Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Moje smutné coronavirové sny

Vážení, zdá se mi, že mi už začíná harašit v makovici. Zdál se mi ze soboty na neděli  sen. Byli jsme s manželem předvoláni na covidový test do Baťovy nemocnice, kterou máme na skok přes Dřevnicí.

A jak jsme  tak procházeli mezi jednotlivými pavilony najednou jsem zjistila, že nemám roušku. Šmátrala jsem po kapsách, nahmátla jsem tam silonový sáček s nějakou věcí, nebyla to rouška, ale gumové rukavice. Říkám si – bez roušky tam nemohu, požádám tedy sestru, aby mi nějakou tu roušku poskytla. A vidím, že zrovna jde jakási sestřička proti mně. Přivedla mě k nějakému stolku s rouškami  a jednu z nich mi podala. Chtěla jsem ji zaplatit, ale  ona nechtěla. Přesto jsem vysypala z peněženky na stolek nějaké drobné, bylo to 30 Kč - a ona mi kupodivu  řekla, že je to málo, rouška prý stojí o 10 Kč víc. Slíbila jsem jí, že jen co  najdu manžela peníze doplatím. Našla jsem ho. Seděl na lavičce mezi pavilony a pravil, že je už otestovaný, ale jak dopadl, mi říct nechtěl...  Naléhala jsem na něj,  aby mi to řekl - ale  pak jsem se probudila... Po ránu u snídaně jsem se ho ptala jak dopadl, ale on mi pravil, že neví, protože že se mu žádný sen o testování nezdál. A tak nevím... Žádné covidové příznaky  u něj naštěstí nepozoruji. :-( Také se vám zdávají takové podivné sny?

***

Jiné žhavé téma. Jedenáctého listopadu bylo  svatého Martina, soucitného světce, který prý věnoval polonahému chuďasovi svůj plášť, aby chudák nemrzl. V tento den, nebo následující víkend po něm,  se tradičně  v některých jihomoravských vesnicích  slaví svatomartinské hody. Tak i v mojí rodné vesnici na Kyjovsku, v Násedlovicích. Na ty se celá dědina odedávna připravuje a  těší. Na sváteční hodový oběd se tam pečou  husy nebo kačeny, myjí se okna, uklízí se  chalupy  i hřbitovy - do dědiny přijíždí na návštěvu  známí a příbuzní. Maminky chystají  pro mládež parádní násedlovické kroje, tatínci ve sklepech chystají na ochutnání letošní mladé víno.  V sobotu chodí s ryčnou muzikou „stárci“ zvát občany  na hodovou zábavu, s nimi i takzvaný  sklepmistr, v bílé zástěře, který každému v žůdru  zavdá skleničkou červeného nebo bílého vina.  V neděli ráno se konají v katolickém kostele i v evangelické modlitebně bohoslužby, odpoledne projde dědinou krojovaný průvod, večer se koná taneční zábava. Dříve bývaly dokonce  dvě, v sobotu pro svobodné, v neděli pro ženáče, 

A dnes? Ten sváteční "božíhodový oběd" s kačeno anebo husou  je snad leckde  v rodinách zachován,  ale jinak? Všechno je kvůli pandemii zrušeno, obec prý povolí jen malý průvod,  položení věnců k pomníčku obětem německé okupace. Letošní martinské hody  prý nejsou hody, ale  NEHODY. To jsem se dověděla na internetových stránkách  obce. Opatření na  ochranu před šířením nákazy covidu musí být respektováno. Chápu to. 

A tak - abyste byli v obraze jak to bývalo v minulosti,  připojila jsem pár starších fotografii ze svého archivu.  Snad se zase časem všechno v radost obrátí a brzy se  vrátí do normálu. A to nejen ty svatomartinské – a jiné hodové radovánky na vesnicích - ale celá naše země, která je dnes ještě  stále, jako v pohádce, zahalena "smutným šedým suknem."  Doufám, že se už začíná blýskat  na lepší časy. 

Sobotní "hodové" dopoledne
Sobotní zvaní na hody
"Stýrci!
V evangelické modlitebně
Násedlovská děvčica v kroji
(růvod dědiou
V listopadu

 

Autor: Mirka Pantlíková | neděle 15.11.2020 14:16 | karma článku: 21,39 | přečteno: 662x
  • Další články autora

Mirka Pantlíková

ČT prý nutně potřebuje peníze na svůj provoz

Včera jsem se zájmem sledovala jednání v poslanecké sněmovně, ve které se projednávala a schvalovala novela mediálního zákona, ve které bylo zahrnuto i navýšených rozhlasových a televizních koncesionářských poplatků.

13.7.2024 v 15:08 | Karma: 37,17 | Přečteno: 1253x | Politika

Mirka Pantlíková

Výlety do blízkého okolí Zlína

Asi 11 kilometrů od Zlína nad údolím Březnického potoka a v blízkosti obce Březůvky se nachází přírodní rezervace s mokřady a chráněnou flórou a fauno, Uhlisko.

29.6.2024 v 16:09 | Karma: 17,17 | Přečteno: 267x | Diskuse | Ostatní

Mirka Pantlíková

Premiéra filmu Svatá

Včera večer byla na ČT 1 uvedena premiéra filmu Svatá v hlavní roli s Jiřinou Bohdalovou. Film ve mně vyvolal rozporu plné pocity, a proto jsem se k němu rozhodla napsat tento komentář.

20.5.2024 v 10:25 | Karma: 24,60 | Přečteno: 1160x | Diskuse | Ona

Mirka Pantlíková

Vzpomínka na brněnský majálesový průvod 1955

Na studentská léta, která jsem strávila v brněnské Vyšší škole uměleckého průmyslu, která se později až do dnešních dnů dočkala několikerého přejmenování“, se nedá zapomenout.

2.5.2024 v 14:48 | Karma: 14,43 | Přečteno: 249x | Diskuse | Ona

Mirka Pantlíková

Znáte Baťovo město Zlín?

Ve druhé polovině 30. let minulého století se firma Baťa stala světovým koncernem, který již pod vedením bratra zakladatele fy Baťa, Tomáše Bati (1876 -1932) ) J. Ant. Bati, zaměstnávala na 32 tisíc pracovníků.

19.4.2024 v 19:38 | Karma: 18,49 | Přečteno: 476x | Diskuse | Ona
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Významné vojenské objekty chce stát vlastnit. Majitelům hrozí i vyvlastnění

20. července 2024  7:25

Nejvýznamnější vojenské objekty by měly být v budoucnu pouze ve vlastnictví státu. Počítá s tím...

I malé zlevnění hypoték nastartovalo hon na byty. Jak to vystřelí ceny

20. července 2024

Premium Návrat zájemců o bydlení na trh s nemovitostmi při současném útlumu nové výstavby způsobil po...

Detektiva viní z vynášení informací pražským politikům. Zradil ho telefon

20. července 2024

Premium Případ, ve kterém inspekce minulý týden obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému...

Změněný Trump jede a dostává Ameriku. Demokrati věří v překvapení

20. července 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Donald Trump má našlápnuto. Teď má u republikánů jasnou podporu, a to i tam, kde ji ještě nedávno...

  • Počet článků 336
  • Celková karma 23,34
  • Průměrná čtenost 720x
Povoláním výtvarnice - kreslím, fotografuji, píši, zajímám se o vše, někdy i o politiku. Zlobí mě lež, pokrytectví, nespravedlnost, nesoulad ve společnosti - i v mezilidských vztazích. Publikace mých článků a fejetonů v různých časopisech, knížka vzpomínek a příběhů, Vyprávěnky. 

mpantlikova@seznam.cz

Seznam rubrik