Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zaslouží si výrobci solárních panelů výjimku? Já říkám ano!

Připravovaná novela evropské směrnice o omezení používání nebezpečných látek RoHS (Restriction of the use of Hazardeous Substances), která hodlá do působnosti legislativy zahrnout též solární panely, začíná mezi výrobci fotovoltaiky vyvolávat rozepře. Sporným prvkem je toxické kadmium, které je používané u levnějších solárních panelů.

Zmíněná direktiva 2002/95/ES vstoupila v platnost v červenci 2006 a jejím původním cílem byly domácí elektrospotřebiče a elektronika, tedy spotřebiče s relativně krátkým životním cyklem. Zákazem nebezpečných látek při jejich výrobě chtěla tato direktiva přispět k ochraně lidského zdraví a životního prostředí. Na konci roku 2008 však Evropská komise ohlásila záměr na revizi této směrnice. Přísnějším pravidlům by tak nově měly podléhat také solární panely, přičemž projednávání novely směrnice ve výboru ENVI (Životního prostředí, veřejného zdraví a bezpečnosti potravin) je naplánováno již na 3. června 2010. O měsíc později, konkrétně 6. července, se o ní bude hlasovat na půdě Evropského parlamentu. Čas pro získání výjimky z působnosti této novely se tak rychle krátí.

Výrobci solárních panelů, kteří využívají tellurid kademnatý ve fotovoltaické technologii panelů, a kterých se novela směrnice bude dotýkat, se obávají, že více než na zdraví lidí bude mít nová restrikce negativní dopad na slibný rozvoj tohoto obnovitelného zdroje. A mají pravdu. Nejhlasitějším příznivcem novely je tábor konkurenčních výrobců solárních panelů využívajících čistější, avšak zhruba dvakrát dražší technologii. Jejich pohnutky jsou proto pochopitelné a čistě ekonomické.

Pokud se na situaci podíváme globálně – neudělení výjimky by zcela logicky vedlo ke zpomalení rozvoje fotovoltaiky. Zdražení citelně omezí poptávku a spolu s ní se zpomalí také fotovoltaický rozvoj. Přitom právě dnes zažívá fotovoltaika jedno ze svých nejlepších období. Jen souhrnný instalovaný výkon fotovoltaických panelů dle EPIA (Evropské fotovoltaické průmyslové asociace) vloni přesáhl 22,9 GW. To představuje nárůst o 6,4 GW oproti předchozímu roku a to i přes probíhající ekonomickou krizi. Letos se počítá dokonce s 40% nárůstem. Mimochodem v ČR bylo v minulém roce instalováno 411 MW. Fotovoltaika jako doplňkový energetický zdroj má smysl i své opodstatnění, a byla by škoda utlumit či zpomalit teď její vývoj.

Stejně jako již dříve Evropská komise vyhověla například požadavkům výrobců brómovaných chemikálií a poskytla pro decaBDE výjimku, měla by poskytnout pětiletou výjimku i nyní. Jsem pevně přesvědčen, že tento krok je v celkovém pohledu na fotovoltaiku prospěšnější, než nesmyslné lobbystické omezení výroby těchto panelů. Argumentem, nejsilnějším, na závěr budiž fakt, že výrobci fotovoltaických panelů jsou zavázání k plné recyklaci a proto jakékoli zatížení přírody není problémem. Naopak. Zpomalení využívání levných solárních panelů, zejména u občanů, se vracíme k mnohdy neekologickým způsobům získávání energie. Doufám, že i v tomto případě se prosadí rozumný a globální pohled na ekologii. Udělám proto, co bude v mých silách.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Miroslav Ouzký | pondělí 7.6.2010 9:23 | karma článku: 6,71 | přečteno: 1053x
  • Další články autora

Miroslav Ouzký

Biopaliva - dobré úmysly dláždí cestu do pekel na 167 %

Neuplyne rok, aniž by se neobjevila nová mezinárodní studie upozorňující na skutečnost, že ve srovnání s klasickými fosilními palivy má použití biopaliv až o 167 % horší dopad na životní prostředí. K získání plochy na pěstování sóji či řepky se totiž kácejí lesy a vysoušejí mokřady, takže v souhrnu se do ovzduší dostane víc skleníkových plynů. Na tuto negativní stránku upozorňují odborníci se stále větší intenzitou již od roku 2008, kdy se začalo s povinným přidáváním biopaliv do pohonných hmot v USA a EU. Použití biopaliv škodí nejen přírodě, ale také majitelům vozidel, odčerpává potřebné finance z veřejných peněz a způsobuje růst ceny potravin.

