Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VR

Tchaj WAN, je výsledek studené války. Podle dohody vítězných velmocí v Postupimi a Káhiře byl označen, jako součást Číny, po předchozí okupaci Japonskem. Je to relikt, jako bylo východní a západní Německo, východní a západní Berlín, nebo Kurilské ostrovy. S ohledem na strategickou polohu s Čína svých nároků nevzdá, stejně jako Japonsko nároků na Kurily.

0 0
možnosti
MB

.."přestat s naivitou, kterou vůči Číně vykazujeme" ...jj..souhlas..

Ale k té naší naivitě patří také i takový poměrně hloupý a zakořeněný pocit jakési nadřazenosti, se kterou k Číně přistupujeme (zřejmě to bude dané nějakou koloniální minulostí)...jako by to byli stále nějací kuliové, kteří mají poslouchat bílého pána. Ano, žijí jinak ...ale je to jejich svět, jejich hodnoty a způsob života, který nám (alespoň zatím) nevnucují. Proč jim máme vnucovat svůj? Držel bych si od takové, dnes již velmoci zdravý odstup, ale je naivní se domnívat, že máme nějaké morální právo jim předepisovat, jak si mají spravovat své věci doma. Popravdě, v současné době války, které pod nejrůznějšími ušlechtilými slogany vede, rozdmýchává a podporuje Západ mají za následek více životů a utrpení nežli působí tuhý autoritativní čínský režim při správě své země. Západ zatím může moralizovat, neboť k porušování lidských práv v důsledku jeho aktivit dochází nepřímo a vně jeho území..ale ten problém se formou imigrace pomalu přesouvá i na jeho území. A na příkladu dnešních událostí v USA je vidět, jak časem může může eskalovat.

Vůči Číně je potřeba udržovat přirozený distanc (vzhledem k rozdílnosti hodnot) ale i přirozený respekt (jsou to jejich hodnoty a mají na ně právo).

Naivita, se kterou chceme řešit "čínský problém" mi připadá nebezpečná, protože to "morální právo" nestojí úplně jednoznačně na naší straně a přemíra arogance se obvykle vymstí..

10 2
možnosti
ZD

Moudré zhodnocení. Údaje o autorovi dávají tušit zdroj "jisté nadřazenosti" o které píšete.

1 0
možnosti
JZ

Na které čínské argumenty slyší Maďarsko nebo Česko, můžete to rozvést? (Pokud vím, tak dokonce i Zeman před nějakou dobou veřejně přiznal, že čínské investice zdaleka nesplnily jeho očekávání).

A k tomu, že osoba Donalda Trumpa podkopává image Západu... U koho? Do jaké míry? Máte na to nějakou statistiku? Není to náhodou tak, že "liberálové" po celém světě nahlas křičí, co je Trump za hrůzu, zatímco všichni ostatní ho vidí jako znatelné zlepšení po Obamovi?

5 0
možnosti
RW

Profesionální politrug, který v životě nic nevytvořil chce poučovat o naivitě? Tomu se říká chucpe...

Jedině snad pokud za naivní považujete lidi, kteří jsou stále ochotni živit se vlasní prací a nikoli ideologickými kecy, pak by to sedělo ale jen z vašeho zaslepeného pohledu...

1 8
možnosti
JH

J50a57k66u76b 84H97o17z83a

9. 6. 2020 12:03

Ale no tak, nebuďte na našeho místního mistra Kung fu ošklivý. Aby vám neukázal úder otevřenou dlaní. ;-)

0 0
možnosti
PK

Naše politická repre by asi ve smyslu vašeho blogu potřebovala krapet proškolit...R^

5 0
možnosti
  • Počet článků 49
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 993x
Politolog, specialista na mezinárodní politiku a Evropskou unii.

Studoval jsem na Institutu politických studií v Paříži a působil jsem mimo jiné jako výzkumník v Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM či poradce europoslankyň Jany Hybáškové a Michaely Šojdrové. Zabývám se historií a mezinárodní politikou, evropskou integrací, současnou Čínou a Tchaj-wanem.


 

Seznam rubrik