Maoismus: podceňovaný hybatel světových dějin i současné Číny (recenze)

Britská sinoložka, Julia Lowell, která píše o Číně i pro deník The Guardian, nám nabízí fascinující alternativní historii 20. století s velký významem pro pochopení současné Číny. 

Její kniha Maoismus: globální dějiny (Vintage, 2019) rozebírá (i s fotografickými doplňky) jednotlivé kapitoly ideologie maoismu od jeho zrodu a vývoj v Číně až po současnost a nabízí detailní analýzu dopadu maoismu na dění a různá hnutí v jižní Asii (Indie, Nepál, Malajsie, Indonésie), Africe (Zambie, Tanzanie), západní Evropě, USA i v Jižní Americe (Peru). Po přečtení této téměř historické monografie o téměř pěsti stech stranách, naplněné fakty do nejjemnějších detailů vycházejících z autorčiny badatelské práce i osobních rozhovorů s lidmi ve zmíněných částech světa, získá čtenář pocit, že toho o 20. století vlastně před tím moc nevěděl. Přímějším tedy, že nedocenil, jak zásadní význam měla maoistické ideologie na formování světa v době studené války, ať už ve stínu soupeření dvou supervelmocí, nebo jim navzdory. A jaké dopady má i nadále, zejména v Číně a s jejím rostoucím vlivem i mimo ni.

Maoismus je komunistickou ideologií vycházející z marxismu-leninismus a Mao ce-tungova myšlení formovaného od 20. let 20. století. Zároveň byl maoismus i praxí KS Číny a zahraniční politiky ČLR od 50. let až do konce kulturní revoluce v roce 1976. Hlavní rysy této ideologie i praxe, které byly v různých pozměněných podobách tolik inspirativní pro různá hnutí po celém světě, jsou následující (v závorce návodné Maovy citáty):

  • ozbrojené povstání („politická moc vychází ze sudu střelného prachu“);
  • vleklá občanská válka („když nepřítel zaútočí, ustoupíme, když ustoupí, zaútočíme“);
  • podpora nejchudších rolníků proti bohatším vrstvám a městům („revoluce není žádný večírek“);
  • osvobození žen („ženy nesou polovinu nebes“);
  • společenský pokrok („služba lidu“);
  • linie mas a masová hnutí („ukažme na chyby, kritizujme nedostatky“);
  • boj proti kolonialismu a za zájmy třetího světa („praxe je jediným kritériem pravdy“).

Do významnějšího povědomí mimo Čínu se maoismus dostal díky knize „Red Star Over China“ z roku 1937 z pera amerického novináře Edgara Snowa, jehož životní pouť a rozhovory s Mao ce-tungem v Jenanu autorka detailně popisuje. Již samotné vidání a propagace této knihy byly prvním mistrovským propagandistickým kouskem čínských komunistů. Následující kapitoly věnované Číně v době velkého skoku a kulturního revoluce nejsou oproti jiným knihám mapujícím dějiny ČLR tolik objevné. Přidanou hodnotou knihy lze spatřovat zejména v jejím důrazu na globální projevy a odnože maoismu, z nichž mnohé byly velmi překvapující, protichůdné a plné historických paradoxů. Maoistická Čína inspirovala nebo určitých způsobem doprovázela velmi rozličné procesy po celém světe: antiapartheidní hnutí v několika afrických zemích, antikolonialismus v Indonésii, dále hnutí za občanská práva amerických černochů v USA, revoltu studentů a společenskou liberalizaci v západní Evropě, brutální diktaturu Rudých Khmerů v Kambodži, krvavou občanskou válku v Peru (Světlá stezka) či vládu v Nepálu po svržení monarchie. Všechny tyto procesy a jejich aktéři se v nějaké míře zaštitovali Maem a maoismem a dostávali určitou formu, velkou, malou či jen symbolickou podporu od ČLR. Tato podpora sahala od dodávek zbraní a vojenských školitelů do Afriky, přes hostitelství maoistů z Evropy a Ameriky v Číně a jejich finanční podporu až po velmi vlažný postoj Pekingu vůči vládnoucím „maoistům“ v Nepálu.

