Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Měla by média mlčet, nebo by spíše ministr Rakušan měl přiznat určitá pochybení?

Je otázkou, zda by místo mlžení a apelování na jakýsi "klid na práci" neměli ministr vnitra Rakušan či vrchní policejní představitelé přiznat, že úplně všechno bezchybné při zásahu na Filozofické fakultě UK nebylo.

Byť od tragické události, ke které došlo 21. prosince v budově Filozofické fakulty UK na Palachově náměstí v Praze, již uplynulo víc než 50 dnů, stále se v některých médiích rozebírá, zda zákrok policie byl skutečně po všech stránkách bezchybný, nebo šlo tragédii, při které zemřelo 14 nevinných lidí, zabránit.

Asi nejčastěji je postup policie rozebírán v deníku MF Dnes, kde v tomto týdnu vyšel nejprve článek s titulkem "Střelce s filozofické fakulty policie lokalizovala půl hodiny před masakrem" (v elektronické podobě možno nalézt na iDnes Premium zde), následně pak rozhovor s matkou jedné z obětí, která při řádění šíleného střelce přišla o svou jednadvacetiletou dceru Elišku (i tento rozhovor je možno nalézt v elektronické podobě zde na iDnes Premium). Matka Elišky dostala příležitost vylíčit své bezradné pocity z přístupu policie již 4. 2. v pořadu 168 hodin na ČT 1 (viz odkaz zde).

V diskusích pod zmiňovanými články na iDnes i na sociálních sítích řada lidí kritizuje příslušná média za to, že dle jejich názoru zbytečně rozdmýchávají vášně či dokonce pořádají mediální lynč na vrchní policejní představitele a vyšetření zásahu by měli ponechat na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), která na něm již měsíc a půl pracuje. 

Že GIBS je jediným kompetentním orgánem, který může kvalifikovaně vyhodnotit, zda byl zásah policie po všech stránkách bezchybný, nebo při jeho řízení došlo k chybám, za které by měli kompetentní lidé nést zodpovědnost, je samozřejmě pravdou. Jenže na druhou stranu lze v demokratické zemi, která ctí svobodu slova, asi těžko očekávat, že se všechna média a všichni občané spokojí s opakovaným konstatováním ministra vnitra Rakušana i představitelů policejního prezídia, že policejní postup při zásahu proti střelci byl po všech stránkách správný. Zvlášť, když mnohá v médiích zveřejněná fakta oprávněně vzbuzují pochybnosti. 

Nemám tímto přitom na mysli zasahující policisty v budově na Palachově náměstí, kteří tam dorazili jen několik minut po oznámení střelby a svým profesionálně provedeným zásahem nejspíš zabránili tomu, aby obětí šíleného střelce bylo ještě mnohem víc. Jde však o to, na co poukazuje jak matka zemřelé Elišky, tak i redaktor Václav Janouš ve výše odkazovaném článku na iDnes. Proč ti, co zásahu veleli, neponechali ani jednu hlídku v budově na Palachově náměstí, a místo toho vše vsadili na zákrok v jiné budově filozofické fakulty v Celetné ulici, kde měl mít vraždící student podle rozvrhu hodin přednášku.

Pokud policejní představitelé stále tvrdí, že policie pracovala s verzí, že dotyčný student chce "pouze" spáchat sebevraždu, tak je to dost divné s ohledem na skutečnost, že v tu dobu již věděla o zavražděném otci v domě střelce na Kladensku i nastraženém výbušném systému. Navíc je samo o sobě dost zvláštní, když je do akce proti potenciálnímu sebevrahovi nasazena celá policejní zásahová jednotka.

K pochybnostem ohledně toho, zda byl postup policie skutečně po všech stránkách bezchybný, pak může svádět i skutečnost, že když v minulém týdnu dostali členové bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny do rukou zprávu vnitřní kontroly policejního prezídia o zásahu na fakultě, tak v ní byla velká část stran i fotografií začerněných (viz odkaz zde). 

Je tedy otázkou, zda by místo mlžení a apelování na jakýsi "klid na práci" neměli ministr vnitra Rakušan či policejní prezident Vondrášek přiznat, že úplně všechno správné a bezchybné při zásahu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy nebylo. Byť je pan ministr v současné době zaneprázdněn především svými "debatami bez cenzury", které mají dle všeho přispět ke zvýšení popularity jak samotného ministra, tak i hnutí STAN...  

 

Autor: Josef Nožička | středa 14.2.2024 8:15 | karma článku: 42,48 | přečteno: 3595x
  • Další články autora

Josef Nožička

Atentát na slovenského premiéra nelze omlouvat slovy „kdo seje vítr, sklízí bouři“

V demokratické zemi mají lidé řadu různých možností, jak dát najevo svou nespokojenost s konkrétními politiky či politickými stranami.

17.5.2024 v 7:46 | Karma: 42,81 | Přečteno: 4211x | Politika

Josef Nožička

Pavel Novotný měl být z ODS vyloučen již dávno

Až do včerejška dělal stávající předseda ODS Petr Fiala ohledně tématu Pavel Novotný a jeho hulvátské vystupování mrtvého brouka.

15.5.2024 v 8:15 | Karma: 28,90 | Přečteno: 573x | Diskuse| Politika

Josef Nožička

Když se po čase ukáže, že „rasismus“ nebyl rasismem

Případů lidí, kterým se zejména v USA i některých západoevropských zemích v souvislosti s nechvalně známými protesty hnutí Black Lives Matter dostalo nesmyslného obvinění z rasismu, bylo bohužel spousta.

12.5.2024 v 9:43 | Karma: 39,01 | Přečteno: 1897x | Diskuse| Společnost

Josef Nožička

Proč mám o morálních kvalitách Danuše Nerudové čím dál větší pochybnosti

Od doby, kdy se Danuše Nerudová stala veřejně známou osobností především díky své prezidentské kandidatuře, mám čím dál větší pochybnosti ohledně jejích morálních kvalit.

7.5.2024 v 8:15 | Karma: 40,41 | Přečteno: 1342x | Politika

Josef Nožička

Jsem sám, komu ta antikampaň koalice Spolu přijde poněkud primitivní?

Snaha udělat z hnutí ANO stranu, hájící Putinovy zájmy, je dalším vlastním gólem, který si koalice Spolu v souvislosti s evropskými volbami dala.

2.5.2024 v 10:40 | Karma: 44,75 | Přečteno: 3792x | Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Íránský prezident je po smrti, potvrdila televize. Našly se trosky vrtulníku

20. května 2024  6:24,  aktualizováno  7:07

Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní...

Bouřky, déšť i slunce. Teploty ke konci týdne vyšplhají až k 25 stupňům

20. května 2024  6:31

Počasí v Česku bude proměnlivé. Podle meteorologů během týdne se vyskytnou bouřky a déšť, vysvitne...

ANALÝZA: Válečný kabinet se sype kvůli zájmům Netanjahua

20. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Po protestu ministra obrany se přidal i člen válečného kabinetu Benjamin Ganc. Chtějí od Netanjahua...

Rušte dětská lůžka, vybízí pojišťovna špitály. Ve hře jsou denní stacionáře

20. května 2024

Premium Pediatrů je málo, dětských oddělení moc a ne všechna využita. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

  • Počet článků 1589
  • Celková karma 39,93
  • Průměrná čtenost 3227x
Píši hlavně o politice, školství a sportu. 

 

Seznam rubrik