Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Základní pilíře populismu a generál na Hradě

Když je volič dostatečně vyděšen, zjeví se mesiáš, totiž již zmíněný velký Vůdce, který všem bez rozdílu slíbí samá pozitiva a životní jistoty. Zruší, co bylo špatně, všemu rozumí nejlépe, maká 30 hodin denně do roztrhání těla.

Základními pilíři populismu jsou strach a úplatky. Především je třeba voliče znejistit, nejlépe vyděsit. Protože jedině voličům, kteří ničemu nevěří a bojí se všeho, je možné nabídnout snadné a rychlé řešení, které přináší velký Vůdce. Bývá to zpravidla skvělý rétor, který dokáže intuitivně pracovat s kamerou a mikrofonem. "S mrtvými, řečí mrtvých", říkávali latiníci.

Na prvním místě manuálu populisty je znejistit a podkopat důvěryhodnost současného systému.

"Politika je svinstvo, není možné věřit parlamentu, je to žvanírna, kde se za velké peníze nic nedělá, senát je úplně zbytečný, Ústavní soud je třetí komorou parlamentu, vláda vás okrádá, nejhorší je zkorumpovaný a přebyrokratizovaný Brusel, premiér nehájí naše zájmy, na Ukrajince se dává více než na české občany...", tenhle výčet si jistě dokážete doplnit sami. Dobrým strašákem jsou také afričtí či asijští imigranti, kteří číhají za každým roštím, aby se podobně jako naši nepřizpůsobiví přiživovali na sociálním státě a znásilňovali naše stařenky. Útočí se na všechny státní instituce: "tajné služby jsou čučkaři, tisk je provládní a zaprodaný, opozice nemá šanci se dostat ke slovu, válcuje ji koalice, všechno, co dělá vláda je špatně a hlavně pozdě, prezident je příliš aktivistický!"

Když je volič dostatečně vyděšen, zjeví se mesiáš, totiž již zmíněný velký Vůdce, který všem bez rozdílu slíbí samá pozitiva a životní jistoty. Zruší, co bylo špatně, protože všemu rozumí nejlépe, maká 30 hodin denně do roztrhání těla jen pro svůj lid. Je nespravedlivě napadán, vyrábějí se proti němu motýle, kampáně a účelovky, ale on se nedá, ježto je předurčen k velkým věcem. Obklopen bývá kamarilou víceméně směšných figurek, které jen rozpracovávají a do zblbnutí opakují tónem hysterické učitelky z prvního stupně ZDŠ mantry svého Vůdce.

Nemá smysl logicky oponovat, protože takto indoktrinované voliče není možné žádnou, byť tvrdými čísly a fakty podloženou argumentací zviklat. Oni nechtějí vnímat skutečnou, složitou a nepříjemnou realitu, jim lépe vyhovuje virtuální obraz namalovaný růžovými barvami populismu. Nejsou schopni ani ochotni přemýšlet, zda a do jaké míry jsou sliby populistů reálné, radši se po sté podívají na "Slunce, seno, jahody", než by si namáhali hlavu u něčeho trochu složitějšího, ono to nějak dopadne.

Velice mě mrzí, že nechtíc k těmto pokusům destabilizovat všechny jistoty a instituce přispívají i kovaní demokrati, a dokonce i bývalí disidenti. Jaksi jim nedochází, komu slouží, pokud stále opakují například útoky na Hrad. Asi málokdo z demokraticky smýšlejících občanů, kteří zažili komunismus, jásá nadšením na předlistopadovou minulosti pana generála. Jakkoli se k ní férově (a ne až jsa přistižen) sám přiznal, vymazat ji ale není možné. Až sem bych s kritiky souhlasil, ale svým další životem a angažmá prokázal naši vlasti velkou službu, a to se věru počítá. A i kdyby tomu tak nebylo, konstelace druhého kola prostě nedávala slušnému člověku na výběr. Nevolit mohl jen pštros s hlavou po pás zastrčenou v písku. GPP vyhrál s velkým odstupem a je jedno, zda to byl hlas pro nebo proti. Ve sportu se také počítá pouze skóre. Svou práci, jak jsme se mohli přesvědčit v první roce, dělá velmi dobře. Občas někdo ve snaze objevit něco skandálního vyhrabe nějakou drobnost a tu proti němu použije. Doporučuji těmto novinářům, aby vzali stejný metr na ostatní čelné představitele státu a můžeme se bavit o tom, kolik bych jich takto hustým sítem prošlo. 