Se skutečnou situací v Číně měly tyto procesy společného jen pramálo. Naopak měly jeden společný rys: idealizaci kulturní revoluce a její bezbřehý obdiv a vnímání Číny jako té pravé komunistického země poté, co se SSSR stal revizionistickou velmocí. V tomto kontextu lze knize vytknout, že zcela opomněla Albánii 60. až 70. let, která se ve vlastní izolaci orientovala na maoistickou Čínu a dostávalo se jí od Číny také podpory.   

Pro dobrou ilustraci zmíněných dějinných paradoxů maoismu mohou posloužit dva následující příklady.

Za prvé, případ italského maoisty Alda Brandiraliho. Ten v roce 1968 založil Svaz italských komunistů, plně inspirovaný myšlením „Velkého kormidelníka“ a kulturní revolucí. V průběhu 70. let tato organizace narůstala a v Itálii organizovala řadu pompézních akcí, včetně pochodů s portréty Maa, rudými knížkami apod. Zároveň velmi tvrdě kontrolovala soukromý život (včetně sexuálního) i majetek svých členů. Nakonec vyšlo najevo, že „italský Mao“ Brandirali si za peníze členů koupil luxusní auto. Byl z hnutí vyloučen, přestoupil na katolicismus a nakonec skončil jako ministr ve vládě Silvia Berlusconiho.  

Za druhé, povstání indických Naxalitů, jež se táhlo desítky let až do druhého desetiletí 21. století. Toto hnutí v Indii reprezentovalo zájmy etnických menšin a skupin na okraji post-kastovní indické společnosti ve východních a centrálních částech země, zejména ve státě Chhattisgarh. Hlavní aktivitou hnutí bylo ozbrojené povstání proti těžebním aktivitám a drancování životního prostředí ze strany „vykořisťujících kapitalistických firem“ v oblasti. Jeden čas dokonce indická vláda považovala toto hnutí za největší bezpečnostní hrozbu pro zemi, zejména proto, že ohrožovalo silné ekonomické zájmy. Paradoxem je, že hlavním odběratelem vytěženého bauxitu byla Čína. Dalším velkým paradoxem je, že se Čína stala inspirací pro hnutí za práva etnických menšin, a to vzhledem k tomu, jak sama nakládá s menšinami.

Závěr knihy je věnován současné „maoizující“ Číně. Autorka se zamýšlí nad tím, do jaké míry zažívá Čína pod vedením Si Ťin-pchinga maoistický „revival“. Dochází k závěru, že ČLR nikdy nepřestala být maoistickým státem, pokud vezmeme v úvahu aspekt všemocné a vše kontrolující strany. Nicméně, v éře kolektivního vedení (od Tengovy éry až po prezidenta Chu Ťin-tchaa, který dovládl v roce 2012) byl maoismus jako rebelující ideologie zatlačen do pozadí jako „levicová úchylka“ snažící se znovunastolit chaos kulturní revoluce. Pochopitelně ale nikdy nebyla zpochybňována autorita zakladatele ČLR jako takového, jen se tolik nepropagovaly jeho myšlenky. To vše se začalo měnit od roku 2008 nejprve v Čchung-čchingu, kde místní stranický šéf Po Si-laj experimentoval s neo-maoismem. Jeho kampaně (nejen) proti korupci připomínali kampaně v ČLR 50. až 70. let. Po se v roce 2013 stal paradoxně obětí jiného neo-Maoisty, současného generálního tajemníka Si Ťin-pchinga. Ten sice Po Si-laje poslal za mříže kvůli právě kvůli korupci (a jeho ženu za vraždu britského diplomata), ale do značné míry převzal jeho know-how. Maoismus a vláda jednoho „Velkého kormidelníka“ se opět dostala do popředí jako hlavní rys Komunistické strany Číny. Siův kult osobnosti je postaven na legitimitě kultu osobnosti Mao ce-tunga, byť v quasi-kapitalismu dnešní Číny může nabírat někdy až groteskních a komerčních podob. Jedno je ale jisté: maoismus ještě ani bezmála půlstoletí po smrti svého zakladatele neřekl své poslední slovo.    

