Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čas vánoční nastal

- dárky nám přichystal... V neděli jsme po prve v tomto roce rozsvítili svíčky na adventním věnci a ten druhý jsme pověsili na dveře do našeho bytu. 

To aby naši  sousedé, i příchozí,  věděli, že začíná adventní čas,  který pro nás znamená období klidu, a ten přejeme všem, kteří k nám přicházejí.

Advent

Vánoční svátky jsou téměř jedinou českou tradicí, která se u nás ještě masově  dodržuje, nehledě na to, že  jsou  bohužel  vlivem různých reklam značně zkomercializovány, a někteří z nás tomu  tlaku komerce a reklam podléhají. Věřím ale,  že  větší část naší veřejnosti je vnímá tak, jak je v minulosti vnímali  naši  předkové… Jako radostnou událost narození Krista, narození dítěte v Betlémě, které  jednou spasí svět, obětuje se za něj - za všechny jeho hříchy. Krásná představa i naděje, i když ji velká část z nás, ateistů, nebere vážně. Nádherná představa - i tradice... A proto, jako tenkrát před dvěma tisíci lety chudí pastýři přinášeli dárky dítěti v jeslích,  tak se  i  my o Vánocích obdarováváme navzájem. A nezáleží na tom  jestli je dárek velký nebo  malý, hlavně že je darovaný z lásky.

Vzpomínám  na Vánoce, které jsem jako dítě slavila v kruhu naší tehdy čtyřčlenné rodiny v době protektorátu - a za války. Tehdy opravdu ničeho nebylo, všecko zboží spolykala německá válečná mašinérie, regály v obchodech byly prázdné. Nebylo ani dětské oblečeni, maminky přešívaly mladším dětem šaty po těch starších, sehnat od překupnice načerno kousek látky na šaty,  nebo svetřík,  stálo rodiče i dvě vykrmené husy. Peníze tehdy neměly žádnou cenu. Jak vypadá čokoláda nebo pomeranč jsme my, děti, vůbec nevěděly.

Ale na Vánoce jsme se těšily vždycky, i když bývaly skromné. Vánoční jedlička poslaná strýčkem z Valašska, ozdobená několika skleněnými baňkami, ověšená bílými „křapáky“ upečenými maminkou z bílkového těsta, a ozdobená barevným papírovým řetězem, vyrobeným našimi dětskými ručkami, byla naší chloubou. A když na ní tatínek po štědrovečerní večeři rozsvítil svíčky - to  byl přímo zázrak, nejkrásnější stromeček na světě. A pod stromečkem  několik dárků od Ježíška, ale než jsme  je rozbalily, spolu s rodiči jsme se pomodlili a zazpívali Ježíškovi nějakou vánoční píseň a koledu.

Vzpomínám si, že i když  jsem se na Vánoce vždycky těšila, jedny jsem  obrečela. Mezi mými dárky pod stromečkem nikdy nesměl chybět jediný, pohádková knížka. A tenkrát  balíček, který by vypadal jako zabalená kniha, chyběl.  Namísto něho tam ležel objemnější měkký balík, zabalený v hedvábném  zeleném papíře… Když jsem ho rozbalila, vykulila se z něho vínově červená sametová látka na šaty. Dala jsem se do pláče - a nebyla k utišení. Marně mi rodiče tvrdili, že je to velmi drahý dárek, a že Ježíškovi dalo jistě hodně práce než ho sehnal... A že mi maminka  z  té  látky brzy ušije krásné  šatky se žabkami, takové, jaké má moje sestřenice Naďka.. Všechno bylo marné, moje zklamání bylo veliké… Však po týdnu mi tatínek z Moravské Ostravy, kde tehdy pracoval, přivezl  knížku, Karafiátovy Broučky. Prý ho Ježíšek potkal na rynku, a tu knížku mi prý posílá - když jsem si ji tolik přála. To bylo radosti…   

Takže - slavit Vánoce, anebo ne?  My, dospělí, máme na vybranou, jestli tradici Vánoc udržovat, ale co se týká dětí - jednoznačně ano. Už i kvůli tomu, aby - až budou dospělé, měly na co vzpomínat... Tak, jako my  vzpomínáme dnes.

