Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

„Na svatého Martina"... aneb - čí sú hody? Naše.

  Svatý Martin by měl podle starých pranostik přijet na bílém koni, tak jak to kdysi ve "Špalíčku lidových písní a říkadel" na  svém obrázku perem  nakreslil český malíř Mikoláš Aleš.

 

Svatý Martin  letos na bílém koni nepřijede, přicválá asi na koni barevném, možná grošovaném, po zeleném trávníku a trochu promoklý - i když ještě s podzimním sluníčkem za zády. Moje pelargónie, na zimu uložené na schodišťovém okně, díky těm zesláblým slunečním paprskům  ještě stále kvetou... Přeji jim to, ať si ještě chvilku  užijí slunce aspoň  za sklem, zima bude dlouhá, do jara je daleko...

Vzpomínám na dětství, na  martinské hody u nás, v mé rodné jihomoravské dědině Násedlovicích.  Martinské hody byly  pro  naši obec  vždy svátkem největším - větším, než  všechny ostatní svátky včetně Velikonoc a Vánoc.  Byly celoročním shrnutím práce v hospodářství, na poli i ve vinohradě. Oslava  toho,  že úroda byla sklizena, brambory a řepa uloženy ve sklepě, turkyně (kukuřice) povázána  a zavěšena pod střechou na hambalkách, posbírané  trnky (švestky) kvasily v bečkách, víno "dozrávalo" v sudech. Hospodáři  se těšili na jeho košt - a to nejen v malých  koštovačkách, ale už slavnostně, v pohárcích.

O hodech bývaly chalupy  vzorně uklizeny - zdi olíčeny bílým vápnem, jejich ultramarínově modré  "podrovnávky" zářily novotou, dokonce  i to cihlové roubení kolem chalup bylo  znovu ponatíráno červenou hlinkou.

Kuchání kachny

Každodenně  krmené husy a kačeny byly už tak sádelnaté, že sotva popadaly dech... Dnešním ochráncům zvířat by ten jejich tehdejší způsob krmení kukuřicí   (kovovými trychtýři) určitě dělal těžkou hlavu.

No jo, hody jsou hody - k nim patří pečená husa nebo kačena, zelí, knedlík, nudlová polévka z husího krku a  ostatních drobů, v ní játrové knedlíčky a teňoučké domácí  nudle, a na zapití svátečního oběda dobré pivčo, třeba Starobrno... K odpolední kávě božíhodové tvarohové koláčky a nějaké to domácí cukroví.  A pak  posezení s příbuznými nebo se sousedy u  pohárku „svatomartinského vína.“

V neděli dopoledne bývaly bohoslužby jak v katolickém kostele, tak i v evanglické modlitebně,  a po nich  krojovaný průvod s muzikou. A  k večeru taneční zábava, na kterou občany zvali krojovaní stárci se sklepmistrem  už  v sobotu před hody... 

A ty děvčice a šohaji v násedlovickém kroji byli jako květ. Maminky se vždycky postaraly o to,  aby  všechny ty kroje, uložené po celý rok někde v kostnu,  byly v pořádku, spodničky naškrobené,  krejzly nakulmované a rukávce  bílé jako padlý sníh - aby na ty  jejich dcerky a šohajíky s kosárky za kloboučkem  byla radost pohledět.... 

A tož tak -  dobře se mi dnes vzpomíná... Ale aby nezůstalo jen u těch vzpomínek, koupila jsem si i já, jako každoročně, jeden kus pěkně vykrmené kačky, ráno na hodovou  neděli  ji dám do trouby, aby se mi do svátečního obědu pořádně propekla. A musím ji, jako naše maminka, při pečení stéle hlídat a podlévat, aby se mi nepřipálila, aby byla měkká, voňavá a šťavnatá, s parádně  křupavou zlatavou kůžičkou.  A dobré pivečko k tomu - to se už na sedmém schodku" ve sklepě (v chladničce)  chladí také...

