Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

I tenkrát kvetly šeříky

Bylo tomu tak pří osvobození Československé republiky  v květnu  roku 1945, je tomu tak i dnes, po 78 letech od konce II. světové války.

Vzpomínám si na 9. květen  pětačtyřicátého roku. Měla jsem tehdy sedm let,  ale tato radostná událost mi zůstala v paměti dodnes.  A doufám že nejen mně, ale i jiným pamětníkům naší obce. 

Násedlovice byly po čtrnácti dnech přímých bojů mez Němci a vojáky Rudé armády osvobozeny dne 24. dubna 1945 -  a 9. května toho roku bylo občanům místním bubeníkem Rudolfem Dobešem oznámeno,  že skončila válka -  a je mír. Všichni se radovali včetně  nás, dětí. Vesele jsme poskakovaly kolem bubeníka strýčka Rudolfa – a některé z nás ho dokonce doprovázely při jeho další obchůzce dědinou, kde oznamoval dalším násedlovským občanům tuto radostnou zprávu. Na tu euforii, která všude zavládla, nikdy nezapomenu.

Po dlouhých  letech  dusivé atmosféry za  německého protektorátu, po šesti letech války  a po čtrnácti dnech přímých bojů  mezi vojáky německé a sovětské armády  v obci - kdy se občané  tísnili  ve sklepech a strachovali se o život, se není čemu  divit.  Lidé v krytech sledovali jak jsou jim ničeny domy, jak umírají  vojáci i někteří jejich  spoluobčané... Za těch čtrnáct dnů bojů a přestřelek padlo v dědině  53 sovětských vojáků, (kolik padlo německých nevím), a bylo zabito 7 násedlovských občanů včetně jedné mladé maminky s malým dítětem v náručí. V obci  bylo  poničeno  mnoho  domů, například na našem „řádku“ po výbuchu  granátu  vyhořelo pět domů, jen ten náš se podařilo zachránit. Jako dítě jsem sledovala tatínka jak vyhazoval  z půdy slámu rozbitou střechou domu a vodou poléval domovní štít.  

Ta úleva po vyhlášení míru byla veliká.  Maminka  tenkrát narychlo ušila  červeno-modro-bílou vlajku a otec ji umístil na poničenou střech chalupy. Tenkrát  jsme byli opravdu všichni vděčni, že nás Rudá armáda osvobodila.

***

Dnes je tomu bohužel jinak, nedaleko  našich hranic zase zuří válka, kterou bohužel začali naši někdejší  osvoboditelé. Jsem ale přesvědčená, že si ji  zrovna jako  tenkrát tak i dnes, obyčejní vojáci, co při ní umírají, nepřejí. Chtějí žít normální život v míru. Proto bychom na ty, kteří tehdy padli za naše osvobození, ať už to byli  vojáci z  východní  ze západní fronty -  američtí, ruští, francouzští,  rumunští, bulharští, anebo i jiných národností, neměli zapomenout... Válku si nepřejí a nezačínají vojáci, ale politici – a to z různých, ale  hlavně z  mocichtivých zájmů. A je také pravda, že proti dobyvačné válce  je třeba se  bránit. 

***

Krátce po osvobození projížděla naší obcí  Násedlovice kolona diplomatických vozidel  s prezidentem Dr. Edvardem Benešem, který se vracel z exilu do  vlasti. My děti jsme stály s panem řídícím a ostatními občany u státní silnice do Brna  a mávaly ratolestmi rozkvetlého  šeříku. Maminka mi tenkrát udělala kytičku z toho bílého,  který zrovna kvetl naproti na stráni pod humny. Pan prezident Dr. Edvard Beneš nám z otevřeného okna  černé limuzíny kynul rukou a jeho choť, paní Hana, se na nás usmívala. Vzpomínám si, že nám pan řídicí říkal: „Děti, jenom mávat, ale kytkou neházet“...  Na ty chvíle  nikdy nezapomenu.

