Kalousek a TOP 09: jsme dobří, akorát naši voliči nepřišli k volbám

K výsledkům krajských voleb, které proběhly v České republice o uplynulém víkendu, již byla napsána nejenom zde na iDNES řada komentářů. Přesto jsem se rozhodl, že svou „troškou do mlýna“ dodatečně přispěji i já.

Všichni se nejspíš shodneme na tom, že jejich jednoznačným vítězem se stalo hnutí ANO. Vítězství v 9 z 13 krajů je téměř drtivé a Andreji Babišovi se sluší pogratulovat, ať už mu fandíme či nikoliv a ať už si o jeho metodách získávání voličů myslíme cokoliv. V kolika z těchto 9 vítězných krajů bude ANO nakonec  skutečně vládnout, je samozřejmě věcí druhou (podle prvních povolebních vyjednávání v některých krajích to v tomto směru pro Babišovu stranu zatím dvakrát pozitivně nevypadá).

Poražených je naopak více, já osobně za hlavní poražené považuji ČSSD a TOP 09. ČSSD skončila v krajských volbách druhá, neobhájila tedy své prvenství před 4 lety  a především  její volební zisk klesl z 23,58% v roce 2012 na letošních 15,25%, strana pak v rámci celé České republiky ztratila 80 krajských zastupitelů.  TOP 09 v roce 2012 ještě kandidovala společně s hnutím Starostové a nezávislí a jejich zisk byl tehdy 6,63%. Letos bez starostů to bylo výrazně slabší: pouhých 3,39%, přičemž v mnoha krajích se „topka“ vůbec nedostala do krajského zastupitelstva.

Jak na propadák těchto stran reagovali jejich současní lídři?

Bohuslav Sobotka prohru zdůvodnil především tím, že ČSSD byla v čele mnoha krajů již 8 let a voliči vyjádřili touhu po změně. V regionech podle něj rozhodovaly především osobnosti tamních kandidátů a jejich pověst. S obojím dvojím jistě souhlasit lze, ovšem od předsedy ještě donedávna nejsilnější politické strany v ČR bych vzhledem k tak slabému volebnímu výsledku (jak v krajských volbách, tak i v prvním kole senátních voleb) přece jen očekával více sebereflexe. A hlavně pak zamyšlení nad tím, zda za odchodem části voličů ČSSD nestojí kromě afér některých jejich hejtmanů také příliš proevropské postoje (někdy až „eurohujerské“), nesmyslné návrhy typu povinného procentuálního zastoupení žen na stranických kandidátkách a další věci, které jdou na triko nikoliv jejích krajských představitelů, nýbrž jejího ústředního vedení.

Ovšem v porovnání s lídrem TOP 09 Miroslavem Kalouskem byl přece jen Sobotka alibistický ještě hodně málo. Kalousek, jenž vloni na podzim nahradil v čele strany Karla Schwarzenberga, před letošními krajskými a senátními volbami vsadil především na strašení Andrejem Babišem.  A tak jsme se téměř každodenně především na naší veřejnoprávní televizi, ale i v jiných médiích, dozvídali, jak velké nebezpečí (včetně ohrožení demokracie a po listopadu 1989 pracně vydobytých svobod) nás v případě Babišova vítězství v krajských volbách čeká. Volby navíc poněkud nesmyslně označil za referendum o elektronické evidenci tržeb (zabránit přijetí zákona o EET Kalousek před časem označil za svůj nejdůležitější politický cíl).

Zatím však vše nasvědčuje tomu, že čím více Miroslav Kalousek straší Babišem, tím více Babiš získává a Kalousek ztrácí. Místo určité sebereflexe se však od Miroslava Kalouska dostalo příznivcům TOP 09 vskutku originálního vysvětlení: za hlavní příčinu neúspěchu své strany vidí to, že k volebním urnám nepřišli mladí voliči, kteří TOP 09 nejvíce podporují. A konkrétně dodal: "Mladá generace, která nám vyjadřovala své sympatie a která vyjadřovala odpor ke xenofobii a autokratickému režimu, dala najevo, že podpora není to zásadní, aby jí to stálo za dvacetiminutovou návštěvu ve volební místnosti."  (viz odkaz zde)

Takže není třeba zoufat: když příště v den voleb stráví mladí uvědomělí voliči o 20 minut méně času na diskotéce, technoparty nebo při hraní akční počítačové hry a přijdou místo toho k volebním urnám, tak je volební vítězství TOP 09 prakticky jisté…

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Josef Nožička | úterý 11.10.2016 14:28 | karma článku: 38,66 | přečteno: 1654x