Redaktor Českého rozhlasu napsal neověřenou zprávu o Zemanově zdravotnickém doprovodu

Prezident Miloš Zeman absolvoval tento týden třídenní státní návštěvu Německa. Dle redaktora Českého rozhlasu ho při ní doprovázelo několik lékařů i sester.

Že zdravotní stav současného českého prezidenta není zrovna nejlepší, se ví již delší dobu. Trpí cukrovkou i polyfunkční neuropatií, přičemž druhá uvedená nemoc mu způsobuje výrazné problémy při chůzi. Že ho tyto zdravotní problémy při vykonávání prezidentského úřadu určitým způsobem omezují, je samozřejmě pravdou. Jsou však na místě veřejné výzvy některých jeho odpůrců k tomu, aby kvůli nim Miloš Zeman abdikoval na svůj úřad?

Něčeho takového se v minulých dnech dopustil i stálý zpravodaj veřejnoprávního rozhlasu v Německu Pavel Polák, když v souvislosti se Zemanovou státní návštěvou v Německu na svém facebookovém profilu napsal: „Návštěva Miloše Zemana v Berlíně je podobná té před pěti lety. Ovšem s tím rozdílem, že teď s ním letí i tři lékaři a čtyři zdravotní sestry. Celá třídenní návštěva je spočítaná na krok přesně a pokud možno bez schodů. Vykonávat úřad prezidenta je bezesporu náročné. Právě proto Joachim Gauck na konci roku 2016 odmítl pokračovat, přestože ho přesvědčovala kancléřka a on sám měl podporu téměř celého bundestagu.” (viz odkaz zde)

Zeman i tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček jeho slova rázně popřeli s poukazem na to, že na každé zahraniční cestě doprovází prezidenta vždy jeden lékař. Redaktoru Polákovi proto měl být prvně zakázán vstup na páteční tiskovou konferenci v Berlíně. Když se však Český rozhlas a následně i sám redaktor Polák za zveřejnění neověřené informace omluvili, Hrad tento zákaz zrušil. Dalo by se tedy říci, že se vše nakonec vyřešilo v klidu a míru, a tak by tomu mělo být vždy. Je však otázkou, zda ten klid a mír mezi prezidentem a novináři není jen dočasný...

Zeman dle všeho při svých výrocích na adresu novinářů nehodlá nijak ubírat na intenzitě a prokázal to i v tomto případě, když na adresu Poláka prohlásil: “Český rozhlas má v Berlíně jako svého zpravodaje blbce.” A řada novinářů zase místo toho, aby pana Poláka zkritizovala za jeho neprofesionalitu, se ho naopak zastává. Například internetový deník Forum 24, který spolu se serverem Seznam Zprávy nepravdivou informaci z Polákova facebookového profilu ihned převzal, přišel s komentářem, že pokud skutečně Zemana doprovází jeden lékař, tak je to od Hradu nezodpovědné, neboť na prezidentovi je prý vidět, že intenzivní zdravotnický dohled vyžaduje. Vskutku dojemná starost od novinářů z internetového deníku, kteří pravidelně “krmí” své čtenáře několika kritickými články na adresu prezidenta denně...

Sám redaktor Polák pak na svou obhajobu uvádí, že informaci získal od zdroje, kterému věří, ale nechce ho vyzradit, a ověřit zprávu od jiného zdroje nebylo možné. Ale takhle by pak mohl kdokoliv napsat třeba i to, že do České republiky má tajně přijít 50 tisíc uprchlíků, že Kalousek je milencem Šojdrové nebo že Babiš koupil od Kellnera O2. A uvedl by, že tuto informaci má od spolehlivého zdroje, který ale nemůže vyzradit.

Na serveru Hlídací pes se pak zase v reakci na tuto kauzu dokonce objevil komentář s výmluvným titulkem “Když prezident chátrá, ale novináři o tom nesmí mluvit. Ani na facebooku.” Kdo probůh zakazuje novinářům o prezidentově zdraví mluvit či psát? Copak se o něm v českých médiích píše či mluví málo? Novináři samozřejmě právo ptát se na prezidentovo zdraví mají. Ale nemají právo psát ohledně něho nepravdy či neověřené informace. A to ani na facebooku či na jiné sociální síti. Přičemž u novinářů z veřejnoprávních médií je něco takového obzvlášť zarážející.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Josef Nožička | neděle 23.9.2018 10:40 | karma článku: 46,19 | přečteno: 6728x