Přeji  vám krásný sváteční májový den,  den, kdy byl po skončení II. světové války vyhlášen v  květnu 1945 v Evropě  mír.                                                                                                              

Rozkvetl

 

Autor: Mirka Pantlíková | pondělí 8.5.2023 12:12 | karma článku: 25,60 | přečteno: 598x
  • Další články autora

Mirka Pantlíková

Premiéra filmu Svatá

Včera večer byla na ČT 1 uvedena premiéra filmu Svatá v hlavní roli s Jiřinou Bohdalovou. Film ve mně vyvolal rozporu plné pocity, a proto jsem se k němu rozhodla napsat tento komentář.

20.5.2024 v 10:25 | Karma: 24,17 | Přečteno: 1137x | Diskuse| Ona

Mirka Pantlíková

Vzpomínka na brněnský majálesový průvod 1955

Na studentská léta, která jsem strávila v brněnské Vyšší škole uměleckého průmyslu, která se později až do dnešních dnů dočkala několikerého přejmenování“, se nedá zapomenout.

2.5.2024 v 14:48 | Karma: 14,43 | Přečteno: 246x | Diskuse| Ona

Mirka Pantlíková

Znáte Baťovo město Zlín?

Ve druhé polovině 30. let minulého století se firma Baťa stala světovým koncernem, který již pod vedením bratra zakladatele fy Baťa, Tomáše Bati (1876 -1932) ) J. Ant. Bati, zaměstnávala na 32 tisíc pracovníků.

19.4.2024 v 19:38 | Karma: 18,49 | Přečteno: 469x | Diskuse| Ona

Mirka Pantlíková

Moje vzpomínka na ten den...

Dne 12. dubna 2024 uplynulo 63 let ode dne, kdy vyletěl do vesmíru první člověk, sovětský pilot kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin. Bylo mu 27 let. Tehdy to byla veliká událost, která mžikem obletěla celý svět.

13.4.2024 v 15:04 | Karma: 25,68 | Přečteno: 899x | Diskuse| Ona

Mirka Pantlíková

Můj nešťastný pátek v UNI Hobby

Dnes je Velký pátek, jeden z největších křesťanských svátků, den utrpení Ježíš Krista. V ten den, jak praví Bible Kralická, vzal všechny hříchy na sebe a obětoval se za nás, hříšníky. To je čin v dnešní době naprosto neslýchaný...

29.3.2024 v 15:27 | Karma: 24,38 | Přečteno: 702x | Diskuse| Ona
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Kritiku od pozůstalých nesu těžce, Bek využil majáček legitimně, říká Rakušan

25. června 2024

Premium Nerezignuji a nikoho neodvolám. Ministr vnitra Vít Rakušan trvá na tom, že policie při pátrání po...

ANALÝZA: Ukrajina vyhlíží stíhačky F-16. Její spásou však spíše nebudou

25. června 2024

Premium Vytoužené americké stíhačky F-16 se ještě neobjevily na ukrajinské obloze, ale už je na ně vypsaná...

V belgickém Lutychu hoří rezidenční budova, jedna z nejvyšších v zemi

24. června 2024  22:55

V Lutychu na východě Belgie hoří jedna z nejvyšších rezidenčních budov v zemi. Výšková budova...

Požár budovy u Moskvy má osm obětí, zůstaly uvězněny v ohni uvnitř

24. června 2024  15:34,  aktualizováno  22:05

Nejméně osm obětí si podle předběžných údajů vyžádal požár v budově ve Frjazinu u Moskvy, uvedla...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 334
  • Celková karma 21,43
  • Průměrná čtenost 720x
Povoláním výtvarnice - kreslím, fotografuji, píši, zajímám se o vše, někdy i o politiku. Zlobí mě lež, pokrytectví, nespravedlnost, nesoulad ve společnosti - i v mezilidských vztazích. Publikace mých článků a fejetonů v různých časopisech, knížka vzpomínek a příběhů, Vyprávěnky. 

mpantlikova@seznam.cz

Seznam rubrik