Je docela úsměvné, když jde za nezávislost justice demonstrovat zrovna Topolánek

Včera v podvečer se na mnoha místech naší země konaly demonstrace proti záměru premiéra Babiše jmenovat ministryní spravedlnosti Marii Benešovou. Mezi účastníky demonstrace byli i expremiéři Topolánek a Sobotka.

„Nezávislou justici“ – to bylo jedno z hesel, se kterým včera v podvečer vyrazili do ulic demonstranti, protestující proti chystané výměně v čele ministerstva spravedlnosti, kde má dosavadního ministra Jana Kněžínka vystřídat bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Demonstrace se měly konat v přibližně 90 městech České republiky, nejpočetnější pak byla protestní akce v Praze na Staroměstském náměstí. Dle odhadu organizátorů na ni přišlo kolem 15 tisíc osob, a jak je psáno například zde na serveru Lidovky.cz, mezi jejími účastníky byli i dva bývalí čeští premiéři, Mirek Topolánek a Bohuslav Sobotka.

Žijeme již téměř 30 let v demokracii, a tak je nepochybně právem každého jít demonstrovat proti prakticky čemukoliv. Přesto jsem se neubránil určitému údivu, když jsem se dočetl, že se protestu, namířenému proti Andreji Babišovi a Marii Benešové, zúčastnil zrovna bývalý premiér Topolánek. Účastníci demonstrace totiž údajně sdílí obavy z toho, že jmenováním Marie Benešové do čela ministerstva spravedlnosti je ohrožena nezávislost soudního systému v naší zemi. Bývalá ministryně spravedlnosti v někdejší Rusnokově vládě se totiž do čela resortu vrací záhy poté, co policie navrhla obžalovat premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo. A jelikož má paní Benešová blízko k prezidentu Miloši Zemanovi, je prý nad slunce jasné, že se chystá Babišovo stíhání zastavit.

A proč jsem se tedy podivoval zrovna Topolánkově (a částečně i Sobotkově) účasti na včerejších protestech? Zkuste si vzpomenout na rok 2007. Vládne nám kabinet premiéra Mirka Topolánka, který po sněmovních volbách v roce 2006 dostal důvěru až na druhý pokus (mimo jiné i díky dvěma přeběhlíkům z ČSSD Melčákovi a Pohankovi). Existenci vlády však brzy začne ohrožovat kauza Jiřího Čunka, který je tehdy ministrem pro místní rozvoj a navíc i předsedou koaliční strany KDU-ČSL. Čelí totiž trestnímu stíhání kvůli podezření z převzetí půlmilionového úplatku. Výhrady proti jeho přítomnosti ve vládě má především tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, pro lidovce je však nepřijatelné, aby jejich předseda ve vládě nebyl.

Když se policie chystá Jiřího Čunka obvinit, dochází v kauze v červnu roku 2007 k zásadnímu zlomu. Tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká odebírá případ státnímu zastupitelství v Přerově a předává ho jihlavskému státnímu zástupci Arifu Salichovovi. Ten po rekordně rychlém nastudování soudního spisu nejprve odvolává policejního vyšetřovatele a dva měsíce poté Čunkovo trestní stíhání úplně zastavuje. Dosti nestandardním postupem je tak odstraněna překážka, která Topolánkovu kabinetu hodně znepříjemňovala život.

V souvislosti se jménem bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké se pak sluší připomenout, že to byla právě Marie Benešová, která tehdy Veseckou a některé další vlivné osoby v českém soudnictví označila jako „justiční mafii.“ Proto mi přijde dosti paradoxní, když se dnes demonstruje proti nástupu paní Benešové do čela resortu spravedlnosti a mezi demonstranty je i expremiér Topolánek, za jehož vlády nejspíš byla justice všechno možné, jenom ne nezávislá…

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Josef Nožička | úterý 30.4.2019 14:17 | karma článku: 46,19 | přečteno: 5266x