Každý (včetně mě) je odpovědný nejen za to, co píše, ale měl by si také uvědomit komu tím nahrává. Neoprávněná či malicherná kritika GPP je dobrá právě pro znejišťování voličů ve smyslu nevěřte ničemu: ALLES SCHEISSE! 

                                                                            

Autor: Ondřej Šebesta | pondělí 25.3.2024 7:00 | karma článku: 36,76 | přečteno: 4328x
  • Další články autora

Ondřej Šebesta

Ve skutečnosti je to krize morálky

Ze strachu, z toho, že nebudou znovu zvoleni ustupují politici jednou zemědělcům, příště železničářům, pak soudcům... Odbory mají příliš velkou moc.

24.6.2024 v 7:00 | Karma: 18,19 | Přečteno: 256x | Diskuse| Politika

Ondřej Šebesta

Atentát

Čím blíže autokracii a diktatuře tím má atentát větší význam, protože odstraněním diktátora může padnout celý režim, je šance na hlubší politické změny.

17.6.2024 v 7:00 | Karma: 7,81 | Přečteno: 148x | Diskuse| Politika

Ondřej Šebesta

Víčka PET lahví

Opět nám někdo (stát) ukrojil kousek svobody v domnění, že jsme nesvéprávní hlupáci, kteří nedokážou po vypití lahve víčko našroubovat zpět. Počítá s tím, že jsme všichni nedisciplinovaní polointeligenti.

10.6.2024 v 7:00 | Karma: 31,03 | Přečteno: 850x | Diskuse| Politika

Ondřej Šebesta

Nevratné poškození: Jak naše dcery propadají transgenderové mánii

Lékaři nedostatečně zkoumají, zda jde skutečně o „dysforii“, což je odborný název pro pocit, že se někdo narodil ve špatném těle, nebo o problémy dospívání, hledání identity či jiné psychické problémy teenagerů.

3.6.2024 v 7:00 | Karma: 24,98 | Přečteno: 621x | Diskuse| Politika

Ondřej Šebesta

Císařovy nové šaty 3: Zemědělství

Vnímám jasně, jak velký problém je pro zemědělství klima a počasí, ale chce se mi říci, že covid poznamenal snad všechny obory právě kromě zemědělství.

27.5.2024 v 7:00 | Karma: 10,74 | Přečteno: 184x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Útoky v Dagestánu mají 20 obětí, otce podezřelých vyhodili z Putinovy strany

24. června 2024  8:56,  aktualizováno  15:49

V Dagestánu začal v pondělí třídenní smutek v souvislosti s nedělními útoky na dva kostely a dvě...

Výzkumný institut u Moskvy zachvátil požár, plameny uvěznily lidi uvnitř

24. června 2024  15:34

V ruském institutu pro výzkum a výrobu elektroniky nedaleko Moskvy vypukl požár. Hasiči se snaží...

Všichni vědí, že si to vymyslel, řekl muž o korunním svědkovi k vraždě ve Slopném

24. června 2024  15:02,  aktualizováno  15:30

Řízení o obnovení procesu v případu třináct let staré brutální vraždy v obci Slopné na Zlínsku je u...

Hledaného dezinformátora Zítka zadržela policie na Slovensku, utíkal dva měsíce

24. června 2024  14:44,  aktualizováno  15:24

Policie na Slovensku zadržela hledaného dezinformátora Pavla Zítka, informoval server Seznam...

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč

  • Počet článků 393
  • Celková karma 20,02
  • Průměrná čtenost 639x
Jsem autorem časopiseckých sloupků, tří sbírek anekdot, monografie o herci a spisovateli Pavlu Boškovi, několika dokumentárních filmů z cest do Afriky a USA, spoluautorem knihy rozhovorů s Nestory české advokacie a cestovních deníků z poutí do Santiaga de Compostela. Překládám knihy a dramata z němčiny. Věnuji se aktivně folkové hudbě, jsem autorem asi padesáti písniček, které jsou pravidelně prezentovány v Balbínově poetické hospůdce.

Seznam rubrik