Páni politici, nechte už ty maturity být!

Proč měsíc před zahájením společné části maturitních zkoušek někteří politici stále koketují s myšlenkou umožnit studentům získat maturitu úřední formou?

Přesně za jeden měsíc od dnešního dne by měli maturanti v celé České republice psát didaktické testy, zahrnuté do takzvané společné části maturitní zkoušky. Přípravy mnohých studentů, které letos zkouška z dospělosti (jak je maturita někdy nazývána) čeká, již proto vrcholí. Samotné školy se zase připravují na to, aby průběh maturitních zkoušek i přes komplikace, způsobené epidemiologickou situací, po organizační stránce co nejlépe zvládly. Je proto zvlášť trapné a odsouzeníhodné, když v nynějším čase někteří politici svými populistickými gesty stále vznášejí do maturitních příprav chaos.

Začal s tím počátkem března samotný premiér Andrej Babiš, když přišel s návrhem, aby absolventi středních škol letos neskládali maturitní zkoušku klasickým způsobem, ale aby jim maturita byla přidělena úředně. Což by konkrétně znamenalo, že by se jim z každého maturitního předmětu vypočítala průměrná známka za všechny roky studia (což by de facto znamenalo, že by letos maturitu udělali prakticky všichni, kteří se nějakým způsobem dostali do čtvrtého ročníku). Pouze ten, kdo by s výslednou známkou nesouhlasil, by mohl vykonat zkoušku z dospělosti v klasické podobě.

Pan premiér však s tímto populistickým návrhem narazil nejenom u většiny středoškolských asociací, ale i u samotného ministra školství. A byť se Andrej Babiš snažil Roberta Plagu zviklat k tomu, aby svůj názor změnil, nakonec na myšlenku úřední maturity nejspíš rezignoval. Dost možná i proto, že ho začaly tížit důležitější starosti, ať už šlo o kauzu Vrbětice nebo včera zveřejněnou závěrečnou zprávu Evropské komise ohledně toho, že je jakožto premiér a zároveň vlastník koncernu Agrofert (byť jeho majetek převedl do takzvaných svěřenských fondů) ve střetu zájmů při získávání evropských dotací.

Proto jsem byl nemile překvapen tím, když jsem si včera na internetu (například zde na iDNES) přečetl, že někteří naši zákonodárci na páteční Poslanecké schůzi přijali usnesení, ve kterém ministra školství Roberta Plagu mimo jiné vyzývají k tomu, aby interním předpisem (vydaným nejpozději do 28. 4.) umožnil studentům získat takzvanou úřední maturitu. Pro usnesení, jehož iniciátory byli Kateřina Valachová z ČSSD a Karel Rais z hnutí ANO, ve Sněmovně zvedli ruku poslanci z vládních stran ANO a ČSSD, poslanci z Okamurova SPD a poslanec Dominik Feri z TOP 09.

Exministryně školství Kateřina Valachová je takřka permanentní kritičkou svého nástupce Roberta Plagy, takže u ní tato iniciativa až tak překvapivá není. Ovšem proč pro její návrh zvedli ruku prakticky všichni přítomní poslanci z ANO i ČSSD, to mi opravdu jasné není. Nejde jen o to, že zmiňované usnesení je poněkud populistické, ale hlavně zbytečně vnáší do příprav letošních maturit, jejichž start se kvapem blíží, další chaos. Byť věřím tomu, že ministr školství ze svého záměru ponechat letošní maturity v dříve schválené podobě neustoupí (ostatně, on sám je interním předpisem ani změnit nemůže), zpráva o poslaneckém usnesení může u některých studentů znovu vyvolat plané naděje ohledně toho, že jim maturitní zkouška bude přece jen odpuštěna, u vedení některých škol pak zase pochybnosti ohledně toho, zda mají v přípravách na maturitní zkoušky pokračovat či nikoliv.

Jak už jsem tady psal před časem dříve, i přes složitou epidemiologickou situaci jsem přesvědčen, že v silách většiny studentů čtvrtých ročníků je se na zkoušku z dospělosti dobře připravit. Zvlášť, když jim MŠMT svým rozhodnutím z konce ledna umožnilo soustředit se ve druhém pololetí jen na maturitní předměty, později pak dostali i určitou úlevu v podobě toho, že ústní zkouška z češtiny či cizího jazyka je pro letošní maturanty pouze dobrovolná. A i když by nad možností získat maturitu bez námahy „úředně“ jistě někteří studenti zajásali (ani já bych na jejich místě nebyl jiný), s odstupem několika let by je pak mohlo mrzet, až by byli nálepkováni jakožto ti, kteří zkoušku z dospělosti neskládali plnohodnotně a maturita jim byla přidělena „bumážkou“.

Proto by páni politici i paní političky (aby to bylo genderově v pořádku…) již neměli do schválené podoby maturit (poslední úprava byla provedena 15. března) nadále zasahovat a pokud chtějí maturantům i středním školám v této oblasti v něčem smysluplně pomoci, pak bych jako možný tip viděl například nalezení takového způsobu testování maturantů i příslušných učitelů na Covid-19, který bude účinný i dobře technicky proveditelný zároveň. Což se například o aktuálně probíhajícím systému testování ve školách úplně říci nedá…  

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Josef Nožička | sobota 24.4.2021 18:10 | karma článku: 19,52 | přečteno: 639x