Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O ruské eskadře se jednalo na Slovácku

Stále častěji se dovídáme o akcích ruského loďstva. Už je zapomenuta tragédie ponorky Kursk. Nyní nás zajímá osud ruské námořní základny Sevastopol na Krymu, nebo pobyt válečných lodí u břehů Venezuely a Gruzie. Jenže před sto lety se o pohybu ruského námořnictva jednalo u nás, na Slovácku. Nevěříte?

 

 

"15. září 1908, Leopold Berchtold, velvyslanec Rakouska-Uherska na carském dvoře v Petrohradě, zorganizoval na svém zámku v Buchlovicích schůzku ministrů zahraničí. Rakousko-Uhersko zastupoval hrabě Aehrenthal, ruskou stranu jeho kolega Alexandr Petrovič Izvolský. Představitel carského dvora nezastavil imperiální choutky středoevropské říše. František Josef I. zanedlouho podepsal anexi Bosny a Hercegoviny bez přihlédnutí k ruským požadavkům na volný průjezd válečných lodí Dardanelami.“

V létě 2007, o 99 let později, jsem v buchlovické zámku tlumočil ruským návštěvníkům uvedená slova průvodkyně. Turisté ze Sankt Petěrburgu byli mile překvapeni, že majitel zámku Leopold Berchtold působil jako velvyslanec v jejich městě.

V autobuse cestou zpátky do Zlína mi do rozečtené knihy (Igor Bunič: V ohni státního kataklizmatu, Moskva 2004 ), věnované osudům carského válečného loďstva, nahlížela moje sousedka Natalja Moskovčenko. Zaujala ji otevřená stránka s portrétem velitele bitevní lodi „Cesarevič“. „To byl můj pradědeček“, řekla a se zalíbením se pustila do opisování údajů, aby si po návratu mohla knihu sehnat.

Její pradědeček, kapitán I.stupně Ivan Konstantinovič Grigorovič, se stal prvním kapitánem bitevní lodi, kterou pro Ruskou říši vyrobili dělníci ve francouzských loděnicích v La Seyne-sur-Mer poblíž Toulonu. Byla to na tehdejší dobu opravdu mimořádná loď. Celkem 6O děl ovládalo víc jak 750 námořníků. Rusové za ni zaplatili Francouzům 14 miliónů rublů ve zlatě. 2. srpna 1903 byl Cesarevič dokončen a ihned zařazen do eskadry na Dálném východě. Do přístavu Port Artur připlul bitevník 19.listopadu.

Kapitán Grigorovič se posléze stal velitelem pevnosti, jejíž osud byl rozhodující v rusko-japonské válce v letech 1904-1905. Rusko ji prohrálo, protože špatně vyzbrojené loďstvo nedokázalo čelit moderním japonským zbraním. Jeden údaj: Hmotnost výbušnin vystřelených za minutu dosahovala u Japonců hodnoty 3 tun, ale u Rusů pouze 200 kg. Dalším mínusem byla nevybuchující vlastní munice!!! Zatímco Cesarevič přečkal prohranou válku v neutrálním přístavě Cingtao, pradědeček hned v prvních dnech války přišel o svou sbírku čínského a japonského porcelánu během ostřelování pevnosti. Carská justice po prohrané válce soudila armádní velitele, a až na generála Stessela dostali všichni milost. Stessel byl odsouzen za kapitulaci k trestu smrti, ale carským výnosem byl trest změněn na desetiletý žalář, ze kterého vyšel po půl roce ze zdravotních důvodů.

Po příměří s Japonskem odplul Cesarevič do Baltského moře a tam přečkal První světovou válku, stejně jako jeho kapitán I.K.Grigorovič, který se stal velitelem vojenského přístavu Libava (Liepaja).

Po únorové abdikaci Mikuláše II. byl Cesarevič 13.dubna 1917 přejmenován a dostal opravdu civilní jméno – Občan (Graždanin). Natalja mi vyprávěla, že když čekisté přišli pro pradědečka, tak ho námořníci nevydali. Získal si je svým lidským přístupem, což ale nemohlo být chápáno než jako prozatímní vítězství, stejně jako svržená vláda. Je až příznačné, že jediným padlým vojákem při dobývání Zimního paláce byl námořník z lodi Občan ( viz Igor Bunič ... str.77).

Bitevní loď Občan během revoluce přišla o velitelský sbor – důstojníci námořnictva pocházeli ze šlechtických rodin. Kotvila nějakou dobu v Helsinkách, pak v Kronštadtu. Na její palubě probíhaly mítinky revolucionářů. Kapela vyhrávala Internacionálu. Nespokojenci reptali: „Na ruské lodi, pod zanzibarskou vlajkou, ve finských vodách, za německé peníze vyhrávají francouzskou hymnu.“ Lodní děla byla odstraněna a použita v poslední fázi První světové války pro pozemní operace. Nová sovětská republika nepotřebovala loďstvo a prakticky celá Baltská flotila skončila ve šrotu. Občan byl rozebrán v Petrohradu v červnu 1922.