30.3.2012 v 10:35 | Karma: 16,07 | Přečteno: 739x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Ouzký

Smlouva o fiskální zodpovědnosti není v zájmu ČR a jejích občanů

Když jsem pročítal komentáře k postupu Petra Nečase v otázce ratifikace smlouvy o fiskální unii v českých médiích, dýchl na mě pocit jakéhosi nového Mnichova či Bílé hory. Mluví se opravdu o „té“ smlouvě? Mluví se opravdu o jejích skutečných důsledcích, o historickém kontextu vzniku eurozóny? Znají kritici premiéra všechna zákoutí a specifika fungování evropské politiky? Zmínil někdo, že povinností předsedy české vlády je hájit zájmy České republiky?

7.3.2012 v 10:35 | Karma: 43,61 | Přečteno: 5622x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Ouzký

Fotovoltaika - raději pozitivní motivaci než povinnosti

Debata ohledně novely zákona o podporovaných zdrojích energie mezi zástupci provozovatelů tuzemských fotovoltaických elektráren se vyostřuje a ve vzduchu opět visí evergreen v podobě hrozby arbitráží. Sporným bodem se tentokrát ukázala povinnost finančně přispívat na recyklaci vysloužilých fotovoltaických panelů. Přestože k dotovaným zdrojům energie mám své výhrady, volil bych v tomto případě jinou – otevřenější cestu.

30.1.2012 v 7:45 | Karma: 8,17 | Přečteno: 810x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Ouzký

Čeká nás symbióza elektromobilů s jadernými elektrárnami?

Elektromobil je vize nejen daleké budoucnosti, ale naopak budoucnosti velmi blízké. Elektromobilita získala před několika týdny důležitou mezinárodní podporu ze strany zástupců EU, USA a Japonska. Mezinárodní dohoda o úzké spolupráci na konvergenci regulačních požadavků v oblasti elektromobilů může být právě tím klíčovým rozhodnutím, které do budoucna zvýší potenciál této technologie a zaručí potřebný společný přístup v této oblasti.

21.12.2011 v 21:35 | Karma: 9,27 | Přečteno: 813x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Ouzký

Kdo pomůže EU s Itálií, získá Nobelovu cenu

Krize eurozóny přes výrazné snahy ze strany ECB, představitelů Německa a Francie neodeznívá, ale naopak stále nabírá na síle. Dle prognostiků se blíží druhá vlna. Ta by mohla za současného stavu napáchat ještě více škod, než předchozí krize, kdy byla EU ještě poměrně stabilní. A protože pozici největšího strašáka eurozóny, kterého doposud zastávalo výhradně Řecko, začíná přebírat Itálie, začínají pomalu sílit hlasy připouštějící tzv. „dvourychlostní“ Evropu. Itálii, v případě problémů, už totiž nikdo nezachrání.

1.12.2011 v 9:20 | Karma: 9,90 | Přečteno: 694x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Afghánistán zasáhly přívalové deště. Záplavy si vyžádaly nejméně 200 obětí

11. května 2024  10:53,  aktualizováno  12:52

Záplavy na severu Afghánistánu, způsobené přívalovým dešti, si vyžádaly nejméně 200 obětí....

Poprvé promluvil. Kellner byl po havárii vrtulníku naživu, tvrdí přeživší Čech

11. května 2024  12:50

Jediným přeživším havárie vrtulníku na Aljašce, který v roce 2021 převážel miliardáře Petra...

Pražským Klementinem lze brouzdat i mimo otevírací dobu. Virtuálně a z domova

11. května 2024  10:36

Tam, kde končí prohlídková trasa, teď začíná virtuální prohlídka. Díky moderním metodám mohou lidé...

Léky na cukrovku či ředění krve od praktika? Ministerstvo chce změnit podmínky

11. května 2024  10:29

Ministerstvo zdravotnictví (MZd) chce zmírnit pravidla pro předepisování léků praktickými lékaři....

  • Počet článků 34
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1332x
Miroslav Ouzký se narodil 18.8 1958 v Chlumci nad Cidlinou. Vystudoval lékařskou fakultu UK, do roku 1994 působil jako lékař v Kadani. V roce 1991 se stal členem ODS, politickou kariéru začal jako člen Městského zastupitelstva Kadaň, v roce 1998 byl zvolen poslancem za ODS. Aktuálně působí v Evropském parlamentu, kde je členem a koordinátorem Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI), místopředsedou Delegace ve Smíšeném parlamentním shromáždění AKT-EU, náhradním členem Výboru pro zahraniční věci (AFET) a členem grémia ODS.

Seznam rubrik