I tenkrát kvetly šeříky
Vzpomínám si na 9. květen pětačtyřicátého roku. Měla jsem tehdy sedm let, ale tato radostná událost mi zůstala v paměti dodnes. A doufám že nejen mně, ale i jiným pamětníkům naší obce.
Násedlovice byly po čtrnácti dnech přímých bojů mez Němci a vojáky Rudé armády osvobozeny dne 24. dubna 1945 - a 9. května toho roku bylo občanům místním bubeníkem Rudolfem Dobešem oznámeno, že skončila válka - a je mír. Všichni se radovali včetně nás, dětí. Vesele jsme poskakovaly kolem bubeníka strýčka Rudolfa – a některé z nás ho dokonce doprovázely při jeho další obchůzce dědinou, kde oznamoval dalším násedlovským občanům tuto radostnou zprávu. Na tu euforii, která všude zavládla, nikdy nezapomenu.
Po dlouhých letech dusivé atmosféry za německého protektorátu, po šesti letech války a po čtrnácti dnech přímých bojů mezi vojáky německé a sovětské armády v obci - kdy se občané tísnili ve sklepech a strachovali se o život, se není čemu divit. Lidé v krytech sledovali jak jsou jim ničeny domy, jak umírají vojáci i někteří jejich spoluobčané... Za těch čtrnáct dnů bojů a přestřelek padlo v dědině 53 sovětských vojáků, (kolik padlo německých nevím), a bylo zabito 7 násedlovských občanů včetně jedné mladé maminky s malým dítětem v náručí. V obci bylo poničeno mnoho domů, například na našem „řádku“ po výbuchu granátu vyhořelo pět domů, jen ten náš se podařilo zachránit. Jako dítě jsem sledovala tatínka jak vyhazoval z půdy slámu rozbitou střechou domu a vodou poléval domovní štít.
Ta úleva po vyhlášení míru byla veliká. Maminka tenkrát narychlo ušila červeno-modro-bílou vlajku a otec ji umístil na poničenou střech chalupy. Tenkrát jsme byli opravdu všichni vděčni, že nás Rudá armáda osvobodila.
***
Dnes je tomu bohužel jinak, nedaleko našich hranic zase zuří válka, kterou bohužel začali naši někdejší osvoboditelé. Jsem ale přesvědčená, že si ji zrovna jako tenkrát tak i dnes, obyčejní vojáci, co při ní umírají, nepřejí. Chtějí žít normální život v míru. Proto bychom na ty, kteří tehdy padli za naše osvobození, ať už to byli vojáci z východní ze západní fronty - američtí, ruští, francouzští, rumunští, bulharští, anebo i jiných národností, neměli zapomenout... Válku si nepřejí a nezačínají vojáci, ale politici – a to z různých, ale hlavně z mocichtivých zájmů. A je také pravda, že proti dobyvačné válce je třeba se bránit.
***
Krátce po osvobození projížděla naší obcí Násedlovice kolona diplomatických vozidel s prezidentem Dr. Edvardem Benešem, který se vracel z exilu do vlasti. My děti jsme stály s panem řídícím a ostatními občany u státní silnice do Brna a mávaly ratolestmi rozkvetlého šeříku. Maminka mi tenkrát udělala kytičku z toho bílého, který zrovna kvetl naproti na stráni pod humny. Pan prezident Dr. Edvard Beneš nám z otevřeného okna černé limuzíny kynul rukou a jeho choť, paní Hana, se na nás usmívala. Vzpomínám si, že nám pan řídicí říkal: „Děti, jenom mávat, ale kytkou neházet“... Na ty chvíle nikdy nezapomenu.
Přeji vám krásný sváteční májový den, den, kdy byl po skončení II. světové války vyhlášen v květnu 1945 v Evropě mír.
Mirka Pantlíková
To jsem já...

Přiznám se, že mě k tomuto krátkému článku inspiroval úsměvný příběh blogerky paní Zdeňky Ortové, její vzpomínka na někdejší oslavu MD0Z v jejich městě. Doufám, že ji i ta moje potěší, zrovna jako ta její vzpomínka mě.
Mirka Pantlíková
Paříž roku 1968 (2)

Vážení přátelé, dvanáctého prosince (2024), při příležitosti znovuotevření pařížské katedrály Notre-Dame, jsem na blogu zveřejnila článek o naší společné návštěvě (s manželem) Paříže v červenci roku 1968.
Mirka Pantlíková
Vánoční trh ve Zlíně

Před dvěma dny, ve středu 18. prosince, jsme si s manželem potřebovali vyřídit nějaké důležité záležitosti ve městě, a při té příležitosti jsme se s zastavili na Náměstí Míru, kde se konal, jako každoročně, vánoční trh.
Mirka Pantlíková
Paříž roku 1968 (1)

Před několika dny se ve Francii, v městě Paříži, stala velké událost, po pěti letech od ničivého požáru pařížské katedrály Notre - Dame se za účasti nejznámějších světových celebrit a státníků konalo její nové otevření.
Mirka Pantlíková
„Klausi, vylez“, aneb listopad 1989

Tenkrát v roce 1989, těsně před 17. listopadem, byla větší zima než je dnes. Odpoledne po práci jsme tehdy jezdili jednotně zbarvenými zlínskými trolejbusy na Náměstí Míru, kde se konaly demonstrace...
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard
Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...
Válku vyřeší úplný konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Polský kandidát na prezidenta se tajně vydával za svého fanouška, teď se mu smějí
Kandidát na polského prezidenta Karol Nawrocki v minulosti veřejně vystupoval pod pseudonymem a v...
Ruské drony zasypaly Ukrajinu. Nočním útokem Putin odmítl příměří, píše Zelenskyj
Sledujeme online Noční ruské útoky na Ukrajinu podle prezidenta Volodymyra Zelenského ukazují, že ruský prezident...
Miliardové úpravy brněnské tepny kritikům nestačí, vadí jim zastávka v kopci
Proměna Tomkova náměstí pomohla brněnské dopravě, jeho nová podoba však čelí i kritice. Mnozí by...
V USA popravili muže dusíkem. Zmítal se a třásl několik minut
V americkém státě Louisiana v úterý večer ve státní věznici popravili muže použitím metody...
- Počet článků 343
- Celková karma 17,56
- Průměrná čtenost 718x
mpantlikova@seznam.cz