Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co nám v první řadě ukázala kauza Čapí hnízdo?

Ať už jsou důvodu nepřiměřeně dlouhého projednávání některých kauz různé, dobrou vizitkou pro české soudnictví rozhodně nejsou.

Jak asi všichni, co aspoň okrajově sledují domácí politickou scénu, zaregistrovali, Městský soud v Praze vynesl v tomto týdnu nad bývalým premiérem Andrejem Babišem a jeho někdejší poradkyní Janou Nagyovou (která chce kandidovat v letošních evropských volbách za hnutí ANO) osvobozující rozsudek (viz odkaz zde). Soudní senát prvoinstančního soudu tak dospěl i poté, co mu byla kauza vrácena Vrchním soudem, ke stejnému závěru jako v lednu loňského roku, kdy se kauzou zabýval poprvé.

Letošnímu jednání u pražského městského soudu již nebyla v médiích věnována až taková pozornost jako vloni v lednu, kdy se soudní líčení odehrávalo těsně před prvním kolem prezidentských voleb, ve kterých Andrej Babiš kandidoval a spolu s pozdějším vítězem Petrem Pavlem patřil k jejím hlavním favoritům. Nicméně i letos šlo o důležitý proces, který může mít v budoucnu významný vliv na politické dění v naší zemi, neboť byť už je Andrej Babiš více než dva roky pouze opozičním poslancem, je stále předsedou hnutí ANO, které již dlouhou vévodí s výrazným náskokem před svými konkurenty průzkumům veřejného mínění.   

Jak se na kauzu Čapí hnízdo (která stále nekončí, neboť rozsudek je zatím nepravomocný a státní zástupce se proti němu může odvolat) dívám já ? Na to, zda vyčlenění Farmy Čapí hnízdo z holdingu Agrofert v roce 2007 s tím, že po několika letech tam byla zase vrácena, bylo od začátku ze strany podnikatele Babiše účelovým podvodem či nikoliv, jednoznačný názor nemám. Čím jsem si však stále jist, je to, že kdyby Andrej Babiš v roce 2012 nevstoupil do politiky, tak by vyplacená dotace pro Farmu Čapí Hnízdo dodnes nikoho nezajímala. Proto se občas v médiích i na internetových diskusích vedou spekulace o tom, zda soudní řízení není s ohledem na to, že jde o kauzu významného politika, účelově natahováno.

A byť věřím tomu, že soudci i policejní vyšetřovatelé při ní rozhodují nestranně a bez ohledu na své politické sympatie, faktem je, že celá kauza už trvá nepřiměřeně dlouho. Vždyť policie ji začala prověřovat již v roce 2015, za dva roky na to byl Andrej Babiš obviněn, celkem třikrát pak musela Poslanecká sněmovna hlasovat o jeho vydání k trestnímu stíhání. Městské státní zastupitelství přitom v září 2019 trestní stíhání zastavilo, po několika měsících však tehdejší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zastavení zrušil. Soudní projednávání případu začalo až v září 2022 (tedy po 7 letech od zahájení policejního vyšetřování) a jak jsem zmínil výše, jelikož se státní zástupce opět může proti rozsudku Městského soudu v Praze odvolat, není zdaleka jisté, jak dlouho ještě bude kauza Čapí hnízdo pokračovat.

Bohužel to není zdaleka jediný mediáně známý případ české justice, který trvá takto neúnosně dlouhou dobu. Zmínil bych například případ bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové, která se v kauze nákupu armádních letounů CASA dočkala definitivního osvobození až po 10 letech, hejtman Libereckého kraje a bývalý předseda hnutí STAN Martin Půta se za tuto dobu skončení kauzy, v níž je obžalován z údajného přijetí úplatku, dosud nedočkal. Kauzu Lidového domu, ve které advokát Zdeněk Altner žaloval ČSSD kvůli výši své odměny pak řeší česká justice více než 20 let (přičemž pan Altner mezitím zemřel a Česká strana sociálně demokratická se přejmenovala na Sociální demokracii).

Ať už jsou důvody takto dlouhého trvání uvedených kauz různé, dobrou vizitkou pro české soudnictví rozhodně nejsou. Z těchto důvodů mně proto přijdou nefér apely na toho či onoho politika ze strany jeho politických konkurentů či některých novinářů, aby se z důvodů trestního stíhání vzdal té či oné funkce, případně mandátu poslance. K čemu by tomuto politikovi pak bylo, když by se někdy po 10 letech dočkal konce kauzy s osvobozujícím rozsudkem?

 

Autor: Josef Nožička | neděle 18.2.2024 8:15 | karma článku: 39,02 | přečteno: 1463x
  • Další články autora

Josef Nožička

Vláda musí podle pana Šarapatky přitvrdit, jeden Foltýn na vše nestačí...

Podle bývalého člena Rady České televize a někdejšího vládního poradce je nadále neúnosné tolerovat výhrůžky proevropským občanům a politikům na sociálních sítích.

8.7.2024 v 8:15 | Karma: 33,75 | Přečteno: 782x | Diskuse | Společnost

Josef Nožička

Macronův debakl číslo dvě a jeho možné důsledky

Ukazuje se, že Macronovo rozhodnutí rozpustit po evropských volbách parlament a vyhlásit předčasné volby nebylo geniálním tahem, ale spíše krokem ze zoufalství.

2.7.2024 v 8:15 | Karma: 40,01 | Přečteno: 3353x | Diskuse | Politika

Josef Nožička

VAR škodí fotbalu

Ve fotbale bych systém VAR ponechal pouze pro prozkoumání toho, zda při vstřeleném gólu přešel míč celým svým objemem za brankovou čáru.

30.6.2024 v 9:45 | Karma: 23,63 | Přečteno: 658x | Diskuse | Sport

Josef Nožička

Ministr Rakušan okecá úplně všechno

Rozhovor Víta Rakušana pro MF Dnes a iDnes mě přesvědčil o tom, že tento politik je pomyslným přeborníkem v umění obhajovat neobhajitelné.

25.6.2024 v 10:40 | Karma: 44,71 | Přečteno: 4687x | Diskuse | Politika

Josef Nožička

Při pohledu na výsledky volebního průzkumu se nelze divit spěchu s korespondenční volbou

Důvod, proč politici z koalic Spolu či Piráti+STAN se schvalováním korespondenční volby tolik spěchali, byl nejspíš ryze účelový.

23.6.2024 v 18:15 | Karma: 39,85 | Přečteno: 1460x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

V Nice na jihu Francie hořel bytový dům. Zemřelo sedm lidí včetně tří dětí

18. července 2024  7:16,  aktualizováno  8:54

Sedm lidí, včetně tří malých dětí, zemřelo v noci na čtvrtek v Nice na jihu Francie při požáru v...

V plaveckém bazénu v Olomouci unikla dezinfekce, pět lidí ošetřili v nemocnici

17. července 2024  19:44,  aktualizováno  18.7 8:37

V areálu plaveckého bazénu v Olomouci ve středu v podvečer unikla dezinfekce. Záchranáři tam podle...

Jediná svého druhu. Speciální loď přiveze z Modřan konstrukci Dvoreckého mostu

18. července 2024,  aktualizováno  8:22

Přímý přenos Jedinečná loď převeze po Vltavě části konstrukce pro stavbu mostovky Dvoreckého mostu. Z montážní...

Krvavá bitva o Dněpr skončila. Ukrajinci tiše vyklidili předmostí u Chersonu

17. července 2024,  aktualizováno  18.7 8:17

Premium Ukrajinská armáda přiznala, že se stáhla z trosek vesnice Krynky na levém břehu Dněpru. Skončila...

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

  • Počet článků 1603
  • Celková karma 38,06
  • Průměrná čtenost 3236x
Píši hlavně o politice, školství a sportu. 

 

Seznam rubrik