Čínská medicína na naši naivitu
Epidemie COVID-19 nám dala nahlédnout do kuchyně Komunistické strany Číny a odhalila slabé i silné stránky režimu.
K těm slabým nepochybně patřila počáteční neschopnost se vypořádat se situací, jež vyžadovala svobodný tok informací uvnitř Číny i do zahraničí. Nutnost šíření informací o novém viru narazila na čínský reflex v podobě cenzury a utajování. Zpočátku se opravdu režim otřásl v základech a hrozilo, že by koronovirová katastrofa mohla přivodit ztrátu „mandátu nebes“ vládnoucí rudé dynastie.
Čínská diplomatická a informační ofenzíva v druhé fázi pandemie ale ukazuje na tu silnější stránku režimu, který prokázal schopnost se zmobilizovat a ještě své narativy úspěšně prodávat doma i ve světě.
Čína vychází z této krize bezpochyby posílena. COVID-19 není dle většinového mínění mezinárodního společenství čínským virem uniklým z laboratoře, ale celosvětovým problémem, který Čína pomáhá řešit. Světová zdravotnická organizace hraje Číně maximálně do karet, mj. i tím, že nadále blokuje účast Tchaj-wanu s odvoláním na diplomatické hry o uznávání Číny z počátku 70. let.
Musíme se adaptovat na novou realitu. Komunistická strana Číny má nyní vedení, které na svých postech bude ještě dlouho a své zájmy ve světě i doma (např. vůči Hongkongu) bude prosazovat s čím dál větší asertivitou a tvrdostí. Mnoho odborníků již hovoří o nové studené válce mezi Západem a Čínou. Podobně jako v případě studené války ve 20. století se i nyní bude jednat o souboj systémů. Západ i Čína se budou snažit přesvědčovat různé země světa, že ten jejich politicko-ekonomický systém je lepší. Nutno říci, že Čína v tomto úsilí slaví celkem úspěchy - na její argumenty o čínské cestě, podpořené penězi, slyší mnohé země v Asii, Africe, nebo i v Evropě, např. v Srbsku, Maďarsku či Česku. Četná neohrabaná vyjádření „vůdce svobodného světa“ Donalda Trumpa bohužel image Západu ještě podkopávají.
Čína je v mnohém natolik jiná, že „teprve když hledíme na Čínu, můžeme si přesněji uvědomit svou vlastní identitu“ (Robert Laffont, 1991). Studená válka s Čínou může být ale i příležitostí semknout se kolem západních hodnot a přestat s naivitou, kterou vůči Číně vykazujeme. Musíme více kontrolovat čínské investice, méně záviset na dovozu z Číny a více potírat čínské dezinformace nově šířené i v euro-americkém mediálním prostoru. Studená válka s Čínou nebude tolik o proxy válkách jako ta se Sověty. O to víc to bude souboj peněz a především idejí, jež jsou zbraněmi 21. století.
Lukáš Pachta
Čínská branná výchova
Vzpomínáte na brannou výchovu za komunismu? Pokusím se vám osvěžit paměť. Předkládám k přečtení svůj překlad hlavních pasáží nedávného úvodníku oficiálního stranického deníku Komunistické strany Číny (Lidový deník, Renmin Ribao).
Lukáš Pachta
Čínská lidová republika na Tchaj-wanu?
V poslední době světové politiky a veřejnost straší představa, že by se Čína mohla zmocnit silou Tchaj-wanu, který považuje za svou provincii se separatistickou vládou.
Lukáš Pachta
Maoismus: podceňovaný hybatel světových dějin i současné Číny (recenze)
Britská sinoložka, Julia Lowell, která píše o Číně i pro deník The Guardian, nám nabízí fascinující alternativní historii 20. století s velký významem pro pochopení současné Číny.
Lukáš Pachta
Dodatek ke knize Sofiin svět
Patřím mezi velké množství lidí, kteří mají velmi rádi knihu Sofiin svět norského autora Josteina Gaardera. Nedávno jsem začal tohoto průvodce pro děti dějinami filosofie předčítat své dceři, která se jmenuje také Sofie.
Lukáš Pachta
Mulan: Disney na horké čínské půdě
Čína je na vzestupu, ať se nám to líbí, či ne. Projevuje se to i v kinematografii. Čína už má na filmovém plátně své vesmírné zachránce lidstva (The Wandering Earth) i „Jamese Bonda“ (Wolf Warrior) ve službách komunistické strany.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
NCOZ zasahovala na krajském úřadu v Ostravě, policisté údajně zadrželi osm lidí
Kriminalisté dnes zasahovali na úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě. Miroslava Chlebounová z...
Ostravskou ocelárnu Vítkovice Steel koupili Indové, nově patří Jindal Group
Novým majitelem ostravské firmy Vítkovice Steel se stane společnost Jindal Steel International z...
OBRAZEM: Bahno je uvěznilo v domech. Zaplavená Bosna trpí nejvíce od války
Do Bosny dorazily první záchranné týmy ze sousedních zemí a Evropské unie a začaly tam pomáhat při...
Dvě nehody opilých řidičů na karlovarském průtahu dělilo jen pár minut i metrů
Dopravní nehodu tří osobních aut způsobil v neděli večer na průtahu Karlovými Vary opilý řidič,...
- Počet článků 49
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 993x
Studoval jsem na Institutu politických studií v Paříži a působil jsem mimo jiné jako výzkumník v Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM či poradce europoslankyň Jany Hybáškové a Michaely Šojdrové. Zabývám se historií a mezinárodní politikou, evropskou integrací, současnou Čínou a Tchaj-wanem.