Když jsem se Natalji zmínil o románu A.Stěpanova „Port Artur“, okamžitě reagovala, že se její rodina soudila s autorem, který v knize popsal jejich pradědečka jako málo schopného vojáka. Prý se více věnoval svému malování, než přípravě pevnosti na japonský útok. Natalja samozřejmě bránila svého předka. Nicméně když mi vyprávěla, jak po revoluci opustil Rusko a žil v městečku Menton, zdůraznila, že se živil malováním. Dokonce jejich rodina dostala při návštěvě Mentonu od tamní ruské emigrantky několik miniatur, které pocházely od I.K.Grigoroviče. Ten v Mentonu zemřel v roce 1930. Po 75 letech, v roce 2005, připlula do jihofrancouzského přístavu ruská vojenská loď, aby převezla jeho pozůstatky do vlasti. V Petrohradu byl pochován se všemi poctami námořního admirála.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Miloslav Štěrba | sobota 23.1.2010 11:10 | karma článku: 9,24 | přečteno: 764x
  • Další články autora

Miloslav Štěrba

Jak dál v Evropské unii?

Staré kultury Mezopotámie, Číny, Egypta zmizely pod nánosem dědictví starých Řeků, Římanů, novodobých náboženství, ale zejména dvaceti století historie na našem kontinentě. Jsme Evropané, stejně jako do jiných geografických lokalit řadíme jiné civilizace, jiné národy

12.10.2011 v 18:25 | Karma: 11,71 | Přečteno: 966x | Diskuse| Ostatní

Miloslav Štěrba

Na kolik procent jsme právním státem?

Vláda tvrdí, že je třeba vybrat od lidí víc peněz, průměrným důchodcům příliš nepřidávat, neboť se musí plnit usnesení Ústavního soudu. Proplácet vyšší důchody lidem, kteří do systému „přispěli“ větším dílem. Faktem zůstává, že si tito lidé také ze systému nejvíce odnesli.

11.10.2011 v 11:20 | Karma: 18,96 | Přečteno: 1068x | Diskuse| Ostatní

Miloslav Štěrba

Jede, jede mašinka...

Vlaky nás povznášejí k poezii dálav, k cestám do široširého světa, k dobrodružství při pohledu na historii železnice. Pokud je také nepotřebujeme k praktické dopravě – do práce, do školy atd.

6.10.2011 v 6:45 | Karma: 9,35 | Přečteno: 964x | Diskuse| Ostatní

Miloslav Štěrba

Nejpopulárnější politik České republiky

Podle zářijového průzkumu agentury STEM se nejpopulárnějším politikem na české scéně stal senátor Jiří Dienstbier. Mezi prvními pěti politiky se tak umístili čtyři z ČSSD (Sobotka, Hašek, Zaorálek). Proč právě ten nejméně „ostřílený“ obsazuje vedoucí pozici? A proč hlavní straničtí lídři jsou méně oblíbení? A co je to za hodnotový systém – zaujímat místo na žebříčku popularity? Jakou má vypovídací hodnotu? Takhle si možná budete klást otázky, při pohledu na graf úspěšnosti předkládaný agenturou STEM...

3.10.2011 v 3:14 | Karma: 9,36 | Přečteno: 985x | Diskuse| Ostatní

Miloslav Štěrba

Jsem křesťan a kdo je víc?

Petr Gazdík s oblibou uvádí na posílení svého vlivu, že jako křesťan dělá to a to, případně něco jiné nedělá. K tomu vychovává, jak nám sděluje, své děti. Naposledy v neděli v programu na Primě zdůraznil, že jeho děti jsou vedeny v úctě vůči starším. Protože je křesťan.

2.10.2011 v 18:09 | Karma: 18,16 | Přečteno: 1236x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Za obtěžování a pokus o vraždu školačky si muž odsedí šestnáct let vězení

26. června 2024  10:18,  aktualizováno  10:43

Krajský soud v Brně poslal obžalovaného Františka Oláha do vězení na šestnáct let. Uznal ho vinným,...

Potvrzeno, novým šéfem NATO bude Rutte, v říjnu vystřídá Stoltenberga

26. června 2024  10:26

Bývalý nizozemský premiér Mark Rutte bude novým generálním tajemníkem NATO, rozhodly podle Reuters...

Pavel přivítal prezidenta Pellegriniho. Začíná smiřování špiček sousedních zemí

26. června 2024  6:45,  aktualizováno  10:15

Nový slovenský prezident Petr Pellegrini přijel do Prahy na první zahraniční návštěvu. Na Pražském...

Lékaři bez hranic oplakávají smrt kolegy v Gaze. Byl terorista, tvrdí Izrael

26. června 2024  10:14

Úterní izraelský útok v Pásmu Gazy nepřežil fyzioterapeut Lékařů bez hranic (MSF), který byl zrovna...

  • Počet článků 278
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1296x
Žije na periferii ČR

Seznam rubrik