Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V něčem se Kazachstán podobá České republice

Před nedávnem jsem byl účastníkem energetického a ekologického semináře v kazachstánské Karagandě a rád bych sdílel některé skutečnosti česko-kazašských podobností.

Kazachstán, republika někdejšího Sovětského svazu hraničí na severu s Ruskou federací a na jihu s dalším bývalými světskými republikami: Uzbekistánem, Tádžikistánem a Kyrgyzstánem a na východě s Čínou. Od východu na západ měří asi 3300 kilometrů, tj. více, než činí vzdálenost z Londýna do Moskvy.  Obrovská země má pětatřicetkrát větší rozlohu než Česká republika.

Kazachstán má jedny z nejlepších podmínek pro obnovitelné zdroje energie. Nejenom proto, že je to jedna z nejméně hustě osídlených zemí – se svými 7 osobami na kilometr čtverečný, a obnovitelná energie je energií z plochy, ale i svými geografickými podmínkami. Česká republika má ve srovnání s Kazachstánem dvacetinásobně vyšší hustotu osídlení a asi o pětinu vyšší spotřebu elektřiny na hlavu.

 Rovinatý sever země je oblastí s velmi silnými větry, kdy udávaná rychlost ve výšce 80 metrech je v průměru 8-9 metrů za sekundu, tedy více, než ve Skotsku nebo na západním pobřeží Irska. Jen potenciál větrné energie v Kazachstánu se udává jako dvacetinásobek současné spotřeby. Kalkulačně by toto množství postačovalo asi pro 400 milionů osob, tedy kapacitě by mohlo zásobovat téměř celou Evropskou Unii, což je třeba brát jako příměr. Přenosem i v síti velmi vysokého stejnosměrného napětí by se díky vzdálenosti ztratilo k jedné pětině generovaného výkonu. Jih Kazachstánu je naproti tomu slunečnou oblastí na úrovni jižního Španělska s možností výstavby fotovoltaiky či solárně termických elektráren s akumulací energie.

Česká republika nemá sice nemá takový obnovitelný potenciál jako Kazachstán, ale podle několika nezávislých studií renomovaných pracovišť (Potsdamský institut pro klimatickou změnu; studie prof. Jacobsona ze Stanfordské univerzity či studie prof. Christiana Breyera z Lappeerantské technické univerzity) má dvoj až trojnásobný potenciál obnovitelné energie vzhledem k současné spotřebě elektrické energie.

O kazachstánské suroviny jeví veliký zájem všechny okolní i vzdálené velmoci: Čína i Spojené státy a Rusko. Veliké ropné a plynové zásoby jsou částečně vlastněny britskými a americkými firmami.

Současné emise vztažené na hlavu jsou v Kazachstánu velmi vysoké, jsou na úrovni USA, okolo 15 tun za rok na jednoho obyvatele. Zatímní podíl obnovitelné energie je v Kazachstánu velmi skrovný, pod jedním procentem. Rovněž v České republice jsme „zapomněli“ na výstavbu obnovitelných zdrojů, jak v současnosti, i s hledem na politickou situaci, často opakují politické špičky z hospodářských a energetických kruhů.

Je zřejmé, že pro dosažení cíle nulových emisí do roku 2060 (Kazachstán posunul hranici k dosažení emisní nuly o deset let) bude zapotřebí obrovské úsilí.

Navzdory vynikajícím podmínkám pro obnovitelné zdroje se i  v Kazachstánu uvažuje o výstavbě jaderné elektrárny. Z politického hlediska je to pochopitelné. Vedle uranových zásob má Kazachstán rovněž zájem velkého severního souseda – spolupracovat s Kazachstánem na těžbě a zpracování uranu a vystavět a případně provozovat jadernou elektrárnu.

Jaderná elektrárna by měla být umístěna na břehu unikátního slaného jezera Balchaš. Toto jezero je s postupující klimatickou změnou patrně ohroženo podobně jako již téměř vyschlé Aralské jezero. Chlazení jaderné elektrárny vyžaduje množství vody, která by se sice v tomto případě primárně neodpařila, ale jen ohřála, což ovšem může, při relativně malé hloubce jezera, lokálně ovlivnit jezerní biotop.

