröder.

Chirac se Schröderem měli k sobě politicky velice blízko. Osobně i politicky. I když každý v Evropě představoval jinou politickou rodinu. Ale v té době nebylo velkých rozdílů ve vnitřní politice Francie a třeba právě Německa. Prezident Chirac vždy vyzdvihoval potřebu sociální politiky. To, co říkal i mně  osobně o principech vnitřní politiky Francie, mi jej zařazovalo spíše do levé části politického spektra.

V dubnu 2005 G. Schröder přijel do Prahy formálně proto, aby uctil památku obětí nacistického teroru v Terezíně. Položil květiny také u pamětní desky na domě, kde v Terezíně žil až do své smrti v tomto ghettu, bývalý předseda německé sociální demokracie v Československu Ludwig Czech. Měli jsme tehdy možnost  s Gerhardem spolu obšírněji  hovořit. Já jsem aktivizoval veškeré své znalosti němčiny (pravda, podpořen konzumací několika koňaků v pražském Obecním domě). Schröder mě chtěl osobně blíže poznat. Zejména chtěl znát mé názory na evropskou politiku. Zda jsem určitým posunem oproti amerikanofilskému předsedovi vlády Špidlovi, který podpořil, na rozdíl od Francie a Německa, druhou americkou invazi do Iráku. Jak známo, Chirac se Schröderem měli, pokud jde o irácké dobrodružství USA a jeho koalice ochotných, ve všem pravdu. Intervencí v Iráku se podařilo tuto zemi rozvrátit tak, že v ní zahynuly statisíce lidí a klid v této zemi není do dnes. Tedy léta po pádu nechutné diktatury S. Husajna.

Německá SPD tehdy ve volebních preferencích ztrácela na CDU/CSU až 20% podpory. Nicméně skvělou volební kampaní a příkladným osobním nasazením Schröder dokázal za pár měsíců téměř nemožné. Náskok CDU/CSU v preferencích před SPD se z původního obřího rozdílu snížil ve volbách na pouhé tři mandáty. Nicméně ty tři mandáty rozhodly o tom, že příští německou vládu velké koalice CDU/CSU a SPD vedl nikoliv Schröder, ale Angela Merkelová. A Schröder odešel do politického ústraní. Několikrát se mi podařilo jej i tak „vytáhnout“ do Prahy.

Zmíním jedno z těch setkání, což byla jeho účast na slavnostním shromáždění ČSSD na Slovanském ostrově k 130. výročí vzniku této strany (bylo to v dubnu 2008). Měl na Žofíně, spolu s Robertem Ficem skvělý projev. Myslím, že i můj projev se podařil. Mimochodem, svého tehdejšího projevu si cením ze všech svých veřejných vystoupení nejvíce. Akci provázel krásný kulturní program. Také ocenění zasloužilých členů strany. V průběhu setkání jsem Schrödera mohl seznámit mj. s Arnoštem Lustigem, kterého jsem mu představil jako tehdy největšího, v Česku žijícího, českého spisovatele, který byl přítomen jako host na této naší akci.

Osobně považuji tuto společenskou akci za vrchol sociálně demokratického hnutí v Čechách.

Při jiné jeho cestě do Prahy jsme po hezké diskusi, kterou jsme spolu vedli v jedné z pražských kaváren, navštívili také Židovský hřbitov a pak i Stavovské divadlo. Všechny poválečné německé kancléře vždycky zajímala kultura. Ani G. Schröder nebyl výjimkou. Musím říci, že se mu Stavovské divadlo velice líbilo. Byla škoda, že už jsme společně nemohli večer jít na představení, protože Gerhard už musel být zpět v Berlíně.

Prostě všechna setkání, která jsem s G. Schröderem měl, byla pro mě lidsky příjemná  a poučná, ať už byla v Praze anebo v Berlíně. Gerhard je velká osobnost socialistického hnutí a i když je ve svých letech poněkud trapně pronásledován německými i mezinárodními médii za údajně proruské postoje, stále oceňuji to, co udělal pro Německo za sedm let jako jeho spolkový kancléř a za osm let jako předseda vlády Dolního Saska. Gerhard Schröder je také velkým přítelem českého národa.

 

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | úterý 9.4.2024 10:06 | karma článku: 17,54 | přečteno: 556x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Bývalý český prezident se nezasloužil o stát?…

...A Milan Kundera se nezasloužil o rozkvět české kultury a o její známost zejména ve frankofonním světě?

15.5.2024 v 15:28 | Karma: 25,62 | Přečteno: 616x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Čínský prezident na cestách v Evropě

Čínský prezident Xi se po několika letech vydal na návštěvu Francie. Oplatil tak nedávnou návštěvu francouzského prezidenta v Číně.

10.5.2024 v 13:50 | Karma: 22,48 | Přečteno: 582x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Můj přítel Jiří Horák

Když jsem si v jednom médiu přečetl včera článek ke 100. narozeninám Jiřího Horáka, mrzelo mě, že jsem sám o něm nic nenapsal.

26.4.2024 v 9:37 | Karma: 12,27 | Přečteno: 354x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

SOCDEM na cestě podrazů…

Od časů B. Sobotky, jehož je Šmarda věrným přítelem a učedníkem, strana Lidového domu nastoupila podivnou cestu. Cestu podrazů. Podrážela především voliče, kterým často slibovala hory s horáky.

25.4.2024 v 12:20 | Karma: 19,74 | Přečteno: 492x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Národní značka Číny posiluje nejrychleji na světě

Čína prosazuje respekt rozdílného a za jejími iniciativami, jako je Pás a stezka nebo budování „globálního společenství sdílené budoucnosti lidstva“, je praktická mírová spolupráce.

17.4.2024 v 9:50 | Karma: 17,87 | Přečteno: 479x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 841
  • Celková karma 27,14
  • Průměrná čtenost 1911x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik