Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Matouš, Marek, Lukáš, Jan…

Jak se tak koukám kolem sebe, vidím na ulicích víc kočárků než jich bylo před nedávnem - a to je neklamné znamení, že u nás demografická křivka stoupá, že se u nás zase konečně rodí víc dětí - kluků i holčiček. 

 Že by po tom boomu  „Husákových dětí“ nastal téměř po padesáti letech boom „Zemanových “ dětí?  To asi těžko, prezident Zeman na tom žádnou zvláštní  zásluhu nemá... Spíš je to tím,  že se poslancům povedlo „zreformovat“ zvýšení a čerpání finančních dávek na mateřské dovolené tak,  aby to líp vyhovovalo mladým rodinám, a ty se pak  rozhodly mít větší rodinu, nebo aspoň  aspoň  dvě děti. Považuji to za rozumné řešení, které je výhodné jak pro stát, tak i pro tu rodinu samotnou. Mít děti je pro dva mladé lidi, kteří chtějí spolu žít,  přece  normální, a nezůstat jen u jednoho dítěte je nejen  pro ně, ale i pro to prvorozené dítě (aby mělo sourozence), žádoucí. Říkávaly naše babičky,  že “mít jen jedno dítě je tak leda pro strach" - a měly pravdu.

V kočárku

Když tedy nastane ta radostná událost a žena otěhotní, začnou  nastávající rodiče  přemýšlet o tom, jaké  dají svému potomkovi  jméno. V minulosti  to asi bývalo jednodušší, podívali se do kalendáře, a které jméno se tam v blízkosti dne narození syna nebo dcerky vyskytovalo, takové jim dali. Anebo jim u dalších dětí  poradil při křtu pan farář. Bývalo zvykem, že  prvorozený syn dostal jméno po otci a dcera po matce, nebo je dostali po někom z blízkých příbuzných.  Anebo po nějaké známé osobnosti. Všimla jsem si, že u nás na vesnici, v době za   Rakouska-Uherska, bylo například  velmi populární  jméno Marie, Terezie, Josef, František, Rudolf -  rodiče dětí zřejmě inspirovala křestní jména tehdejších rakouských panovníků - a později, za první republiky, zase  jméno Tomáš, po   prezidentu T. G. Masarykovi. Samozřejmě  i  jména biblická, a jména různých "svatých," uvedená v  kalendáři.

A jak to bylo  u nás v rodině? Když se nám narodil syn, dali jsme mu jméno Miroslav (po mně. ale možná i po králi Miroslavovi z filmu Pyšná princezna),  pro jméno dcery jsme si vybrali jméno  jedné herečky z tehdy velmi  populárních francouzských filmů. Před narozením vnuků naše  dvě mladé rodinky  jejich předpokládaná jména před námi dlouho tajily - a světe div se… Nejstarší vnuk dostal jméno po tátovi - Miroslav, a pro ostatní naše čtyři vnuky,  jejich rodiče vybrali  jména tradiční, biblická, taková, jaká se u nás dávají dětem odedávna.  David, Petr, Tomáš, Lukáš… A dnes, kdy se naše  rodina rozrůstá o pravnoučátka? Také chválím - proti dívčím jménům Natálka, Nikolka, Karolinka, Markétka, Kristýnka, Viktorka, ani proti těm chlapeckým jménům - Matouš, David, Samuel,  nemám žádné výhrady (stejně by mi to nebylo nic platné...) Nemám ale také nic proti  poněkud neobvyklému jménu Maxim - i to se  v dřívějších dobách dost  používalo… Vždyť i bratr mé babičky, můj prastrýc, se jmenoval Maxmilián, říkali jsme mu strýček Max. 

(Ta jména, která jsem zde uvedla, se samozřejmě netýkají jen naší  blízké  rodiny, ale i rodiny širší, bratranců, sestřenic, jejich dětí, vnoučat a pravnoučat). 