Kazachstán má druhé největší zásoby uranu na světě, hned po Austrálii. Převažující moderní metodou těžby je eluční, při níž se do podzemí vtláčí agresivní toxické roztoky. S eluční metodou získávání uranu má ČR pohříchu, a ještě bude mít, své zkušenosti. Za více jak třicet let byly v oblasti Ralska v severních Čechách do země napuštěny čtyři miliony tun kyseliny sírové a statisíce tun dalších kyselin. Množství vtlačených koncentrovaných roztoků kyselin a alkálií se rovná polovině objemu Štěchovické přehrady na Vltavě. Následné škody jsou rozsáhlé, chemickou těžbou bylo kontaminováno asi 369 milionů krychlových metrů podzemních vod, což ohrožuje rozsáhlou zásobárnu pitné vody v severních Čechách.

Likvidace následků těžby byla zahájena po jejím ukončení v roce 1996 a je zatížena obrovskými náklady. V roce 2010 česká vláda počítala asi s 31 miliardami korun na sanační proces v souvislosti s chemickou těžbou ve Stráži pod Ralskem v letech 2012 až 2042. Podle jiných odhadů činily náklady na sanaci po chemické těžbě v letech 1996 až 2011 45 miliard korun a v letech 2011 až 2042 by se mělo utratit dalších 60 miliard korun.  

Kazachstánští představitelé tvrdí, že se jedná o čistou technologii. To je ovšem diskutabilní, protože způsob těžby eluční metodou sice nezanechává viditelné stopy, ale naopak mnohem zákeřnější, neviditelné následky. S postupující klimatickou změnou budou i Kazachstánu s vodou stále větší problémy. A voda ve velkém regionu bude kontaminována kyselinami s celou škálou rozpuštěných toxických a radioaktivních látek.

Kazachstánská energetika je starého střihu, i pokud se týče spotřeby. V obytných domech jsou radiátory topení přivařeny k rozvodům otopné vody natvrdo, tedy bez jakékoliv, byť ruční regulace. Domy jsou neizolovány a byty přetopené.  Regulační jednotkou jsou okna.

Alespoň v tomto ohledu jsme dál.

Autor: Milan Smrž | pondělí 5.12.2022 12:34 | karma článku: 11,20 | přečteno: 410x
  • Další články autora

Milan Smrž

Co nás stojí a bude stát uran?

Svět jako by stál před další renesancí jaderné energetiky. Jak jsou tyto plány reálné? Jaké jsou následné náklady na dnes nejrozšířenější způsob těžby - podzemní loužení? Co srovnání s obnovitelnou energetikou?

9.6.2024 v 11:39 | Karma: 9,69 | Přečteno: 331x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Poznámky k revitalizace uhelných regionů

Severočeské i severomoravské uhelné regiony čeká transformace. Budou se tam stavět malé jaderné elektrárny a nebo se vydají cestou jinou cestou?

20.5.2024 v 13:01 | Karma: 8,26 | Přečteno: 220x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

České jaderné plány jsou špatným politickým rozhodnutím

K lednu 2024 se přihlásilo 25 zemí k programu ztrojnásobení jaderné výroby, z toho pět zemí, které jádro nemají. Tento slib je v protikladu se současným stavem jaderné energetiky, s cenovým vývojem i rostoucí délkou výstavby.

9.5.2024 v 11:19 | Karma: 9,76 | Přečteno: 553x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma: 11,13 | Přečteno: 578x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma: 22,65 | Přečteno: 6110x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

I malé zlevnění hypoték nastartovalo hon na byty. Jak to vystřelí ceny

20. července 2024

Premium Návrat zájemců o bydlení na trh s nemovitostmi při současném útlumu nové výstavby způsobil po...

Detektiva viní z vynášení informací pražským politikům. Zradil ho telefon

20. července 2024

Premium Případ, ve kterém inspekce minulý týden obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému...

Změněný Trump jede a dostává Ameriku. Demokrati věří v překvapení

20. července 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Donald Trump má našlápnuto. Teď má u republikánů jasnou podporu, a to i tam, kde ji ještě nedávno...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

  • Počet článků 62
  • Celková karma 9,24
  • Průměrná čtenost 979x
Působil jsem na katedře energetiky VŠCHT. Jsem autor a spoluautor desítek odborných publikací a patentů a od roku 2003 viceprezident evropské asociace EUROSOLAR, usilující o úplnou náhradu fosilních a jaderných zdrojů obnovitelnými. Účastník rozvojových projektů v Zambii 2005-2010. Baví mě ekologická výchova a práce s mládeží.

Kdybyste se chtěli dozvědět víc o obnovitelné energetice,  o její perspektivě i o zásadních limitách současné civilizace, rád k vám přijedu na přednášku s diskuzí. Napište na: milan.smrz(et)eurosolar.cz

Seznam rubrik