Tož na zdraví všem -  ale  hlavně těm, co udržují tam u nás, na jižní Moravě, naše dobré staré zvyky a tradice - a nezapomínají slavit svatomartinské hody. A i když musíme dnes vinou té nešťastné  pandemie dodržovat všechna ta různá omezení a nařízení, vydržme  - a udělejme si ty naše martinské hody takové jaké mají být - aspoň u nás doma...  

 A čí že sú ty hody? No přece naše!

                                                                            

 

Autor: Mirka Pantlíková | neděle 11.11.2018 9:33 | karma článku: 16,77 | přečteno: 551x
  • Další články autora

Mirka Pantlíková

ČT prý nutně potřebuje peníze na svůj provoz

Včera jsem se zájmem sledovala jednání v poslanecké sněmovně, ve které se projednávala a schvalovala novela mediálního zákona, ve které bylo zahrnuto i navýšených rozhlasových a televizních koncesionářských poplatků.

13.7.2024 v 15:08 | Karma: 37,27 | Přečteno: 1269x | Politika

Mirka Pantlíková

Výlety do blízkého okolí Zlína

Asi 11 kilometrů od Zlína nad údolím Březnického potoka a v blízkosti obce Březůvky se nachází přírodní rezervace s mokřady a chráněnou flórou a fauno, Uhlisko.

29.6.2024 v 16:09 | Karma: 17,17 | Přečteno: 268x | Diskuse | Ostatní

Mirka Pantlíková

Premiéra filmu Svatá

Včera večer byla na ČT 1 uvedena premiéra filmu Svatá v hlavní roli s Jiřinou Bohdalovou. Film ve mně vyvolal rozporu plné pocity, a proto jsem se k němu rozhodla napsat tento komentář.

20.5.2024 v 10:25 | Karma: 24,74 | Přečteno: 1161x | Diskuse | Ona

Mirka Pantlíková

Vzpomínka na brněnský majálesový průvod 1955

Na studentská léta, která jsem strávila v brněnské Vyšší škole uměleckého průmyslu, která se později až do dnešních dnů dočkala několikerého přejmenování“, se nedá zapomenout.

2.5.2024 v 14:48 | Karma: 14,43 | Přečteno: 249x | Diskuse | Ona

Mirka Pantlíková

Znáte Baťovo město Zlín?

Ve druhé polovině 30. let minulého století se firma Baťa stala světovým koncernem, který již pod vedením bratra zakladatele fy Baťa, Tomáše Bati (1876 -1932) ) J. Ant. Bati, zaměstnávala na 32 tisíc pracovníků.

19.4.2024 v 19:38 | Karma: 18,49 | Přečteno: 476x | Diskuse | Ona
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

První bouřky dorazily do Čech, napršet může až 70 mm. Hrozí i kroupy

22. července 2024  6:50,  aktualizováno  13:10

Vlnu veder ukončila studená fronta, která přechází od západu. Do Česka dorazily bouřky, první z...

Muž při pádu na eskalátoru v metru vážně zranil seniorku. Nepomohl jí a odešel

22. července 2024  13:09

Policie pátrá po muži, který v Praze při pádu na eskalátoru v metru srazil seniorku, vážně zraněné...

Jedenáct poslanců chce do Senátu. Důvodem je pomoc regionu, vadí i obstrukce

22. července 2024  13:05

Do Senátu se pokusí dostat celkem jedenáct poslanců. A snahu „utéci“ do horní komory parlamentu,...

Požářiště v Postřekově převezmou majitelé, vyšetřovatelé dál hledají stopy

22. července 2024  13:04

Hasiči po nočním dohledu postupně uzavírají zásah a předávají požářiště v Postřekově na Domažlicku...

  • Počet článků 336
  • Celková karma 23,40
  • Průměrná čtenost 720x
Povoláním výtvarnice - kreslím, fotografuji, píši, zajímám se o vše, někdy i o politiku. Zlobí mě lež, pokrytectví, nespravedlnost, nesoulad ve společnosti - i v mezilidských vztazích. Publikace mých článků a fejetonů v různých časopisech, knížka vzpomínek a příběhů, Vyprávěnky. 

mpantlikova@seznam.cz

Seznam rubrik