Takže je vidět, že i když se svět stále mění, -  co se týká výběru křestních jmen dětí zůstává  spíš konzervativní. Nedávno nás v  České televizi informovali, že nejpopulárnější jména, které dnes rodiče dávají rodiče dětem, jsou pro holčičky Eliška a pro chlapce Jakub. Pěkná jména, která se hodí  ke všem českým příjmením. Ale -  stejně nezáleží ani tolik na jménech, jako na tom, aby naše děti vyrůstaly v laskavé péči  rodičů - a  také v klidné,  pohodové zemi. A to už záleží hlavně na nás, dospělých.

 

Autor: Mirka Pantlíková | neděle 21.10.2018 17:45 | karma článku: 16,75 | přečteno: 688x
  • Další články autora

Mirka Pantlíková

ČT prý nutně potřebuje peníze na svůj provoz

Včera jsem se zájmem sledovala jednání v poslanecké sněmovně, ve které se projednávala a schvalovala novela mediálního zákona, ve které bylo zahrnuto i navýšených rozhlasových a televizních koncesionářských poplatků.

13.7.2024 v 15:08 | Karma: 35,06 | Přečteno: 956x | Politika

Mirka Pantlíková

Výlety do blízkého okolí Zlína

Asi 11 kilometrů od Zlína nad údolím Březnického potoka a v blízkosti obce Březůvky se nachází přírodní rezervace s mokřady a chráněnou flórou a fauno, Uhlisko.

29.6.2024 v 16:09 | Karma: 17,17 | Přečteno: 266x | Diskuse | Ostatní

Mirka Pantlíková

Premiéra filmu Svatá

Včera večer byla na ČT 1 uvedena premiéra filmu Svatá v hlavní roli s Jiřinou Bohdalovou. Film ve mně vyvolal rozporu plné pocity, a proto jsem se k němu rozhodla napsat tento komentář.

20.5.2024 v 10:25 | Karma: 24,60 | Přečteno: 1156x | Diskuse | Ona

Mirka Pantlíková

Vzpomínka na brněnský majálesový průvod 1955

Na studentská léta, která jsem strávila v brněnské Vyšší škole uměleckého průmyslu, která se později až do dnešních dnů dočkala několikerého přejmenování“, se nedá zapomenout.

2.5.2024 v 14:48 | Karma: 14,43 | Přečteno: 248x | Diskuse | Ona

Mirka Pantlíková

Znáte Baťovo město Zlín?

Ve druhé polovině 30. let minulého století se firma Baťa stala světovým koncernem, který již pod vedením bratra zakladatele fy Baťa, Tomáše Bati (1876 -1932) ) J. Ant. Bati, zaměstnávala na 32 tisíc pracovníků.

19.4.2024 v 19:38 | Karma: 18,49 | Přečteno: 476x | Diskuse | Ona
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne

15. července 2024

Premium O to, že Donald Trump se stane cílem atentátu, si Amerika koledovala dlouho. Unikl o necelé dva...

Velká výměna elektroměrů. Dotkne se milionů lidí, umožní sdílení elektřiny

15. července 2024

Bezmála 1,5 milionu domácností v Česku čeká výměna elektroměrů. Nyní v červenci započala tříletá...

Střelec na Trumpa jednal sám, FBI hledá motiv. Zabil hasiče, zbraň koupil otec

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  22:37

Atentátník na exprezidenta Donalda Trumpa jednal sám, uvedli vyšetřovatelé z FBI. Stále neznají...

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...

  • Počet článků 336
  • Celková karma 21,95
  • Průměrná čtenost 719x
Povoláním výtvarnice - kreslím, fotografuji, píši, zajímám se o vše, někdy i o politiku. Zlobí mě lež, pokrytectví, nespravedlnost, nesoulad ve společnosti - i v mezilidských vztazích. Publikace mých článků a fejetonů v různých časopisech, knížka vzpomínek a příběhů, Vyprávěnky. 

mpantlikova@seznam.cz

Seznam rubrik