Autor: Lukáš Pachta | pondělí 12.12.2022 15:09 | karma článku: 8,28 | přečteno: 234x
  • Další články autora

Lukáš Pachta

Čínská branná výchova

Vzpomínáte na brannou výchovu za komunismu? Pokusím se vám osvěžit paměť. Předkládám k přečtení svůj překlad hlavních pasáží nedávného úvodníku oficiálního stranického deníku Komunistické strany Číny (Lidový deník, Renmin Ribao).

26.9.2024 v 11:44 | Karma: 2,92 | Přečteno: 69x | Diskuse | Politika

Lukáš Pachta

Čínská lidová republika na Tchaj-wanu?

V poslední době světové politiky a veřejnost straší představa, že by se Čína mohla zmocnit silou Tchaj-wanu, který považuje za svou provincii se separatistickou vládou.

12.5.2023 v 17:33 | Karma: 8,56 | Přečteno: 300x | Diskuse | Ostatní

Lukáš Pachta

Dodatek ke knize Sofiin svět

Patřím mezi velké množství lidí, kteří mají velmi rádi knihu Sofiin svět norského autora Josteina Gaardera. Nedávno jsem začal tohoto průvodce pro děti dějinami filosofie předčítat své dceři, která se jmenuje také Sofie.

8.8.2022 v 12:28 | Karma: 7,06 | Přečteno: 207x | Diskuse | Poezie a próza

Lukáš Pachta

Mulan: Disney na horké čínské půdě

Čína je na vzestupu, ať se nám to líbí, či ne. Projevuje se to i v kinematografii. Čína už má na filmovém plátně své vesmírné zachránce lidstva (The Wandering Earth) i „Jamese Bonda“ (Wolf Warrior) ve službách komunistické strany.

15.10.2020 v 10:20 | Karma: 8,46 | Přečteno: 268x | Diskuse | Kultura

Lukáš Pachta

Čína je pro EU „systémovým rivalem“

Evropská unie se připravuje na to, že Čína pro ni nebude strategickým partnerem, ale systémovým rivalem.

21.9.2020 v 10:07 | Karma: 10,21 | Přečteno: 276x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec

28. září 2024,  aktualizováno  18:50

Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

3. října 2024

Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

2. října 2024  11:16

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...

Nesehnal kola pro děti, tak je začal sám vyrábět. Dnes prodává do celého světa

6. října 2024

Tak dlouho se na českém trhu sháněl po kvalitním sportovním vybavením pro děti, až se rozhodl vzít...

„USA nás zrazovaly.“ Izraelce trápí malá podpora Západu a ztratili víru v dohodu

6. října 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Co mě nejvíce zklamalo? To, že USA i Evropa celý rok víc brzdily napadený Izrael než teroristy,...

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

6. října 2024

Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...

České Airbnb je už pro cizince na tahu drahé, říká šéf asociace pronajímatelů

6. října 2024

Premium Nejčastějšími hosty v Airbnb jsou dnes rodiny s dětmi a ty příliš hlasité hlídají měřiče hluku,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 49
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 993x
Politolog, specialista na mezinárodní politiku a Evropskou unii.

Studoval jsem na Institutu politických studií v Paříži a působil jsem mimo jiné jako výzkumník v Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM či poradce europoslankyň Jany Hybáškové a Michaely Šojdrové. Zabývám se historií a mezinárodní politikou, evropskou integrací, současnou Čínou a Tchaj-wanem.


 

Seznam rubrik