A nezahrnujme děti o Vánocích hromadami dárků, ale darujme jim jen takové, které je opravdu potěší…Tak, jako ten, který kdysi dávno  potěšil mne. Obrázková knížka Broučci od  spisovatele  Jana Karafiáta. A věřte, že je mi tato kniha ze všech dětských knížek, které jsem kdy dostala, dodnes nejmilejší...

 

Broučci

 

Autor: Mirka Pantlíková | úterý 4.12.2018 5:59 | karma článku: 12,41 | přečteno: 309x
  • Další články autora

Mirka Pantlíková

ČT prý nutně potřebuje peníze na svůj provoz

Včera jsem se zájmem sledovala jednání v poslanecké sněmovně, ve které se projednávala a schvalovala novela mediálního zákona, ve které bylo zahrnuto i navýšených rozhlasových a televizních koncesionářských poplatků.

13.7.2024 v 15:08 | Karma: 37,27 | Přečteno: 1272x | Politika

Mirka Pantlíková

Výlety do blízkého okolí Zlína

Asi 11 kilometrů od Zlína nad údolím Březnického potoka a v blízkosti obce Březůvky se nachází přírodní rezervace s mokřady a chráněnou flórou a fauno, Uhlisko.

29.6.2024 v 16:09 | Karma: 17,17 | Přečteno: 268x | Diskuse | Ostatní

Mirka Pantlíková

Premiéra filmu Svatá

Včera večer byla na ČT 1 uvedena premiéra filmu Svatá v hlavní roli s Jiřinou Bohdalovou. Film ve mně vyvolal rozporu plné pocity, a proto jsem se k němu rozhodla napsat tento komentář.

20.5.2024 v 10:25 | Karma: 24,74 | Přečteno: 1162x | Diskuse | Ona

Mirka Pantlíková

Vzpomínka na brněnský majálesový průvod 1955

Na studentská léta, která jsem strávila v brněnské Vyšší škole uměleckého průmyslu, která se později až do dnešních dnů dočkala několikerého přejmenování“, se nedá zapomenout.

2.5.2024 v 14:48 | Karma: 14,43 | Přečteno: 249x | Diskuse | Ona

Mirka Pantlíková

Znáte Baťovo město Zlín?

Ve druhé polovině 30. let minulého století se firma Baťa stala světovým koncernem, který již pod vedením bratra zakladatele fy Baťa, Tomáše Bati (1876 -1932) ) J. Ant. Bati, zaměstnávala na 32 tisíc pracovníků.

19.4.2024 v 19:38 | Karma: 18,49 | Přečteno: 476x | Diskuse | Ona
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

VIDEO: V Moskvě vybuchlo auto s členem armády, přišel o části obou nohou

24. července 2024  10:10,  aktualizováno  16:15

Dva lidé byli zraněni při explozi auta v Moskvě. Panují však rozpory v informacích o koho jde....

Záhada v Rusku. Mrtvých eviduje méně, ale masivně rozšiřuje hřbitovy

24. července 2024  16:12

Ruské regiony v poslední době výrazně více investují do výstavby hřbitovů. Za dva roky války na...

Francouzi zatkli ruského kuchaře. Kul pikle na zahájení olympiády

24. července 2024  16:02

V Francii zadrželi 40letého ruského kuchaře. Policie provedla v jeho bytě razii, v úterý ho začala...

Maďaři si zoufají kvůli vyschlé Družbě, ropu brali jen z Ruska. Slovnaft našel alternativu

24. července 2024  15:52

Slovensko a Maďarsko stupňují tlak na Kyjev a i Evropskou komisi poté, co se zastavil tranzit ruské...

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

  • Počet článků 336
  • Celková karma 23,40
  • Průměrná čtenost 720x
Povoláním výtvarnice - kreslím, fotografuji, píši, zajímám se o vše, někdy i o politiku. Zlobí mě lež, pokrytectví, nespravedlnost, nesoulad ve společnosti - i v mezilidských vztazích. Publikace mých článků a fejetonů v různých časopisech, knížka vzpomínek a příběhů, Vyprávěnky. 

mpantlikova@seznam.cz

Seznam rubrik