Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čínská ekonomika vzrostla za minulý rok o 5,2%

Čína splnila úkol, který si dala - meziroční růst HDP přes 5%. Je zvláštní, že v sinožroutském nadšení čeští novináři když už nemohou psát o tom, že Čína nesplnila zadání, které si dala u tohoto ukazatele, zdůrazňují nedostatky.

A tak se dozvídáme, že Číně poklesl počet obyvatel meziročně o 2 miliony, což je jistě nepříjemné, stejně tak jako  stárnutí populace, k němuž v Číně bude docházet. Ale jak znám Číňany, kteří jsou zvyklí věci řešit plánovitě a když je potřeba i kampaňovitě, zcela nepochybně se zaměří na to, aby mladé rodiny měly více dětí. Ostatně tak, jak to bylo v Číně vždy zvykem. Až do doby „politiky jednoho dítěte“, kterou Čína zastavila obrovský nárůst populace, ke které v této zemi došlo po vzniku Čínské lidové republiky v roce 1949.

Při svém vzniku měla ČLR 600 milionů obyvatel a o 70 let později o 800 milionů obyvatel více. To je obrovský nárůst. A zvládnout tento nárůst bylo stěžejním úkolem čínských úřadů v posledních několika desítkách let. Znamenalo to změnit a zkvalitnit systém péče o děti a ženy před porodem a po něm. Tedy zkvalitnit systém zdravotní péče o ženu a dítě prakticky ve všech částech Číny. Zkvalitnit výchovu dětí ve školách tak, aby se Čína stala konkurenceschopnou vůči světu.

Zejména v posledních 40 letech se to Číně v zásadě podařilo. Po problémech, které Čína zaznamenala ve svém hospodářství v letech 2020 a 2021, tedy v covidových letech (a v tom nebyla ve světě výjimkou), se Čína dostává na velmi dobrou růstovou trajektorii svého hospodářství.

Také Spojené státy zaznamenávají velmi dobrý růst ekonomiky, a i když zatím nebyla zveřejněná celková čísla za celý rok, zdá se, že se meziroční hospodářský růst bude pohybovat mírně pod 5% anebo na 5%.  Takže obě největší světové ekonomiky loni rostly.

Největší evropská ekonomika, ekonomika Německa, naopak za minulý rok meziročně ztratila 0,3% ze své výkonnosti. Německo přežilo celkem rozumně období roku 2021. V roce 2020 zaznamenalo hospodářský pokles meziročně o 3,8%. A již v roce 2022 se dostalo Německo na předcovidovou úroveň svého hospodářství, díky meziročnímu růstu HDP v tomto roce o 1,8%.

Tak tedy Německo zažívá hospodářský pokles a zdá se, že jeho hospodářství nemá dobře našlápnuto ani v tomto roce. Vlastně první dny tohoto roku zažilo Německo stávky železničářů. A zejména vlastně celoněmecké demonstrace zemědělců, kterým jsou v rámci rozpočtových úspor kráceny dotace ze státního rozpočtu. Je zřejmé, že německá ekonomika byla silně zasažena ztrátou levných ruských zdrojů energie, ale i dalších surovin a určitým poklesem poptávky pí německém zboží ze strany Číny.

V tomto roce očekává Německo, respektive OECD, meziroční růst HDP o 0,6%. Tímto titěrným růstem zůstává Německo mezi velkými světovými ekonomikami na jednom z posledních míst. Přitom inflace v Německu se snížila na konci roku 2023 z 11%, které dosahovalo na konci roku 2022, na 2,3% v listopadu 2023.

Nepříliš příznivé zprávy o německé ekonomice jsou nepochybně zdrojem obav z vývoje české ekonomiky v tomto roce. Tzv. konsolidační, ale spíše útlumový balíček, který přijala Fialova vláda, povede ve svých důsledcích k utlumení hospodářského růstu, neboť prakticky neobsahuje žádná významnější prorůstová opatření. A vzhledem k tomu, že ani německá ekonomika nebude schopna tu českou táhnout vzhůru jako v příznivých letech, můžeme očekávat v nejlepším případě stagnaci, spíše však další pokles české ekonomiky.

Jinak řečeno, všichni sinofóbní komentátoři, kteří se zabývají nedostatky čínské ekonomiky s jejím růstem 5,2% HDP, by měli věnovat pozornost právě české ekonomice. Nebude-li hospodářský růst, a pokud vláda bude plodit nesmyslné výdaje zj. vojenského charakteru, bude to v tomto roce znamenat další pokles životní úrovně obyvatelstva.

 

Jiří Paroubek

 

Autor: Jiří Paroubek | pátek 19.1.2024 10:26 | karma článku: 22,90 | přečteno: 452x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Národní značka Číny posiluje nejrychleji na světě

Čína prosazuje respekt rozdílného a za jejími iniciativami, jako je Pás a stezka nebo budování „globálního společenství sdílené budoucnosti lidstva“, je praktická mírová spolupráce.

17.4.2024 v 9:50 | Karma: 17,63 | Přečteno: 457x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Hodně drahá cesta premiéra ČR do Washingtonu

Premiér Fiala vyrazil do Washingtonu, kde bude zejména přijat americkým prezidentem Bidenem. Američané tak oceňují v případě českého premiéra podle všeho zejména to, jak vstřícně se chová k požadavkům amerických zbrojovek.

16.4.2024 v 11:06 | Karma: 34,93 | Přečteno: 1292x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Gerhard Schröder osmdesátníkem…

Za poslední dva roky nebylo v sousedním Německu – kromě předáků AfD – médii pronásledovanější osoby, nežli byl právě bývalý spolkový kancléř a bývalý předseda SPD, Gerhard Schröder.

9.4.2024 v 10:06 | Karma: 17,54 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Soumrak éry válečných štváčů...

Slovenská a česká pravice vkládaly velkou naději ve vítězství Ivana Korčoka ve II. kole prezidentské volby na Slovensku. Exponenti slovenské, ani české pravice teď nedokážou zakrýt zklamání, které v nich vzbudily výsledky voleb.

8.4.2024 v 15:47 | Karma: 34,21 | Přečteno: 1214x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Formuje se koalice ochotných pod vedením francouzského prezidenta...

..., která zasáhne do bojů proti Rusku na Ukrajině? Ukrajině docházejí vojáci. Už před půl rokem se dožadoval bývalý šéf ukrajinské armády, Zalužnyj, odvodu půl milionu ukrajinských mužů.

3.4.2024 v 15:15 | Karma: 15,70 | Přečteno: 415x | Diskuse
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno  17:40

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Británie uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, oznámil premiér

23. dubna 2024  16:56,  aktualizováno  17:29

Britská vláda uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, uvedl v úterý britský premiér Rishi Sunak...

Herečky ze Zlaté labutě vydražily rekvizity ze seriálu pro děti z dětských domovů

23. dubna 2024

Seriál Zlatá labuť se blíží do finále, a proto TV Nova uspořádala v sobotu charitativní akci v Art...

Hrozí nový Černobyl. Centrum Střední Asie mohou zamořit radioaktivní kaly

23. dubna 2024  16:52

Nestabilní odkaliště vzniklá v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 837
  • Celková karma 29,01
  • Průměrná čtenost 1920x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik